Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

The "DreamHouse" Project

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#55
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014

View Postbobitzaaa, on 22 mai 2017 - 13:18, said:

Ti-a aratat propretaru' vreun act ceva? (in legatura cu utilitatile)
Iti estimez asa din incheietura un 15keur pentru gaz si curent. La canal sigur nu ai panta...
Cum e cu zgomotul de la trafic acolo?

Salut,

Scuze for the late reply.

Cumparatorul a promis, promis, promis si cand am ajuns cu cash-ul la el (dupa o istorie lunga de tepe si negocieri esuate) mi-a dat sa semnez fara sa scrie undeva clar ca va aduce utilitati.
Vanzadu-ma in situatia aia, nu prea am putut da inapoi si am cumparat.

Enel sunt sanse mari sa aduca proprietarul, ca are toata zona aceea. Pentru Apa si Canalizare nu prea imi fac probleme.
Gaz-ul poate fi intradevar problema cea mai mare, cea mai spinoasa, dar vedem.

Zgomot-ul de trafic si in general e foarte redus in zona, sunt curios cum o sa fie dupa ce fac centrura de Sud in apropiere...sper sa puna panouri si etc.
Zona e foarte linistita fiind imprejmuita in marea ei parte de acele canale.

Keep in touch.

#56
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostSymmetric, on 21 mai 2017 - 09:26, said:


As avea nevoie de feedback la urmatorul topic, cine ar avea experienta si ar putea ajuta..
Vedeti atasament, utilitatile ar fi undeva la 230-280m de parcelele mele.
Care ar fi costurile si/sau procedurile de urmat pentru a incerca sa imi aduc curent,
Va spun ce stiu eu:
- Enel: aici e aproape misiune imposibila sa trag eu singur. Deci clar trebuie sa depind de investitor, sau de o asociatie de proprietari, etc. din ce am auzit e undeva la 3000 euro / stalp. Aici sunt zvonuri ca ar veni enel deja...
Mentionez ca terenurile apartin de Timisoara.
De curand am vazut un ATR (...in Ilfov,nu stiu daca are relevanta zona) pentru o distanta aproximativ egala cu a ta,270 ml si costa 35000 ron Extindere de Retea.

Edited by Adrianradu, 25 May 2017 - 14:54.


#57
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostSymmetric, on 25 mai 2017 - 14:33, said:

Pentru Apa si Canalizare nu prea imi fac probleme.
Gaz-ul poate fi intradevar problema cea mai mare, cea mai spinoasa, dar vedem.

Eu mi-as face probleme...ca stiu exact ce inseamna sa NU le ai. Poate nu am inteles insa bine si nu iti faci probleme in sensul ca le vei avea 100% - ceea ce iti doresc.

Cat despre gaz - aici daca sunt costuri foarte mari sunt alte optiuni, de la pompe de caldura pana la combustibil solid in diferite forme... poate chiar impreuna pentru redundanta.  Noi avem gaze trase dar inca nu mi-a iesit din minte ideea cu PDC (solutia cu apa-apa) , daca ai timp si chef studiaza problema. Am vazut recent la cineva si e pe gustul meu, atata doar ca investitia initiala e cam mare...dar daca ai gazele la 2-300 ml si sunteti maxim 2-3 interesati atunci nici nu se pune problema...

#58
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu am pe cineva a platit 13 000 lei ^pentru 100ml de teava gaz.

#59
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
dpdv al clientului, e mai convenabil sa negocieze "mai global" pretul realizarii constructiei la rosu.
si a negocierii lucrarilor in general.
tu fa-ti temele cu preturile, dar daca intri cu un constructor la amanunte, la preturi unitare pe minilucrari, pe lucrai partiale, ajungi mai scump.
devizul poate deveni infinit.

analizeaza ofertele si vizavi de disponibilitatea ta de a putea alerga dupa materiale, de disponibilitatea de a sta pe santier, de capacitatea ta de a controla ssau influenta evolutia si calitatea lucrarilor.

#60
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am platit cam 5k ron..pt 22ml de ingropat teava de gaz..care-i cam acelasi lucru cu extinderea retelei (+ alti 3k ron pe instalatia interioara..in curte...tot ingropat..cam 15ml)...Doar ca nu  fost nevoie sa despagubesc vreun propritar de teava (despagubirea pe 'ulita' la  mine..cica era vreo 3-4sute eur)..A mai fost un dosar la Eon..dar nu mai retin costul..sa zicem pana in 500 ron...si AC pt treaba asta..inca vreo 500 ron..

View Postcasuta_papusilor, on 25 mai 2017 - 21:03, said:

dpdv al clientului, e mai convenabil sa negocieze "mai global" pretul realizarii constructiei la rosu.
si a negocierii lucrarilor in general.
tu fa-ti temele cu preturile, dar daca intri cu un constructor la amanunte, la preturi unitare pe minilucrari, pe lucrai partiale, ajungi mai scump.
devizul poate deveni infinit.

analizeaza ofertele si vizavi de disponibilitatea ta de a putea alerga dupa materiale, de disponibilitatea de a sta pe santier, de capacitatea ta de a controla ssau influenta evolutia si calitatea lucrarilor.
De acord si eu cu ce zici...daca-i tii prea din scurt cu cantitatiele si preturile..s-ar putea sa ramai fara constructor..inainte de a termina parterul..Tre sa mai ciupeasca si ei o firimitura de pe undeva..si noi sa inghitim in sec...Dar de asta-ti dai seama..dupa ce ai schimbat vreo 2 firme de constr..sau echipe..

Cat priveste materialele..daca ar fi s-o iau de la capat..m-as ocupa eu de toate..sau macar de cele mari..fier / beton / caramida / lemn..XPS/EPS/vata ..adezivi..mortar..nisip..piatra....etc..Ei sa se ocupe de nimicuri..cuie..sarme..panouri pt cofrare..daca au..plus sculele de santier..mai compactor..drujba / flex..roto..vibrator..etc..

Cu putina coordonare..si ceva timp investit...poti sa afli media preturilor din oras..si sa negociezi cu 1-2 depozite pt toate materialele..livrate pe calupuri..in functie de cat ai nevoie.

Edited by manghels, 25 May 2017 - 21:17.


#61
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eu nu vb de furatul ordinar, birjaresc, de hotii la care se dau unii de se dau constructori,
ci de o negociere corecta intre oameni relativ corecti.
ca daca intri in amanuntul unui deviz adevarat, iesi la pepeni client fiind.
asa... mai en-gros, daca ti-ai facut temele relativ bine si te ajuta si piata muncii, poti s-o rotunjesti convenabil si pentru tine si pentru constructor.

Edited by casuta_papusilor, 25 May 2017 - 21:39.


#62
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcasuta_papusilor, on 25 mai 2017 - 21:27, said:

ci de o negociere corecta intre oameni relativ corecti.
ca daca intri in amanuntul unui deviz adevarat, iesi la pepeni client fiind.
Asta am facut eu..Credeam ca asa e 'corect'..mai ales ca eram (si poate mai sunt..pe alocuri) zero in domeniul constructiilor..Ideea e ca acu..pe final..mi-am dat seama ca trebuia sa le dau  'mana libera' pe alocuri..Asa...au iesit anumite frictiuni..care nu au fost numaidecat ..pozitive..

#63
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

Revin cu 2 topicuri:

1. Construtcorul:
Momentan constructorul ales pare super ok, isi mentine la fiecare intalnire ce a zis, tot ce spune el are sens, nu l-am prins cu nimic ce sa imi pune semne de intrebare momentan. Materialele ce le cumpara el toate sunt OK, Holcim, Porotherm, etc.
Am discutat destul de multe detalii, si totul pare ok pana acum.
Cel mai important este ca pare interesat de lucrare + ne da incredere, (mai ales sotiei Posted Image) cu toate ca e mai scump decat media.

Si eu am de gand sa le dau mana libera cat de cat, dar sa le arat ca ma documentez, ca sunt ferm in anumite chestiuni, si etc. La urma urmei trebuie sa intelegem ca si constructorul face asta pentru un profit.
Trebuie avut grija doar la granita dintre profit si jegmaneala Posted Image

2. Spre linistea mea, si pentru a-mi face cat de cat o idee am facut un tabel cu costurile, bazat pe devizul de la arhitect.
Vedeti mai jos ce a iesit.

Va rog pe masura posibilitatii daca se poate sa veniti cu feedback relativ la costuri, si la logica aplicata Posted Image Orice feedback este un improvement fata de starea acuala.
Ma intereseaza in principal:
- Preturi pe unitate
- Calcul mp vs mc la polistiren, lemn, etc.
- Feedback la logica de estimare (exe: + 10%materiale si calcul estimativ manopera)

Cum scrie si in tabel, aici nu am inclus profitul constructorul, sunt doar calculele estimative cu materialele si costurile de munca.

Attached Files


Edited by Symmetric, 05 June 2017 - 11:32.


#64
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSymmetric, on 05 iunie 2017 - 11:31, said:


Ma intereseaza in principal:
- Preturi pe unitate
- Calcul mp vs mc la polistiren, lemn, etc.
- Feedback la logica de estimare (exe: + 10%materiale si calcul estimativ manopera)


Asta cu preturile unitare poate sa te pacaleasca f tare in unele cazuri.
Am in fata o facture de beton. 6 mc C20/25 cost total 2083 RON !!!!

#65
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Ola,

Mai poate ajuta cineva cu feeback aici? la ultimul post?
Merci.

#66
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSymmetric, on 07 iunie 2017 - 22:20, said:

Ola,

Mai poate ajuta cineva cu feeback aici? la ultimul post?
Merci.

Nu cred ca te poate ajuta cineva si sa iți si fie de folos. Pai ar fi 2 motive principale.
La materiale prețurile au variații mari in citeva luni. Eu de exemplu caramida am luat-o in Martie 2016, crezi ca te ajuta prețul de atunci ?
La manopera contează cu cine construiesti firma, echipa sau regie proprie. Diferențele pot fi de la simplu la dublu. Mai mult in sezon o echipa poate sa ceara mai mult decit in extrasezon. Vezi ca exista mai multe site-uri cu estimări de manopera pe 2017. Nici alea nu vor fi precise dar poți sa Îți  faci o idee.
La materiale contează de unde le iei , cind si ce cantitate. Prețurile pe online nu sunt aceleași cu cele din piața reala (poți obține discount de volum sau alte facilitați cum ar fi transport gratuit ) . Aici ai loc de negociat.

La m cub de polistiren ca sa socotești in m pătrați te uiți pe orice site ce vinde polistiren. Practic prețul pe m cub e cam același pentru un anumit sortiment (sa zicem cu densitatea de 100). Variază suprafața funcție de grosimea lui. Dacă ai grosime de 10 cm ai 5 placi/bax. Dacă ai grosime de 2 cm ți-e clar ca acoperi o suprafața mult mai mare cu plăcile dintr-un bax.

Edited by picomouse, 07 June 2017 - 23:33.


#67
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Ola all,

Da, a trecut ceva timp, si dupa 2 respingeri am reusit sa pun mana pe autorizatia de constructie Posted Image yey
Acum, autorizatie am, constructor am...diriginte de santier n-am.... Posted Image

Asa ca, cine poate sa recomande un diriginte de santier, in Timisoara, ce ar trebui sa fie cat de cat prezent la lucrari?

Merci mult.

Edited by Symmetric, 26 February 2018 - 22:56.


#68
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Curent ai?

#69
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Not yet, acum se vrea sa se aduca un transformator acolo, si sa se traga in toata zona, pe cheltuiala proprietarului, urmand ca noi doar sa facem doar racordul la reteaua ce trece pe strada.
Deocamdata e la nivel de plan, se misca ceva... vedem luniile urmatoare daca se concretizeaza lucrurile.

#70
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 21.01.2013
ma indoiesc ca veti face doar racordul. veti despagubi si proprietarul, cel care extinde reteaua.

#71
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSymmetric, on 27 februarie 2018 - 13:08, said:

Not yet, acum se vrea sa se aduca un transformator acolo, si sa se traga in toata zona, pe cheltuiala proprietarului, urmand ca noi doar sa facem doar racordul la reteaua ce trece pe strada.
Deocamdata e la nivel de plan, se misca ceva... vedem luniile urmatoare daca se concretizeaza lucrurile.
Ar fi bine ca in contractul de vanzare al terenului sa se precizeze ca utilitatile vor fi aduse in zona pe cheltuiala celui care vinde terenurile ,altfel pot aparea surprize,cum s-a intamplat in alte cazuri.

#72
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

Intentionam sa incepem la sfarsitul lui Mai lucrarile, open poins ar fi:

1. Hyseal - as vrea sa folosesc pana la cota 0, cum a recomandat brawnie in trecut. Zicea si vali1900 ca a folosit... ma poate ajuta cineva sa fac rost de acest aditiv?
2. Poate recomanda cineva un Diriginte de santier bun, pentru Timisoara?

Aveti si mai jos, lista mea de traking a lucrarii la rosu:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate