Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#523
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@Karhu, gasesti stai linistit
  Mircea Macelaru e una dintre macelariile renumite din Bucuresti unde gasesti ce vrei tu.
  facusera acum ceva ani "cutitul iscusit" in noua piata Obor unde aveau genul de carne despre care zici tu si s-a inchis pentru ca, ghici ce? cei ca tine care le cauta...nu calca acolo.
  e un cerc vicios. aduci daca ai cerere, cererea nu intra inagazinul tau, samd.
  de-aia am facut topicul asta....

#524
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007

View PostfightClub25, on 31 mai 2017 - 07:03, said:

@Amethist, nicidecum.
   eu sustin acei comercianti care iti pot oferi o experienta cat mai buna dar clasica.
   despre conditii nu stiu ce sa zic... am fost ieri seara la LIDL fiindca pleca fi-miu in excursie si trebuia sa-i fac sandwishuri.Doar ei mai erau deschisi la 21 im Buftea cand mi-a picat mie fisa.
   a durat mult! plimbatul printre rafturi si cautatul (nu le stiu pe dinafara) plus cititul etichetelor, plus zgaiatul pe nu stiu ce chestie inutila dar "la oferta"..etc.

   Doua case deschise "pentru Dumneavoastra" cozile se intindeau printe rafturi. lumea docila si obisnuita astepta... (bai cum ne-au facut sa ni se para ok asta!)
   pe scurt a durat cam 35 de minute sa cumpar 15 chestii pe care la un magazin clasic bine aprovizionat le cumparam in maxim 10. vanzatoarea stia unde e fiecare produs, nu avea multe sortimenre dar ar fi avut macar unul care imi place, paine rotunda pe vatra romaneasca (sorry LIDL dar aia nu e paine...)
  experienta de retail clasic poate fi si placuta.
Greu de crezut ca dupa ora 21 mai erau cozi "pana intre rafturi", dar daca e adevarat inseamna ca multa lume din Buftea prefera Lidl unui "magazin clasic bine aprovizionat" cum iti place tie. Ca n-o sa spui acuma ca toti aia, probabil cateva zeci de oameni, au uitat ca magazinasul minune trage obloanele dupa ora 20. In cazul asta aveti o problema majora de sanatate in Buftea aia de va pierdeti atatia memoria.
Cata perseverenta ai cu postarile astea de aici dar si din topicele celelalte ce le-ai deschis. Probabil n-ai auzit sau n-ai inteles niciodata sensul zicalei "cand mai multi iti zic ca esti beat, du-te si te culca" ca poate n-ai mai fi jucat rolul unui Don Quijote (de la Buftea).

#525
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostCousteau, on 31 mai 2017 - 21:51, said:

Greu de crezut ca dupa ora 21 mai erau cozi "pana intre rafturi", dar daca e adevarat inseamna ca multa lume din Buftea prefera Lidl unui "magazin clasic bine aprovizionat" cum iti place tie. Ca n-o sa spui acuma ca toti aia, probabil cateva zeci de oameni, au uitat ca magazinasul minune trage obloanele dupa ora 20. In cazul asta aveti o problema majora de sanatate in Buftea aia de va pierdeti atatia memoria.
Cata perseverenta ai cu postarile astea de aici dar si din topicele celelalte ce le-ai deschis. Probabil n-ai auzit sau n-ai inteles niciodata sensul zicalei "cand mai multi iti zic ca esti beat, du-te si te culca" ca poate n-ai mai fi jucat rolul unui Don Quijote (de la Buftea).

     E un forum, ultima data cand am verificat ,era despre dezbateri si informare acest gen de site. Eu cred ca am o parere diferita de a majoritatii dar o atitudine concilianta si caut mereu sa argumentez. Am fost atacat din toate partile si mi-am pastrat calmul si tonul civilizat. Eu pur si simplu vad lucrurile altfel. Spre deosebire de majoritatea dintre cei care au comentat si ei aici ,eu intru in ambele tipuri de magazine, nu sunt chiar un taliban fundamentalist asa cum pareti voi ,ceilalti care doar dintr-un singur gen de magazine se pare ca va faceti cumparaturile.

    La ora aia era plin in LIDL de corporatisti :) exact genul de oameni care nu ar intra intr-un magazin local fiindca nu il cunosc. Traiesc in masina, fac 50 de minute de la job pana acasa, astea le cunosc ,au parcare mare, opresc, cumpara, nu se uita in jur. Oamenii din Buftea sunt oameni simpli care la 21 sunt de mult in casa ,au terminat cina si se uita la TV.

#526
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pai nah. Oamenii din Buftea poate au timp sa umble prin 10 magazine sa isi faca cumparaturile si nici nu ii intereseaza ca platesc 20% in plus pentru aceleasi produse.
Dar sunt si unii romani care nu locuiesc in Buftea.

#527
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
@FightClub: cred ca tu ai pierdut atata timp in Lidl tocmai pentru ca nu cunosti magazinul si amplasarea produselor. Eu am un Lidl la 20 m de locuinta si iti gasesc orice produs (aproape) cu ochii inchisi Posted Image Iar inainte sa ma cataloghezi drept "ingust la minte", iti spun ca prefer sa-mi pun eu produsele in carut (sau chiar direct in plasa, daca n-am multe de luat: iau o plasa la mine, pun produsele, la casa le scot, vanzatoarea le scaneaza si le bag inapoi in plasa. Mi se pare mult mai comod decat sa plimb carutul). Mai bine le pun eu decat sa mi le puna vreo vanzatoare care acum 2 minute manuia banii si acum imi alege un salam din galantar...

Si nu sunt nici corporatist, sunt bugetar, dar asta nu inseamna ca stau degeaba la munca Posted Image

PS langa blocul meu mai rezista doar 2 buticari: unul care e non stop si altul care da "pe caiet". la nonn stop ma mai duc daca am chef de o bere rece, dar la celalalt nici nu ma gandesc, pentru ca patronul mi-a zis odata o chestie care nu mi-a convenit si care nu era treaba lui. Am mai avut un "meci" cu o vanzatoare de la alt magazin din asta, pe care am asteptat-o vreo 5 minute sa ma serveasca desi n-avea decat 1-2 clienti in fata mea, si apoi m-a apostrofat ca de ce n-am bani marunti. I-am zis ca e treaba ei sa-mi dea restul, si de atunci n-am mai calcat pe acolo Posted Image Se pare ca n-am fost singurul, pentru ca dupa vreun an magazinul s-a inchis.

PS nr. 2: referitor la socoteala pe care ai facut-o cu Kaufland: nu uita ca 3/4 din buticari nu dau bon fiscal decat daca stiu ca e control, deci 3/4 din taxele alea NU SE INCASEAZA. Sa nu mai zic de munca la negru sau "la gri", pe care chiar tu ai recunoscut-o (ziceai ceva de genul: o vanzatoare de butic ia mai mult de 1300 de lei, chiar daca nu-i declara pe toti Posted Image )  Macar multinationalele isi platesc taxele.

PS nr. 3: pe vremuri Carrefour avea laborator propriu de brutarie, carmangerie si cofetarie/patiserie, si faceau inclusiv specialitati gen salata de boeuf, drob sau coliva. (Am zis pe vremuri pentru ca n-am mai dat de mult pe la ei, cel mai apropiat magazin e la vreo 30 km si imi e peste mana). De fiecare data cand luam de la ei, am gasit produse de calitate (poate mai putin micii, care erau cam necondimentati dupa gustul meu). Deci, ca sa te citez, se poate si la marii retaileri Posted Image

Edited by pufonel, 03 June 2017 - 01:13.


#528
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si in laboratoare toaca piinea veche si o face din nou ...si tot se recicleaza...
si mancarea aia ce se vinde din ce crezi ca e facuta?,din dastea care nu mai pot fi vandute..
hai mai nene nu mai laudati atat carfeuru asta ...

#529
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Ai vreo dovada pentru aceste afirmatii sau e doar hipstereala de 2 bani?

#530
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Stiu eu o brutarie care face paine semi din: aluat paine alba + paine ce nu s-a vandut zilele trecute macinata -> profit!

#531
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru initiator, care isi facea socoteli cam cat castiga un patron de mic magazin (sa nu-i zic buticar) si bonus, cate impozite plateste la stat:

View PostR-Alex, on 04 iunie 2017 - 00:36, said:

Am posibilitatea preluarii unui magazin dintr-un sat si vreau sa stiu cam cu ce pot ramane in mana la final de luna/an.
Magazinul in cauza este in familie,iar ca si rulaj ca si un minim are in jur de 10.000 de lei lunar,si suma asta as vrea sa o iau ca baza de calcul.
In momentul de fata se practica metode neortodoxe de achizitionare si inregistrare a vanzarilor,cam jumate-jumate ca deh..cam asta a fost singura posibilitate de a pune ceva deoparte.
Eu as dori totusi sa merg 100% in acte,fara nici un ocolis,dar intreband mai multi comercianti,mi-au spus ca este practic imposibil si ca ar trebui sa munceasca doar pentru a plati taxele,ei ramanand mai cu nimic.
Am nevoie de o parere avizata daca ma poate ajuta cineva de aici,Vreau sa stiu daca societatea poate da randament in conditiile fiscale actuale

Ca sa fac o recapitulare si sa expun datele problemei pe scurt:
-Societatea o doresc SRL
-Punctul de lucru va fi proprietate personala,implicit fara cheltuieli cu chirie
-rulaj lunar de baza aproximativ 10.000 lei cu un adaos comercial mediu de aproximativ 30%
-1 singur angajat responsabil cu vanzarea produselor platit cu minimul pe economie.

Daca imi poate face cineva un calcul simplu,o balanta intre incasari/profit si cheltuieli/taxe impozite,mi-ar fi de maaaare ajutor.
Deci tu faceai socoteala ca-i raman patronului 9000 de lei pe luna, iar aici tot RULAJUL e de 10.000. La un adaos de 30% inseamna cam 3000 profit, din care trebuie sa plateasca salariul vanzatorului si ramane cu mai nimic. Daca ma gandesc bine, macar un angajat pe raion la Kaufland ia tot cam atat si nici nu se streseaza ca de unde sa aduca marfa, ca daca vine "garda" etc.

#532
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostfightClub25, on 30 mai 2017 - 13:06, said:

   Ii prefer fiindca imi pasa de ce se intampla in jur. Maxim 20% din clientii mei sunt firme de retail. Chiar pe alimentar nu ma omor dupa ei fiindca trebuie sa luam de la ei niste coproculturi de doua ori pe an si nu le aduc la timp.
   Clientii nostir cei mai mari sunt service-uri auto, firme de paza, service-uri de orice fel ,fabrici de mobila, sticla, tamplarie PVC ,samd.
   Vreau mai multi oameni instariti in jurul meu nu doar bugetari, pensionari, curieri si lucratori comerciali la Kaufland.
Iti pasa de ce vezi in jur? Care jur? Pensionarii, bugetarii si lucratorii comerciali nu sunt si ei oameni, nu trebuie sa traiasca si ei cat mai bine? Doar o mana de patronake evazionisti?

Ce argumente ai tu pentru pensionarul sau somerul care ar trebui sa dea de 3x fata de lidl pe o franzela luata de la un patronake local? Se vede canici nu stii ce vinde lidl(cica "aia nu e paine" LOL! in realitate lidl face paine chiar foarte buna), dar ai o problema cu "corporatistii" care nici nu stii de ce cumpara de acolo.

Chiar nu realizezi in cel hal de aberanta e ideea de covinge oamenii sa cumpere mai scump si mai prost pentru beneficiul altora? De ce ai tu impresia ca cineva, in afara de cei direct interesati ca tine, ar vrea sa-i sustina pe altii in detrimentul lor personal? Caci asta inseamna comercianti mici: produse mai scumpe, mai proaste, varietate mult mai mica, depozitare mai proasta, servire mai proasta.

#533
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostShadowBroker, on 04 iunie 2017 - 08:15, said:

Doar o mana de patronake evazionisti?

Acest "patronake" descalifica toata argumentatia ta. Cred ca ar trebui sa invatam ceva toleranta si ceva intelegere fata de cei din jur, indiferent de statutul lor daca vom dori vreodata sa dezbatem ceva pe aceasta tema.
Pe mine ma intereseaza o tara cu mai multi oameni cu bani. atat. Cu cat e mai multa lume saraca si/sau depedenta de stat cu atat mai rau pentru mine, pentru tine si pentru toti.
Uite, sa-ti dau un exemplu : cauta o masina mai noua de 5 ani cu transmisie automata pe OLX sau autovit. Vei gasi maxim 20 de anunturi la o tara de 6 ori mai slab populata decat Germania. In Germania daca cauti vei gasi 20.000.

Eu nu sunt anticorporatist, sa nu ne intelegem gresit. Eu sunt pro echilibru. Inclusiv eu intru in hipermarket de cateva ori pe luna pentru a lua anumite produse. Intru insa si alte magazine care imi ofera altceva fata de cat poate si doreste sa o faca un supermaket.
Cred ca sunt anumite produse cum ar fi cele alimentare care ar putea fi produse integral in Romania si nu se produc, se importa - noi pierdem oameni cu bani.
Cred ca este loc in retail pentru mai multi jucatori decat mega-image la bloc ,Lidl in cartier si Auchan/Carrefour in sector.
Da, telefonul si masina sunt 100% de acord sa fie straine. Suntem o tara mica si inapoiata si nu am pretentii la lucrurile asea. Dar branza,cascavalul, salamul si painea eu tare vreau sa fie romanesti ,vandute de romani - romanilor. Asta e idealul.
Cred ca trebuie sa protejam domeniile in care micii antreprenori pot oferi servicii bune pentru ca ei creeaza o baza mai larga de oameni cu bani decat corporatiile. Orice publicatie economica si orice economist macro va zice asta.

   Vine un moment cand un mic interprinzator, cu toata bunavointa din lume nu poate concura cu un hipermarket. Ce sa faca? sa dispara? e bine asa?. Sa zicem ca iti ofera cel mai bun pret pe care il poate oferi, dar nu poate merge in pierdere asa cum poate face un supermarket care are si 2-3 ani in plan sa mearga in pierdere pana capteaza suficiente cota de piata si sa iasa pe plus.
   Eu vreau sa-i ajutam pe cei care pot si vor sa ne ofere cele mai bune servicii si preturi pe care le poate oferi o afacere mica unui client. Nu pe buticarii nesimtiti, evazionisti si speculanti care au avut monopol pe o zona si si-au batut joc.

Edited by fightClub25, 04 June 2017 - 12:37.


#534
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostfightClub25, on 04 iunie 2017 - 12:33, said:

   Vine un moment cand un mic interprinzator, cu toata bunavointa din lume nu poate concura cu un hipermarket. Ce sa faca? sa dispara? e bine asa?. Sa zicem ca iti ofera cel mai bun pret pe care il poate oferi, dar nu poate merge in pierdere asa cum poate face un supermarket care are si 2-3 ani in plan sa mearga in pierdere pana capteaza suficiente cota de piata si sa iasa pe plus.
Da, să dispară micul întreprinzător dacă nu poate concura cu un hipermarket. Micii întreprinzători care încercă să concureze hipermarketurile la prețuri merită să dea faliment cît de repede posibil pentru că sunt pur și simplu idioți și se adresează segmentului de piață greșit.

Edited by mufa, 04 June 2017 - 12:51.


#535
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMizu, on 03 iunie 2017 - 20:14, said:

Stiu eu o brutarie care face paine semi din: aluat paine alba + paine ce nu s-a vandut zilele trecute macinata -> profit!
Asta da afacere profitabila 100%Posted Image

*Presupun ca ANAF si OPC nu stiu nimic despre aceasta "afacere"......

Edited by xmanyacs77, 04 June 2017 - 12:50.


#536
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postmufa, on 04 iunie 2017 - 12:44, said:

Da, să dispară micul întreprinzător dacă nu poate concura cu un hipermarket. Micii întreprinzători care încercă să concureze hipermarketurile la prețuri merită să dea faliment cît de repede posibil pentru că sunt pur și simplu idioți și se adresează segmentului de piață greșit.
  
  Gresesti putin aici. Pe tot ce inseamna fresh minus legume&fructe din import ,magazinele independente sunt mai ieftine. No shit. Cauta.
  Mai ales la carne si mezeluri.

#537
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostfightClub25, on 04 iunie 2017 - 13:06, said:

  
  Gresesti putin aici. Pe tot ce inseamna fresh minus legume&fructe din import ,magazinele independente sunt mai ieftine. No shit. Cauta.
  Mai ales la carne si mezeluri.
Mie puțin dificil să verific, așa că n-am să te contrazic. Oricum ideea e că micul întreprinzător nu trebuie să aibă politica prețului cel mai mic și în consecință nu se adreseză acelor cumpărători. Mai degrabă se poate diferenția fie oferind prosude cu stoc limitat care nu au cum să ajungă pe rafturile magazinelor mari, fie prin calitatea serviciilor oferite. Orice, dar nu cel mai mic preț.

#538
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostfightClub25, on 04 iunie 2017 - 13:06, said:


  Gresesti putin aici. Pe tot ce inseamna fresh minus legume&fructe din import ,magazinele independente sunt mai ieftine. No shit. Cauta.
  Mai ales la carne si mezeluri.

Pentru ca nu dau bon.

#539
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdon_dannielo, on 04 iunie 2017 - 13:18, said:

Pentru ca nu dau bon.
Dă-l dracului de bon, foarte bine fac că nu dau bon. A da bon=A da bani PSD-ului.

#540
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In UK isi permit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate