Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#1225
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View PostBenderbut, on 17 decembrie 2017 - 21:49, said:

Nu mai poti , cica trebuie neaparat sa buciardezi  Posted Image Asa a spus internetul:




Interesant.

Problema este ca aceste amorse izoleaza cele doua suprafete ca si cum apa din tinci nu este absorbita de suprafata pe care este aplicat.Tencuiala peste aceste amorse este imposibila.
K454 Betokontakt de la knauf dedicat ptr cei care nu au chef de buciardare acelasi lucru il face si webber ul pe care l am scris mai sus numai ca in fisa tehnica a acestuia nu este trecut expres ca se poate tencui peste suprafata tratata.Solutii inteligente se gasesc daca esti insistent.
http://knauf.ro/grun...-lise-din-beton

Edited by vali1900, 17 December 2017 - 22:21.


#1226
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 17 decembrie 2017 - 22:00, said:

Baumit mpi 25? Vrei sa dai tencuiala fina in loc de tinci?
Cum se procedeaza uzual ca straturi succesive peste tencuiala de interior: 1)tinci+ glet grosier+glet finisaj sau 2)glet grosier+a doua mana de glet grosier + glet de finisaj? Eu stiu ca varianta 1 dar e posibil sa ma insel?

Da.
Tinci si 2 straturi de glet stiu si eu, dar cica merge si cu MP in loc de tinci. Acum dracu stie, ca la cate capete atatea idei :)

#1227
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Exista si tencuiala de ipsos ce se lustruieste pana e gata de varuit direct. Asta daca nu te iei dupa dorei interesati sa iti ia banii pe mai multe maini de manopera.


#1228
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postsebulbus, on 18 decembrie 2017 - 09:01, said:

Exista si tencuiala de ipsos ce se lustruieste pana e gata de varuit direct. Asta daca nu te iei dupa dorei interesati sa iti ia banii pe mai multe maini de manopera.

Pai si MP-ul din cate stiu eu tot pe baza de ipsos e. Iar pe indicatii scrie ca se poate da direct zugraveala pe el. Asa ca probabil o mana de MP subtire (ca e aproape dublu ca un Tenco) peste o tencuiala pe baza de nisip si ciment, peste care ar fi (din cate inteleg) posibil chiar sa dai direct lavabila, nu mi se pare o idee rea...

#1229
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Depinde ce intelegi prin MP.
Daca e Baumit MP 25, e pe baza de nisip-var-ciment.
Daca e Knauf MP 75, e pe baza de ipsos.

Edited by kolfleading, 18 December 2017 - 10:16.


#1230
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu m-am uitat la Knauf. Acum sincer, nu stiu la ce s-au gandit muncitorii mei.. dar o sa vad... Parca are mai mult sens cel pe baza de ipsos, din moment ce tencuiala e deja din ciment si nisip...

P.S. Cred ca si muncitorii s-au gandit tot la Knauf, pentru ca imi aduc aminte ca au zis MP sau Rimano, iar asta e tot pe baza de ipsos

Edited by oMariusRO, 18 December 2017 - 10:38.


#1231
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Nici eu nu stiu ce sa fac, cred ca in cele din urma va fi glet finisajul. M-am gandit si la finisaj de tinci dar voi avea tavanele de rigisp si pe rigips pot da doar glet si cum ar arata camerele avand pereti finisati in tinci iar tavanele in glet...straniu zic eu. Chiar sunt curios daca are vun coleg combinatia asta de finisaj tinci si glet in casa.

Daca aleg glet cum este corect ca straturi peste tencuiala.

1) Tinci de nivelare + o mana glet CT 126 + o mana glet finisaj CT 127;
2) O mana Glet CT 126 + o mana glet finisaj CT 127;
3) O mana Glet CT 126 + inca o mana Glet CT 126 + o mana glet finisaj CT 127.

Alte nelamuriri, intre tencuiala si tinci sau intre tencuiala si glet se da amorsa?
Dar intre CT 126 si CT 127, se da amorsa?

#1232
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Eu am combinatia asta si daca alegi bine culorile lavabilei contrastul texturilor este f fain si placut.
Inainte de tinci se da amorsa, inainte de glet se da amorsa, inainte de lavabil se da amorsa, intre aplicare CT 126 si CT 127 nu este neaparat necesar aplicarea amorsei.

Edited by vali1900, 18 December 2017 - 14:32.


#1233
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu nu am dat nicodata amorsa intre tencuiala si tinci sau glet.

Amorsa o dadeam doar unde era praf, la renovari, doar pe tencuiala noua , la casa noua mi se pare absurd. Fiecare face cum stie.

Edited by Benderbut, 18 December 2017 - 14:37.


#1234
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca alta abordare: tu cum vrei sa ai peretii si tavanele, netede sau texturate? Apoi penttu ceea ce iti doresti gasesti varianta cu costurile cele mai mici din ce poti pune in opera cu resursele disponibile.

#1235
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postd_dutca, on 17 decembrie 2017 - 21:34, said:

Daca tavanul e ca sticla deoarece sa folosit folie (si la mine sa folosit folie) nu e mai bine de lipit niste polistiren peste el in loc sa-l buciardezi si pe urma sa-l tencuesti ?
Eu cred ca voi merge sau pe rigips sau pe tavane suspendate - ultimele nu prea le-am vazut sa fie folosite pe jurnale.

Nu prea înțeleg ce diferența este intre rigips si tavan suspendat. Probabil ai vrut sa spui placare lipita sau suspendată  cu rigips.
Toți cei care nu au vrut sa taie pereții cu instalațiile au utilizat tavane suspendate. Eu am 35 cm intre placa si tavanul fals spatiu prin care trec toate cele.


#1236
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014


View Postpicomouse, on 18 decembrie 2017 - 20:47, said:

Nu prea înțeleg ce diferența este intre rigips si tavan suspendat. Probabil ai vrut sa spui placare lipita sau suspendată  cu rigips.


Cred ca se refera la tavanele alea tip caseta. Eu văzut mai mult în clădiri de birouri asa ceva, nu cred ca mi-ar place.

Quote

Toți cei care nu au vrut sa taie pereții cu instalațiile au utilizat tavane suspendate. Eu am 35 cm intre placa si tavanul fals spatiu prin care trec toate cele.

Înțeleg motivul dar nu-i cam mult? Ce inaltime libera ți-a rămas?

#1237
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu vad tavanul suspendat ca tavan casetat, gen cum este la cladiri de birouri sau ceva de genul, unde fiecare patrat din tavan e de EPS sau ceva de genul. Tavanul fals il vad ca tavan de rigips, mic in grosime, gen 6 cm cat doua profile perpendiculare plus grosimea rigipsului.

L.E. Vad ca mi-a luat-o @oMariusRO inainte ;-)

Edited by Mirel_85, 18 December 2017 - 21:13.


#1238
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 18 decembrie 2017 - 21:03, said:





Cred ca se refera la tavanele alea tip caseta. Eu văzut mai mult în clădiri de birouri asa ceva, nu cred ca mi-ar place.



Înțeleg motivul dar nu-i cam mult? Ce inaltime libera ți-a rămas?

Aveam 3,4 m placa placa. Si aveam nevoie de acel spatiu pentru tevi, paturile de cablu si ventilație. După finisaj ( acum am doar sapa peste IPAT)  o sa ramina intre 2,95 si 2,93. Zic ca ajunge.

#1239
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvali1900, on 18 decembrie 2017 - 14:24, said:

Eu am combinatia asta si daca alegi bine culorile lavabilei contrastul texturilor este f fain si placut.
Inainte de tinci se da amorsa, inainte de glet se da amorsa, inainte de lavabil se da amorsa, intre aplicare CT 126 si CT 127 nu este neaparat necesar aplicarea amorsei.

Poti te rog frumos sa postezi cateva poze de ansamblu  dar si de aproape cu tavan/perete si interfata dintre ele?

#1240
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nimic nu este imposibil .Eu am dat tinci peste rigips .

https://forum.softpe.../page__st__1494

Edited by Benderbut, 18 December 2017 - 21:19.


#1241
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
In cazul asta ai destul. Dar de ce ai făcut-o asa înaltă? Dacă as fi luat în calcul aia 35 de cm probabil as fi făcut-o sa rămână maxim 2.7 la finit.

#1242
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 18 decembrie 2017 - 21:11, said:

Eu vad tavanul suspendat ca tavan casetat, gen cum este la cladiri de birouri sau  eva de genul, unde fiecare patrat dinntavan e de EPS sau ceva de genul. Tavanul fals il vad ca tavan de rigips, mic in grosime, gen 6 cm cat doua profile perpendiculare plus grosimea rigipsului.

L.E. Vad ca mi-a luat-o @oMariusRO inainte ;-)

Poți pune si tavan plin din rigips si casetat sau combinații după cum ai nevoie. Dacă il pui plin trebuie sa gindesti cum faci accesul la ce pui pe deasupra.
Poți gindi corpuri de iluminat pe care sa le dai la o parte si ai gura de vizitare. Distanta de la placa la tavanul fals poate fi cit vrei. De la 1 profil pina la tije suspendate de care se prind profilele de 1 m sau chiar mai mult.

View PostoMariusRO, on 18 decembrie 2017 - 21:19, said:

In cazul asta ai destul. Dar de ce ai făcut-o asa înaltă? Dacă as fi luat în calcul aia 35 de cm probabil as fi făcut-o sa rămână maxim 2.7 la finit.

Din 2 motive . In tavan sunt ascunse si niște grinzi pe sub care trebuia sa am un 10 cm minim sa trec cu tevi si paturile de cablu. Al doilea motiv tine de proporții. La bloc unde suprafețele camerelor sunt relativ reduse înălțimea tavanului poate fi mai mică si nu deranjează. La un living măricel un tavan prea jos nu arată ok. La etaj am 2,75 după finisaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate