Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Minciuna, regulamentul din Poiana si abuzul in functia de moderator

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Postzardato, on 23 februarie 2017 - 09:53, said:

Afirmatia fara argumente este tot o minciuna.  Popular i se mai spune barfa.


Afirmatia ta este falsa.
Barfa nu-i minciuna,la fel cum si minciuna-i vorba.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu as propune direct suspend 5 zile + 5 puncte pentru folosirea apelativului "mincinos" la adresa unui user.
Ca minte sau nu, putin conteaza, tot jignire este, se pot demonta informatiile false si fara atacuri la persoana.

Edited by gumball3000, 23 February 2017 - 10:35.


#21
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postcatalina1, on 23 februarie 2017 - 10:31, said:

Esti incredibil! Tu chiar nu realizezi cata bataie de joc e in postul asta? Sau, cum ziceam mai sus, realizezi si o faci special?

Vrei sinceritate? Puteai scrie in deschiderea acestui topic un post elegant, argumentat corect, unde sa subliniezi pertinent ce greseste Tomaso. Nu ai facut-o. Ai ales calea urmata in ultima vreme in Poiana.
Deturnezi subiectul topicului si nu este foarte corect.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Edit: de fapt observ ca asa s-a si procedat in cazul de fata:

Quote

Atac la persoană.
5 puncte + 7 zile suspend.
Următoare sancțiune va fi banarea

Edited by gumball3000, 23 February 2017 - 10:37.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ce atâta supărare, când avem probleme mai grave, de exemplu aruncarea ţării în prăpastie de însuşi guvernul ei?
Foarte simplu se rezolvă: în loc să scrii "eşti mincinos" vei scrie "informezi incorect dintr-o sursă dezinformată".

#24
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postadisz, on 23 februarie 2017 - 10:33, said:


Afirmatia ta este falsa.
Barfa nu-i minciuna,la fel cum si minciuna-i vorba.

Quote

BÂRFEÁLĂ ~éli f. Vorbă de ocară lipsită de veracitate; vorbă defăimătoare. /a bârfi + suf. ~eală
https://dexonline.ro...itie/bârfeală

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postzardato, on 23 februarie 2017 - 10:38, said:

Aceea este doar una dintre definitiile acoperite de acel cuvant, dupa cum am mai spus, exista si barfe adevarate, dar si barfe false.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postzardato, on 23 februarie 2017 - 10:35, said:

Deturnezi subiectul topicului si nu este foarte corect.
O fi, habar nu am. Ti-am mai spus ca nu am prea inteles care e subiectul topicului. Ai scris despre multe: sa plece Tomaso de la moderare, definitia minciunii, penalizarea minciunii in Poiana, penalizarea afirmatiei "esti mincinos" in Poiana, fapul ca daca nu se intampla X pleci tu...
Ma rog, cam banuiesc eu care e subiectul adevarat, dar ar fi fost frumos sa o scrii direct, barbateste. Si fara amenintari aiurea. Scuze, am si eu sensibilitatile mele.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgumball3000, on 23 februarie 2017 - 10:34, said:

Eu as propune direct suspend 5 zile + 5 puncte pentru folosirea apelativului "mincinos" la adresa unui user.
Ca minte sau nu, putin conteaza, tot jignire este, se pot demonta informatiile false si fara atacuri la persoana.

Daca si cuvantul "mincinos" e jignitorPosted Image

JIGNÍ, jignesc, vb. IV. Tranz. 1. A atinge pe cineva în onoarea sau în demnitatea sa; a ofensa, a insulta. 2. (Înv.) A aduce un prejudiciu. [Var.: jicní vb. IV] –

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Uite o definitie mai noua:

BÂRFEÁLĂ, bărfeli, s. f. Faptul de a (se) bârfi; vorbe răuvoitoare la adresa cuiva; bârfire, bârfă, bârfit, cancan1. – Bârfi + suf. -eală.
sursa: DEX '09 (2009)

BÂRFEÁLĂ ~éli f. Vorbă de ocară lipsită de veracitate; vorbă defăimătoare. /a bârfi + suf. ~eală
sursa: NODEX (2002)

#29
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postgumball3000, on 23 februarie 2017 - 10:34, said:

Eu as propune direct suspend 5 zile + 5 puncte pentru folosirea apelativului "mincinos" la adresa unui user.
Ca minte sau nu, putin conteaza, tot jignire este, se pot demonta informatiile false si fara atacuri la persoana.

Totusi cei care chiar stiu ca mint nu ar trebui sa se simta jigniti fiindca altfel ar fi si ipocriti, nu? Lasam sa fie jignire doar pentru cei nevinovati.Asa zic eu ca e corect.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
De ce discutam acum despre barfa chiar nu inteleg! Parca era despre minciuna

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am vazut un lucru frumos in Casa Comunelor, sunt interzise folosirea cuvintelor mincinos, ipocrit samd, tocmai pentru ca din cauza lor discutiile ajung sa degenereze.
Cine le foloseste este rugat sa-si ceara scuze, apoi invitat sa paraseasca sala (daca refuza).
Apelativul mincinos este incadrat in aceeasi categorie cu cel de "vaca proasta".

Sa numesti pe cineva mincinos, nu-i demonteaza in niciun fel afirmatia pe care consideri ca e falsa.

Vino cu argumente, nu cu etichete.


Quote

Unparliamentary language breaks the rules of politeness in the House of Commons Chamber. The Speaker will direct an MP who has used unparliamentary language to withdraw it. Refusal to withdraw a comment might lead to an MP being disciplined for example the Speaker could 'name' the Member.
Words to which objection has been taken by the Speaker over the years include blackguard, coward, git, guttersnipe, hooligan, rat, swine, stoolpigeon and traitor.
http://www.parliamen...ntary-language/

Edited by gumball3000, 23 February 2017 - 10:49.


#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,453
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcatalina1, on 23 februarie 2017 - 10:00, said:

Este prima oara cred cand scriu pe forumul asta asa ceva in cazul unui user vechi si pe care il citeam cu placere, dar am atins o limita. Nu mai vrei sa scrii? Nu mai scrie! Oricum in ultima vreme nu se mai poate discuta cu tine, esti foarte agresiv, jignesti foarte mult si foarte urat (chiar daca ti s-o parea tie subtil cum o faci), refuzi dialogul... Pur si simplu nu mai esti un interlocutor. Asa ca, din punctul meu de vedere, poti lua o pauza linistit. Si te poti considera foarte special, nu am spus nimanui pana acum atat de direct ca ar fi cazul sa plece.

Te referi la Tomaso? Pentru ca lui i se poate aplica asta foarte bine...

Si totusi, conform postului initiatorului, Tomaso s-a simtit lezat ca a fost intrebat cand a mintit? wow... in termeni uzuali totusi aia nu e minciuna, se mai cheama si "lins unde scuipi"...

#33
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View PostEndgegner, on 23 februarie 2017 - 10:44, said:


Totusi cei care chiar stiu ca mint nu ar trebui sa se simta jigniti fiindca altfel ar fi si ipocriti, nu? Lasam sa fie jignire doar pentru cei nevinovati.Asa zic eu ca e corect.
Am tinde sa zicem ca suna rezonabil, nu? Totusi, aseara moderatorii au fost trimisi in piata sa verifice pretul cartofilor. Pentru ca asta e Poiana, iar noi nu putem sa ignoram treburile astea cand stabilim regulile.

#34
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postcatalina1, on 23 februarie 2017 - 10:40, said:

O fi, habar nu am. Ti-am mai spus ca nu am prea inteles care e subiectul topicului. Ai scris despre multe: sa plece Tomaso de la moderare, definitia minciunii, penalizarea minciunii in Poiana, penalizarea afirmatiei "esti mincinos" in Poiana, fapul ca daca nu se intampla X pleci tu...
Ma rog, cam banuiesc eu care e subiectul adevarat, dar ar fi fost frumos sa o scrii direct, barbateste. Si fara amenintari aiurea. Scuze, am si eu sensibilitatile mele.

Daca sanctionarea celor care spun "minti!" asa cum o face Tomaso se va instaura si sistematiza, atunci va apare, de fapt deja a inceput o forma de autocenzura.  Adica libertatea cuvantului ioc.  Vasile poate minti, in numele libertatii cuvantului, dra sa-i spui ca minte nu poti.  

Tomaso abuzeaza de regulament si de butoane, in opinia mea.  si da, cu Tomaso moderator eu nu ma simt liber sa scriu in Poiana, adica pot fi banat, e acelasi lucru.

Dar poti sa-mi spui si mie care este banuiala ta privind "adevaratul subiect"? Te rog!

PS: si barbateste ar fi daca n-ar abuza de butoane!  :)

Edited by zardato, 23 February 2017 - 10:53.


#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postioppo, on 23 februarie 2017 - 10:47, said:


Te referi la Tomaso? Pentru ca lui i se poate aplica asta foarte bine...
Nici Tomaso nu are o perioada prea calma. Dar, vezi tu, cu Tomaso se poate discuta. Asta e senzatia mea, whatever.

View Postzardato, on 23 februarie 2017 - 10:49, said:

Tomaso abuzeaza de regulament si de butoane, in opinia mea.  si da, cu Tomaso moderator eu nu ma simt liber sa scriu in Poiana, adica pot fi banat, e aceeasi chestie.

Dar poti sa-mi spui si mie care este banuiala ta privind "adevarata chestie"? Te rog!
Asta cu Tomaso. Si ai inceput cu citate din Djuvara in loc sa deschizi topic simplu si la obiect.
Legat de frica ta de a scrie liber in Poiana, iti voi scrie si tie ce le-am zis multora de-a lungul timpului: daca te stii cu musca pe caciula (si ar trebui, tu nu respecti regulamentul - spiritul acestuia, ca tot ai vorbit tu despre asta in primul post), taci si profiti de faptul ca ti se permit chestii. Nu faci pe victima, nu le scoti altora ochii cu regulamentul.

Legat de minti si mincinos: ii poti spune ca minte si elegant. La un moment dat am avut cu un coleg o discutie halucinanta despre cum in "mincinos ordinar" cuvantul "ordinar" inseamna obisnuit, nefiind jignire. Pentru ca aici se ajunge. La fel ca in povestea cu cartofii!

#36
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postcatalina1, on 23 februarie 2017 - 10:54, said:

Nici Tomaso nu are o perioada prea calma. Dar, vezi tu, cu Tomaso se poate discuta. Asta e senzatia mea, whatever.


Asta cu Tomaso. Si ai inceput cu citate din Djuvara in loc sa deschizi topic simplu si la obiect.
Legat de frica ta de a scrie liber in Poiana, iti voi scrie si tie ce le-am zis multora de-a lungul timpului: daca te stii cu musca pe caciula (si ar trebui, tu nu respecti regulamentul - spiritul acestuia, ca tot ai vorbit tu despre asta in primul post), taci si profiti de faptul ca ti se permit chestii. Nu faci pe victima, nu le scoti altora ochii cu regulamentul.

Legat de minti si mincinos: ii poti spune ca minte si elegant. La un moment dat am avut cu un coleg o discutie halucinanta despre cum in "mincinos ordinar" cuvantul "ordinar" inseamna obisnuit, nefiind jignire. Pentru ca aici se ajunge. La fel ca in povestea cu cartofii!
Pledoaria ta este acceptata de curte*, te rog sa inviti primul martor!  



*evident ca nu pot raspunde decat cu ironie mesajului tau.  Pentru mine acest mesaj al tau este atat de aiurea si pe langa ideea principala pe care am expus-o, abuzul in functie (de moderator), incat nu pot raspunde decat printr-o ironie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate