Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#1027
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 07 noiembrie 2018 - 01:14, said:

Daca nu ti se potriveste culoarea asta, poti incerca pasul 1 din filmuletul de mai jos, dupa care sa periezi lemnul, cu o perie de plastic si vezi ce iese. Daca tot e prea inchis, poti trece la ultimul pas din filmulet si anume la smirgheluit. Sau, daca iti place cum iese fibra dupa primul pas si periaj dar e contrastul prea mare, poti - la fel de bine - sa dai cu bait. Sunt N variante pe care le poti incerca si din care sa alegi ce-ti place.
E clar ca trebuie sa fac si eu niste teste cu arderea de diferite intensitati si slefuirea mai light sau mai profunda dupa ardere pt a scoate rezultatul dorit..Si uleiul de in mai schimba un pic din culoarea lemnului dupa aplicarea in mai multe staturi si 'uscare'. Lambriul meu e alb ca varul..deci lasa loc de ardere /slefuire. Important e sa scot fiecare placa de lambriu la aceeasi culoare..deci toate operatiunile trebuie efectuate la fel la fiecare placa.

Gata, azi ma duc si eu sa fac rost de o butelie si sa ma apuc de treaba (daca-mi mai imprumuta vecinu arzatorul..daca nu o sa-mi iau altu. El are unu mic ce scoate flacara ingusta..al lui e pt forja..). Chiar daca o sa fac asta noaptea/seara, bag reflectoarele (nocturna) pe terasa si fac niste teste.

Cred ca incep cu grinzile de 15/5 ce le-am pregatit pt completarea panourilor metalice de la gard. Alea o sa le ard mai tare pt ca or sa stea in plina ploaie/soare. etc. Alea intentionez sa le dau cu ulei ars de motor..in mai multe randuri..(un fel de imersie in ulei de motor). Panourile metalice m-am hotarat sa le dau cu maro ciocolatiu pana la urma (in loc de negru mat). Am facut niste teste pe portile temporare si parca-mi place ce iese.

O sa mai postez la mine..din rezultate..daca o iesi ceva..Posted Image

Edited by manghels, 07 November 2018 - 06:54.


#1028
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Metoda Shou Sugi Ban este descrisa foarte fain in revista din lemn (sept 2018) Posted Image, din noua perspectiva reanalizam treaba cu gardul, poate facem ceva model asa cum a facut de exemplu Vali. Nu e ieftin si implica ceva manopera dar arata intr-un mare fel si cred ca putem sa ne implicam si noi pe partea de manopera.
DYI, crezi ca niste stalpi (6 buc) de la Holver deja montati pe pozitie verticala la terasa (14X14 xm) si dati cu grund pe baza de ulei mai pot fi arsi?

manghe, asteptam rezultatele testelor Posted Image

P.S: cica lemnul ars ar fi tendinta anului 2019 in materie de lemn Posted Image)

Edited by catalijns, 07 November 2018 - 08:35.


#1029
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postcatalijns, on 07 noiembrie 2018 - 08:34, said:

Metoda Shou Sugi Ban ... tendinta anului 2019 in materie de lemn Posted Image)
Niste letonieni ... la 17:50
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErGQ0rXkn74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by emp123, 07 November 2018 - 08:57.


#1030
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postemp123, on 07 noiembrie 2018 - 08:56, said:

Niste letonieni ... la 17:50
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErGQ0rXkn74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Superb filmul! M-a delectat si - culmea! -  filmuletul pe care l-am folosit eu, la instructajul teoretic, pe santier Posted Image e tot de la ei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uvhvR8KwWhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1031
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 27.10.2005
Nu stiu ce e mai fain. Filmul, casa, coloana sonora? Ce fac la sfarsit? Tencuiesc cu ceva amestec de ... ce cu ce?

#1032
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007
Good question!

Daca e sa-mi dau cu parerea, as spune ca e o tencuiala pe baza de var stins si fiert (ca sa sa "pasteasca" mai repede) in amestec cu wood shavings (ceva intre rumegus si talas) si nisip.
... my 2c ...

#1033
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 27.10.2005
Oricum foarte interesant. Foarte! O grămadă de tehnici în filmul ăsta. Dar a și durat ceva timp, se vede că a crescut aia mică.

#1034
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 07 noiembrie 2018 - 08:34, said:

[...] poate facem ceva model asa cum a facut de exemplu Vali. [...]

Nu stiu cine-i Vali Posted Image


View Postcatalijns, on 07 noiembrie 2018 - 08:34, said:

DYI, crezi ca niste stalpi (6 buc) de la Holver deja montati pe pozitie verticala la terasa (14X14 xm) si dati cu grund pe baza de ulei mai pot fi arsi?

Sigur ca da Posted Image insa mi-e teama ca vor arde chiar prea bine. Nu am idee cat de inflamabil este grundul acela, pe baza de ulei - asta depinzand si de producator, fiindca, pe langa ulei, mai sunt vreo N alte chestii in amestecul acela. Cel mai corect este sa incerci pe un rest de lemn. Este posibil sa arda mai in profunzime si sa fii nevoit, la final, sa smirgheluiesti un pic.
Sper ca nu-ti propui sa arzi stalpii pe pozitie ...

View Postcatalijns, on 07 noiembrie 2018 - 08:34, said:

[...] P.S: cica lemnul ars ar fi tendinta anului 2019 in materie de lemn Posted Image)

Posted Image Posted Image

Nu am pretentia ca sunt deschizatoare de drumuri in ale decoratiunilor si nu intentionez sa reinventez roata. Ideile pe care le-am adunat pentru casa mea sunt din zona durabilului (ca tendinta, adica). Sunt chestii care au existat si vor exista in continuare. Cu toate acestea ... incep sa ma enervez Posted Image
Chiar toate?! La un loc?!  Devin moda?!
Nu-mi place sa fac designul de interior cu ce e "la moda" fiindca, in cativa ani, totul va fi depasit moral. Numai ca - iaca! - a devenit la moda lemnul ars. Asta ca si cum nu-mi era de ajuns ca acoperisul meu, gri antracit, este acum pe toate drumurile ... Si a revenit in moda mobila neagra, de bucatarie. Ca sa nu mai zic de "Doamna? Ati vazut la Hornbach scandura dintr-aia, de ati pus-o de-o parte, sa va faceti decor?"
Ce ma fac?!? Posted Image

Attached Files


Edited by DIY, 07 November 2018 - 18:19.


#1035
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,897
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDIY, on 07 noiembrie 2018 - 17:33, said:

Good question!

Daca e sa-mi dau cu parerea, as spune ca e o tencuiala pe baza de var stins si fiert (ca sa sa "pasteasca" mai repede) in amestec cu wood shavings (ceva intre rumegus si talas) si nisip.
... my 2c ...

... si lut.

Arata extraordinar casa.

View Postxml, on 07 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Oricum foarte interesant. Foarte! O grămadă de tehnici în filmul ăsta. Dar a și durat ceva timp, se vede că a crescut aia mică.

Arderea aia a lemnului e chiar un proces foarte migalos.
Aia mica de la sfarsit e stranepoata celor care au inceput sa arda lemnul, prin 1800.Posted Image

Insa mi-as face asa o masa de exerior. O merge?

Edited by cumparator, 07 November 2018 - 19:00.


#1036
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 27.10.2005
Eu o sa fac o masă de exterior așa. Clar!

#1037
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 07 noiembrie 2018 - 18:40, said:

[...]Arderea aia a lemnului e chiar un proces foarte migalos.
Aia mica de la sfarsit e stranepoata celor care au inceput sa arda lemnul, prin 1800.Posted Image

Posted Image Posted Image
Cam 16-17 minute de placa arsa si curatata pe toate laturile ... zice unul dintre cei care s-a apucat de treaba asta. A cronometrat.
... i-am stricat de tot pe oamenii astia ...
Nu e rau dar, cu toate astea, maine cumparam inca o butelie si inca un arzator.

View Postcumparator, on 07 noiembrie 2018 - 18:40, said:

Insa mi-as face asa o masa de exerior. O merge?

Sigur ca merge. Posted Image Asteptam poze ... cand o fi sa fie ...

View Postxml, on 07 noiembrie 2018 - 19:44, said:

Eu o sa fac o masă de exterior așa. Clar!

Acelasi indemn Posted Image si pentru tine: poze! Multam.

Attached Files


Edited by DIY, 07 November 2018 - 20:04.


#1038
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 07 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Nu stiu cine-i Vali Posted Image




Sigur ca da Posted Image insa mi-e teama ca vor arde chiar prea bine. Nu am idee cat de inflamabil este grundul acela, pe baza de ulei - asta depinzand si de producator, fiindca, pe langa ulei, mai sunt vreo N alte chestii in amestecul acela. Cel mai corect este sa incerci pe un rest de lemn. Este posibil sa arda mai in profunzime si sa fii nevoit, la final, sa smirgheluiesti un pic.
Sper ca nu-ti propui sa arzi stalpii pe pozitie ...

Vali -  https://forum.softpe.../page__st__1314

Nu prea avem cum sa dam stalpii jos sa ii aranjam, sunt prinsi cu ceva conecspanuri si confectii metalice - ia-m prins bine sa nu cada terasa... :). Arata excelent asa cum sunt pentru ca sunt finisati insa probabil arsi ar fi fost si mai rezistenti si mai aratosi. Nu or fi ceva scule gen piro-gravura ca sa nu lucrezi cu flacara deschisa? :)

Treaba cu moda ne amuza si pe noi in general nu doar pe subiectul cu lemn ars..insa oamenii se simt in siguranta in turma si in acelasi timp bineinteles...diferiti ! :))
Acum imi dau seama ca bunicii nostri ardeau bulumacii de salcam pe care ii foloseau la garduri tocmai pentru rezistenta, Shou Sugi Ban a mers insa mai departe...

DYI, oare o scandura de pazie de 20mm grosime o fi potrivita pentru acest tratament? Macar pe fata catre exterior ma gandesc..

#1039
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostDIY, on 07 noiembrie 2018 - 17:33, said:

Daca e sa-mi dau cu parerea, as spune ca e o tencuiala pe baza de var stins si fiert (ca sa sa "pasteasca" mai repede) in amestec cu wood shavings (ceva intre rumegus si talas) si nisip.
... my 2c ...
Daca mai aveti astfel de informatii va rog sa le postati pe jurnalul meu. Voi folosi ceva de genul acesta la tencuirea peretilor casei pe care o construiesc.
Pentru ca vreau materiale cat mai naturale, voi tencui cu fresca, din aceea care se foloseste la biserica. Var+nisip+calti de canepa (sau par de capra daca gasesc).
Din ce cunosc, pictorii lasa varul stins minim 3 ani sa decanteze si sa se linisteasca pentru ca atunci cand il intind pe perete sa se netezeasca usor, fara asperitati.
Cat de curand intentionez sa procur o cantitate mai mare de bulgari de var, sa  fac o varnita in care sa il sting pentru a avea pregatita materia prima necesara pana ma apuc de interioare.
@catalin, si eu am vrut sa ard lemnul foisorului dar din lipsa de timp nu am reusit. Am incercat sa fac lucrul acesta acum, cu ajutorul unei lampi de gaz (din aceea de lipit tevi). Iese foarte bine, fiind mica poti controla zona pe care o arzi, fara pericolul de a provoca incendiu. Doar ca este mult mai migalos fata de un arzator mare. In primavara il ard pe tot. In acest scop voi folosi 2 arzatoare de diferite dimensiuni facute artizanal.

#1040
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Cum am terminat acoperisul, cum au aparul si chiriasii.

Attached Files



#1041
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 27.10.2005
@DIY, nu prea "țese" aceeași nuanță doar spălat cu presiune, așa-i? Lipsește controlul dat de periaj. Dar la cât ai de făcut probabil periatul nu e o opțiune rezonabilă.

#1042
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,897
  • Înscris: 11.03.2006
Intrebarea este: chiar tine mai mult decat dat cu o lazura-ceva? Cati ani nu necesita alte operatiuni de intretinere? Sau trebuie dat cu ulei din cand in cand?

#1043
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 08 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Intrebarea este: chiar tine mai mult decat dat cu o lazura-ceva? Cati ani nu necesita alte operatiuni de intretinere? Sau trebuie dat cu ulei din cand in cand?

Se da cu ulei. Nu cred ca uleiul se da mai rar sau mai des decat o lazura. Deci da, necesita intretinere. Cat de des ... nu-ti pot spune, fiindca asta se va constata in timp, la fata locului.
Eu una am preferat metoda asta fiindca (1) incerc, pe cat se poate, sa folosesc metode si tratamente naturale si (2) culoarea merge cu ceea ce mi-am propus. imi visez o constructie care sa "dispara" in peisaj si care sa para "de acolo".

Edited by DIY, 08 November 2018 - 17:47.


#1044
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxml, on 08 noiembrie 2018 - 16:45, said:

@DIY, nu prea "țese" aceeași nuanță doar spălat cu presiune, așa-i? Lipsește controlul dat de periaj. Dar la cât ai de făcut probabil periatul nu e o opțiune rezonabilă.

Cred, mai degraba, ca are legatura cu tipul lemnului, cu faptul ca e rindeluit, cu gradul de ardere si - desigur! - cu faptul ca nu e dat cu ulei. Ah, si sa nu uitam ca asta nu sunt poze de arta ... In conlcuzie, sunt foarte multe variabile care duc catre un rezultat sau altul.
Cat despre lemn ... nu am nici cedru si nici cu lemn de rasinoase dintr-ala, "batut". Cred ca merg in continuare asa si, daca e cazul, mai dau un bait natural, la anu', inainte de a-l da cu ulei.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate