Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Contabilitate Freelancing

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017
Buna seara,
Ma puteti ajuta si pe mine cineva cu un raspuns ?

Doresc sa lucrez ca freelancer pe site-uri gen Upwork, Freelancer etc.. , o sa ma inregistrez ca PFA sau SRL si ar urma sa fiu platit prin intermediul Paypal prin cont bancar, practic lucrez pentru site , el o sa imi trimita banii
Exista vreo modalitate sa emit facturi gen direct cand imi retrag banii , fara sa facturez fiecare client cu care lucrez deoarece sunt foarte multi din toate lumea care o sa comande si poate nu sunt toti dispusi sa imi dea toate detaliile .
Este cineva care a trecut prin aceasta situatie imi poate oferii un raspuns concret fie prin mesaj privat sau la acept post . As aprecia enorm .

Va multumesc frumos , o seara buna !

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Pfuai... asta te tine pe tine in loc, puhoiul de clienti care o sa navaleasca pe tine si nu o sa le tii piept in emiterea de facturi...

Stai linistit, banii ii iei de la intermediar (Upwork), nu de la clientul final.

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Nu-i nevoie sa platesti taxele, mai intai sunt bogatasii ce trebuie controlati

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Nu cred ca e neaparat nevoie sa te inregistrezi ca PFA, poti sa declari veniturile la autoritatea fiscala de care apartii.

#5
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017
Practic pe mine ma plateste site-ul el imi trimite banii ..

Pot sa fac facturile cu ce ma plateste site-ul respectiv ?

Da, nu toti clientii sunt dispusi sa imi dea codul de identificare fiscala sau numele lor + CNP  de aceea intreb ?

Daca poate sa imi dea si mie cineva un raspuns concret , daca pot sa emit facturi in acest fel ..

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Doar nu vrei sa dai factura lui X si banii vin de la Y iar tu sa faci compensare! Sigur ca emiti catre cel care plateste.

Acum asta-i mai putin important pentru ANAF, nu-i ca la factura de intrare unde vrei sa deduci cheltuieli/tva si treaba-i sensibilia! La vanzare vorbim de venit, l-ai declarat, toti sunt fericiti.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Zici că ești contabil, vrei să lucrezi freelance și întrebi dacă poți emite facturi en-gros către un intermediar despre care afirmi că te plătește.
Eu nu sînt contabil drept pentru care pun următoare întrebări:
1 - ce te face să crezi că site-ul te plătește? Acel site este un intermediar care facilitează legătura dintre tine și clienți și pentru asta oprește un procentaj din onorariul tău. Deci tu plătești site-ul, nu invers.
2 - în ce parte a legislației scrie că poți factura pe altcineva decît entitatea căreia îi prestezi serviciul?
În locul tău m-aș întreba cum obțin de la site documente justificative pentru decontarea comisionului lor...

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
La fel cum atunci cand cumperi de pe Amazon/Emag/alt intermediar... marfa este de fapt vanduta de altcineva, vine printr-o firma de curierat careia ii dai banii, dar factura este emisa de intermediar...

Deci, firma care iti vinde produsul de fapt, nici nu iti emite tie factura, nici nu incaseaza banii de la tine.

Este perfect legal si se practica in toata lumea.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postradunic, on 09 aprilie 2017 - 15:54, said:

Zici că ești contabil
Nu este. Doar intreaba pe aria asta despre contabilitate & freelancing.

#10
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017
Aveti dreptate , m-am mai consultat cu cineva site-ul e intermediar, pfffff

E extrem de greu urmeaza sa lucrez cu foarte multi clienti din toata lumea , ca sa emit facturi o sa imi trebuie fie codul de indentificare fiscala + adresa + etc sau la persoana fizica cum ar veni CNP lor + adresa cine naiba imi da mie asta..

Aveti cumva un raspuns cum as putea sa procedez in cazul asta.. ?

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Of Doamneeee...  uite drobu' cum sta, acus, acus pica....

Hai sa iti explic cum sta treaba:

1) Lucrezi prin site intermediar. Site-ul e clientul tau, tu nu "vezi" clientul final. Tu facturezi situl, el ia banii de la client, isi opreste comisionul si iti da tie restul. Daca incerci sa suntezi situl, sa pici la intelegere cu clientul direct, va baneaza pe amandoi.
2) Lucrezi direct cu clientul, iti da datele, tu ii emiti factura in functie de locatia lui.
3) Lucrezi direct cu clientul, nu iti da datele. Locatia lui va fi locatia bancii de unde vin banii. Tu te autofacturezi (da da, iti emiti singur factura, intereseaza-te)

De ce conteaza locatia? Simplu, pt TVA:

a ) Client din Romania - TVA normal
b ) Client din UE - taxare inversa
c ) Client din afara UE - fara TVA

Pune mana si apuca-te de munca, ca daca ajungi sa navaleasca clientii pe tine, o sa ai bani sa platesti un contabil sa iti emita miile de facturi pe care le visezi tu....

Edited by LukRo, 09 April 2017 - 20:48.


#12
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017

View PostLukRo, on 09 aprilie 2017 - 20:48, said:

Of Doamneeee...  uite drobu' cum sta, acus, acus pica....

Hai sa iti explic cum sta treaba:

1) Lucrezi prin site intermediar. Site-ul e clientul tau, tu nu "vezi" clientul final. Tu facturezi situl, el ia banii de la client, isi opreste comisionul si iti da tie restul. Daca incerci sa suntezi situl, sa pici la intelegere cu clientul direct, va baneaza pe amandoi.
2) Lucrezi direct cu clientul, iti da datele, tu ii emiti factura in functie de locatia lui.
3) Lucrezi direct cu clientul, nu iti da datele. Locatia lui va fi locatia bancii de unde vin banii. Tu te autofacturezi (da da, iti emiti singur factura, intereseaza-te)

De ce conteaza locatia? Simplu, pt TVA:

a ) Client din Romania - TVA normal
b ) Client din UE - taxare inversa
c ) Client din afara UE - fara TVA

Pune mana si apuca-te de munca, ca daca ajungi sa navaleasca clientii pe tine, o sa ai bani sa platesti un contabil sa iti emita miile de facturi pe care le visezi tu....


Multumesc de raspuns , dar pentru a emite o factura conform legii si ANAF , trebuie sa am locatia clientului , cod de indentificare fiscal etc, ori astea nu le da nici Paypal nici banca , stie cineva cum sa fac facturile respective ?

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Esti fenomenal. Ai facut macar cont de business pe Paypal, sa citesti acolo cum se face?

OK, fii atent: zici la client inainte ca vrei sa faci contract, si ceri acolo toate datele de care ai nevoie.

#14
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017

View PostLukRo, on 10 aprilie 2017 - 00:03, said:

Esti fenomenal. Ai facut macar cont de business pe Paypal, sa citesti acolo cum se face?

OK, fii atent: zici la client inainte ca vrei sa faci contract, si ceri acolo toate datele de care ai nevoie.

Deci imi fac cont business pe Paypal si apoi , pot faci facturi si o sa imi apara si informatiile necesare cand imi trimite bani platforma de freelancing?

Asta zic ca nu fiecare client de pe platforma e dispus sa imi ofere informatii ca sa facturez gen locatie , cod de indentificare fiscal sau daca e pers fizica CNP cum vine , numele etc..

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ai si nu ai datele, ti-am zis, poti factura unuia generic. Statul e fericit ca aduci veniturile la lumina. Intre a nu impozita si a face acest lucru, cand esti vinovat/de buna credinta?

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2017 - 08:59.


#16
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015

View PostIonutunoi1, on 10 aprilie 2017 - 08:51, said:

Deci imi fac cont business pe Paypal si apoi , pot faci facturi si o sa imi apara si informatiile necesare cand imi trimite bani platforma de freelancing?

Asta zic ca nu fiecare client de pe platforma e dispus sa imi ofere informatii ca sa facturez gen locatie , cod de indentificare fiscal sau daca e pers fizica CNP cum vine , numele etc..

Este interesul celui care da banii sa primeasca factura, in principal pentru a deduce suma respectiva, sa nu mai plateasca impozit.

Sincer, nu esti facut pentru asta, mai bine te angajezi undeva sa castigi experienta si incredere in tine. Unii, pur si simplu, nu sunt facuti sa fie antreprenori.

#17
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 24.12.2010
si eu tot pe freelancing am inceput, urmand ulterior sa am clientii mei si sa nu mai platesc comision celor de la freelance
dar la inceput, contabilul mi-a spus sa facturez pe cel care imi vireaza banii in cont
atentie: nu freelance care imi facea transfer in contul de paypal (care este tot un cont bancar pana la urma) ci din paypal in contul meu bancar din romania
eu faceam o factura, maxim doua pe luna (chiar daca aveam zeci de clienti) si totul a fost OK. mai ales ca nu toata lumea vrea sa-si dea numele, adresa, etc etc. ca sa cumperi prin paypal nu ai nevoie mai mult decat de o adresa de email iar in romania ai nevoie de mai multe date de identificare pentru facturare
pana la urma nu conteaza pe cine facturezi, ci sa declari veniturile, asta face pe ANAF fericit.

#18
Ionutunoi1

Ionutunoi1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2017

View Postmikaell, on 10 aprilie 2017 - 10:11, said:

si eu tot pe freelancing am inceput, urmand ulterior sa am clientii mei si sa nu mai platesc comision celor de la freelance
dar la inceput, contabilul mi-a spus sa facturez pe cel care imi vireaza banii in cont
atentie: nu freelance care imi facea transfer in contul de paypal (care este tot un cont bancar pana la urma) ci din paypal in contul meu bancar din romania
eu faceam o factura, maxim doua pe luna (chiar daca aveam zeci de clienti) si totul a fost OK. mai ales ca nu toata lumea vrea sa-si dea numele, adresa, etc etc. ca sa cumperi prin paypal nu ai nevoie mai mult decat de o adresa de email iar in romania ai nevoie de mai multe date de identificare pentru facturare
pana la urma nu conteaza pe cine facturezi, ci sa declari veniturile, asta face pe ANAF fericit.

Multumesc de raspuns deci sa fac o factura pe ce imi trimite Paypal in cont in Romania , de fiecare data cand ar urma sa extrag bani ?

Am inteles , pai si ce o sa pun atunci la locatie si codul de indetificare fiscala pe factura , ANAF zice ca treb sa fie astea pe o factura ca sa fie ok ?

Multumesc frumos incodata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate