Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Noi programe TV în România/Lista de posturi TV locale/regionale din România.

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#73
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

Canal de televiziune pentru prescolari.

Platforma de televiziune digitală Boom a lansat ieri pe piata "Boom HOP!", singurul canal educativ pentru prescolari, care aduce copiilor din Romania emisiuni fara violenta, cu un continut educativ important, pliate pe programul lor zilnic, cu modele pozitive, fara pauze publicitare, un program care va creste increderea copilului in propriile forte si va incuraja un comportament sociabil. Canalul "Boom HOP!" vorbeste pe limba copiilor cu varste intre 1 si 7 ani. Scenariile, muzica, decorurile, luminile si orice alt continut al emisiunilor au fost proiectate si create cu ajutorul unei echipe de psihologi. De asemenea, emisiunile au fost dezvoltate in functie de diferitele etape ale vietii copilului, caruia ii este greu sa se concentreze mai mult timp si nu are puterea de a intelege inca aventurile si povestile complicate. De aceea programele au o durata medie de 5 pana la 10 minute. Continutul emisiunilor a fost achizitionat de Boom de la Zebra Communication, unul dintre cei mai importanti furnizori de productii TV si canale specializate pe piata televiziunii multi-channel din Israel. Si pentru ca majoritatea publicului nu stie inca sa citeasca, emisiunile "Boom HOP!" sunt dublate in limba romana, sub supervizarea unor lingvisti. O atentie deosebita se acorda limbajului folosit si tonului, care trebuie sa fie linistitor si prietenos. Odata cu noul canal pentru prescolari, Boom lanseaza si un proiect special dedicat gradinitelor. La cerere, va aduce "Boom HOP!" ca suport didactic in gradinitele din intreaga tara. Copiii vor avea astfel ocazia sa invete lucruri noi si interesante, iar educatoarele vor primi o mana de ajutor pe parcursul unei zile de lucru.  Un articol de G. Dinulescu
Sursa: România Liberă, luni, 18 septembrie 2006, pag. 25, nr. 5029

Edited by megafanro, 18 September 2006 - 17:08.


#74
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Noi licențe audiovizuale prin satelit:
  • The Comedy Channel Media; :coolspeak:

  • Forum Privat Prod Oltenia (3TV); :angry:
  • Accent Expres; :huh:


#75
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
TV - Silviu Prigoana ii vrea pe Carcotasi

Comedy Channel Media. Acesta este numele noului post tv ce ar fi trebuit sa emita din luna decembrie. Printre "parintii" acestui canal se numara si neobositul Silviu Prigoana, care deja este un expert in lansarea pe banda rulanta a televiziunilor.

La carma noului post de nisa se afla trei asociati: Silviu Prigoana, Rares Gardus si Petrica Gheorghe. Pe langa investitia acestora va exista si o sustinere financiara externa. Petrica Gheorghe ne-a declarat ca, pana in prezent, doar pe partea romaneasca de productie s-au cheltuit 500.000 de euro. Cat despre investitia tehnica, aceasta este asigurata de catre Silviu Prigoana. Comedy Channel Media ar fi trebuit sa emita, conform afirmatiilor lui Petrica Gheorghe, din luna decembrie a acestui an. Numai ca, in sedinta de ieri a Consiliului National al Audiovizualului, a fost respinsa cererea de acordare a licentei audiovizuale din cauza ca proiectul prezentat nu a fost destul de convingator.

NUME TARI. In proportie de 70%-80%, conform proiectului, postul ar fi difuzat productii romanesti proprii. "Deja suntem in faza de productie de sit-com-uri. Primul care va fi difuzat se va numi «Nebuni dupa tine». Din distributie nu fac parte nume cunoscute, dar vor fi invitate si vedete ca guest star", ne-a declarat Petrica Gheorghe. Pe langa serialele autohtone, cei de la Comedy Channel Media doreau sa difuzeze si emisiuni de divertisment, talk show-uri à la Jay Leno. In acest sens, au fost curtate o serie de vedete tv cu state vechi in domeniu. "Am avut discutii cu Florin Calinescu sa faca la noi «Chestiunea Zilei». Am mai vorbit si cu Carcotasii, carora le-am facut o oferta de genul daca nu vor sa apara pe sticla, atunci sa scrie scenarii pentru emisiuni. Si cu cei de la Divertis am discutat sa vina la noi. Dar nu am primit nici un raspuns de la ei", a spus Petrica Gheorghe. De ce nu au vrut sa vina acestia la noul canal tv? Poate ca oferta nu a fost atat de convingatoare. Pentru prestatia lor, acestia ar fi primit nu un salariu fix, ci actiuni la Comedy Channel Media. "«Veniti la noi si va dam actiuni», asa le-am spus. Nu le-am cerut sa investeasca ei bani, ci le ofeream gratuit un numar de actiuni", a mai precizat Gheorghe.

CABLISTII. Ca orice bun gospodar, "parintii" Comedy Channel Media deja au facut demersuri in vederea includerii canalului in pachetele de baza ale cablistilor. Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ. "Cablistii mici au acceptat sa includa Comedy Channel Media in pachetul de baza. Insa cu cele doua mari companii de cablu nu am ajuns la un acord", recunoaste Petrica Gheorghe, care a mai adaugat ca, probabil, RCS si Astral, pentru inceput, vor introduce acest canal in pachetul extins de programe. Dar asta numai dupa obtinera licentei.

http://www.jurnalul...._carcotasi.html

#76
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,394
  • Înscris: 05.09.2005
Interesant Proiectul . E misto conceptul de comedie . Chiar pana acum nu aveam asa ceva

Eu as dori multe muulte seriale si productii proprii dar... sa fie de calitate .


inca mai astept Zone Horror.  :coolspeak:

#77
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 29.04.2006
Pai eu asteptam Comedy Central, nu alt rebut marca Pringoarna...  :death:

#78
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 29.04.2006
1. Solicitari licente audiovizuale prin satelit: *The Comedy Channel Media; *Forum Privat Prod Oltenia (3TV); *Accent Expres; – ora 10.00.
Consiliul a aprobat cu unanimitate de voturi solicitarea de licenta audiovizuala prin satelit a S.C. Forum Privat Prod Oltenia si a respins cu unanimitate de voturi solicitarile The Comedy Channel Media si Accent Express – Directia Licente Control

Thanks! :D

#79
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

View Postmegafanro, on Sep 19 2006, 20:17, said:

Noi licențe audiovizuale prin satelit:
  • The Comedy Channel Media; :coolspeak:  

  • Forum Privat Prod Oltenia (3TV); :angry:
  • Accent Expres; :huh:
ERATĂ:
Consiliul a aprobat cu unanimitate de voturi solicitarea de licență  audiovizuală prin satelit a S.C. Forum Privat Prod Oltenia și a respins  cu unanimitate de voturi solicitările The Comedy Channel Media și  Accent Express – Sursa: C.N.A., marți, 19.09.2006.

--------------------------------------
CORECT:
  • Consiliul a aprobat cu unanimitate de voturi solicitarea de licență  audiovizuală prin satelit a :
  • Consiliul a respins  cu unanimitate de voturi solicitările:
  • The Comedy Channel Media;  

  • Accent Expres;  

Edited by megafanro, 23 September 2006 - 01:52.


#80
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,394
  • Înscris: 05.09.2005

View PostZygoth, on Sep 20 2006, 12:35, said:

Pai eu asteptam Comedy Central, nu alt rebut marca Pringoarna...  :death:


eu zic sa vedem care e treaba si apoi sa criticam . Nu uita ca prigoana a adus primul post de stiri ( care acum este cel mai bun) primul post de sport si primul post de folclor.

Taraf.. asta e.. vrem nu vrem.. majoritatea romanilor asculta manele., Bat pariu ca prigoana castiga mai mult cu taraf decat cu tv sport  :D

#81
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
La cat de solicitate sunt videodedicatiile ... cred si eu !
Oricum aia nu e treaba ... e tzeapa ... asa cum se spune pe romaneste , pe fata . dai o videodedicatie si intra piesa solicitata cu dedicatia ta ... si dupa 30 de secunde brusc piesa e oprita ca intra alta videodedicatie ... In ritmul asta nu asculti niciodata o piesa cap-coada .

#82
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
DOUA INTR-UNA.

Nu stim altii cum or fi, dar Adrian Sarbu tine neaparat sa fie aparte pe piata de televiziune. In loc sa lanseze alte doua televiziuni, una cu profil muzical si alta de business, pentru care a primit licenta de la Consiliul National al Audiovizualului, se pare ca magnatul s-a razgandit si are o idee mai buna. Doua televiziuni intr-una. Adica, in loc sa le dea drumul amandurora, le va combina si va lansa un canal unic, care sa aiba din ambele cate putin si sa-i aduca un avantaj concurential.

sursa: TVMANIA

#83
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

View PostLucian M, on Oct 9 2006, 20:26, said:

DOUA INTR-UNA.

Nu stim altii cum or fi, dar Adrian Sarbu tine neaparat sa fie aparte pe piata de televiziune. In loc sa lanseze alte doua televiziuni, una cu profil muzical si alta de business, pentru care a primit licenta de la Consiliul National al Audiovizualului, se pare ca magnatul s-a razgandit si are o idee mai buna. Doua televiziuni intr-una. Adica, in loc sa le dea drumul amandurora, le va combina si va lansa un canal unic, care sa aiba din ambele cate putin si sa-i aduca un avantaj concurential.

sursa: TVMANIA
La rubrica ZOOMZET, pag. a 4-a. :naughty:

#84
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,082
  • Înscris: 29.04.2006
Parca un canal trebuia sa fie de sport, nu de muzica...
Cam cum a facut la inceput cu Acasa cand 6 zile erau telenovele si duminica sport.

#85
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

MEDIA. TV Sport = 25  de milioane de euro.
      

  • În opinia  lui Silviu Prigoană, aceasta este valoarea de piață a postului cu profil sportiv pe care vrea să i-l vândă lui Adrian Sârbu.
  • Silviu Prigoană și asociații săi vor să vândă TV Sport, iar directorul general al Pro TV, Adrian Sîrbu, vrea să cumpere postul. În războiul negocierilor, fiecare parte amenință cu ce poate. Sîrbu cu apariția propriului său post de specialitate pentru care deja are licență – Info Sport, Prigoană cu dublarea prețului TV Sport după aderarea României la Uniunea Europeană.
  • „Negociez cu domnul Sîrbu, atâta tot. Ne aflăm în același stadiu al negocierilor ca acum o lună de zile, nu pot comenta mai multe. Nu mă simt amenințat în vreun fel de posibila apariție a Info Sport pentru că suntem pe o piață liberă, unde orice concurență ajută la dezvoltarea  acestei piețe. TV Sport valorează acum aproximativ 25 de milioane de euro. De la 1 ianuarie însă, după intrarea României în Uniunea Europeană, valoarea postului se va dubla și-l voi evalua la 50 de milioane de euro“, susține Silviu Prigoană. Gazeta Sporturilor, pag. 16, nr. 5092, miercuri, 11 octombrie 2006.

Edited by megafanro, 11 October 2006 - 17:08.


#86
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

De la 1 ianuarie însă, după intrarea României în Uniunea Europeană, valoarea postului se va dubla și-l voi evalua la 50 de milioane de euro“, susține Silviu Prigoană.

Chiar asa crede Prigoana ? Dupa 01.01.2007 eu zic ca nu va mai valora nici 10.000.000€ din cauza ca o sa vina altii sa faca programe de sport in RO si poate ca TV Spoprt nu va mai avea cota de piata (si asa modesta) pe care o are acuma. S-au mai bazat si altii inaintea lui pe acelasi rationament in Ungaria, Cehia sau Plonia si au dat faliment intre timp !

Edited by LR, 14 October 2006 - 21:50.


#87
10MilesHigh

10MilesHigh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 31.08.2005
The MGM Channel se lanseaza in Romania

http://www.hotnews.r...-in-Romania.htm

View Post10MilesHigh, on Oct 27 2006, 15:58, said:

The MGM Channel se lanseaza in Romania

http://www.hotnews.r...-in-Romania.htm

ups, veche stirea, n-am vazut topicul...

#88
vasmir

vasmir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.01.2006
de azi MGM la UPC-astral Suceava -fara subtitrare

#89
gabi-s

gabi-s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 20.01.2006

View Postvasmir, on Nov 2 2006, 15:52, said:

de azi MGM la UPC-astral Suceava -fara subtitrare

MGM  la UPC Romania - sucursala SUCEAVA este de ieri 1 noiembrie 2006 .
Problema principala este ca am ramas fara AXN ...pana in data de 1 decembrie 2006
.


#90
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 08.02.2006
MGM la UPC si in Alba Iulia dar fara subtitrare-pacat pentru cei care vor sa se uite la filme si nu pricep limba english

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate