Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

The "DreamHouse" Project

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#73
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Multa bafta in aceasta Aventura.

Acel "traking" cred ca este mai folositor daca il faci ca in "gantt chart" vezi AICI.
Tu acolo ai o insiruire de activitati,scrise in romaneste si apoi controlate in alta limba.
Folosing "gantt chart" metoda,vei putea vedea coordona / monitoriza activitatile ce sunt la zi ,care sunt in intarziere sau nu se incadreaza in termenii tai (timp,oameni si bani).
Multe activitati se pot face in parallel (sau serial) ,le vei putea combina foarte efficient NUMAI daca ai si oamenii alocati pe activitati !
Vezi care este completata la timp si cine a semnat.
Daca esti in intarziere cu in furnizor,vezi imdeiat ce poti face cu acei oameni / muncitori sau ce poti sa schimbi sa compensezi problema SAU ce afecteaza acea intarziere si sa lucrezi in jurul ei.
Nu in ultimult rand,avand un "critical path" pe chart,vei plati mare atentie ca acele activitati sa fie la zi si sa nu afecteza altele sau cel mai rau,tot "project-ul" de constructive.
Care,la sfarsitul zilei se va raporta la cost,eficienta si timp.

Multa bafta.

__________________________________

Cateva mentiuni,fara intentia de a jigni::

tot folosesti acest " ola all" si apoi dai in engleza si apoi romaneste...ola este spaniola,all este engleza ... Posted Image

acel "traking" care se scrie "tracking"...este bun dar daca poti sa il faci in romaneste integral.
Sper ca nu este citi si de altii in afara ta, care nu inteleg done,status si open

Spun astea pentru ca si eu am avut,am si voi avea problem de exprimare...oamenii nu mai intelegeau si nu stiau ce sa spuna...

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 April 2018 - 11:26.


#74
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna,

Mai am cam o luna pana cand constructorul va incepe lucrarile.

De ce chestiuni ar fi important sa tin cont, sa le lamuresc, inainte de a incepe la rosu. Pe lista mea mai e open:
1. Diriginte de santier in Timisoara
2. Clarificare tresee apa/canal prin elevatie
3. Gasit furnizor pentru horn/semineu
4. Un furnizor de incalzire in pardoseala, a zis ca ar fi bine sa fie si ei din cand in cand disponibili pe santier la rosu...oare ar fi bine sa ii contractez de pe acum?
5. Nu stiu daca pentru Gaz, as putea face ceva pregatiri la rosu?!

Altceva? Alte idei, propuneri?

#75
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
1. Diriginte musai (vb cu colegii care construiesc in zona)
2. Musai - vezi cine se ocupa (unii constructori se ocupa ei, altii vor sa faca altcineva lucrare - tu sau vreun instalator). Nu e rocket science, poti sa pozitionezi chiar tu trecerile, dar trebuie sa stii cate ceva.
3. Da, ar trebui sa prevezi si aductiunea de aer pentru el (presupun ca nu vrei sa iti arda oxigenul din camera). Ideal ar fi sa circule oleaca prin pamant (poate chiar si 10m) pentru a se incalzi.
4. Aici nu prea cred ca are rost discutia, doar ca s-ar putea sa te informeze sa izolezi temeinic placa de beton.
5. Gazul trece prin perete de obicei, nu se ingroapa pe sub casa, nu prea ai treaba cu el acum.

Trecerile care ar trebui sa te intereseze sunt:
- ape uzate - daca ai canalizare vezi la ce nivel este, pentru ca trebuie sa dai panta dinspre casa si s-ar putea, daca pleci de la un nivel prea jos sa nu poti sa te racordezi la canalizare.
- apa curenta (eventual lasa doua treceri ca nu se stie ce ai nevoie)
- curent electric
- curenti slabi - internet, cablu tv (telefonie fixa nu cred ca mai serveste cineva), cablu comunicatie pentru interfon, acces poarta auto/pietonala/ etc.

#76
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

Scurta intrebare, poate raspunsul va ajuta si pe altii...

Costurile aferente RTE (Responsabil Tehnic cu Executia - din partea constuctorului) de obicei sunt prinse in negocierea generala cu constuctorul, si apoi le suporta el, sau le suporta de obicei beneficiarul?
Cum e de regula?

Intreb asta fiindca cu toate listele facute cu constructor-ul, vad ca apar costuri noi pentru mine (ceea ce e de asteptat), dar cu toate ca am facut o lista detaliata, nu s-a regasit in lista, constructorul nu a mentionat-o (nush daca cu rea intentie sau din gresala)

#77
Teler

Teler

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2018
Salut, Interesante problemele ridicate de tine, am reusit sa citesc in mare tot topicul tau. Intentionez si eu sa construiesc ceva asemanator, dar in Bucuresti. Ca info la ce valoare ai ajuns pentru constructia la rosu, incluzand aici toate costurile aferente.

Multumesc

#78
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014

View PostTeler, on 18 mai 2018 - 12:30, said:

Salut, Interesante problemele ridicate de tine, am reusit sa citesc in mare tot topicul tau. Intentionez si eu sa construiesc ceva asemanator, dar in Bucuresti. Ca info la ce valoare ai ajuns pentru constructia la rosu, incluzand aici toate costurile aferente.

Multumesc

Salut,

scuze de late reply.

Costurile la rosu ar fi undeva la 64.000 eur (cu izolare fundatie complet cu polistiren de 5cm, fara talpa fundatiei si izolarea stalpilor)

PS: Nimeni nu are un feedback la ultima mea intrebare? de cum a negociat el cu RTE-ul?

#79
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am construit cu firma..insa nu s-a pus problema de negociere separat pt RTE/RTQ..el ii avea in echipa. Preturile negociate au fost doar pe materiale si manopera..

#80
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
hmmm, si eu sunt cu firma... si tot asa, s-a negociat doar totalul.....
Si constructorul meu are RTE in echipa, dar se pare ca vrea sa mai ciupeasca cate ceva... cel putin asa inteleg eu.

#81
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna,

La cateva saptamani sa incepem lucrarea, si deja constructorul meu a inceput.....brusc, nu se mai ocupa si de materiale, sa ma ocup eu :P
Eu ii platesc manopera, si gata...

Genial, inca mai discut cu el, dar deja simt ca a inceput :P

Am nevoie de putin ajutor.
Daca stie cineva cam care mai este media pretului pe manopera, la rosu, fara materiale? (in Timisoara, sau zona)

Am auzit ceva de 55 euro/ medie. Any other feedback?

#82
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostSymmetric, on 07 iunie 2018 - 08:55, said:

...nu se mai ocupa si de materiale, sa ma ocup eu Posted Image
Am nevoie de putin ajutor.
Din experianta mea este mai bine asa oricum...pentru Constructia la Rosu  ai nevoie doar de Beton,Caramida,Fier,Lemn (cofraje) + "marutisuri" sarma,cuie .
Cauta un Depozit aproape de locul in care construiesti,ai grija sa fie transportul inclus,pe etape,Caramida cu Macara si Materialele luate in plus sa le poti returna...
Negociaza pretul la Beton pentru toata cantitatea (aproximativa) de care ai nevoie...si tot asa sa cauti o Statie cat mai aproape...
Eu am facut asa ceva prin telefon chiar...am platit cu OP sau la sofer.
Mai ai grija cu Constructorul tau sa stabilesti de la inceput Manipularea acestor Materiale...sa nu ai surpriza ca "Manopera" sa nu includa si descarcatul lor ca o sa ai o problema...
Spor

#83
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna all,

Hai ca Adrian Radu mi-a mai dat ceva sperante.

Am depozit in zona casei, si chiar am o cunostinta care se ocupa....intrebarea mea este...

Exista undeva online, sau are cineva o lista mai mult sau mai putin completa cu materialele necesare pentru a finaliza o casa la rosu? (incerc sa imi fac o estimare a costurilor de materiale cat mai reala) + un nush.. 10% - 20% pentru surprize?

#84
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai unde fusesi, coane, pana acum? Nu scrie fiecare jurnalist destonici cat l-a costat fiecare cui si fir de nisip ? Orientativ materialele te duc la 120-150E/ mp in functie de proiect. Mai citeste pe aici... Fierul a sarit de 3 - 3.3 lei kg fasonat spre exemplu.

#85
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Greu cu banatenii astia... Au fruncea prea mare :)

#86
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbobitzaaa, on 07 iunie 2018 - 14:08, said:

Greu cu banatenii astia... Au fruncea prea mare Posted Image
Si pieptul rosu. De la caramida aia ... :)))

#87
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna Tuturor,

Am nevoie de putin ajutor, din nou :)

Eu am:
Suprafata desfasurata construita - 297 mp -  - calculata de arhitect, fara terase si balcoane
In autorizatia de constructie, am Sc - 181 mp si Sd - 390 mp

Constructorul vad i-a in calcul in negociere, acel Sd de 390 mp Diferenta este de 93 mp.

Stiu ca in general aceasta suprafata de 93 se negociaza... si se adauga la Suprafata Construita Desfasurata (297) cam cat? la jumatate sau?

Unde ar trebui sa ma situez cu negocierea?

Merci mult.

#88
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce sa mai negociezi, boierule? E clar ca daca ai bani de 300 ai si de 400 :)). Cam pe la jumatate ar trebui negociate resturile. Dar tu ai 93 mp de balcoane si terase?

#89
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostSymmetric, on 13 iunie 2018 - 21:00, said:

Buna Tuturor,

Am nevoie de putin ajutor, din nou Posted Image

Eu am:
Suprafata desfasurata construita - 297 mp -  - calculata de arhitect, fara terase si balcoane
In autorizatia de constructie, am Sc - 181 mp si Sd - 390 mp

Constructorul vad i-a in calcul in negociere, acel Sd de 390 mp Diferenta este de 93 mp.

Stiu ca in general aceasta suprafata de 93 se negociaza... si se adauga la Suprafata Construita Desfasurata (297) cam cat? la jumatate sau?

Unde ar trebui sa ma situez cu negocierea?

Merci mult.

Sc este cel mai probabil amprenta constructiei, inclusiv terasa. SD este suprafata construita desfasurata si avand in vedere ca ai un demisol, parter + terasa, etaj inclusiv balcoane, cred ca arhitectul tau a gresit, pentru ca asta este suprafata construita totala si pe care vei plati si impozit (deci inclusiv terase acoperite si balcoane).
Pt usurinta calcului (adica acel xxx/ mp construit), normal ca al tau constructor vrea sa considere si terasele si balcoanele...caci doar ti le face si pe alea, nu? Bine ar fi fost sa cadeti un pic la pace in sensul ca pe aceastea sa ceara un pret yyy/mp, ceva mai mic decat la constructia efectiva.

#90
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postthe_lion, on 14 iunie 2018 - 10:46, said:


...vei plati si impozit (deci inclusiv terase acoperite si balcoane).


Ai idee cam ce suma ar fi la o terasa de 50mp,aproximativ...? Si daca nu e prinsa in ac si o faci ulterior intabularii ar fi vreo problema ? Iese vreun deranj la revanzare ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate