Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#559
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014

View PostfightClub25, on 07 iulie 2017 - 01:29, said:

Ieri, din lipsa de ocupatie cat mi se spala masina, am intrat intr-un penny market. Era singurul magazin din zona. I-am dat mesaj sotiei sa o intreb daca vrea ceva, mi-a zis "iaurt" si m-am dus la frigiderul cu iaurturi. In frigiderul ala nu prea era rece....mai ales ca era genul acela, fara usi. Am luat niste ZuZu de 3% grasime, o cutie de lapte si la casa i-am zis autistei aleia de casiera ca frigiderele nu prea racesc.Vaca indiana mesteca guma, nici nu m-a vazut ca exist si cu ochii pe produse in timp ce scana a baguit un "sunt date la mic sa faca economie". "pai si astea nu se strica?" am intrebat eu. Robotul uman nu a mai zis nimic asa ca mi-am luat produsele si am plecat. Acasa toate iaurturile erau stricate desi erau in termen. Am luat altele de la un soi de supermarket de cartier care e si non-stop si unde vinde patronul noaptea (sotia lui ziua). Toate frigiderele reci, iaurturile ok. Am luat si 3 ardei capia usor lipiciosi de la ceva pere pozitionate deasupra. Cand i-a cantarit tipul mi-a zis "astia daca ii vrei ti-i dau gratis ca sunt lipiciosi. Sunt ok daca ii speli dar eu nu-ti cer banii pe ei si e pacat ca se strica"
   Mie mi se pare ca in Romania supermarketurile se balcanizeaza si astia mici se occidentalizeaza!
  PS : patronul de la magazinul independent este rrom!
Iar tu daca erai un cetățean care îți pasa de ceilalți trebuia sa suni la protecția consumatorului, pentru a nu pati si alții la fel. Dar din posturile tale observ ca de fapt doar vrei sa denigrezi aceste magazine. De ce nu vii cu ceva concret? Foto, reclamații, etc. O zi buna sa ai



#560
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postdexterash, on 07 iulie 2017 - 02:44, said:

Daca clasa de mijloc nu ar fi f*tuta de si prin toate partile de partidu' suprem-de-stat, tind sa cred ca ar crea destula cerere incat "micii buticari" sa le poata oferi ceea ce isi doresc - si sa castige ambii.

Nu e f*tuta doar de partidul suprem de stat, ci mai ales de lacomia mediului privat cu produse scumpe si proaste si adaosuri de 100%. Daca vrem sa fim sinceri...comerciantii romani de orice tip, nu generalizam, dar multi sunt pusi doar pe capatuiala...adaosurile sunt enorme, de aia preturile la noi sunt uneoir mai mari ca in alte tari maid ezvoltate economic...ni se serveste placa cu reglarea pietei, cerere-oferta, aiurea! TOTI pun osul la tinerea preturilor sus, pentru ca sunt lacomi, disperati dupa castig usor. O sa mai treaca cred, multi ani, pana cand sa-mi iasa din minte ideea ca acesti comercianti romani-de toate felurile sunt niste semiparaziti, niste "grasul din spatele slabului", ei practic prospera pe spinarea noastra! si maacr de ne-ar oferi produse de calitate, am zice ok, dar ne dau si produse proaste si destul de scumpe.
IAr clasa medie nu cred ca are nevoie de buticuri la coltul blocului...clasa medie are o masina si se poate duce la un magazin civilizat sa isi cumpere ce are nevoie. Cand zic magazin civilizat nu stiu daca se includ super si hypermarketurile unde rafturile sunt pline de produse de slaba calitate, stai la case cu anii, etc.

View Posttfmercedez, on 01 iulie 2017 - 11:03, said:

Auchan, Timisoara.. mai multe unitati, vreo 3-4 preturi cum vrea bicepsu lor: Attachment 20170629_213503.jpgAttachment 20170629_131106.jpg in mall la auchan costa 406 lei un set, in timp ce in periferie era redus de la 291 la 100 de lei!

Pai exact, de aici sa vezi cat ne jumulesc astia...deci daca ei fac profit si la pretul de 100 lei, inchipuie-ti cand il dau cu 300-400, acelasi produs, cat ne paraziteaza! aceste sugative de bani facuti din aproape nimic...si noi muncim ca sclavii 8-10 ore pe zi...

Edited by epetroiu, 07 July 2017 - 10:47.


#561
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postneluspritz77, on 07 iulie 2017 - 05:35, said:

Iar tu daca erai un cetățean care îți pasa de ceilalți trebuia sa suni la protecția consumatorului, pentru a nu pati si alții la fel. Dar din posturile tale observ ca de fapt doar vrei sa denigrezi aceste magazine. De ce nu vii cu ceva concret? Foto, reclamații, etc. O zi buna sa ai

   Nu vreau sa denigrez nimic ,se denigreaza singuri. Sunt de rahat, fix cum a zis Dexterash si traiesc doar din prostia clientilor care considera ca totusi e mai bine sa cumpere de-acolo. Saracii sunt cel mai usor de prostit. Bagi un afis cu Orez ,doar XX lei/kg (cu 25 de bani mai ieftin ca la magazinul din colt) si calca peste sobolani ca sa intre in ele.

#562
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostfightClub25, on 07 iulie 2017 - 13:57, said:

   Nu vreau sa denigrez nimic ,se denigreaza singuri. Sunt de rahat, fix cum a zis Dexterash si traiesc doar din prostia clientilor care considera ca totusi e mai bine sa cumpere de-acolo. Saracii sunt cel mai usor de prostit. Bagi un afis cu Orez ,doar XX lei/kg (cu 25 de bani mai ieftin ca la magazinul din colt) si calca peste sobolani ca sa intre in ele.
Singurii care-i "denigreaza" sunt "bisnitarii", mai mult sau mai putin la figurat ... adica aia cu micile "afaceri" care tot timpul sunt pe piedere, trec tot ce pot pe cheltuiali si platesc impozit zero la stat mereu... si urla ca vor protejati de stat, ca-i papa aia mari. In realitate vorbim de minciuni si exagerari: marele retail e cu mult peste micile magazine in materie de conditii pastrare marfa, igiena si alte din astea. Ceea ce ai zis tu cu friiderul dat la mic sunt convins 100% ca e o inventie de-a ta. Practici din astea gasesti la magazinele de cartier. Si in plus, la marii retaileri nu-ti spune casiera ce si cum e cu frigiderele.

Edited by IllusiveMan, 07 July 2017 - 14:43.


#563
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006
Eu cumpar de ani de zile de la Lidl si n-am gasit nici macar un produs alterat. A dat mama odata peste niste peshte stricat, dar i-au dat banii inapoi fara discutii, si au retras lotul de peshte din magazin.

#564
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 25.12.2016

View PostfightClub25, on 07 iulie 2017 - 13:57, said:

Saracii sunt cel mai usor de prostit. Bagi un afis cu Orez ,doar XX lei/kg (cu 25 de bani mai ieftin ca la magazinul din colt) si calca peste sobolani ca sa intre in ele.
Culmea e ca Lidl in ultima vreme nici macar nu mai baga produsele la care isi fac reclama, sau baga cantitati infime, incat ajung oamenii sa se ia la bataie (la propriu) cum se poate vedea si in clipul de mai jos.
http://www.digi24.ro...promotie-672346

Lidl mi se pare cel mai supraevaluat magazin de la noi, au cateva serii de produse bune (aveau, de fapt, ca multe le-au stricat intre timp) si pe seama lor si-au creat faima de magazin cu pretentii.

#565
neluspritz77

neluspritz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.07.2014
Mai fraților unde trăiți voi? Eu stau la 2 km de centrul București ului, si sunt foarte mulțumit de Lidl, penny, profi, shop and go, etc. Găsesc întotdeauna totul la un loc fara sa mai pierd timp la mai multe magazine. Timpul înseamnă banii

#566
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006

View PostManasu, on 07 iulie 2017 - 21:41, said:

1. Culmea e ca Lidl in ultima vreme nici macar nu mai baga produsele la care isi fac reclama, sau baga cantitati infime, incat ajung oamenii sa se ia la bataie (la propriu) cum se poate vedea si in clipul de mai jos.
http://www.digi24.ro...promotie-672346

2. Lidl mi se pare cel mai supraevaluat magazin de la noi, au cateva serii de produse bune (aveau, de fapt, ca multe le-au stricat intre timp) si pe seama lor si-au creat faima de magazin cu pretentii.
1. Asta se intampla peste tot cand aude rumanu' ca "se da ceva" la promotie. Ori crezi ca toti aia care se bateau (la propriu) pe bormasinile la 15 lei chiar aveau ce face cu ele?

2. Zi-mi si mie ce produse "au stricat" cei de la Lidl. Eu cumpar de la ei de cand au aparut (pentru ca stau la 200 m de un magazin si n-am alt supermarket in zona) si n-am observat o scadere a calitatii vreunui produs. Ca au mai marit preturile, asta e alta treaba. Dar calitatea a ramas la fel.

#567
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 25.12.2016
La ce-am observat eu ca au "umblat": inghetata (asa zisa premium) e acum mai apoasa, berea Perlenbacher, care era baubila in urma cu cativa ani, acum e nasoala, castravetii murati picanti care acum nu mai sunt picanti, carnatii subtiri de porc (acum ii vand sub denumirea "cabanosi") buni la inceput, apoi plini de zgarciuri - am renuntat sa mai cumpar, la 30 de lei kg gasesc si in alta parte.
Si au si multe produse slabe calitativ by default: cele din "saptamana romaneasca", pe care ei le numesc cu mandrie "traditionale", sunt sub orice critica, am luat cas afumat - o mizerie, rulada "baigli", la fel (sa pui mana pe una, ca inca le mai au pe acolo, sa vezi ce consistenta are), fursecurile sunt fade. Carnati Silezia, am luat odata pentru un gratar - mi-a ajuns, au o membrana plasticoasa, oribila. Nici cand baga produse specifice altor tari nu stau mai bine: am luat Fuet si mi s-a parut slab aromat, banal, comparativ cu ce-am luat eu pana acum - ce-i drept si pretul era cam la jumatate fata de magazinele care vand astfel de produse. La partea de fructe si legume a stat foarte slab dintotdeauna.

Eu cumpar des din Lidl, si din comoditate, e cel mai aproape de mine, dar si pentru ca multe din produsele lor sunt superioare celor de "marca", insa observ si partile mai putin bune... n-are rost sa ridicam in slavi un magazin, ca doar lasam bani acolo, nu primim nimic pe gratis.

#568
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006
Chestie de gusturi. Mie imi place berea perlenbacher, bate multe marci romanesti care-si fac reclama pe toate drumurile. Si carnatii Silezia imi plac, e drept ca de obicei ii prajesc in tigaie, nu pe gratar. Intr-adevar carnatii de casa erau destul de plini de zgarciuri, dar cred ca au renuntat la ei ()sau nu i-am mai vazut eu). Insa intr-adevar la legume-fructe stau prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate