Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#379
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalijns, on 22 februarie 2019 - 15:34, said:


Da-ne si noua te rog mai multe detalii despre "sistemul care filtreaza si anihileaza problemele", asta daca nu e la fel de secret ca scutul de la Deveselu'Posted Image

Nu stiu cum e la Deveselu, nu am fost. Posted Image
Eu am put forat la 40m adancime cu debit de 1,2l/s si am luat un sistem multifiltru automatizat cu procesor care face dedurizare, deferizare, demanganizare, extrage amoniu si isi face si regenerare cu spalare inversa, e pe baza de rasina. Curatarea sistemului se seteaza cand vrei, daca pleci sau cand dormi (am ales noaptea).
In functie de cat de multa apa consumi are un ciclu de vreo 2h cand se regenereaza.
Mi-au spus ca se consuma mai putina sare cu asta fata de cele "clasice".
I-am mai pus extra un filtru de sedimente pe coloana.
De la iesirea din put am un rezervor de 750l, apoi filtrul pt sedimente si dupa aia filtrul.
E setat deja in functie de analizele noastre, nu imi bat capul cu ce face el.

#380
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
multam Ana, practic voi aveti ceea ce se numeste "gospodarie de apa", avem asa ceva la subsolul blocului in care locuim in prezent (put pe la 200m). Doar sa stii ca acel bazin de apa trebuie spalat recurent la cateva luni max 1 an, asa prevad "normele".  In rest doa daca vrei sa zici denumirea acelui sistem multifiltru automatizat cu procesor pentru colegii care ar fi interesati, noi avem apa de la retea (puturile lor sunt muult mai adanci). iar daca as face put ar fi doar pentru irigat insa inteleg ca in zona pana la 20m apa nu e buna nici macar pentru asa ceva, e destul de "acida", noi avem o mica rezerva de 2-3mc de apa de ploaie si o vom folosi pe aceea intr-oo prima faza.

#381
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Cateva detalii despre tigla si geamuri se poate?

#382
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View PostRomeoBBL, on 19 martie 2019 - 19:59, said:

Cateva detalii despre tigla si geamuri se poate?

Tigla este Nelskamp F8,5, nemteasca, facuta chiar la ei din argila de la Padurea Neagra.
Scumpa rau, dar suntem incantati. Nu se compara cu alta vazuta la noi pe piata - culoare, textura si nivelul de finisaj e exceptional. Din Germania pana aici la transport s-au spart 4 tigle si 1 coama Posted Image .
Termopanele sunt tripan de 92, Salamander, Oradea dar luate prin distribuitor. Usile sunt atipice, au balamale in plus pt ca depasesc inaltimea clasica de 240cm max. Glisanta ne-a placut mult cum a iesit dar a fost scumputa. La toate geamurile care se deschid am luat plase.

#383
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalijns, on 25 februarie 2019 - 13:00, said:

multam Ana, practic voi aveti ceea ce se numeste "gospodarie de apa", avem asa ceva la subsolul blocului in care locuim in prezent (put pe la 200m). Doar sa stii ca acel bazin de apa trebuie spalat recurent la cateva luni max 1 an, asa prevad "normele".  In rest doa daca vrei sa zici denumirea acelui sistem multifiltru automatizat cu procesor pentru colegii care ar fi interesati, noi avem apa de la retea (puturile lor sunt muult mai adanci). iar daca as face put ar fi doar pentru irigat insa inteleg ca in zona pana la 20m apa nu e buna nici macar pentru asa ceva, e destul de "acida", noi avem o mica rezerva de 2-3mc de apa de ploaie si o vom folosi pe aceea intr-oo prima faza.

Eu tot zic ca e ok la noi cu apa dupa ce o filtrezi cum am facut noi si tu nu vrei sa crezi si pace Posted Image .
Hai sa fim de acord ca nu suntem de acord.

Sistemul de filtrare din beci nu stiu cum se numeste, are un sistem Mix50 cu valva Clack si mai multe filtre suplimentare.
Attached File  IMG-20180718-WA0065.jpg   152.03K   93 downloadsAttached File  IMG-20180718-WA0069.jpg   131.97K   93 downloads
Astea sunt poze date de tipul de la care am luat sistemul, se vede mai bine cum arata (la mine sunt in umbra).

Iar legat de bazinul de de retentie daca ai apa curata si filtrata conform normelor, se face curatare la 18 luni (odata cu vidanjarea).

'Om trai si 'om vedea pana atunci, nu de alta dar sistemul de drenaj cu aerisitor din pamant functioneaza deocamdata si se anunta seceta mare anul asta deci capacitatea de absorbtie a pamantului nostru va fi mai mare... Posted Image

#384
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Maine se fac 2 saptamani de cand se lucreaza la scara interioara - operatiunea "monstrul"... Posted Image
Este incredibil cat de complicat e sa refaci o scara, atunci cand treptele au fost egale la turnare si tu ai o diferenta de reimpartit pe toate treptelePosted Image Posted Image Posted Image
Attached File  IMG-20190321-WA0003.jpeg   236.46K   97 downloadsAttached File  IMG-20190320-WA0002.jpeg   429.95K   94 downloads

Avem deja decisa nuanta lemnului de stejar pe care ni-l pune mesterul pe trepte, mai trebuie sa ia dimensiunile finale.
O sa punem si osb sub el ca sa nu fie treptele reci (sfat de la mester).

Balustrada o sa fie de sticla cu prinderi la distanta in beton, fara mana curenta. Si dupa ce punem si asta ma duc sa fac receptia.

Pe afara e totul frumos, avem un tei care deja da frunze, un nuc si un stejar de la care mai asteptam inca vesti, par ca sunt prinsi dar se misca mai incet Posted Image
A avut dreptate rromul care ni i-a pus ca se pricepe, nu credeam ca se pot prinde asa usor.

#385
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ce grosime are finisajul de lemn pentru trepte?
cu si fara OSB

#386
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postwizake, on 25 martie 2019 - 14:13, said:

ce grosime are finisajul de lemn pentru trepte?
cu si fara OSB

35 total - din care OSB 8 si 27 lemn.
Adezivul e nesemnificativ.
Va fi doar treapta, fara contra sau plinta.
E mai dificil asa, dar masuratoarea se va face exact pe suprafata treptei finisate.

#387
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postanam-pop, on 25 martie 2019 - 13:10, said:

Eu tot zic ca e ok la noi cu apa
Ceea ce se vede in poze nu prea e ok.
S-au folosit mufe de compresiune pe teava PPR, care-i prea alunecoasa pentru o astfel de prindere.
Macar daca erau mufe de alama...


View Postanam-pop, on 25 martie 2019 - 13:10, said:

Sistemul de filtrare din beci nu stiu cum se numeste
In poza se vede o statie de dedurizare si un simplu filtru de nisip sau alte particule mici.

#388
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postkolfleading, on 25 martie 2019 - 15:49, said:

Ceea ce se vede in poze nu prea e ok.
S-au folosit mufe de compresiune pe teava PPR, care-i prea alunecoasa pentru o astfel de prindere.
Macar daca erau mufe de alama...
In poza se vede o statie de dedurizare si un simplu filtru de nisip sau alte particule mici.


Hei, ultimele poze nu sunt de la noi Posted Image
Le-am pus pt ca se vedeau mai bine detaliile sistemului, mi le trimisese tipul spre exemplu pe unde mai montasera inainte sa luam pentru noi.

Astea de mai jos sunt cele din beci la noi.Attached File  20190206_140608.jpg   277.96K   59 downloadsAttached File  20190206_140557.jpg   321.65K   96 downloads

Mie mi le-a pus inginerul meu de instalatii (echipa lui).
Dar mai am filtrare si in cabina de put imediat cand iese apa, inainte de rezervorul tampon si voi avea si in casa suplimentar la apa de baut care vine de la frigider cu filtru propriu.
Si la alea nu am poze Posted Image .

Eu cand zic ca e ok apa ma refer la rezultatul din analize (mai multe laboratoare). La care adaug si culoare, miros, gust - perceptii ale simplului utilizator.
Iar putul a fost facut cu simt de raspundere si panzele izolate cum trebuie.

Nu stiu cata lume a avut panou cu probe de sol din foraj, vezi mai jos Posted Image
Attached File  20180515_185316.jpg   1.02MB   106 downloadsAttached File  20180515_185309.jpg   1.05MB   93 downloads

#389
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017

View Postanam-pop, on 25 martie 2019 - 16:27, said:

Nu stiu cata lume a avut panou cu probe de sol din foraj, vezi mai jos Posted Image

Adica asa?  Glumesc, sunt pentru altceva, dar cu asta ma ocup printre altele

Attached Files



#390
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View PostRomeoBBL, on 02 aprilie 2019 - 16:21, said:

Adica asa?  Glumesc, sunt pentru altceva, dar cu asta ma ocup printre altele

Da, seamanaPosted Image

Si mai avem si Cartea Tehnica a Forajului, vezi mai jos.
24 luni garantie e de ajuns cat sa iti dai seama daca sunt probleme sau nu Posted Image

Attached File  Capture.JPG   148.23K   71 downloads

Si schita Posted Image

Attached Files



#391
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
La cati metri adancime e prima panza freatica la voi? Altfel avem si noi argila sa ne ajunga :).. nisipul insa e pe la 5m, l-am vazut cand am sapat groapa de drenare pluviale. Probabil e aceeasi "felie" de nisip si la voi doar ca ceva mai adanca la voi fiindca sunteti cam 1.5m mai sus decat zona noastra.

#392
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalijns, on 03 aprilie 2019 - 10:22, said:

La cati metri adancime e prima panza freatica la voi? Altfel avem si noi argila sa ne ajunga Posted Image.. nisipul insa e pe la 5m, l-am vazut cand am sapat groapa de drenare pluviale. Probabil e aceeasi "felie" de nisip si la voi doar ca ceva mai adanca la voi fiindca sunteti cam 1.5m mai sus decat zona noastra.

Daca ma crezi nu mai tin minte, cred ca pe la 11-12m. Oricum dupa 10m.

#393
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Cateva intrebari, nu ca sa te sperii, dar informativ ptr mine.
Dopul ala de argila (care sper ca e bentonita de fapt), a fost pus la echiparea forajului sau in timpul forarii? intreb ptr ca asa se poate evita contaminarea celui de -al doilea acvifer din care presupun ca trageti apa acum. niste cote la dopul ala de argila si niste observatii cand au intalnit primul si al doilea acvifer ar fi foarte valoroase. stiu ca e tarziu acum pentru orice observatii, dar cum am spus, doar ptr curiozitatea mea.

#394
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
De saptamana asta se lucreaza la gardul exterior, pana la urma cel perimetral o sa il facem din BCA intre stalpi, orice alta varianta e ori prea scumpa ori necesita intretinere si nu o sa fim in stare.
Am analizat si pt noi lemnul a iesit din discutie iar fierul cu tot cu manopera devine prea scump, plus ca pot aparea puncte de rugina.
Am luat BCA Prefab cu gandul ca e ok raportul calitate-pret. Ne-a iesit pe nas, nu credeam ca pot fi 3 marimi diferite in acelasi palet Posted Image .
Si desi a fost manevrat de ei cu mare grija, am fost acolo cand l-au descarcat... ne jucam de-a Lego cu el ca sa nu pierdem bucata mica rupta din aia mare, ca dupa nu se mai potriveste... Posted Image  Aviz amatorilor, ce se intampla in piata de materiale e de speriat. Nu ca ar fi mai bine situatia cu muncitorii care ii gasesti, asta cand ii gasesti...Posted Image

La scari am ajuns sa le facem noi ultimul finisaj, avand in vedere ca nu vrem contratreapta de lemn si e greu sa le scoti perfecte.
Seful de echipa a zis dupa 3 saptamani ca "el mai mult nu poate sa mi le scoata, ca se niveleaza din adeziv/glet"...
Deja ma gandesc sa imi fac un abonament la un poligon ceva, sa exersez Posted Image

O sa placam saptamana viitoare si terasa, am primit un pret care "ne coafeaza" dar am emotii cu calitatea lucrarii...

Si dupa ce terminam cu nebunia asta sa ne apucam de decorativa... daca nu clacam intre timp Posted Image

View PostRomeoBBL, on 03 aprilie 2019 - 15:38, said:

Cateva intrebari, nu ca sa te sperii, dar informativ ptr mine.
Dopul ala de argila (care sper ca e bentonita de fapt), a fost pus la echiparea forajului sau in timpul forarii? intreb ptr ca asa se poate evita contaminarea celui de -al doilea acvifer din care presupun ca trageti apa acum. niste cote la dopul ala de argila si niste observatii cand au intalnit primul si al doilea acvifer ar fi foarte valoroase. stiu ca e tarziu acum pentru orice observatii, dar cum am spus, doar ptr curiozitatea mea.

Am avut mai multe informatii atunci, astea au ramas pe scrise dupa ce l-am bombardat anul trecut cu intrebari.
Stiu ca a separat clar cu ceva panzele, si a zis ca au fost 3, din care prima firava, a2a nasoala si a3a a fost ok.
Mai mult nu m-a interesat, am facut probe (el prima cand a pus in functiune si noi inca 2 la intervale).
Cu Dzeu inainte (nu sunt eu prea credincioasa) si sa iesim cu bine din "aventura".
Vorba soacra-mii, "sa apucati sa si locuiti in ea, nu doar sa o terminati"... Posted Image Posted Image

Attached Files



#395
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Si ne-am facut curaj sa ne apucam de RECEPTIE... Posted Image Posted Image Posted Image

Nu stiu cine mai este pe aici in aceeasi situatie, eu m-am luat cu mainile de cap cand am aflat cat de dureroasa este operatiunea.
Completam actele primite, facem dosare, ne trebuie iar masuratori cadastrale...certificat energetic... platim taxe peste taxe...

Cel mai dureros este faptul ca ne trebuie referat si de la dirigintele de instalatii pt ca mai nou casele locuite de oameni normali trebuie sa fie in categoria C.
De aici incepe prapadul...
Mai multi oameni in comisia de receptie, referate pe toate specialitatile, persoana delegata de la ISC... Posted Image Posted Image
La sfrsit de mai se face anul de cand am inceput si se anunta o aventura separata pentru receptie...Posted Image

Unde e acum doarunom sa vada de ce am zis ca e o aventura toata povestea asta cu casa?Posted Image

Revenim cu detalii, deocamdata adun informatii cat o sa ne coste distractia.
350-400 ron se anunta certificatul energetic, sa vedem restul...Posted Image

Tineti-ne pumnii si spuneti o rugaciune pentru noi sa iesim cu bine si sa vin sa mai povestesc...Posted Image Posted Image

#396
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postanam-pop, on 10 aprilie 2019 - 09:25, said:

Cel mai dureros este faptul ca ne trebuie referat si de la dirigintele de instalatii pt ca mai nou casele locuite de oameni normali trebuie sa fie in categoria C.
Pai da, iti trebuie referat pe fiecare specialitate in parte, sanitare, termice si electrice si gaze. Noi le avem deja, s-a tot discuta pe aici si ne-am pregatit din timp, dupa Paste cred ca declansam si noi operatiunea asta, speram ca pana la final de an sa rezolvam inclusiv cu intabularea. Dar vom vedea, nu e graba cu asta doar ca trebuie facute la vremea lor, pe urma e mult mai dificil.
Cat despre categorie ea se stabileste de proiectant de la inceput, cand ai dusactele la primarie pentru AC era deja in proiect pe prima pagina :). Foarte probabil din cauza subsol/demisol ai aceasta incadrare, si la noi e la fel. Puteam sa o schimbam la acel moment dar presupunea niste chestii pe care nu am mai fost dispus sa le facem...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate