Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Achiziție pick-up

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostMircel, on 22 ianuarie 2017 - 21:44, said:

Vezi că are în stânga un buton Open. Apasă pe el.

NETZ scrie nu open si e pe dreapta.

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvisadi, on 22 ianuarie 2017 - 16:59, said:

Salut. As vrea sa cumpar un pick-up insa nu stiu ce model să aleg. Am vazut pickup-uri Technics SH pe un site si nu stiu ce sa aleg. Am vazut un Technics SL-Q5 pe la 480 lei sh, e bun? Mulțumesc!

ai (pre)amplificator cu intrare ”Phono”, adică cu corecție RIAA?
Dacă nu ia unul cu preamp incorporat, sau cum sunt astea noi cu ieșire pe USB.

View Postvisadi, on 22 ianuarie 2017 - 19:16, said:

Nu am fost atent. Imi poti explica diferenta dintre ele? Nu ma prea pricep in acest domeniu.
diferența e de vreo 200-300 miligrame.
O doză piezo îți ară discurile instant.

Edited by DaculScoril0, 22 January 2017 - 22:30.


#21
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Inseamna ca o sa folosesc pick-up-ul doar cu discurile ce le am momentan, unele nu de foarte mare calitate si voi lua altul pe viitor. Inafara de acest model http://www.power-zon...cs_SL_QL_5.html , ce alta alternativa buna mai am?

#22
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Inca o intrebare. Pot conecta boxele Q Acoustics 3020 la pickup-ul Concert fara probleme? Abia am luat boxele si nu vreau sa le ard fara rost.

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
pickup-ul intra mai intai in amplificator, dupa care semnalul ajunge in boxe, nu exista o legatura directa intre boxe si pick-up, poti sa folosesti ce boxe vrei tu

Edited by razor01, 24 January 2017 - 00:21.


#24
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Concert este un combo amplificator + pickup. Vad ca este dat in specificatii cu 30W ( nu scrie la ce impedanta ). In principiu, ar trebui sa mearga si cu boxele alea.

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si nu poate sa faca bypass la amplificarea aia si sa foloseasca un amplificator extern?

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbibiaudiofil, on 24 ianuarie 2017 - 09:20, said:

( nu scrie la ce impedanta ). In principiu, ar trebui sa mearga si cu boxele alea.

la vremea aia, "standardul", sau hai sa zic uzual, era pe 4 ohmi (cel putin al meu asa este), deci ar trebui sa nu aiba ceva de comentat, chiar daca boxele sunt pe 8 ohmi, nu ar fi "mare" problema.

sugestie! avind in vedere ca a stat ceva vreme, inainte de punerea in functiune, fa-i citeva ture de potentiometre (max-min), sau, daca esti dibaci, curata-le.
aceste potentiometre sunt "simple", nu duble cum ar crede oricare electronist de meserie (cum credeam si su, chiar daca nu sunt), ci simple, acestea comandind in tensiune filtrele trece sus/jos, volumul si balansul .. m-am mirat cind am vazut pentru prima data schema.

#27
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Aveti idee cum conectez un amplificator la acest pick-up?

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
[ http://www.radiomuseum.org/images/radio/phonotechnik_pirna/concert_2030_189416.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in mufa aux, sau in, din stinga, dupa care actionezi si utonul asociat de pe "desktopul" pickupului ..

[ http://www.radiomuseum.org/images/radio/fernmeldewerk/concert_2030_1368324.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrazor01, on 24 ianuarie 2017 - 10:08, said:

Si nu poate sa faca bypass la amplificarea aia si sa foloseasca un amplificator extern?

Cred ca cel mai simplu este sa dezmembreze pickupul si sa preia cablajul direct din brat.

#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.elektrotanya.com/PREVIEWS/63463243/23432455/egyeb/concert_2030.pdf_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

din schema, se pare ca poate sa ia semnalul direct de pe iesire.

#31
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Unde spui tu in stanga sunt intrari pt. TUNER, BAND 1 si BAND 2. Iar pe fata e pt. casti.

#32
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Deci am un pickup fix ca asta, anul trecut nu stiu ce a patit dar nu se mai deschide, becul verde nu se mai aprinde, ce pot sa fac?

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmofone, on 25 ianuarie 2017 - 10:58, said:

Deci am un pickup fix ca asta, anul trecut nu stiu ce a patit dar nu se mai deschide, becul verde nu se mai aprinde, ce pot sa fac?
să-l duci la reparat la cineva care se pricepe?

View Postrazor01, on 24 ianuarie 2017 - 10:08, said:

Si nu poate sa faca bypass la amplificarea aia si sa foloseasca un amplificator extern?
depinde de doză și ce preamplificator are la dispoziție. Dozele magnetice necesită corecție RIAA.

#34
somerul

somerul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2018
Salut! vreau sa-mi cumpar un pick-up cu urmatoarele caracteristici :
- automat (sau semi automat, in cel mai rau caz)
- cu doza MM
- direct drive
- cu anti-skating
- cu autostop
Daca exista vreun cunoscator care sa-mi recomande asemena scula, mii de multumiri.Am cautat rapid prin Lenco si Audio Technica(de la noi), nu au ce caut.

#35
Polizziano

Polizziano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.04.2014
Salutari,

Daca nu se doreste nou, as recomanda Technics SL-1300(-10)MK2 sau - cazul cel mai rau - 1400(-10)MK2. 1310 si 1410 sunt negre. De remarcat ca au probleme cu o componenta mecanica destul de laborios de inlocuit si care costa cateva zeci de E (fabricata la imprimanta 3D). Totusi, acest defect ar putea indica faptul ca nu s-a umblat in aparat.

Toate bune,
Cosmin

#36
somerul

somerul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.07.2018
Multumesc pentru sugestie.Pretul nesimtit practicat la noi (totusi, vorbim de niste electronice folosite) si oferta de aparate noi, de la firme de top, m-au facut sa ma orientez spre altceva.Oricum, trebuie studiat fenomenul, pentru a lua ce trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate