Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

recomandare monitoare ( active )

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Avantajele sistemelor de tip amplificator plus boxe(HI-Fi home):
-Sunet cu oarece coloraturi dar in acelasi timp precis ,muzical , neobositor . Monitoarele de studio dau repede senzatia de ear fatigue datorita sunetului extrem de analitic. Asta e termenul ,nu strident cum s-a zis aici.
-Dispersie larga a sunetului provenit din boxe ,nu esti limitat la un sweet spot ca la monitoare de studio.
-Functionare in parametri decenti in incinte de locuit fara mari amenajari acustice.
-Posibilitate a conexiunilor multiple ce se pot face la un amplificator. Pot fi folosite multe surse conectate atat analogic cat si digital(la unele amplificatoare)
-In legatura cu punctul de mai sus -existenta DAC-urilor interne pe multe amplificatoare/receivere stereo sau receivere multicanal.
-Comoditatea in efectuarea reglajelor de ton ,volum ,comutare surse ,balans. Aceasta se poate face si prin telecomanda la amplificatoarele moderne. La monitoare d studio trebuie sa reglezi volumul fie din pc fie ,mai rar ,din interfata de sunet . Alte reglaje nu prea mai poti face.
-Existenta preamplificatoarelor de doza pentru pick-up-uri pe majoritatea amplificatoarelor/receiverelor. E vorba de acele intrari PHONO.
-multe altele

In momentul cand te lauzi ca lucrezi in productie audio si nu ai un termen de comparatie ,adica asculti acasa tot pe ce asculti in studio ,mai bine te lasi de meserie.
Esenta masterizari e tocmai cerinta ca un material audio sa sune bine pe orice tip de sistem audio ,incepand cu sisteme de pc ,car audio si terminand cu aparatura high end. Chestii ce ti se pare ca suna perfect in studio se poate sa nu dea bine deloc pe un sistem HI-FI. Si asta nu din cauza ca acel sistem ar fi prost.

Scuze initiatorului,ultimul paragraf era adresat unui personaj autodeclarat producator de hit-uri. Daca or mai exista asa ceva ,ma refer la hit-uri ca la producatori ,mai ales autohtoni ,m-am lamurit demult.

Edit: Am ca "rezerva" un sistem incropit cu doua Dynaudio BM6A(prima serie -alea cu amplificari in clasa A) conectate la un preamp NAD 106. Conexiunea e balansata. Folosesc cam o dat ,de doua ori pe an acel set-up. Oricat s-ar chinui NAD-ul sa "potoleasca" acele monitoare( care si asa nu sunt extrem de liniare) dupa juma' de ora de ascultat tot te cam opresti. Totusi nu le vand ,acel set up are el un scop.

Edited by edigee, 09 March 2017 - 21:37.


#38
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Scrii generalitati, nimic serios. Daca afirmi ca A7x is obositoare înseamnă ca nu le-ai ascultat niciodata. Nu faci decat sa scrii lucruri generale despre monitoare vs hi-fi, nimic aplicat legat de modele de monitoare. Spre exemplu Genelec au sunet chiar foarte spre hi-fi. Cand am trecut discutia spre lucruri mult mai serioase gen crest factor, LUFS, si  implicit cum a evoluat loudnessul si modalitatile de masurare s-a cam facut liniste.

Si stai tu calm ca eu ascult pe foarte multe sisteme o piesa inainte de a fi lansata. Inclusiv o combina audio Technics.

Tu de fapt cred ca esti un neadaptat la industria muzicala moderna si din cauza aceasta ai frustrari. Probabil tinereii deschisi la minte ti-au furat clientii. La cum gandesti si cum te exprimi nu e de mirare. Ghinion!

Inca o data scuze initiatorului si promit ca de data asta chiar nu mai raspund provocarilor. Eu am recomandat A7x nu pentru ca imi plac mie ci pentru ca au placut teribil ascultatorilor obisnuiti care mi-au trecut pragul. In acelasi timp am afirmat de mai multe ori ca initiatorul sa mearga sa asculte. E foarte posibil sa ii placa mai mult HI-Fi-ul, foarte bine. Eu doar am afirmat ca am avut un feedback foarte bun de la oamenii de rand, nu de la muzicieni.

Edited by Hitmaker, 09 March 2017 - 21:56.


#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ma intereseaza industriala muzicala moderna. Mai exista si alte tipuri /genuri muzicale care merita o infinit mai mare atentie si dedicare ,genuri ,care din fericire ,au scapat de maltratarile moderne ale tinerelor elitele  autodeclarate si sufocate de  autosuficienta ,ma refer la tinerii producatori.
Nu ma interesaza clienti ,avantaje materiale ,si alte chestii profane ce constituie un mod de viata musthave la unii mai tineri. Care au uitat de mult de cuvinte ca pasiune sau dedicatie.
Nu afirm in niciun caz ca acele monitoare nu suna bine. E bine de invatat a citi corect chiar daca scoala a trecut(teoretic). Am zis doar ca nu sunt potrivite pentru auditie. Daca nu se face diferenta intre auditia ,ca placere/hobby/relaxare si lucrul efectiv pe materialul audio atunci ,o zic inca o data ,n-ai ce cauta in domeniu.
La fel ,echipamentel HI-FI sunt total nepotrivite si neadecvate pentru productia muzicala. Fiecare categorie isi are locul sau bine stabilit. In ziua de astazi lucrurile se amesteca si de asta mainstremul suna cum suna.
BTW, am lucrat cu Genelecuri(si din alea cu sub) si inca vreo 10 tipuri de monitoare ,am avut printre primii din tara TC Electronic Powercore Firewire si Finalizer 96. La cateva saptamani dupa aparitie.

Edited by edigee, 09 March 2017 - 22:44.


#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostHitmaker, on 09 martie 2017 - 21:41, said:

Si stai tu calm ca eu ascult pe foarte multe sisteme o piesa inainte de a fi lansata. Inclusiv o combina audio Technics.

Strict de curiozitate, poti sa ne dai cateva indicii despre ce tip de muzica este vorba, asta daca nu vrei/poti sa dai nume concrete?

termemnul de industrie moderna muzicala poate sa insemne si inna , poate sa insemne si andre rieu...

Edited by razor01, 10 March 2017 - 00:16.


#41
RaduBica

RaduBica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.12.2016
Salut,
Din experienta iti recomad monitoarele Yamaha HS8. (o sa lipseasca putin mediile, dar daca vrei tot spectrul de frecvente corect, iti cumperi Yamaha HS 7 si Subwoofer ul de la ei , te incadrezi in 1000 de euro si sunetul o sa fie super) Calitate/pret sunt super. In top-ul monitoarelor mai stau si JBL LSR308 pe care le are un prieten si e super multumit, si KRK. Mai sunt si alte brand uri ok, cum ar fi Event TR8 sau 2020. Am avut vreo 2 ani si Adam A7 si sunt foarte ok si acelea. Yamaha sa zicem ca are un sunet mai cald si Adam mai rece. (dpmdv).
Numai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate