Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Program pentru customizat interfata Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Poll: Intrebare (16 member(s) have cast votes)

Doriti un program pentru customizat interfata Windows, asemenea CustoPack(abandonat) ?

  1. Da, cred ca ar fi ceva folositor. (7 votes [43.75%])

    Percentage of vote: 43.75%

  2. Nu, nu cred ca merita. (9 votes [56.25%])

    Percentage of vote: 56.25%

Vote Guests cannot vote

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! Deoarece e relativ complicat sa instalezi/gasesti teme UX compatibile cu versiunea de Windows si sa ai siguranta ca acestea nu-ti strica sistemul, mi-a venit ideea sa construiesc o aplicatie pentru customizarea tematicii sistemului de operare, gen CustoPack care din pacate este disponibil doar pe Windows XP, Vista si 7 .
Ce parere aveti? Merita efortul? Exista doritori ?

In imaginea din atachament puteti observa ceva facut foarte rapid. Interfata poate fi customizata mult mai in detaliu.
Instaland o versiune a temei pentru alt build, am stricat tot sistemul. Noroc ca era specificat in tutorial "make a restore point" caci altfel era necesar sa reinstalez iar Windows-ul, neavand un stick bootabil.

Attached Files


Edited by red46, 03 February 2017 - 17:20.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Astea erau la moda pe XP :D

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016

 Orange09, on 03 februarie 2017 - 17:04, said:

Astea erau la moda pe XP Posted Image
Pe versiunile mai noi nu sunt binevenite?
Eu unul m-am plictisit de paleta de culori si iconitele standard Windows 10.

Edited by red46, 03 February 2017 - 17:05.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
daca ar fi customizabila cuoarea in explorer, adica asa cum e in poza de sus .........  :worthy:

doar ca eu vreau pe negru si scrisul sa fie alb. ori customizabile din paleta de culori, rgb ma refer

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016

 Dany_Darke, on 03 februarie 2017 - 17:09, said:

daca ar fi customizabila cuoarea in explorer, adica asa cum e in poza de sus .........  Posted Image

doar ca eu vreau pe negru si scrisul sa fie alb. ori customizabile din paleta de culori, rgb ma refer
Se pot face destul de multe lucruri cu acest patch, inclusiv cele mentionate mai sus.
Ideea e sa fie cat mai multi doritori, caci altfel nu merita pentru 2-3 useri.

Edited by red46, 03 February 2017 - 17:17.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce nu faci un sondaj?

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016

 jegmihai, on 03 februarie 2017 - 17:18, said:

De ce nu faci un sondaj?
Gata.

#8
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Am cautat si nu am gasit programe cat de cat sigure pentru a schimba tema din win 10 insider, daca s-ar schimba fundalul din explorer, taskbar total transparent, as fi foarte interesant.Dar cum ai spus si tu sa nu provoace daune in sistem care sa duca la o reinstalare.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
acum depinde, ca daca vrei sa o faci cu anumite castiguri financiare, e una, daca vrei sa o faci din placerea ta, fara vreo pretentie materiala, consider ca nu mai e atat de valabila sintagma "caci altfel nu merita pentru 2-3 useri"

Edited by Dany_Darke, 03 February 2017 - 17:29.


#10
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Cat o sa fie pretul? Posted Image
Si mie mi-ar placea, exact cum a zis Dany_Darke, un fundal negru + scris alb in fileExplorer. De asemenea vreau si transparenta din w10...

Edited by Petrecristi, 03 February 2017 - 17:36.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
mie mi-ar place sa fie customizabila fiecare chestie in parte, adica sa nu oblige culoarea din explorer sa-mi schimbe culoarea care am dat-o pt meniul de start de exemplu si pt restul de selectii din settings, idem si pt bara de jos.

atunci cand se forteaza asa ceva, deja devine nesigura treaba, pt ca deja se baga in shell si discutam de alte aspecte. culorile din explorer de exemplu, sunt "undeva" puse in windows, doar ca intr-adevar terbuie gasita calea spre ele pt a putea fi modificate de user. insa nu este ok sa fie ceva intruziv, care sa schimbe in shell tot felul de minuni.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016
Nu m-am gandit sa-l fac contra-cost deoarece odata si odata tot vor apare crack-uri pe net.

 Dany_Darke, on 03 februarie 2017 - 17:29, said:

acum depinde, ca daca vrei sa o faci cu anumite castiguri financiare, e una, daca vrei sa o faci din placerea ta, fara vreo pretentie materiala, consider ca nu mai e atat de valabila sintagma "caci altfel nu merita pentru 2-3 useri"
As vrea sa imi ocup timpul liber cu ceva util.
Daca zic acum ca vreau sa fac un program asemanator HyperIM pentru Yahoo Messenger 11 cine ma va lua in serios? Nu stiu daca se mai cauta asa ceva, si de aceea intreb.

Edited by red46, 03 February 2017 - 17:41.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
eu sunt doritoare, asa ca de ce nu. insa nu ma dezic de "cerintele" de mai sus. nu stiu cat de greu este sau nu, insa ar fi ideal programelul.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva exista - WIndows Blinds - http://www.stardock....s/windowblinds/

Orice alte modificari - de genul celor care modifica fisierele windowsului duc in general la distrugerea sistemului sau probleme diverse.

#15
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Eu inca sunt pe 7. Dar primul lucru pe care il fac la orice sistem e sa trec pe Windows Classic.

Am votat in consecinta.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In XP a mai fost ceva - un program facut de Rafael Rivera care folosea un serviciu suplimentar si practic incarca temele de XP fara sa mai fie nevoie sa modifici fisierele UX Theme.

In 10 e aproape imposibil de facut ptr case schimba prea des, iar Microsoft a facut dinadins sa fie cat mai greu de modificat interfata.

Ce folosesc eu - Classic Shell in 10 - ca imi place mai mult meniul. Si cum restul manevrelor prin sistem le fac cu Total Commander, cum arata explorerul ma lasa rece.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
asta e chestia, ca acel programel mentionat mai sus, este de fapt skin, ori eu una nu vreau skin. skinul deja se abaga peste mai multe si deja nu mai e ok. eu ma refer la customizari de culoare, sa-mi aleg eu culoarea in caz de, nu sa-mi modifice registrii si alte dll-uri pe acolo ca sa-mi aplice un skin si apoi sa fie probleme grafice, bsod de incompatibilitati de driver si chiar la update de windows.

#18
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016

 eiffel, on 03 februarie 2017 - 17:43, said:

Ceva exista - WIndows Blinds - http://www.stardock....s/windowblinds/

Orice alte modificari - de genul celor care modifica fisierele windowsului duc in general la distrugerea sistemului sau probleme diverse.
Nu are cine stie ce skin-uri "wow" .
Ca patcher voi folosi UXStyle , care spre deosepire de clasicul UXTheme Multi-Patcher nu modifica fisiere de sistem, ci incarca fisierele necesare in memoria RAM.

 Dany_Darke, on 03 februarie 2017 - 17:49, said:

asta e chestia, ca acel programel mentionat mai sus, este de fapt skin, ori eu una nu vreau skin. skinul deja se abaga peste mai multe si deja nu mai e ok. eu ma refer la customizari de culoare, sa-mi aleg eu culoarea in caz de, nu sa-mi modifice registrii si alte dll-uri pe acolo ca sa-mi aplice un skin si apoi sa fie probleme grafice, bsod de incompatibilitati de driver si chiar la update de windows.
Toate skin-urile facute pentru versiunea 1607 (RS1) de pe deviantart testate de mine au functionat fara probleme cu UXStyle.
Modificarile aduse bordurilor ferestrelor nu modifica fisiere de sistem.

Edited by red46, 03 February 2017 - 17:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate