Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Casa in vecinatatea unei linii LEA 20 KV, cabluri torsodate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View PostIonel1974, on 10 martie 2017 - 19:39, said:


Doar ca pentru ai vazut o linie LEA 400 kV nu inseamna ca toate liniile de inalta tensiune zumzaie permanent. Caracteristica celor de 400 kV este ca trece un curent prea mare prin ele iar un conductor normal nu ar fi de ajuns, se mai adauga cate unul si apare efectul Corona ce da zgomotul.
Impartirea unei faze a unei linii de inalta tensiune-110kv,220kv,400kv si 750kv-in mai multe conductoare are treaba in special cu efectul pelicular....din acest motiv cresterea suprafetei active de lucru a unei faze se face prin prin utilizarea mai multor conductoare....se folosesc 2,3 si 4 conductoare in paralel....operatia in sine se numeste jumelare....apoi ,la constructia liniei ,sunt mai usor de amplasat mai multe conductoare mai usoare decat unul singur ,echivalent ca sectiune, dar mult mai greu....daca se tine cont ca ,intre 2 stalpi ai liniei de HT, sunt distante de la 250m pana la 400m -functie de tensiunea liniei, cred ca realizati cat de grea este respectiva bucata de conductor....tone!
   In alta ordine de idei ,la o linie de HT aflata sub tensiune , indiferent de consum ,este prezent efectul corona...mai pregnant este la tensiunile de 400 si 750kv....
In fine,se pot spune foarte multe despre liniile de HT dar....nu constitue subiectul acestui topic!

#38
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Postflomar60, on 10 martie 2017 - 22:01, said:

Impartirea unei faze a unei linii de inalta tensiune-110kv,220kv,400kv si 750kv-in mai multe conductoare are treaba in special cu efectul pelicular....din acest motiv cresterea suprafetei active de lucru a unei faze se face prin prin utilizarea mai multor conductoare....se folosesc 2,3 si 4 conductoare in paralel....operatia in sine se numeste jumelare....apoi ,la constructia liniei ,sunt mai usor de amplasat mai multe conductoare mai usoare decat unul singur ,echivalent ca sectiune, dar mult mai greu....daca se tine cont ca ,intre 2 stalpi ai liniei de HT, sunt distante de la 250m pana la 400m -functie de tensiunea liniei, cred ca realizati cat de grea este respectiva bucata de conductor....tone!
   In alta ordine de idei ,la o linie de HT aflata sub tensiune , indiferent de consum ,este prezent efectul corona...mai pregnant este la tensiunile de 400 si 750kv....
In fine,se pot spune foarte multe despre liniile de HT dar....nu constitue subiectul acestui topic!
O explicatie completa, felicitari.
Dar la curent continuu nu mai exista faza si nul cum ai scris, e + si - .
Nu au am inceput discutia.

#39
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Tu crezi ca electricienii astia sunt chiar asa prosti? Daca mureai sau te imbolnaveai sau mai stiu eu ce de la liniile alea nu mai existau peste tot si mai ales in sate/orase. Nici macar pe camp pt ca ce ar fi insemnat tu ca agricultor sa iti fie frica sa te duci sa iti lucrezi terenul?
Eu am o retea de 80kv care trece pe langa sat si la un momentdat chiar prin sat si nu e pe fire torsodate si nu am murit pana acum asa ca iti faci griji degeaba. Stai linistit

#40
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Uite un experiment, dar la o linie de 20KV ei spun ca nu va functiona, deci stai fara griji.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZyfXvFicp8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nico123, 11 March 2017 - 05:38.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003
Se preia campul rezidual care este slab. Fiecare linie de transmisie are niste pierderi, unele prin efect de coroana altele pur si simplu, umiditate, mediu, izolatii, camp magnetic generat de cabluri etc... nu se primeste niciodata 100% din ce se transmite.
In aceste experimente se face un circuit rezonant care poate filtra si utiliza aceste pierderi pentru a alimenta consumatori mici ai caror cerere de energie este foarte mica. Practic energia pierduta pe o linie de transmisie destul de lunga poate alimenta usor toate telefoanele dintr-un oras Posted Image De aceea nu ne costa mai nimic sa incarcam telefoane, puterile necesare fiind mici, de aceea multi ofera gratis la terase, baruri treaba asta.

Edited by andreic, 11 March 2017 - 08:52.


#42
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Postandreic, on 11 martie 2017 - 08:43, said:

Se preia campul rezidual care este slab. Fiecare linie de transmisie are niste pierderi, unele prin efect de coroana altele pur si simplu, umiditate, mediu, izolatii, camp magnetic generat de cabluri etc... nu se primeste niciodata 100% din ce se transmite.
In aceste experimente se face un circuit rezonant care poate filtra si utiliza aceste pierderi pentru a alimenta consumatori mici ai caror cerere de energie este foarte mica. Practic energia pierduta pe o linie de transmisie destul de lunga poate alimenta usor toate telefoanele dintr-un oras Posted Image De aceea nu ne costa mai nimic sa incarcam telefoane, puterile necesare fiind mici, de aceea multi ofera gratis la terase, baruri treaba asta.
Pacat ca nu mai functioneaza LEA 750 kV de la Isaccea ca de acolo iti alimentai laptop-ul.
Oare radiatiile de la televizoare cu tuburi catodice au vreo aplicatie? Stiu ca se poate reconstitui imaginea din radiatiile pierdute, dar la alimentare?

#43
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostDobrin_M, on 10 martie 2017 - 19:36, said:

Asta nu-i nimic pe lângă OZN-urile alea pline de extratereștri ce nu vor altceva decât să răpească umani si să facă experimente pe ei (sa le taie unghiile, să-i tundă zero, să-i spele pe dinți etc), și care se pare că bântuie mai ales pe lângă cablurile astea de înaltă tensiune (pesemne au încărcătoare wireless). Vă dați seama la ce pericole e expus săracul om care are casa lângă linia aia?
Te rog frumos sa ramai on topic. Eu am aberat si am incasat 2+1 puncte de la admin.
Despre ET, eu am auzit ca unele femei au si ramas insarcinate cu ei. Sotul era marinar de cursa lunga..
Iar faza cu + si - e ..E.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate