Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
567 răspunsuri în acest subiect

#487
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postpufonel, on 29 mai 2017 - 21:53, said:

Sa zicem ca prin Bucale ai de unde alege, dar in orasele mici cum e al meu ori te duci la Lidl ori la buticari.

    Aveti si voi dreptate si e frustrant!
    Imagineaza-ti un oras de 30.000 de oameni cu 20-30 de magazine maricele ,nisate. Macelarii care au si branza si lactate, cofetarii, bacanii, aprozare, piata centrala ,etc.
    Ce ar fi daca patronii de la aceste magazine s-ar zbate sa fie curat, sa aiba mereu marfa proaspata, sa isi intrebe clientii ce isi doresc sa mai vada la ei in magazine, sa felieze/toace/taie fix cum vor clientii. Sa se agite la primarie sa le faca locuri de parcare in zona, sau sa cumpere chiar ei ceva teren aproape de magazin pentru parcare. Sa incerce un sistem de livrare ,sa caute furnizori buni, samd.
    Ce ar fi daca si clientii ar aprecia si cand ar fi venit un LIDL in oras sa stea aproape gol un an-doi pana il inchideau? Ce ar fi fost daca primaria tinea cu intreprinzatorii locali si nu le-ar fi dat oricum voie celor cu hiper-supermarket sa isi faca magazinul in centrul orasului.
    Orasul ala ar fi avut 20-30 de oameni destul de instariti in plus, ei si familiile lor. Nu par multi, dar fac diferenta. Poate unii investeau in agricultura ca sa-si scurteze lantul de aprovizionare, poate copii lor ar fi deschis la randul lor afaceri cu bani de la parinti si ar fi devenit si ei inteprinzatori locali. Poate o pensiune ,un club ,un spa....etc.

    In schimb ,avem asa : o clasa de cretini care au reusit cum-necum dupa 90' sa-si faca magazin si in absenta sistemului centralizat de aprovizionare, lumea a cumparat de la ei. Erau regi in zona, ii durea in fund ca aveau marfa proasta, scumpa si personal nepoliticos. Cand a venit LIDL si PENNY nici nu au stiut cum i-a lovit trenul. Intr-un fel isi merita soarta, nu zic nu.

    INSA, macar in orasele mari a aparut o specie noua de anterprenor roman care chiar se straduieste, va asigur. Eu pentru asta pledez nu pentru ceea ce voi numiti generic "buticari". Aia duca-se.

#488
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.222
  • Înscris: 23.08.2014
Exista si magazine mici care merg bine.E vorba de modul in care sint administrate.Daca dau 2 lei pe o bere in supermarket si la magazinul de la colt e 5 lei, apoi poate sa se inchida....Daca e 3 lei, mai stam de vorba ca poate nu merita sa merg la supermarket.In rest, ce s-a inchis au fost multitudinea de buticuri, cu adaosuri enorme aparute ca dupa ploaie dupa revolutie.In multe cazuri, patronii au avut bani, si-au facut vile, si-au luat masini si au neglijat total afacerea.

#489
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 16.05.2015
Apropo de piete agroalimentare... La una din pietele din Militari, unde obisnuiesc sa ma aprovizionez din cand in cand, mi s-a intamplat de mai mult ori sa ma intersectez cu un nene care pare sa fie un fel de sef al pietei. E doar o banuiala ca e sef, si asta deoarece de fiecare data am observat pe pietari, inclusiv pe "ardelenii" aia de vand branzeturi si mezeluri, cum ii indesau astuia in sacose tot felul de produse, pe alese si, bineinteles, fara bani. Alta data l-am vazut pe acelasi individ dand tarcoale tarabelor cu zarzavaturi unde asa zisele "producatoare" se ingramadeau sa-i ofere "musteriului" din marfa proprie expusa pe tarabe. Ma gandesc ca o fi un fel de taxa de protectie sau asa numitul "drept" de taraba. Cum ar spune un clasic aflat in viata, "asta inseamna sa fii mafiot" :)

Editat de borhot, 30 mai 2017 - 00:14.


#490
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostfightClub25, on 29 mai 2017 - 22:28, said:

Ce ar fi fost daca primaria tinea cu intreprinzatorii locali si nu le-ar fi dat oricum voie celor cu hiper-supermarket sa isi faca magazinul in centrul orasului.
Orasul ala ar fi avut 20-30 de oameni destul de instariti in plus, ei si familiile lor. Nu par multi, dar fac diferenta.
Iti spun eu ce ar fi: ar fi impotriva majoritatii cetatenilor!

Caci asta insemana a fi cu intreprinzatorii locali dar impotriva hyper/supermaketurilor: sa nu mai lasi cetatenii cei multi sa decida ei, si sa favorizezi 20-30 de "afaceristi" in defavoarea a 20.000-30.000 de persoane! Caci daca ar fi altfel, alea 20.000-30.000 de persoane ar cumpara in mod natural de la aia 20-30 de afaceristi!

Dar nu, nu exista 20-30 de afaceristi care sa ofere produse cu raport bun pret calitate! De aia trebuie sa vina lidl & co,, sa faca curatenie de bisnitari smecheri!

Am avut situatia cu afaceristi din aia in anii '90! Nu mersi, nu mai vrem!

Editat de ShadowBroker, 30 mai 2017 - 00:22.


#491
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.155
  • Înscris: 04.03.2014

View PostShadowBroker, on 29 mai 2017 - 22:21, said:


Unde nu-s acceptati de mult? Sa inteleg ca in italia produsele fierte/fiert-afumate sunt fara nitriti sau nitrati? Ba eu cred ca multe si din alea uscate cu vreo doua exceptii pe ici colo(gen prosciutto din parma)

Nitritii nu mai sunt acceptati in mezelurile care se vor de o anumita calitate, se folosesc nitrati, si in cantitati mici  (ca asta e marea problema, cantitatea).  Prosciutto di Parma sau San Daniele nu le-as numi exceptii in Italia:).   La salamuri da, e o exceptie.

View PostShadowBroker, on 30 mai 2017 - 00:20, said:


Iti spun eu ce ar fi: ar fi impotriva majoritatii cetatenilor!

Caci asta insemana a fi cu intreprinzatorii locali dar impotriva hyper/supermaketurilor: sa nu mai lasi cetatenii cei multi sa decida ei, si sa favorizezi 20-30 de "afaceristi" in defavoarea a 20.000-30.000 de persoane! Caci daca ar fi altfel, alea 20.000-30.000 de persoane ar cumpara in mod natural de la aia 20-30 de afaceristi!

Dar nu, nu exista 20-30 de afaceristi care sa ofere produse cu raport bun pret calitate! De aia trebuie sa vina lidl & co,, sa faca curatenie de bisnitari smecheri!

Am avut situatia cu afaceristi din aia in anii '90! Nu mersi, nu mai vrem!

Aici ai dreptate, mezelurile care au vazut carnea adevarata in poze(scizati exagerarea) nu le-a adus Lidl'ul, erau regula pe piata romaneasca...

#492
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.455
  • Înscris: 06.02.2008
Îmi amintesc și eu anii 90 în care aveam în față blocului două chioșcuri. Unul de tablă, unul de lemn numit Argus (îmi amintesc și numele la ăsta). Stau în zona gării vis a vis de câmpul ăla unde venea pe vremuri circul și acum e Lidl și Vama Bacău. Eram puști și de-acolo luam dulciurile cu banii de buzunar. Am mâncat toate porcariile de acolo, de la nuga la renumitele bomboane cu calciu (nu am mai văzut de-atunci). Cred că jumate din produse erau expirate, eram prea puști să mă uit pe etichete atunci, probabil nici nu scria data pe ele. Cert este că într-o zi m-am îndopat cu diverse cu un amic de la bloc și apoi la fotbal. Cert este ca mie mi-a fost rău noaptea, am vomat și am scăpat. Amicul a ajuns la spital cu o hepatită de toată frumusețea. Deci îmi amintesc ce înseamna comerțul de cartier, am prins din plin anii ăia. Colegul inițiator are o idee care poate mai prinde pe-afară unde localnicii mai și produc ceva dar la noi rar așa ceva. Majoritatea buticarilor erau niște bișnițari de produse luate din alte depozite sau aduse din import. Nasoale vremuri de tranziție post revoluționară.

#493
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.518
  • Înscris: 11.11.2007
Cat tam tam pe tema asta...
@initiator: Fa un ONG si aduna donatii pe care sa le imparti bisnitarilor.
Sau poti sa adopti unul.

#494
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postborhot, on 30 mai 2017 - 00:11, said:

Apropo de piete agroalimentare... La una din pietele din Militari, unde obisnuiesc sa ma aprovizionez din cand in cand, mi s-a intamplat de mai mult ori sa ma intersectez cu un nene care pare sa fie un fel de sef al pietei. E doar o banuiala ca e sef, si asta deoarece de fiecare data am observat pe pietari, inclusiv pe "ardelenii" aia de vand branzeturi si mezeluri, cum ii indesau astuia in sacose tot felul de produse, pe alese si, bineinteles, fara bani. Alta data l-am vazut pe acelasi individ dand tarcoale tarabelor cu zarzavaturi unde asa zisele "producatoare" se ingramadeau sa-i ofere "musteriului" din marfa proprie expusa pe tarabe. Ma gandesc ca o fi un fel de taxa de protectie sau asa numitul "drept" de taraba. Cum ar spune un clasic aflat in viata, "asta inseamna sa fii mafiot" :)
Asa e si in supermarketuri, doar ca acolo se numeste "taxa de raft" si e fiscalizata.

Editat de don_dannielo, 30 mai 2017 - 07:49.


#495
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.686
  • Înscris: 25.04.2007

View Postborhot, on 30 mai 2017 - 00:11, said:

Apropo de piete agroalimentare... La una din pietele din Militari, unde obisnuiesc sa ma aprovizionez din cand in cand, mi s-a intamplat de mai mult ori sa ma intersectez cu un nene care pare sa fie un fel de sef al pietei. E doar o banuiala ca e sef, si asta deoarece de fiecare data am observat pe pietari, inclusiv pe "ardelenii" aia de vand branzeturi si mezeluri, cum ii indesau astuia in sacose tot felul de produse, pe alese si, bineinteles, fara bani. Alta data l-am vazut pe acelasi individ dand tarcoale tarabelor cu zarzavaturi unde asa zisele "producatoare" se ingramadeau sa-i ofere "musteriului" din marfa proprie expusa pe tarabe. Ma gandesc ca o fi un fel de taxa de protectie sau asa numitul "drept" de taraba. Cum ar spune un clasic aflat in viata, "asta inseamna sa fii mafiot" Posted Image
Asta e urmasul lui Piedone. Nu personajul din filmele italienesti din anii 70 ci excrocul ex-primar de la sectorul 4, care si-a inceput cariera politica in pietele sectorului 6 luiand spaga de la precupeti cu tarabe.

View PostAMETHIST, on 30 mai 2017 - 07:44, said:

Cat tam tam pe tema asta...
@initiator: Fa un ONG si aduna donatii pe care sa le imparti bisnitarilor.
Sau poti sa adopti unul.
Initiatorul in loc sa-si vada de afacere sa caute sa si-o extinda, sa intre pe piata firmelor medii, se multumeste cu cativa buticari si isi pierde timpul pe aici de o luna si jumatate, consumandu-si energia pe ce? Sa ne convinga sa cumparam aceleasi produse dar mai scump si in conditii mai proaste dar de la buticarii lui. Desi zice ca e doctor, nu si-a luat masuri de siguranta si se pare ca s-a molipsit chiar de la clientii lui de o boala grava intalnita doar la precupetul roman: efort minim, vanzare mica, profit la limita existentei.

#496
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Se pare ca avem o discrepanta intre ce am incercat eu sa transmit si ce s-a inteles. Voi o dati cu buticarii ,eu o dau cu antreprenorii de tip nou care chiar se straduiesc sa faca ceva de calitate. In esenta eu ies un behemont al anilor 90' care incearca si el sa faca niste bani Posted Image
Poate un link ajuta? Incercand sa caut site-uri cu magazinele mele preferate, evident ca nu am gasit cine stie ce. De ce ar investi in internet daca clientii care folosesc internetul nu calca decat in hipermarket? Totusi am gasit ceva, site-ul pietei obor. Uitati-va putin la magazine si judecati voi mai bine.

http://piataoborbucu...nti-piata-obor/

  Eu va recomand : lumea maslinelor : zeci de sortimente de masline ,uleiuri si alte mirodenii, toate arabesti/turcesti/gresesti. Patronul e arab. Poate in alte domenii asta poate trage un semnal de alarma dar la masline sunt sigur ca omul e mai potrivit ca orice alta semintie. (poate un Grec sa fi fost mai indicat). Preturile sunt sub supermarket ,sortimentele sunt imposibil de gasit in supermarket. Cine e chitit pe dieta mediteraneeana, sa incerce.

   rasfat - aici gasesti tot ce iti poti inchipui cand vine vorba de branza de fitze : gouda cu rozmarin, gorgonzola tare din Italia, tot felul de branze ,cascavaluri romanesti si de import. La fel ca mai sus ,selectie de produse greu de gasit in orice magazin generalist. De asemenea au si mezeluri/carnati fara e-uri.

   orient bazar - magazin de mirodenii. Tot o nisa, daca vrei sa gatesti ceva cu mirodenii orientale sau orice mirodenie mai ciudata, astia au. Daca va multumiti cu raftul de pliculete cu mirodenii dintr-un supermaket e ok ,daca cautati ceva in mod special ,astia au!

                               alcool discount - aici sunt SUTE de tipuri de bere din toate colturile lumii.Am baut la ei bere produsa in Korea sau Africa de Sud. E plin de bauturi exotice, vinuri si bere. E foarte interesant doar sa intri si sa te uiti fiindca ce gasesti aici nu vei gasi n alta parte. La ei am gasit spre exemplu efes pilsner facut in Turcia (in supermarket gasesti facuta la Chisinau) si Peroni facut in Italia.

Editat de fightClub25, 30 mai 2017 - 09:52.


#497
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.518
  • Înscris: 11.11.2007
Tu nu vrei sa ajuti producatorii de "produse de calitate superioara". Tu vrei sa bagi bete in roate celorlalti.
Restul e can can.

#498
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.155
  • Înscris: 04.03.2014

View PostfightClub25, on 30 mai 2017 - 09:43, said:

Se pare ca avem o discrepanta intre ce am incercat eu sa transmit si ce s-a inteles. Voi o dati cu buticarii ,eu o dau cu antreprenorii de tip nou care chiar se straduiesc sa faca ceva de calitate. In esenta eu ies un behemont al anilor 90' care incearca si el sa faca niste bani Posted Image
     Poate un link ajuta? Incercand sa caut site-uri cu magazinele mele preferate, evident ca nu am gasit cine stie ce. De ce ar investi in internet daca clientii care folosesc internetul nu calca decat in hipermarket? Totusi am gasit ceva, site-ul pietei obor. Uitati-va putin la magazine si judecati voi mai bine.

http://piataoborbucu...nti-piata-obor/

  Eu va recomand : lumea maslinelor : zeci de sortimente de masline ,uleiuri si alte mirodenii, toate arabesti/turcesti/gresesti. Patronul e arab. Poate in alte domenii asta poate trage un semnal de alarma dar la masline sunt sigur ca omul e mai potrivit ca orice alta semintie. (poate un Grec sa fi fost mai indicat). Preturile sunt sub supermarket ,sortimentele sunt imposibil de gasit in supermarket. Cine e chitit pe dieta mediteraneeana, sa incerce.

                               rasfat - aici gasesti tot ce iti poti inchipui cand vine vorba de branza de fitze : gouda cu rozmarin, gorgonzola tare din Italia, tot felul de branze ,cascavaluri romanesti si de import. La fel ca mai sus ,selectie de produse greu de gasit in orice magazin generalist. De asemenea au si mezeluri/carnati fara e-uri.

                               orient bazar - magazin de mirodenii. Tot o nisa, daca vrei sa gatesti ceva cu mirodenii orientale sau orice mirodenie mai ciudata, astia au. Daca va multumiti cu raftul de pliculete cu mirodenii dintr-un supermaket e ok ,daca cautati ceva in mod special ,astia au!

                               alcool discount - aici sunt SUTE de tipuri de bere din toate colturile lumii.Am baut la ei bere produsa in Korea sau Africa de Sud. E plin de bauturi exotice, vinuri si bere. E foarte interesant doar sa intri si sa te uiti fiindca ce gasesti aici nu vei gasi n alta parte. La ei am gasit spre exemplu efes pilsner facut in Turcia (in supermarket gasesti facuta la Chisinau) si Peroni facut in Italia.

Pai astia daca fac treaba buna isi gasesc locjl pe piata, cu sau fara supermarketuri.

#499
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

View PostfightClub25, on 30 mai 2017 - 09:43, said:

am gasit ceva, site-ul pietei obor
Tu esti actionar acolo sau ai o pasiune pt Obor ?!   :huh:   Ca ne-ai innebunit cu mizeria aia.

In alta dezordine de idei, mie incepe sa-mi cam dea cu virgula.  Pledezi pt micul producator si comerciant roman, dar vii cu exemple de magazine arabesti si / sau tot cu marfa de import.
Ipocrizie ?   :scratchchin:

#500
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 16.05.2015

View PostCousteau, on 30 mai 2017 - 08:25, said:

Asta e urmasul lui Piedone. Nu personajul din filmele italienesti din anii 70 ci excrocul ex-primar de la sectorul 4, care si-a inceput cariera politica in pietele sectorului 6 luiand spaga de la precupeti cu tarabe.


O relicva a comunismului perpetuata de generatiile de dinainte de 1989. Sporturi nationale ca datul pe sub mana, spaga/dreptul/plicul, pachetul de cafea, ciocolata chinezeasca si cartusul de Kent. Mai nou, am auzit ca se poarta datul spagilor pana si in spitalele private. Nu stiu daca o sa scapam de metehnele astea vreodata.

Editat de borhot, 30 mai 2017 - 12:33.


#501
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostBarboso, on 30 mai 2017 - 11:30, said:

Tu esti actionar acolo sau ai o pasiune pt Obor ?!   Posted Image   Ca ne-ai innebunit cu mizeria aia.

In alta dezordine de idei, mie incepe sa-mi cam dea cu virgula.  Pledezi pt micul producator si comerciant roman, dar vii cu exemple de magazine arabesti si / sau tot cu marfa de import.
Ipocrizie ?   Posted Image

   Incepe sa-ti dea cu virgula fiindca nu pricepi toata poza de ansamblu. PREFER romani, arabi, rromi, eschimosi, orice vrei tu cu afaceri mici in locul corporatiilor. Fie ca importa, fie ca produc aici, Ideal ar fi un patron roman care are un magazin unde vinde marfa unui producator roman sau mai multi. S-a discutat 27 de pagini despre toate modurile in care se poate face comert IN AFARA DE SUPERMARKET-URI ale unor lanturi multinationale. EU v-am dat toate exemplele posibile, voi stiti doar doua. Ce era inainte de hipermarketuri si hipermarketurile. Incepe mie sa-mi dea cu virgula despre ce perceptie ingusta are lumea in ceea ce priveste comertul si ce beneficii poate sau nu avea asupra societatii. E ciudat cum oameni cu studii superioare, ceva bani si care dezbat in cel mai mic detaliu chestii de nisa (soft-uri, masini, hardware, sport) privesc chestia cu retail-ul de mancare foarte simplist si obtuz. Hipermarket multinationala si atat.

   Si nu sunt actionar nicaieri. La obor cred ca am un singur client dar nu vi l-am dat exemplu ca nu imi place ce vinde :).
   Mi se pare ca in Romania locuiesc 50% pensionari si asistati social, 20% bugetari si 30% oameni care ar putea schimba ceva. Voua chiar vi se pare ca patura activa, din piata libera, cu scoli, urbana, atat cat a mai ramas face suficient pentru a schimba tot ce se intampla? Tot dati exemplu america, Germania, UK. Noi nu suntem aia. Noi nu avem corporatii multinationale care sa faca ce vor din tari mici si corupte. Noi nu avem capital si nici armata. Noi nu avem mai nimic decat o democratie fragila si libertatea de a ne cheltui banii cum vrem. Bunastarea intregii societati nu va creste in veci daca toti banii facuti la multinationale - pleaca la multinationale. Statul va jefuieste prin taxe si le da asistatilor, bugetarilor si pensionarilor si aia e. Perpetuam mizeria asta. In loc sa scoatem cat mai multi oameni din saracie, sa promovam anteprenoriatul in dauna multinationalelor - acolo unde se poate, nu am de gand sa-mi cumpar un mobil sau o masina fabricata de Gigi SRL.
   Romanii ar trebui sa ia cu asalt agricultura, turismul si comertul, sa faca afaceri in domeniu si majoritatea romanilor sa cumpere de la ei. Asa s-ar putea creea o adevarata clasa de mijloc nu doar cateva zeci de mii de corporatisti si restul primari, consilieri judeteni, locali, parlamentari, samd.

Editat de fightClub25, 30 mai 2017 - 12:50.


#502
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

PREFER romani, arabi, rromi, eschimosi, orice vrei tu cu afaceri mici in locul corporatiilor.
Si-ajung si eu la ce-au zis colegii.  Ii preferi pt ca, neavand acces mai sus, aia-ti sunt tie clientii, nu din alte motive.

#503
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Dat fiind ca suntem in UE:

Quote

Small and medium-sized enterprises (SMEs) are the backbone of Europe's economy. They represent 99% of all businesses in the EU. In the past five years, they have created around 85% of new jobs and provided two-thirds of the total private sector employment in the EU. The European Commission considers SMEs and entrepreneurship as key to ensuring economic growth, innovation, job creation, and social integration in the EU.
https://ec.europa.eu/growth/smes_en

Iar definitiile sunt cam asa:
http://ec.europa.eu/...e-definition_en

[nu mi-a iesit copy&paste]

Deci nu e ca si cum avem un roman, 2, 3 nebuni care incearca sa explice niste treburi.

Editat de dexterash, 30 mai 2017 - 13:05.


#504
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostBarboso, on 30 mai 2017 - 12:50, said:

Si-ajung si eu la ce-au zis colegii.  Ii preferi pt ca, neavand acces mai sus, aia-ti sunt tie clientii, nu din alte motive.

   Ii prefer fiindca imi pasa de ce se intampla in jur. Maxim 20% din clientii mei sunt firme de retail. Chiar pe alimentar nu ma omor dupa ei fiindca trebuie sa luam de la ei niste coproculturi de doua ori pe an si nu le aduc la timp.
   Clientii nostir cei mai mari sunt service-uri auto, firme de paza, service-uri de orice fel ,fabrici de mobila, sticla, tamplarie PVC ,samd.
   Vreau mai multi oameni instariti in jurul meu nu doar bugetari, pensionari, curieri si lucratori comerciali la Kaufland.

   Putem sa lasam cu ce ma ocup eu deoparte? puteam sa nu zic. Sunt si medic de familie, puteam sa zic ca ma ocup doar de asa ceva. Dar, daca as avea eu mai multi clienti e rau? eu nu duc banii in Germania pe care ii castig. Ii cheltui aici in Romania pe produse si servicii preponderent romanesti. E rau ca eu sa cresc si sa-mi fie bine? E preferabil sa o faca Hans din Nurenberg? :) Nu uita unde locuiesti si cine te inconjoara. Sau e iar faza cu capra vecinului?

Editat de fightClub25, 30 mai 2017 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate