Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

The "DreamHouse" Project

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#37
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Gazul se poate ingropa si de la contor la casa. Nu intra ingropat oricum, o sa gauresti peretele ulterior, deci nu iti face griji pentru asta. Cum spune si iladi, nu vad de ce nu ti-ar permite operatorul de cablu/internet sa ingropi cablul. Eu asa am de gand sa fac, chiar zilele astea fac trecerile prin elevatie si am prevazut si o teava dn50 pentru curenti slabi.

#38
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Bun,
Merci de feedback.

Inseamna ca devine clar ca are sens sa prevad o teava separata (sau nu) pentru Internet si restul.

Ce nu e foarte clar e acel "dispozitiv de tras fire prin tuburi." la care face referire iladi? (trebuie sa consider asa ceva? sau e doar ceva extra? si daca da, what is that? am dat un google si m-am cam pierdut :) )

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Da, și gazul se poate îngropa, dar costă ceva mai mult decât aerianul. Nu am reținut exact cu cât.

Edit: "dispozitivul" e un fir de plastic cu un cârlig la capăt pentru legat/agățat firul de tras. Se găsește de diferite dimensiuni la magazinele de bricolaj/construcții.


https://www.dedeman....8-301/p/1005638

Edited by iladi, 13 May 2017 - 20:58.


#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
exista varianta de copex care are in el un fir subtire de sarma care te ajuta la tras cablurile...eu zic sa pui 2-3 astfel de copexuri (unul pentru net, unul pentru TV si unul de rezerva) si sa te asiguri ca traseul copexului este cat de cat rectiliniu...eviata curbele la 90 de grade...fa scimbarea de directie cat mai larg....am patit sa se rupa sarma aia si atunci singura scapare este "sarpele" care ti l-a indicat iladi

Attached Files



#41
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSymmetric, on 13 mai 2017 - 20:51, said:

Bun,
Merci de feedback.

Inseamna ca devine clar ca are sens sa prevad o teava separata (sau nu) pentru Internet si restul.

Ce nu e foarte clar e acel "dispozitiv de tras fire prin tuburi." la care face referire iladi? (trebuie sa consider asa ceva? sau e doar ceva extra? si daca da, what is that? am dat un google si m-am cam pierdut :) )

Are sens sa tragi tevi pina te plictisești. E mult mai bine sa ai țeava trasa cind îți aduci aminte ca mai ai nevoie de un cablu.
Bănuiesc ca nu o tragi pe km așa ca poți sa îți faci viața ușoară si sa pui in loc de copex sau tub PVC , citeva tevi de PPHD ( țeava de polipropilenă folosită la alimentarea cu apa) de 25 sau 32 mm. Este mult mai rezistenta si sa bagi cabluri pe ea este o plăcere. Acel "dispozitiv" de tras cabluri se numește "șarpe".
Pe PPHD poți trage 30-40 m foarte ușor. Pe copex sau țeava de PVC dacă s-au turtit este mult mai greu. Nici sirma tractor nu te ajuta. Șarpele poate fi din plastic sau metalic . Ideea este sa fie rigid si cu un ochi sa nu agate in virf. L-ai băgat pe țeava de la un cap la altul, legi de el cablurile pe care vrei sa le bagi, matisezi cu izolirband îmbinarea , o dai cu vasilina sa alunece si tragi din parte opusa de șarpe pina iese cablul la capăt. Cu cit ai mai multe coturi cu atit merge mai greu. Spor !

#42
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Ola tuturor,

Astazi am avut o noua intalnire cu unul dintre potentialii constructori iar parte din puctetele de discutie au fost:

1. Discutarea in prealabil a duratelor intre etapele de constructie la rosu. Evident ca el a zis ca nu prea lasa deloc timp intre etape... dar i-am propus citind pe forum sa ii ofer alte maruntisuri de lucru, cat timp cat se asteapta intre etape.
Acum intrebarea este: Care ar fi recomandarea de timp de asteptare pentru o constructie la rosu?
Cu arhitectul am zis undeva la 5 zile pentru fundatie (placa) si alte 5 zile la placa de peste parter. Constructorul a zis ca de exemplu el dupa 1-2 zile ar vrea sa urce oamenii pe placa si sa armeze si cofreze stalpii.

2. Polistiren in fundatie doar pe exterior? sau fundatie + elevatie polistiren interior + exterior?
PS: vedeti poza atasata luata de pe jurnalul lui kolfleading.
- Constructorul ar zice ca e suficient ca in poza (poate evident, ca incerc sa negociez si interiorul in aceasi bani)
- Arhitectul recomanda interior/exterior fundatie + elevatie. Singura portiune fara polistiren sa fie talpa fundatiei.

3. Sa ii aduc curentul pe parcela + un put de apa, in rest se ocupa el. WC ecologic eu.
Siguranta in munca + ITM e treaba lui.

4. Ofera garantie pe lucrare si beci.

5. A incercat sa ma convinga ca nu prea are rost sa vin cu utilitatile prin elevatie, in casa, ca mai bine vin dupa ce e gata prin caramida direct in casa.... nush ce sa zic.. dar a zis ca daca vreau se ocupa si de gaurile tehnice.


Imi puteti da va rog ceva feedback, in special la primele 2 intrebari.

Attached Files


Edited by Symmetric, 16 May 2017 - 22:22.


#43
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. poate dupa 1-2 zile sa urce cu oamenii pe placa doar  la legat fierul....sa nu ii treaca prin cap sa aduca paleti de caramida pe care sa ii descarce direct pe placa turnata de 2-3 zile
2. cel mai bine cred ca ar fi interior + exterior

#44
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Incer eu ceva la 5 ca tocmai sunt la faza asta.
Apa trebuie ingropata sub ckta de inghet, crede-ma ca nu vrei sa iti inghete iarna. Deci exclus sa o bagi deasupra elevatiei, la mine constructorul a insistat sa o treaca el pe sub fundatie, adica -1.2m fata de CTA. Cu canalizarea ai mare grija, desi se recomanda sa fie si ea ingropata la -60-70 in functie de adancimea la care ai canalizarea si de lungimea traseului s-ar putea sa fii nevoit sa o scoti din casa mult mai sus, altfel nu mai poti sa ii dai panta recomandata de 2%. Aici sansele de inghet nu prea exista. La curent teortic ar trebui tot sub cota de inghet dar devreme ce sunt atat de multe bransamente supraterane fara nici un fel de problema nu cred ca are rost sa ingropi prea adanc, eu ti-as recomanda totusi sa ingropi pentru aspectul estetic final (nu mai ai cabluri care sa atarne prin curte). deci curenti tari si slabi poti introduce si prin zidarie ulterior, dar apa si canalizare trebuie musai prin elevatie/fundatie (hic, parerea mea).

Mai indraznesc si la faza cu pauza betoanelor - cu cat sta cofrat mai mult timp cu atat mai bine, eu voi incerca sa las vreo saptamana repaus pentru cota 0. 2 zile pauza si sa inceapa lucrul la cofraje nu e rau, dar vezi cand urci caramida pe placa.

Polistiren cu cat mai mult cu atat mai bine. Cum a procedat kolf e foarte bine si pot sa pun pariu ca in urmatorii ani vom vedea si mai multe case facute in felul asta. Daca poti izola interior exterior toate fundatiile ar fi ideal, daca nu - nu e rau deloc cum a facut kolf.

Mai bine gaseste-ti un diriginte de incredere de acum si cred ca te va ajuta mult in discutiile cu constructorii.

#45
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@Bylly...peretiii de pe placa de la cota 0.00 stau toti (sau ma rog aia mai mari si mai grei) pe grinzile de fundare care sunt turnate de mai multa vreme ....deci nu vad de ce sa faci pauza de o saptamana dupa ce torni placa de la cota 0.00
Corecte afirmatiile privind apa si canalizarea ... astea se scot prin elevatie vrei nu vrei...si curentii slabi tot pe dedesubt i-as trece pentru ca vei avea un soclu la casa si un troutar....deci ca sa intri cu cablurile prin peretii de caramida trebuie sa treci cu ele pe sub trotuar sa urci pe soclu si sa intri apoi prin caramida...cam complicat, nu?

#46
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asa o sa fie la mine ca oricum se duce constructorul la o alta lucrare intre timp. Dar vad ca si tu spui ca nu e in regula sa urci paletii de caramida dupa 2-3 zile, nu-i asa?

#47
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
da..nu e in regula...macar o saptamana pana urca caramida sus...

#48
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna Tuturor,

Merci mult again de feedback.

Avand in vedere ca cel mai probabil constructorul va veni el cu materialele lui, continui cu o lista de tipuri si brand-uri de materiale pe care as vrea sa i le prezint ca m-as astepta sa vina, doar sa ne aliniem, sa nu am surprize.

1. Beci, aici face cu materialele lui, ce stie el ca tine foarte bine, am sa va prezint detaliat pe masura ce aflu si eu.
2. Beton Holcim conform cu proiectul + (crestere clasa de impremeabilitate sau adaugare Hyseal)
3. Fier Beton? pot sa ii solicit ceva aici?
4. Polistiren XPS GIAS 10cm in fundatie-elevatie, (m-am inspirat de la kolfleading), daca aveti si alte pareri, please shoot.
5. Pietris? pt rupere a capilaritatii... ma interesaza sa ii specific ceva anume?
6. Strat de separare(Folie PVC) - ma interesaza sa ii specific ceva anume? sau orice e ok?
7. Izolatie termica polistiren expandat 10 cm (sub placa) ma interesaza sa ii specific ceva anume? sau orice e ok?
8. Caramida Porotherm 30 Robust - any feedback? (pe peretii interiori nu imi e clar de Porotherm pune, poate tot Robust, dar nu am gasit pe site marimea)
9. Mortar? ma interesaza sa ii specific ceva anume?
10. Buiandrug Porotherm
11. Lemn?ma interesaza sa ii specific ceva anume?
12. Membrana acoperis?ma interesaza sa ii specific ceva anume?
13. Tigla Creaton + accesorii gen aerisiri + parazapezi...

Va rog sa imi dati feedback, si eventual sa imi spuneti daca am uitat ceva sau unde ar fi bine sa punctez.

Ideea e ca vreau sa discut toate acestea cu constructorul inainte, sa nu avem surprize la materiale si etc..

Merci mult.

#49
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. Ar fi ideal daca ar avea cofraje doka pentru ca poti lasa peretele interior nefinisat...dar si mai important este pana la urma punerea in opera corecta si asigurarea unei vibrari corespunzatoare
2. Holcim nu este un beton ci o marca de ciment :) Asta nu o poti impune tu..depinde de unde se aprovizioneaza statia de betoane ..in principiu trebuie sa respecte indicatii din proiect ...nu exista clasa de impermeabilitate ci permeabilitate - si dupa cum observi si din nume discutam despre un beton mai mult sau mai putin permeabil nu de unul impermeabil...deci Hyseal e sfant in cazul asta.
3. La fier beton ce ai trecut in proiect PC52 sau BST 500S?
4. Eu am folosit tot GIAS (arabesque) la o lucrare si se prezinta foarte ok
5. Grosime si granulatia
6. Eu unul nu am folosit si nici nu recomand...daca pui orice e ok
7. Pai trebuie sa ii specifici densitatea...un EPS 100 sau 120 ar fi destul de ok
8. Este ok Robust-ul de 30..
9. La mortar trebuie sa ii specifici clasa mortarului si eventual sa ii spui daca este clasic sau predozat
10. Atentie la buiandrugi conform normativului ar trebui sa spijine pe 40 cm de zidarie stanga/dreapata
11. Calitatea lemnului (clasa I sau II), umiditatea, il trateaza el sau nu
12. Ar fi bine sa ii indici tipul de membrana de acoperis
Discutati clar cine se ocupa de utilaje (compactor pentru umpluturi, vibrator pentru beton, betoniera etc), daca vine sau nu cu panouri de cofraj, daca vine sau nu cu popi pentru sustinere placa, asigura descarcarea materialelor (daca aduce el materialele trebuie sa le si descarce), paza, etc

#50
florinc78

florinc78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2012
2. La fiecare turnare ar trebui luate mostre care se duc ulterior la laborator pentru confirmarea caracteristicilor
3. Fierul ar trebui sa fie insotit de o declaratie de conformitate emisa de comerciant/producator
Aceste documente ar trebui sa fie incluse in cartea constructiei.

#51
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

merci again de feedback. Chiar il pun in practica in discutii si hartiile ce le voi avea cu constructorii.

As avea nevoie de feedback la urmatorul topic, cine ar avea experienta si ar putea ajuta..

- Noi am cumparat cele 2 parcele cu promisiounea proprietarului ca vor avea utilitati. In eventualitatea in care proprietarul nu se va tine de cuvant, ma intereseaza cat de imposibila e misiunea sa imi trege singur utilitatile (caz foarte ipotetic, fiindca este zona de interes, si nu cred ca voi ramane singur in plop).

Vedeti atasament, utilitatile ar fi undeva la 230-280m de parcelele mele.
Care ar fi costurile si/sau procedurile de urmat pentru a incerca sa imi aduc gaz,curent, apa, canal la parcela.

Va spun ce stiu eu:
- Enel: aici e aproape misiune imposibila sa trag eu singur. Deci clar trebuie sa depind de investitor, sau de o asociatie de proprietari, etc. din ce am auzit e undeva la 3000 euro / stalp. Aici sunt zvonuri ca ar veni enel deja...
- Gaz: aici stiam ca as putea trage eu, si apoi sa cer bani inapoi la viitori vecini ce vin sa se intepe!? am auzit ca asta merge doar pe o perioada ca 5 ani, apoi ioc.
- Apa: estimez ca aici ar fi ceva mai simplu, sau?
- Canalizare?

Mentionez ca terenurile apartin de Timisoara.

Attached Files


Edited by Symmetric, 21 May 2017 - 09:27.


#52
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Mai noi despagubirile se acorda pe o perioada de 10 ani ( conform noii legi privind protejarea investitie la pers.fizice, si 5 ani pers.juridice ).

#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Ti-a aratat propretaru' vreun act ceva? (in legatura cu utilitatile)
Iti estimez asa din incheietura un 15keur pentru gaz si curent. La canal sigur nu ai panta...
Cum e cu zgomotul de la trafic acolo?

#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006

View Postvivaconsult, on 21 mai 2017 - 10:44, said:

Mai noi despagubirile se acorda pe o perioada de 10 ani ( conform noii legi privind protejarea investitie la pers.fizice, si 5 ani pers.juridice ).

Ce lege este?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate