Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu
 Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 

Creierul nu exista

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
173 răspunsuri în acest subiect

#109
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 28.03.2017

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 13:58, said:

Iti dai seama ca si animalele au intelegerea lor, cu care se pot descurca in lume.
Patetic, abc, nu stiu ce ai in capul ala.

#110
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015

View Postfmm_d, on 13 aprilie 2017 - 14:01, said:

Patetic, abc, nu stiu ce ai in capul ala.

Cum adica ?

View PostTURN2U, on 13 aprilie 2017 - 13:59, said:

Constiinta , qualie , Eu etern , bla bla...

Abc , poti sa ne spui  cu ajutorul teoriei tale ,care ar fi diferenta intre un om normal si unul lovit de nenea Alzheimer ? Sau ce se intampla exact cu cineva cand il loveste dementza ?

Multumesc anticipat !

Memoriile nu au cum sa se piarda vreodata, deoarece ele sunt stocate in constiinta, nu in creier. Prin urmare, ceea ce o persoana cu Alzheimer pateste este sa isi piarda accesul la memorii. Dar in cazul gasirii unui leac pentru cineva care deja sufera de Alzheimer, acesta isi va recapata memoriile. Stiinta actuala zice ca memoriile ar fi legaturi intre neuroni, iar Alzheimerul distruge acele legaturi. Prin urmare, chiar si daca un pacient se va vindeca, adica va incepe sa poata forma noi memorii, conform teoriilor "stiintifice", acea persoana nu va avea cum sa isi recapete fostele memorii. Dar intr-o viziune corecta despre lume in care se intelege ca memoriile sunt stocate in constiinta si nu in creier, o persoana vindecata de Alzheimer isi va recapata memoriile.

#111
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 28.03.2017
Si memoriile sunt DDRAM. Deci nu ai creier in cap.

#112
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 14:17, said:

Cum adica ?



Memoriile nu au cum sa se piarda vreodata, deoarece ele sunt stocate in constiinta, nu in creier. Prin urmare, ceea ce o persoana cu Alzheimer pateste este sa isi piarda accesul la memorii. Dar in cazul gasirii unui leac pentru cineva care deja sufera de Alzheimer, acesta isi va recapata memoriile. Stiinta actuala zice ca memoriile ar fi legaturi intre neuroni, iar Alzheimerul distruge acele legaturi. Prin urmare, chiar si daca un pacient se va vindeca, adica va incepe sa poata forma noi memorii, conform teoriilor "stiintifice", acea persoana nu va avea cum sa isi recapete fostele memorii. Dar intr-o viziune corecta despre lume in care se intelege ca memoriile sunt stocate in constiinta si nu in creier, o persoana vindecata de Alzheimer isi va recapata memoriile.


Aham , si cum iti explici ca totusi creierul sufera modificari la pacientii diagnosticati cu Alzheimer ?

(chiar si de volum , citez de pe wikipedia "La examenul macroscopic (cu ochiul liber) creierul arată o reducere accentuată a volumului, datorită atrofiei scoarței cerebrale (Atrofie corticală) cu micșorarea circumvoluțiilor cerebrale (pliurile creierului), predominant în regiunile frontală, parietală și temporală, lărgirii șanțurilor dintre circumvoluțiuni, a cisternelor cerebrale și a ventriculilor cerebrali (hidrocefalie externă și internă).")

Editat de TURN2U, 13 aprilie 2017 - 14:50.


#113
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015
Si daca stai in ploaie vei suferi de frig. Asta nu inseamna ca constiinta e generata de ploaie. Sunt fel si fel de interactiuni. "Creierul" e doar una din multele interactiuni pe care constiinta le are cu lumea.

#114
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.593
  • Înscris: 21.04.2014
In fiecare dimineata, cind ma uit in oglinda, constiinta imi spune: esti frumoasa ca o floare !
Dar dupa 5', ma trezeste creierul la realitate, zicindu-mi: hai valea la serviciu, ca nu esti panseluta sa vegetezi toata ziua ! Posted Image

#115
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 15:00, said:

Si daca stai in ploaie vei suferi de frig. Asta nu inseamna ca constiinta e generata de ploaie. Sunt fel si fel de interactiuni. "Creierul" e doar una din multele interactiuni pe care constiinta le are cu lumea.


Ntz ,doar  tu esti cel care baga constiinta in peisaj aici !. Daca stai in ploaie si ti-e frig , e pentru ca sistemul tau nervos somatic reactioneaza la un stimul extern (temperatura de afara ) , si se produce un act reflex al sistemului nervos central . Constiinta n-are niciun rol aici .
Doar daca auzi o voce interioara ce-ti sopteste : "nu mai alerga dezbracat prin ploaie ca ai sa racesti si s-au scumpit medicamentele !"

View Posthoneybee, on 13 aprilie 2017 - 15:08, said:

In fiecare dimineata, cind ma uit in oglinda, constiinta imi spune: esti frumoasa ca o floare !
Dar dupa 5', ma trezeste creierul la realitate, zicindu-mi: hai valea la serviciu, ca nu esti panseluta sa vegetezi toata ziua ! Posted Image


Daca crezi  in   realitatea subiectiva , esti o floare . Daca te iei dupa cea obiectiva , atunci esti .....o albinutza ! Posted Image)))))))))

Am glumit !  da' ce , frumusetea n-are voie sa munceasca  ?Posted Image

Editat de TURN2U, 13 aprilie 2017 - 16:47.


#116
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 15:00, said:

"Creierul" e doar una din multele interactiuni pe care constiinta le are cu lumea.

Creierul este cel care creeaza constiinta si nu invers . Eu asa cred .

Editat de TURN2U, 13 aprilie 2017 - 17:40.


#117
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015

View PostTURN2U, on 13 aprilie 2017 - 17:39, said:

Creierul este cel care creeaza constiinta si nu invers . Eu asa cred .

Arata-mi creierul atunci.

#118
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 18:00, said:


Arata-mi creierul atunci.


Fleosc ! Jucam sah interactiv , cumva ? poi tu poti sa ne-o arati pe coana constiinta asta cu care ne-ai inebunit ?
eu as putea sa-mi fac o tomografie doar daca mi-o platesti tu Posted Image

#119
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015
O ai in fata ochilor tai clipa de clipa. Dar creierul unde-i ?

#120
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 28.03.2017
In cap. Cineva sa inchida topicul asta penibil.

#121
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015
Arata-mi-l.

#122
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.593
  • Înscris: 21.04.2014

View PostTURN2U, on 13 aprilie 2017 - 16:41, said:

Daca crezi  in   realitatea subiectiva , esti o floare . Daca te iei dupa cea obiectiva , atunci esti .....o albinutza ! Posted Image)))))))))

Am glumit !  da' ce , frumusetea n-are voie sa munceasca  ?Posted Image

Ca bine zici ! De miine trimit florile din gradina in locul meu la munca. Poate asa ajung sa par anormala si ma declara astia oficial - albinutza fara creier. Posted Image  

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 18:00, said:

Arata-mi creierul atunci.

Mergi intr-un spital de neurochirurgie si vezi in sectia de terapie intensiva care e diferenta dintre un pacient aflat intr-o coma in stadiul I si un altul in stadiul IV.

Editat de honeybee, 13 aprilie 2017 - 18:55.


#123
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAbc2001ro, on 13 aprilie 2017 - 18:21, said:

O ai in fata ochilor tai clipa de clipa. Dar creierul unde-i ?



Dupa logica asta , tu nici inima nu ai . Esti sigur ca traiesti ?
Tu confunzi informatia primara pe care creierul o extrage cu ajutorul simturilor (vaz , auz , gust , miros ) din realitatea subiectiva cu constiinta .

#124
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015
Constiinta = culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc.

Arata-mi inima.

#125
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.447
  • Înscris: 23.09.2016
Ai intrat pe un teren minat cu intrebari din astea copilaresti .Nici curentul electric nu il vezi dar stii ca dc. iti bagi degetele in priza s-ar putea sa se duca naibii constiinta ta si nu ar mai avea cine sa ne spuna povesti cu Eu-l etern .Sa nu cumva sa experimentezi realitatea asta , ca nu vreau duamne feri sa te am pe constiinta !

Editat de TURN2U, 13 aprilie 2017 - 18:58.


#126
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 02.07.2015
De ce nu-mi aratati daca ziceti ca exista ? :lol: Ce mare lucru sa luati o imagine de pe net ? Nu-s deloc intrebari copilaresti. Ideea e urmatoarea. Voi puteti chiar sa ma luati la vreo morga sa imi aratati creierul unui pacient, si voi chiar sa credeti ca asta faceti. Dar problema e ca tot ce faceti e sa va creati in propria constiinta o imagine si o atingere. Atata tot. Nu puteti apoi sa faceti niciun pas logic de la imaginea si atingerea aia la a demonstra ca creierul exista. E mereu dincolo de astfel de demonstratii. Tot ce vom avea vreodata vor fi imagini in constiinta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate