Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare monitoare ( active )

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
V-as ruga sa-mi recomandati 2 monitoare active, de fapt upgrade la M-Audio BX5
De fapt nu e pt. mine, ci pt sotia mea :D
Placa de sunet e un Creative Zx ( a avut tot un Creative extern 5.1 ) dar dupa ce a testat placa mea de sunet Zx, a vrut si ea tot una, identica
In fine, pt muzica eu i-am recomandat altceva, dar ei i place Zx, si asta e
Ar vrea sa schimbe boxele cu ceva mai bun, bugetul ar fi undeva in jurul sumei de 1000 euro
M-am uitat la cateva modele, dar nu ma prea pricep, si de asta am apelat la ajutorul vostru
Ce parere aveti de astea :
http://test-reviews....a-200-speakers/
345 euro bucata
Ei i-ar placea si pt design ( sunt si pe alb ) si au si telecomanda
Probabil in banii aia as gasi ceva mai bun, nu ?!
Multumesc anticipat

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E imens pretul. In 700 de euro iti iei super sistem stereo cu boxe foarte bune si amplificator ,cu zeci de avantaje fata de orice monitoare sau boxe active.
Sotia face productie audio ? Desi la productie audio sau alte activitati la care se folosesc aceste tipuri monitoare placile alea de sunet n-au ce cauta.

Edited by edigee, 08 March 2017 - 15:21.


#3
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Te referi la boxe pasive?

#4
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 eduard_w, on 08 martie 2017 - 15:08, said:

V-as ruga sa-mi recomandati 2 monitoare active, de fapt upgrade la M-Audio BX5
De fapt nu e pt. mine, ci pt sotia mea Posted Image
Placa de sunet e un Creative Zx ( a avut tot un Creative extern 5.1 ) dar dupa ce a testat placa mea de sunet Zx, a vrut si ea tot una, identica
In fine, pt muzica eu i-am recomandat altceva, dar ei i place Zx, si asta e
Ar vrea sa schimbe boxele cu ceva mai bun, bugetul ar fi undeva in jurul sumei de 1000 euro
M-am uitat la cateva modele, dar nu ma prea pricep, si de asta am apelat la ajutorul vostru
Ce parere aveti de astea :
http://test-reviews....a-200-speakers/
345 euro bucata
Ei i-ar placea si pt design ( sunt si pe alb ) si au si telecomanda
Probabil in banii aia as gasi ceva mai bun, nu ?!
Multumesc anticipat

Adam A7x. Mind-blowing.

Tweeterele si imaginea stereo sunt o experienta de neuitat.

Edited by Hitmaker, 08 March 2017 - 15:22.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 eduard_w, on 08 martie 2017 - 15:21, said:

Te referi la boxe pasive?
Normal. Sistemele HI-FI sunt special proiectate si construite ca sa se auda in conditii decente in incinte de locuit. Monitoarele de studio au cu totul alt scop si intrebuintare.

Edited by edigee, 08 March 2017 - 15:24.


#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ai putea să-mi dai un exemplu, te rog?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ce exemplu? de sistem HI-FI? sau de ce nu se preteaza monitoarele de studio pt. ASCULTAT muzica.

#8
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Nu se preteaza pentru ca iti arata muzica asa cum a fost gandita de fapt de muzicieni. Posted Image)) Sa fim seriosi, hi-fi-ul la banii astia e o gluma pe langa pro audio. Orice om a trecut vreodata pe la mine acasa nu putea crede cum se aud Adamurile. Nu putea intelege cum pot fi niste boxe atat de muzicale. Daca asculti ceva acustic sau acapela zici ca esti in sala de concert. Nu ca la celelalte genuri nu ar excela.


Concluzie, daca ai avut monitoare, ia-ti tot monitoare. Mai ales ca BX-urile sunt net sub ce ti-am recomandat eu. Si daca nu ma crezi pe cuvant mergi si asculta un sistem hi-fi si Adamurile A7x. Si vei afla raspunsul singur.

Edited by Hitmaker, 08 March 2017 - 15:34.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pe o placa de la Creative sau Xonar sigur auzi cum a fost gandita muzica de muzicieni....
Plus ca mainstreamul actual este total in afara la ce ar trebuie sa insemne un sunet cat de cat corect ,nu mai vorbesc de "gandiri de muzicieni" sau alte chestii ce efectiv nu mai exista.

#10
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 edigee, on 08 martie 2017 - 15:36, said:

Pe o placa de la Creative sau Xonar sigur auzi cum a fost gandita muzica de muzicieni....
Plus ca mainstreamul actual este total in afara la ce ar trebuie sa insemne un sunet cat de cat corect ,nu mai vorbesc de "gandiri de muzicieni" sau alte chestii ce efectiv nu mai exista.

Aha. Nu mai bine te duci tu sa-i inveti meserie? Saracii habar nu au Posted Image)) Ia invata-i tu cum se obtine un sunet corect si cum sa aiba o gandire de muzicieni.


Initiator, placa trebuie upgradata. Bagi 1000 de euro in boxe, nu mai poti ramane cu placa aia. Indiferent ca boxele is hi-fi sau pro audio.

Edited by Hitmaker, 08 March 2017 - 15:46.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Hitmaker, on 08 martie 2017 - 15:28, said:

Nu se preteaza pentru ca iti arata muzica asa cum a fost gandita de fapt de muzicieni. Posted Image

Adica stridenta si obositoare?

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Hitmaker, on 08 martie 2017 - 15:38, said:


Aha. Nu mai bine te duci tu sa-i inveti meserie? Saracii habar nu au Posted Image)) Ia invata-i tu cum se obtine un sunet corect si cum sa aiba o gandire de muzicieni.
Nu e de invatat. E vorba de un elemntar bun simt ce s-a pierdut odata cu aparitia loudness war-ului si a compresiilor dinamice aplicate in nesimtire. Da' ce sa-i faci ,astia tineri cred ca lumea a inceput cu ei si cu Timbaland si cu alti prducatori ce au macelarit sunetul.

#13
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
@Hitmaker, ok,  se poate face upgrade la placa de sunet
Și totuși,  ce boxe sa fie?
Eu nu înțeleg diferența dintre boxe / monitoare de studio
Ea vrea să fie o calitate cât mai buna ( in suma de 1000 euro)
Dacă ar merge pe pasive + receiver, ar mai trebui și placa de sunet ???

#14
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 razor01, on 08 martie 2017 - 15:42, said:

Adica stridenta si obositoare?

Sa inteleg din replica ta ca hi-fi-ul face muzica sa sune cald si neobositor? Posted Image)) Pai si atunci unde mai e fidelitatea fata de sursa audio? Parca Hi-fi venea de la High-Fidelity.

Cum ziceam si colegului de mai sus. Mergi tu si invata-i ce au de facut. Presupun ca stii mai multe decat unii care fac asta de 20-30 de ani cate 12 ore pe zi.

 edigee, on 08 martie 2017 - 15:47, said:

Nu e de invatat. E vorba de un elemntar bun simt ce s-a pierdut odata cu aparitia loudness war-ului si a compresiilor dinamice aplicate in nesimtire. Da' ce sa-i faci ,astia tineri cred ca lumea a inceput cu ei si cu Timbaland si cu alti prducatori ce au macelarit sunetul.

Aha. Ia uite unde era geniul muzical. Pe forumul softpedia. E ca si cum as zice ca tre sa-l invat eu pe Messi cum sa joace fotbal sau pe Mourinho sa antreneze. Muzica evolueaza, ingineria de sunet la fel. Ca unii nu pot intelege evolutia sau nu pot tine pasul cu ea, nicio problema. Nici eu nu iubesc multe lucruri din muzica moderna dar am invatat sa accept ca e multa munca si stiinta in spatele ei si ca ce nu imi place mie nu e neaparat naspa. La fel si senzorul de la centura care imi sparge urechile. Dar i-am inteles rostul. Asa e si cu muzica moderna si ingineria de sunet in prezent. Doar ca pentru a intelege asta trebuie sa renunti la ego si sa accepti ca unii oameni chiar stiu meserie si ca daca tu nu intelegi unele motive din spatele unor decizii nu inseamna ca acele decizii sunt eronate. E foarte usor sa vorbesti despre muzicieni si studiouri cand nu ai folosit un compresor in viata ta.

Polemica incheiata.


Initiator, ti-am recomandat eu: Adam A7x.

Edited by Hitmaker, 08 March 2017 - 15:58.


#15
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

 edigee, on 08 martie 2017 - 15:27, said:

Ce exemplu? de sistem HI-FI? sau de ce nu se preteaza monitoarele de studio pt. ASCULTAT muzica.
exemplu de sistem Hi fi

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Hitmaker, on 08 martie 2017 - 15:56, said:

Aha. Ia uite unde era geniul muzical. Pe forumul softpedia.

Este posibil sa nu ai tu ani de ascultat muzica cat are omul asta de lucru efectiv in domeniul muzicii.

Eduard, mergi la orice magazin cu scule hi-fi si fa o auditie de sistem in segmentul asta de pret, macar de curiozitate, sa vezi cum se aude un sistem de 1000-1500 euro.

Edited by razor01, 08 March 2017 - 16:10.


#17
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 razor01, on 08 martie 2017 - 16:04, said:

Este posibil sa nu ai tu ani de ascultat muzica cat are omul asta de lucru efectiv in domeniul muzicii.

Si mai este posibil ca inginerii de sunet din zilele noastre cu zeci de grammy-uri pentru inginerie de sunet, sa stie mai multa meserie decat el, care ii blameaza pe un forum. E posibil, nu?

Vezi tu, anii de munca nu inseamna mare lucru, calitatea muncii spune ceva despre cel care o presteaza. Am avut angajat care dupa 3 luni dadea clasa unora care faceau asta de 4-5 ani. Deci, nu stiu ce sa zic despre argumentul tau.


Hai sa incheiem. Eu ii recomand initiatorului sa mearga sa ASCULTE, nu sa aleaga doar pe baza recomandarilor de pe forum.

Edited by Hitmaker, 08 March 2017 - 16:09.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Hitmaker, on 08 martie 2017 - 15:56, said:

Sa inteleg din replica ta ca hi-fi-ul face muzica sa sune cald si neobositor? Posted Image)) Pai si atunci unde mai e fidelitatea fata de sursa audio? Parca Hi-fi venea de la High-Fidelity.

Cum ziceam si colegului de mai sus. Mergi tu si invata-i ce au de facut. Presupun ca stii mai multe decat unii care fac asta de 20-30 de ani cate 12 ore pe zi.


Aha. Ia uite unde era geniul muzical. Pe forumul softpedia. E ca si cum as zice ca tre sa-l invat eu pe Messi cum sa joace fotbal sau pe Mourinho sa antreneze. Muzica evolueaza, ingineria de sunet la fel. Ca unii nu pot intelege evolutia sau nu pot tine pasul cu ea, nicio problema. Nici eu nu iubesc multe lucruri din muzica moderna dar am invatat sa accept ca e multa munca si stiinta in spatele ei si ca ce nu imi place mie nu e neaparat naspa. La fel si senzorul de la centura care imi sparge urechile. Dar i-am inteles rostul. Asa e si cu muzica moderna si ingineria de sunet in prezent. Doar ca pentru a intelege asta trebuie sa renunti la ego si sa accepti ca unii oameni chiar stiu meserie si ca daca tu nu intelegi unele motive din spatele unor decizii nu inseamna ca acele decizii sunt eronate. E foarte usor sa vorbesti despre muzicieni si studiouri cand nu ai folosit un compresor in viata ta.
Nu e de mirare ca industria muzicala a ajuns in halul in care a ajuns ,a se vedea astfel de abordari a elitelor autodeclarate cum sunt majoritatea tinerilor de astazi.
E mai mult de invatat de la un Bob Katz sau Eddie Offord sau Roger Nichols decat de la toti neavenitii ce-si spun producatori din ziua de astazi. Vorbim despre evolutie cand efectiv a disparut aparatura audio accesibila cu minimum de calitate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate