Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

The "DreamHouse" Project

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#1
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Salut tuturor,

M-am gandit sa incep un fel de jurnal al unei constructii de la 0, in ideea ca poate ar folosi cuiva...inclusiv mie si celor care citesc.
Impreuna cu voi sa vedem de propuneri, solutii, relizari, status, si sa ne dam cu parerea, mai in gluma, mai in serios.

Vedem ce si daca iasa...

Eu am inceput acum cativa ani cu cautatul terenului si am cerut ceva sfaturi pe aici:
https://forum.softpe...-x-34-adancime/
Multumesc mult celor care mi-au raspuns.

Momentan am cam finalizat arhitectura pentru o parte din casa... cealalta va fi fie simetric la fel, fie putin altfel... poate deloc ... :)
Aveti in atasament arhitectura.... eventual puteti sa imi dati un feedback la ce e ok si ce nu.

Am sa revin asap si cu altele detalii. (devize, cantitati materiale, oferte, preturi)

Attached Files



#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Am să încep eu, cu o glumă: sper că ai condiție fizică / vezică bună, că la 10 metri din dormitorul matrimonial până la baia matrimonială vei avea mare nevoie.

Baftă la construit!

#3
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Salutare,
Daca tot vrei un fel de jurnal, nu vii mai bine pe aria de jurnale https://forum.softpe...nstructie-casa/ ?
Acolo suntem mai multi adunati - din astia care ne straduim sa constuim cate ceva :)

#4
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
nu vad rostu decalajelor de la trepte si diferentele de nivel de la et. 1. Ai familie mare? Pentru ce atatea dormitoare si etaje? Sau o faci ca si o investitie ca s-o vinzi mai tarziu?

#5
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Ola all,

Merci de reply, am sa raspund pe rand:

@iladi: :) Da, si noi ne-am gandit de mai multe ori la acest aspect, si prietenii au facut astfel de glume + tata-socru s-a plans mai in gluma mai in serios de acest aspect inca de la inceput. Sper ca in the end sa nu se dovedeasca a fi o problema reala :P

@dana84: Da, si eu am vazut ca exista acest grup dupa vreo 15 min dupa ce am postat. Asadar rog pe vreun moderator daca se poate sa mute topicul la aria de Jurnal constructie casa.

@turbocompresor: decalajele sunt date de acea camera deasupra de garaj, (ca un fel de mezamin), plus de propunerea sotiei de a avea un fel de bancuta in casa scarii (vezi atasament)
Familia nu e mare, suntem doar eu sotia + fiica noastra. Din cand in cand ne va vizita mama mea, de aceea ne-am gandit oarecum la un fel de camera permanenta... sau de ce nu la al 2-lea copil (of m-ar omori sotia daca ar vedea ce scriu :) )

Pe langa asta, planul este ca si socrii mei + bunica sa se mute in casa cealalta, practic copia acestei case, pe parcela cealalta.. (duplex pe 2 parcele distincte), si evident foarte probabil ca va trebui sa stam cativa ani buni mai toti aici + poate un apartament in apropiere....

Ne e cam clar ca poate pentru noi, mai tineri casa e mare, dar pentru socrii mei, este foarte mare, asadar luam in calcul ca in viitor, cand vom incepe constructia la a 2-a casa, sa o facem mult mai mica, si cumva sa o lipim de asta, sa arate ok..
(poate un P+M doar)

PS: Am atasat si beciul, ce momentan ne cam omoara gandurile, daca chiar isi are rostul/folosul sau nu, avand in vedere ca nu e ieftin deloc....

Attached Files



#6
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Daca ai bugetul potrivit pt aceasta arhitectura va fi o casa frumoasa privita din exterior. Daca nu, sau nu gasesti constructorul potrivit va fi o ciudatenie cu ruperi bruste de acoperis, foarte multe spatii tip terasa greu de izolat si de integrat in simetria casei.
Nu este o casa de buget, delimitarea spatiilor la etaj este interesanta dar ai foarte mult spatiu pierdut cu holuri.
La parter la fel, bucataria mi se pare mica dupa gustul meu si greu de utilat din cauza deschiderilor, practic nu ai niciun perete intreg acolo.
Tot la buget ajungi si cand intrebi de beci, depinde cati bani ai si ce vrei sa tii acolo, o utilitate ii vei gasi cu siguranta daca il faci: tii vinuri scumpe sau sticle goale si borcane de zarzavat?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Sunt convins ca este foarte inoportuna intrebarea mea,pentru ca nu-i frumos sa-mi bag nasul unde nu ma priveste,dar da-mi te rog voie sa te intreb daca ai idee cam cat te va costa incalzirea acelei case,sa zicem la o temperatura constanta de 22 de grade C?

#8
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014

 dell99, on 12 aprilie 2017 - 07:39, said:

Daca ai bugetul potrivit pt aceasta arhitectura va fi o casa frumoasa privita din exterior. Daca nu, sau nu gasesti constructorul potrivit va fi o ciudatenie cu ruperi bruste de acoperis, foarte multe spatii tip terasa greu de izolat si de integrat in simetria casei.
Nu este o casa de buget, delimitarea spatiilor la etaj este interesanta dar ai foarte mult spatiu pierdut cu holuri.
La parter la fel, bucataria mi se pare mica dupa gustul meu si greu de utilat din cauza deschiderilor, practic nu ai niciun perete intreg acolo.
Tot la buget ajungi si cand intrebi de beci, depinde cati bani ai si ce vrei sa tii acolo, o utilitate ii vei gasi cu siguranta daca il faci: tii vinuri scumpe sau sticle goale si borcane de zarzavat?

Buna dell99,
Multe din observatiile de aici le-am gasit si noi si le-am trecut la categoria minusuri/riscuri...
Referitor la bucatarie, de acord cu observatiile...Ai vreun "quick hint" cum putem imbunatati problema? Acum cat as mai avea oarecum ceva timp inainte de a incepe constructia? Posted Image
La beci ma gandesc ca voi tine doar sticle goale si borcane cu zarzavat Posted Image eventual si 2-3 butelii de vin si tuica. (ce am discutat cu arhitectul este sa ne asiguram ca accesul e facil, si nu ma trezesc cu un acces greoi, ce il voi folosi doar in situatii extreme)

Apropo de beci, stie cineva daca as avea nevoie de vreun fel de ventilatie (mecanica sau nu) in afara de posibilitatea prevazuta momentan de a deschide geamul din cand in cand ?
As avea nevoie de ceva?

 adisz, on 12 aprilie 2017 - 10:13, said:

Sunt convins ca este foarte inoportuna intrebarea mea,pentru ca nu-i frumos sa-mi bag nasul unde nu ma priveste,dar da-mi te rog voie sa te intreb daca ai idee cam cat te va costa incalzirea acelei case,sa zicem la o temperatura constanta de 22 de grade C?

Buna adisz,

Nicidecum inoportuna intrebarea, practic de aceea suntem aici, ca eu sa primesc idei/sfaturi, apoi sa share-uri din experiente si hotararile ce le-am luat, si apoi altii care ne citesc sa beneficieze la randul lor...
Da, ma gandesc mereu la ce intrebi tu.

Iau in calcul o incalzire in pardoseala, iar ca izolatie vata bazaltica.

Ai vreo idee cum as putea calcula un estimativ de costuri de incalize la o suprafata locuibila de aproximativ 200 mp.

Merci si Keep in touch.

Edited by Symmetric, 12 April 2017 - 17:59.


#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Mie bucataria nu mi se pare mica; ci mare! Deci o bucatarie mult prea mare pentru ceea ce are in ea Posted Image Suprafata aceea,  in mijloc, nu foloseste la nimic. In general, o bucatarie confortabila are 1,1 pana-n 1,5 m intre blaturile paralele. Cei aproape 3 m din planul tau nu fac decat sa adauge alergatura, fara sa aduca vreun avantaj major. Mai ales in situatia in care ai chiuveta si aragazul pe blaturi diferite (!). Imi imaginez ca frigiderul este in cel de-al treilea punct al triunghiului ergonomic; numai ca triunghiul, dupa cum spuneam, e prea mare.
In "compensare", zona de living + dining mi se pare foarte aglomerata. Ai o masa de 1,2m lungime (!) la care trebuie sa incapa sase persoane (!). Plus ca ... daca muti un scaun, deja lovesti unul dintre fotolii. Mai gandeste-te ...
Spor la treaba!

Edited by DIY, 12 April 2017 - 21:54.


#10
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014

 DIY, on 12 aprilie 2017 - 21:47, said:

Mie bucataria nu mi se pare mica; ci mare! Deci o bucatarie mult prea mare pentru ceea ce are in ea Posted Image Suprafata aceea,  in mijloc, nu foloseste la nimic. In general, o bucatarie confortabila are 1,1 pana-n 1,5 m intre blaturile paralele. Cei aproape 3 m din planul tau nu fac decat sa adauge alergatura, fara sa aduca vreun avantaj major. Mai ales in situatia in care ai chiuveta si aragazul pe blaturi diferite (!). Imi imaginez ca frigiderul este in cel de-al treilea punct al triunghiului ergonomic; numai ca triunghiul, dupa cum spuneam, e prea mare.
In "compensare", zona de living + dining mi se pare foarte aglomerata. Ai o masa de 1,2m lungime (!) la care trebuie sa incapa sase persoane (!). Plus ca ... daca muti un scaun, deja lovesti unul dintre fotolii. Mai gandeste-te ...
Spor la treaba!

Buna DIY,

Da, si eu am luat in considerare acel triunghi din bucatarie, si avand in vedere articolul de aici: http://www.casadex.r...elesul-tuturor/
maxim ar fi 2.7metri pe o latura. Eu as avea 3.5 - 1.2 blaturile = 2.3 metri, ceea ce tot inseamna mult, foarte de acord.
(PS: da, plita si chiuveta vor fi pe blaturile paralele, iar frigiderul unde e in desen plita)

Intrebarea e, ce solutii am?
M-am gandit sa maresc putin bucataria in lateral, sa pot sa imi pun o insula, care sa ajute cumva... alte propuneri?

Referitor la Living, da, si acolo ne-am gandit ca acel spariu poate fi destul de inghesuit atunci cand vrei sa aduci mai mult de 6 oameni la masa... dar pentru 6 pare suficient... sau? any proposals?

#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu stiu ce dimensiune are masa ta actuala. Masoar-o. Cea din desen are cam 1,2 m lungime si, probabil, vreo 75cm latime. Incearca sa vezi cu cat este aceasta masa mai mica sau mai mare decat ceea ce ai in prezent si imagineaza-ti sase persoane la masa. Patru ... reprezinta o exagereare. Sase, in nici un caz; nu, pentru o cina confortabila, cu o niste platouri de servire, un castron cu salata, vreo doua pahare de caciula ...

Sincer, m-am tot uitat sa vad daca pot veni si cu vreo idee constructiva, pe langa comentariile negative; nu inca.

Nota: despre incalzire, izolatie si alte chestii vorbim abia dupa ce ti-ai definitivat compartimentarea. Acum e prematur.

Spor !

#12
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna DIY,

La Living am aceleasi frici ca tine, dar partea buna e ca ce a facut arhitectul acolo e doar sa ne facem o idee de spatiu, 99.9% nu voi avea acolo un fotoliu in care sa loveasca masa.
Si noi ne-am gandit exact la observatia ta, si apoi ne-am dat seama ca exageram, ca oricand putem trage masa mai in afara, cand si daca avem nevoie, si acolo sa punem bradul de craciun, sau whatever...
[vezi atasament] - Dreptunghiul Gri arata zona in care am putea extinte masa, in cel mai rau caz, bineinteles, fara acel fotoliu...
Oare ne riscam prea mult aici? sau sigur se pot gasi solutii odata ce ai casa construita... (eu ma gandeam ca sigur o scoatem ok la capat, dar poate imi spuneti din experienta ca nu e chiar asa usor  : ) )

Unde intradevar imi e frica, si nu prea am solutii clare este la bucatarie... singura solutie ar fi extinderea putin a bucatariei spre teresa, cat sa incapa o insula cu plita...?! merge?sau?
daca extind bucatarie pentru insula, poate pot la insula sa atasez si ceva scaune pentru servit micul dejul, (quick meal)
Un alt beneficiu al insulei ar fi ca mai rupe din culuarul asta ce se formeaza dinspre leving-bucatarie-holul de la spalatorie/camara....
(bineinteles totul discutat cu arhitectul sa fie in regula)...

Dar alta solutie vedeti?

Attached Files


Edited by Symmetric, 14 April 2017 - 07:04.


#13
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De ce nu ai marit inainte toata casa din start nu acuma cand e gata ?, in lini mari e o casa marisoara si acuma. Neaparat insula in bucatarie ? Eu as orienta bucataria pe peretele de la casa scarii si coltul spre garaj  - in partea cu casa scarii organizata zona calda si de spalat aragaz, zona odihna si spalatorul iar in partea dinspre garaj zona de preparare rece (cafetiera, microune, cuptor de pane si ce o mai fi pe acolo) iar spre fereastra as face o zona cu unde sa bei cafeaua sa manaci un sandwici dimineata  + frigiderul (daca nu il pui in camara )

Edited by lestad_25, 14 April 2017 - 18:57.


#14
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna lestad_25,

Intradevar proiectul este intr-un stadiu avansat, dar mai pot inca sa fac modificari. Am vb si cu sotia si intradevar solutia ta e viabila... vom tine categoric cont de ea la mobilare, multimim. Posted Image

Revin si cu ceva atasamente cu Proiectul de Structura, in caz de cineva este interesat sau poate da un feedback.

Si restul de planse de la structura. (ar mai fi tabelele de armatura, dar nu cred ca sunt interesante)


Revin asap cu necesarul de materiale ce il am, si ce costuri si oferte am de la constructori.
Keep in touch.

Attached Files



#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image  este strict opinia mea , in loc de acea insula mai bine as avea un loc unde sa imi beau cafeaua fara sa ma duc in fiecae dimineata  in living sa am unde sa stau . Casa este interesanta  cum am mai zis marisoara si  in facultate mai aveam uni profesori  care ne ziceau ca orice liniuta trasa pe hartie costa.
Ai mai facut o chestie cu bancuta de la casa scarii, si eu am fost tentat de treaba asta  dar am mutat toata povestea sus  in capatul holului unde vreau sa pun o bancuta mai ales ca am ferestre si pe o parte si pe alta  de casa scarii. Posibil sa folosesti acea zona extrem de rar , ceva de genu cand vrei sa spionezi vecini :D

#16
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna,

Revin cu devizul de materiale facut de arhitect (deocamdata discutam doar de casa la rosu).
Am discutat cu mai multi constructori din Timisoara si am primit oferte intre 45.000 euro si 68.000 euro, pentru casa la Rosu.

Din ce am observat cei care se invart in jurul sumei de 45.000 euro suna a constructori care doresc doar sa te prinda, apoi pe parcursul lucrarii sa a intervina lucruri neprevazute iar costurile sa creasca mereu, pana cand totul scapa de sub control....
Cei din jurul sumei de 68.000 Eur, sunt firme mari, serioase, acte si tot ce trebuie....

Eu personal m-as duce undeva in zona de mijloc... aveti si alte opinii, feedback?


1 INFRASTRUCTURA
1.1 Sapatura 100                                     mc 1.38
1.2 Beton simplu C8/10                                mc 4.40
1.3 Beton C16/20 impermeabil                     mc 27.80
1.4 Beton C16/20                                          mc 195.30
1.5 Cofraje                                                    mp 198.80
1.6 Sustineri cu popi                                     buc 51.00
1.7 Armatura                                                kg 4491.00
1.8 Membrana hidroizolatoare                     mp 137.00
1.9 Membrana cu crampoane                      mp 48.00
1.10 Profil de rost sau cordon bentonitic      m 20.30
1.11 Umplutura de pamant compactata       mc 22.50
1.12 Umplutura de balast compactata         mc 24.60
1.13 Polistiren extrudat de 10 cm                mp 123.00
1.14 Folie PVC                                             mp 123.00

2 SUPRASTRUCTURA
2.1 Beton C16/20                                       mc 68.20
2.2 Cofraje                                                 mp 715.00
2.3 Sustineri cu popi                                  buc 583.00
2.4 Armatura                                              kg 9258.00
2.5 Hidroizolatie sub ziduri                        mp 26.00
2.6 Zidarie de 30cm                                  mc 55.00
2.7 Zidarie de 25cm                                  mc 51.70
2.8 Zidarie de 15cm                                  mc 12.00
2.9 Zidarie cos de fum                              mc 6.50
2.10 Placarea centurilor si samburilor cu elemente ceramice mp 50.00
2.11 Sarpanta de lemn                             mp 199.00
2.12 ######la din scandura                      mp 230.00
2.13 Ignifugarea si aseprizarea elementelor din lemn   mp 500.00
2.14 Folie anticondens                            mp 230.00
2.15 Invelitoare din tigla profilata            mp 230.00

#17
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017
Nu vreau sa stric topicul dar pt mine aceasta este casa visurilor mele: https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=en

#18
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Plansele de la rezistenta promiteau mai mult decat devizul primit , mai lipsesc anumite chesti, altele se pot inchiria
(ai o suprafata marisoara pentru cofraje si in pls chiar daca le faci din scandura le faci pe rand si refolosesti materialul daca ai grija, popi la fel ii inchiriezi).
Asa la un ochii cuie, sarma cofraje leaturi  pentru sarpanta si alte nimicuri vor mai costa . Nu sunt primul care spune ca modelul tau va costa ceva Posted Image . Cand alegi constructorul mergi sa vezi si lucrari facute de el si daca e posibil sa discuti si cu cei care stau in  casa respectiva

Edited by lestad_25, 17 April 2017 - 21:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate