Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Detector legaturi impamantare priza

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Vazusem candva niste aparate care iti spun daca legaturile in priza sint facute corect si daca exista impamantare cu adevarat.

Stie cineva de unde se pot procura din Ro/China si daca merita/sint bune de ceva?

Am in casa un prelungitor care imi spune daca priza are impamantare prin aprinderea unui led verde.
Ciudat ca la unele prize se aprinde cu o oarecare intarziere sau mi se pare mai slab ca intensitate.

Cum functioneaza oare ca principiu?

Attached Files


Edited by unbrutus, 06 March 2017 - 14:47.


#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu exista asa ceva!
Exista doar aparat profesional pentru diagnoza PRAM dar asta implica sa exista in imobil priza de pamant individuala executata dupa normativ unde obligatoriu exista la exterior una sau mai multe firide unde este intrerupt platbandul cu sunturi pentru decuplare si masurare.
Priza de pamant trebuie sa aiba maxim 4 ohmi.

Edited by geo123, 06 March 2017 - 16:49.


#3
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Păi eu așa aș face, la Fază și la Nul aș cupla doi condensatori înseriați. Sursa de iluminare (LED cu protecție și limitare) aș conecta-o între priza de la condensatori (unde li se conectează terminalele comune) și împămîntare. Dacă la unele prize îți luminează mai slab, înseamnă că nu ai deloc împămîntare acolo iar LED-ul își închide circuitul prin capacități parazite.

Edited by silverflower, 06 March 2017 - 17:07.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postgeo123, on 06 martie 2017 - 16:42, said:

Nu exista asa ceva!

ba există și e un circuit pasiv destul de simplu.

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu cred ca astea sunt niste mizerii de prelungitoare facute de chinezi ceva similar cu aparatul ala miraculos care ii zice Energy saver (care in fond e o marlanie pe fata).
Daca vrea un aparat bun... sa intre pe site-ul arc electronic si gaseste acolo tot felul de aparate de masura profesionale.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Poate ne explica si noua colegii astia cum masoara impedanta unei prize de pamant un prelungitor cu un led si doi conzi.
Pe langa asta de unde stie montajul tau ca nu e o impamantare fake legata la nulul de lucru.
Ar trebui pusa burta pe carte inainte sa scriem aberatii.

#7
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postgeo123, on 07 martie 2017 - 12:31, said:

Poate ne explica si noua colegii astia cum masoara impedanta unei prize de pamant un prelungitor cu un led si doi conzi.
- Nu măsoară, doar indică existența ei, la fel ca un ”creion de tensiune”.

View Postgeo123, on 07 martie 2017 - 12:31, said:

Pe langa asta de unde stie montajul tau ca nu e o impamantare fake legata la nulul de lucru.
- Dacă e falsă, adică nelegată nicăieri, nu se aprinde pentru că nu se închide circuitul, simplu, dar, bineînțeles că dacă priza de pămînt e f. proastă, de 100ohm să zicem, tot se aprinde. Măcar știi sigur că ”gigel-meșterel” a pus și firul de împămîntare la priză.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgeo123, on 07 martie 2017 - 12:31, said:

Poate ne explica si noua colegii astia cum masoara impedanta unei prize de pamant un prelungitor cu un led si doi conzi.
Pe langa asta de unde stie montajul tau ca nu e o impamantare fake legata la nulul de lucru.
Ar trebui pusa burta pe carte inainte sa scriem aberatii.
Prelungitorul cu detector de impamantare e cumparat de la Connex Electronic, acum vreo 10 ani.

Dupa cum am zis, mi-a detectat singura priza fara impamantare din casa, desi credeam ca e si aia impamantata,s-a dovedit ca nu era.

ar mai fi unele pe piata:

View Postgeo123, on 06 martie 2017 - 16:42, said:

Nu exista asa ceva!
Exista doar aparat profesional pentru diagnoza PRAM dar asta implica sa exista in imobil priza de pamant individuala executata dupa normativ unde obligatoriu exista la exterior una sau mai multe firide unde este intrerupt platbandul cu sunturi pentru decuplare si masurare.
Priza de pamant trebuie sa aiba maxim 4 ohmi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mibiIDm4kQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai simplu masori cu un voltmetru intre faza si impamantare de la shuko si daca ai 230V inseamna ca ai impamantare legata. Ce te incurci cu toate facaturile neomologate?

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGeorgeTrisina, on 10 martie 2017 - 10:19, said:

Mai simplu masori cu un voltmetru intre faza si impamantare de la shuko si daca ai 230V inseamna ca ai impamantare legata. Ce te incurci cu toate facaturile neomologate?
cu ce e un aparat de masura mai omologat ca acele aparate? Par sa aibe aceleasi marcaje CE

#11
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Haideti sa lasam contrazicerile pe teme din astea. Pentru cine nu  stie sa foloseseasca un aparat de masura e bun si divaisul ala .   Ca apoi un aparat de masura e bun si la altceva tine doar de proprietar - asta sa intelegeti de ce electricienii nu vad utililtatea aparatelor respective .

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
George ti-a dat un exemplu de masuratoare ,si daca ai si un consumator de putere (2kw)pe care sa-l legi de faza si acel nul de protectie  si tensiunea ramane stabila asta este un indiciu ca acel nul de protectie este ok,totusi numai o masuratoare cu un aparat de masura pt prizele de pamant poate oferi un rezultat sigur ,asta daca nulul de protectie al instalatiei interioare este legat la o priza de pamant si nu .de nulul retelei.

Pe de alta parte daca nulul de protectie al instalatiei electrice interioare este legat de nulul retelei  cu functie PEN inainte de protectiile dedicate, isi face treaba foarte bine .Folosirea termenului de impamantare este de multe ori inadecvat,nu este impamantare fake este pur si simplu nul de protectie.
Exista o reticenta fireasca pt aparatele care nu indica valori certe in evaluarea instalatiei ci doar niste luminite .

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postggelu, on 10 martie 2017 - 14:01, said:

Haideti sa lasam contrazicerile pe teme din astea. Pentru cine nu  stie sa foloseseasca un aparat de masura e bun si divaisul ala .   Ca apoi un aparat de masura e bun si la altceva tine doar de proprietar - asta sa intelegeti de ce electricienii nu vad utililtatea aparatelor respective .
Eu stiu sa folosesc si aparatul de masura si il am in dotare, insa contestam doar afirmatia ca acel device e mai putin certificat ca un aparat de masura.

Per ansamblu, m-am lamurit, topicul se poate inchide cred. Lumea e putin prea agresiva, si e greu sa intelegi mesajul cand sint atatea remarci sarcastice.

View Postanaki, on 10 martie 2017 - 14:29, said:

George ti-a dat un exemplu de masuratoare ,si daca ai si un consumator de putere (2kw)pe care sa-l legi de faza si acel nul de protectie  si tensiunea ramane stabila asta este un indiciu ca acel nul de protectie este ok,totusi numai o masuratoare cu un aparat de masura pt prizele de pamant poate oferi un rezultat sigur ,asta daca nulul de protectie al instalatiei interioare este legat la o priza de pamant si nu .de nulul retelei.

Pe de alta parte daca nulul de protectie al instalatiei electrice interioare este legat de nulul retelei  cu functie PEN inainte de protectiile dedicate, isi face treaba foarte bine .Folosirea termenului de impamantare este de multe ori inadecvat,nu este impamantare fake este pur si simplu nul de protectie.
Exista o reticenta fireasca pt aparatele care nu indica valori certe in evaluarea instalatiei ci doar niste luminite .
Nu te supara, ce a zis george e una si ce zici tu alta, si mult mai complicat decat sa infigi un aparat in priza si sa vezi un beculet.
Chiar vrei sa bag un consumator de 2kw in priza dar intr=un mod in care sa pot si masura ceva? Cum as putea face asta intr-un mod simplu si sigur? Ai un link catre un film pe youtube?

Legat de partea a doua a postului tau, e vorba de un apartament la bloc, daca imi spui cum sa mai verific una alta o fac si revin cu amanunte.

#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postunbrutus, on 10 martie 2017 - 17:39, said:

Eu stiu sa folosesc si aparatul de masura si il am in dotare, insa contestam doar afirmatia ca acel device e mai putin certificat ca un aparat de masura.
Per ansamblu, m-am lamurit, topicul se poate inchide cred. Lumea e putin prea agresiva, si e greu sa intelegi mesajul cand sint atatea remarci sarcastice.
1) Stiu sa citesc si ,  daca n-ai observat , chiar am vrut sa punctez unde  ar  fi utile dispozitivele cautate de tine .  Ca tu ai inteles altceva e  deja problema ta . N-am de unde sti ca tu ai aparat de masura si  , mai mult , stii sa il folosesti .  
2) Daca am scris din postura de moderaror nu a fost pentru a polemiza cu cineva ci pentru a calma spiritele .  Vezi ca se poarta penalizari pentru comentarii  la decizia moderatorului .  Daca mai ai nelamuriri la ce am scris poti folosi PM .

Edited by ggelu, 10 March 2017 - 18:32.


#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postanaki, on 10 martie 2017 - 14:29, said:


Pe de alta parte daca nulul de protectie al instalatiei electrice interioare este legat de nulul retelei  cu functie PEN inainte de protectiile dedicate, isi face treaba foarte bine .Folosirea termenului de impamantare este de multe ori inadecvat,nu este impamantare fake este pur si simplu nul de protectie.
Exista o reticenta fireasca pt aparatele care nu indica valori certe in evaluarea instalatiei ci doar niste luminite .
Oare ce crezi ca patesti daca in timp ce esti in jacuzzy cade un copac peste reteaua JT si sectioneaza conductorul de nul?
Dar daca reteaua se dezechilibreaza si pe nul ai vre-o 40-50V fata de pamant?
Dar daca dorel care face manevre in firida de pe casa scarii baga din greseala o Faza pe circuitul de Nul sau intrerupe nulul fara ca fazele sa fie deconectate?
Toate astea sunt cazuri foarte posibile iar urmarile pot fi tragice.
Eu nu vreau sa aud de asa ceva.
Electrica nu ar trebui sa practice schema asta.Fiecare imobil ar trebui sa aiba priza/prize de pamant proprii.Astea ar trebui prevazute direct din fundatie.

#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgeo123, on 10 martie 2017 - 21:10, said:

Oare ce crezi ca patesti daca in timp ce esti in jacuzzy cade un copac peste reteaua JT si sectioneaza conductorul de nul?
Dar daca reteaua se dezechilibreaza si pe nul ai vre-o 40-50V fata de pamant?
Dar daca dorel care face manevre in firida de pe casa scarii baga din greseala o Faza pe circuitul de Nul sau intrerupe nulul fara ca fazele sa fie deconectate?
Toate astea sunt cazuri foarte posibile iar urmarile pot fi tragice.
Aceste lucruri se pot intampla unor beneficiari care au parte de proiectarea sau executia unor electricieni  de doi bani.
Sunt foarte multe situati in care constructii facute pana in anii 40-50 nu au prize de pamant  si nici nu exista spatii unde sa poata fi facute in centrul Bucurestilor este plin de asemenea blocuri,banuiesc ca in majoritatea oraselor mari,de aceea a fost folosita aceasta schema TN-C-S de catre operatorii de retea.
Pentru cei care au parte de o asistenta competenta apar solutii complete si complexe ,dupa caz,iar pt situatiile de mai sus un aparat de genul asta Limat 4-dn sau altul similar este solutia.

View Postgeo123, on 10 martie 2017 - 21:10, said:

Eu nu vreau sa aud de asa ceva.
Electrica nu ar trebui sa practice schema asta.Fiecare imobil ar trebui sa aiba priza/prize de pamant proprii.Astea ar trebui prevazute direct din fundatie.
Stai linistit ca nu o sa-ti ceara parerea!
Prizele de pamant trebuie sa fie obligatorii  iar cele din fundatie trebuie sa fie prima optiune a oricarui proiectant ,atunci cand promovam acest model uniii se ocupau cu scandalul pe aici si bateau campii.
Intre timp a aparut I7/2011 ,manualul de instalatii electrice si de automatizare  si lucrurile sunt clare.

#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
@Anaki & Geo123 :  Cu tot respectul pentru discutia voastra dar hai sa nu facem din topicul  de fata unul despre impamantari , masuratori PRAM sau de continuitate .  Daca initiatorul e curios sa afle ce sunt acestea  poate intreba pe topicul dedicat .  Alegerea sa a fost  sa deschida o discutie despre Detector legaturi impamantare priza.
Va multumesc !

Edited by ggelu, 11 March 2017 - 14:40.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postanaki, on 11 martie 2017 - 10:35, said:

Aceste lucruri se pot intampla unor beneficiari care au parte de proiectarea sau executia unor electricieni  de doi bani.
Sunt foarte multe situati in care constructii facute pana in anii 40-50 nu au prize de pamant  si nici nu exista spatii unde sa poata fi facute in centrul Bucurestilor este plin de asemenea blocuri,banuiesc ca in majoritatea oraselor mari,de aceea a fost folosita aceasta schema TN-C-S de catre operatorii de retea.
Pentru cei care au parte de o asistenta competenta apar solutii complete si complexe ,dupa caz,iar pt situatiile de mai sus un aparat de genul asta Limat 4-dn sau altul similar este solutia.


Stai linistit ca nu o sa-ti ceara parerea!
Prizele de pamant trebuie sa fie obligatorii  iar cele din fundatie trebuie sa fie prima optiune a oricarui proiectant ,atunci cand promovam acest model uniii se ocupau cu scandalul pe aici si bateau campii.
Intre timp a aparut I7/2011 ,manualul de instalatii electrice si de automatizare  si lucrurile sunt clare.

Mie mi se pare f interesant ce spui, dar daca s-ar putea sa mai pui si cate un link catre niste surse sa mai citim si noi.
Arunci multi termeni tehnici si nu cred ca te astepti sa stie toata lumea ce inseamna (daca iti dau si eu termeni din domeniul meu, nu o sa stii ce sint)

Apropo, Limat 4-dn nu exista si de la vreun producator consacrat gen Geweiss, Legrand, Moeller etc?

Edited by ggelu, 12 March 2017 - 02:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate