Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Sursa HP 320W + placa video R9 270X + procesor I5 2400

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu agreezi ideea cu 2 surse ?  Posted Image
Atunci schimba R9 270X cu o placa ce consuma mai putin.

Ideea e ca tu stresezi sursa HP DPS-320NB-1A 320W cu R9 270X.
Deci ori stai si astepti inevitabilul, se strica sursa si ia dupa ea alta piesa PC;
ori faci cum a zis @c_anicai.

#56
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Pai asta vroiam sa aflu :)

Daca se strica sigur sursa folosind aceasta placa R9 270x, atunci sigur o sa folosesc placa veche.

Dar din toate informatiile de aici am inteles ca ar fi ok sa merg cu R9270X ca nu se intampla nimic rau.Am inteles corect? :)

Sursa intradevar scoate aer cald dar nu fierbinte nici dupa 2-3 ore de joc.
Cum aflu exact daca sursa face fata sau nu? Are niste simptome inainte sa-si dea duhul?

Multumesc

#57
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
pai daca scoate aer prea cald in spate, daca scoate  si miros de componente incinse riscul e mare, dar ai putea seta ventilatoarele din bios la o turatie mai mare pt racire mai buna si riscul e mai mic, insa devine pc-ul galagios.

zilele astea am sa forjez un pic unitatea cu sursa desfacuta sa masor local in ea niste temperaturi cu un senzor,  am sa atasez o poza si am sa-ti zic care piese se incalzesc mai tare in ea si o sa ma gandesc ce se poate face.

si eu sunt in situatie asemanatoare dar sursa nu o schimb.

la termal o steluta e pt utilizare tip office, de la 2-3 in sus pt gaming

Edited by c_anicai, 08 March 2017 - 08:22.


#58
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
asta e sursa si asa am scos eu alimentare (firul galben si cele doua negre cu doua molex la capat) pt placa video, nu m-am atins de conectorii de la cpu, din cate vad sunt doua diode acolo.

cu toate ca sunt doua diode am masurat acum inca o data si intre firul +cpu si +placa video de la conectorii ce alimenteaza placa de baza e 0 ohmi, deci in sursa sunt legate impreuna acele doua plus-uri de 12v 16 amperi

dupa cum arata sursa la interior nu prea ai ce modificari sa faci, doar sa scoti alimentare separata pt placa video cum am facut eu, si eventual sa decupezi lateral in tabla pt inca un ventilator care sa sufle aer direct in piesele respective(este loc destul).


parerea mea e ca inca un ventilator improvizat si asta e, ..... iar daca poti sa scoti alimentare pt placa video cum am scos eu e si mai bine(doar un meserias ca iese cu scantei de nu te pricepi :) )

Attached Files


Edited by c_anicai, 08 March 2017 - 09:24.


#59
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Multumesc mult pentru efortul depus.

Din sursa ies 3 mufe si toate intra in placa de baza.Eu neavand mufa cu 6 pini disponibila a trebuit sa trag fire direct din sursa.Acum nu stiu exact de unde a tras acele fire respectivul electronist :)

Cu ce ma ajuta turatia marita a ventilatorului din bios? Setarea "thermal" e numai pt ventilatorul sursei.Nu?
Turatia marita e doar in Windows. Cand incepi sa joci nu se mareste automat turatia indiferent ca nu e nici o stea sau sunt 2-3 stele?

Multumesc

#60
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu-ti fa griji de unde a scos din sursa, e un singur 12 volti sau chiar daca sunt doua,vin puse in paralel iar gauri unde sa lipeasca erau disponibile pe placa.

setarea thermal cred ca e pe toate 3 ventilatoare, nu-s chiar asa sigur pe ala de carcasa dar sursa si cpu la mine e evident ca se tureaza

Edited by c_anicai, 08 March 2017 - 12:16.


#61
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Dar ele nu se tureaza automat chiar daca nu e setata nici o steluta?

Sa inteleg ca e mai bine daca a tras fire direct din sursa pentru placa video?

#62
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Tot nici o steluta am si eu selectat la termal insa nu am observat sa se tureze automat (am de o luna doua calculatoarele, vara inca nu a venit) dar probabil consumul e mai mic (un r7 260x+g640_8gbram+3hdd si bdrw) si nu ajunge la temperatura care sa-l faca se se tureze, dar zilele astea am sa cumpar un i5 3470 si oi vedea ce se intampla.
Am observat ca pe radiatorul diodelor din sursa sunt montati doi termistori si probabil aia sesizeaza cresterea de temperatura si regleaza ventilatorul automat. Nu am fost interesat sa caut mai mult info despre asta.

Referitor la conectarea placii video pai din sursa ca din alta parte nu prea aveai posibilitate, eu la fel am facut.

Edited by c_anicai, 08 March 2017 - 12:38.


#63
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
rog un moderator sa rectifice postarea mea #26

pe hp elite 8200 nu se potrivesc procesoare de generatia 3 si am facut o greseala recomandand  un i5 3470

#64
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Eu am I5 2400.
Deci daca nu scoate aer fierbinte sa o las pe 0 stelute? E un aer caldut.

Inteleg ca daca nu sufla un aer fierbinte inseamna ca nu exista nici un risc sa pice ceva.Nu?

#65
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pai ai asa:
i5 2400 cca    95w
R9 270X cca   122W
3 ventilatoare cca 10w
Restul componentelor care le ai in pc, hdd-uri,bdrw, ram, alte placi ... nu stim ce ai.
Cum arata interior unitatea, cum ai aranjat cablurile, daca nu e imbacsita de praf, poze nu ai pus ...
Ce obiceiuri de utilizare ai, cat incarci procesorul si placa, daca mai scri si discuri simultan iar nu stim.
Ce fluctuatii de curent ai la retea iar nu stim, (randamentul sursei e diferit daca tensiunea variaza intre 180-240v) + ca mai sunt si socuri.

Deci pot garanta in proportie de 49% ca la temperatura de zilele astea nu cade nimic Posted Image

Edited by c_anicai, 08 March 2017 - 14:05.


#66
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Dar inainte sa pice ceva da vreun simptom sau cade pur si simplu?

Daca nu se simte are fierbinte din sursa inseamna ca totul e in regula?

#67
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Este logic ca daca nu se simte aer fierbinte din sursa inseamna ca totul e in regula !

Ca daca se simte aer fierbinte din sursa inseamna ca sursa se chinuie sa alimenteze sistemul;
iar daca nu are de unde sa mai dea, componentele din sursa se incalzesc.
Iar cand piesele din sursa se incalzesc atat de tare incat se simte aer fierbinte din sursa, inseamna ca in viitorul apropiat se va arde o piesa din sursa.

Desigur, nimeni nu iti poate garanta ca se va arde numai sursa ori alta componenta PC odata cu ea.
De aceea e recomandat sa echilibrezi sistemul !

Adica sa pui o sursa care sa poata alimenta toate componentele in Full Load;
sa pui memorie Ram cu aceeasi viteza de banda ca a procesorului;
sa instalezi sistemul de operare pe SSD ca e mai rapid decat Hdd-ul etc.

#68
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Asta am inteles dar banuiesc ca inainte sa cedeze ( sursa sau sursa + componenta ) da niste semne gen blocare sau restart.Nu? Sau poate pica fara nici un semn inainte?

Am facut teste cu setarea din Bios - Thermal setat pe 2 so 0 stelute.Cu 0 stelute temperatura GPU e mai mica cu aproximativ 4-5 grade.Sincer nu prea inteleg de ce... :) La mine mi se pare ca se tureaza automat ventilatoarele cand creste temperatura dar nu sunt asa sigur.

#69
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
e foarte posibil ca setarea thermal pe zero sa fie reglaj automat al ventilatoarelor 1-2 ...si celelalte nivele manual,

tot pe zero e si la mine pe  (hp 6300 pro mt) doar ca nu se tureaza, oi vedea luni cand schimb alt procesor, pe moment am un g640 dar il schimb cu i5 3470 si daca apar anomalii iti zic.

Edited by c_anicai, 09 March 2017 - 11:25.


#70
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am facut o boacana Posted Image Am rupt clema de care tragi sa scoti placa video.Aveti idee cum pot scoate placa video?

Multumesc

Edited by coaca, 09 March 2017 - 15:57.


#71
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Am reusit sa o scot.Nu era blocata.

Cioculetul acela e pe partea rupta.Care e rolul acestui cioc? Sa o tina dreapta sau fixa in slot? Mi se pare ca acum e putin inclinata :(

#72
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sa nu sara din slot la transport in special, placa video fiind mai grea putin fata de altfel de placi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate