Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Ar vinde un om o masina buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 emil_sv, on 15 ianuarie 2017 - 17:34, said:

Bineinteles. O dai la pretul pietei daca vrei sa o vinzi, daca nu ramai cu ea. Oricat de buna ar fi masina tot e veche. Astea-s balarii cu decat s-o dau la X mai bine raman cu ea. Pe criteriul asta n-ar mai schimba nimeni masina.
Ba uite ca am io aproape 3 masini, ca in loc sa scap de una , am cumparat inca una..

#38
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Si eu sunt idiot din punctul asta de vedere. Am cumparat un seat ibiza, in ianuarie 2012, 1.4 benzina. Am bagat in ea cam 700 de euro pentru a o aduce in stare tehnica impecabila ( estetic era deja impecabila). Am vandut-o in octombrie 2016 cu 2800 de euro ( eu am dat 2600 + 350 taxa+ 700 cauciucuri si tot ce inseamna lichide, placute, distributie, accessorii...etc) pentru ca s-a marit familia si seatul era neancapator in portbagaj ( bagaje noi, bagaje copil, carut copil..etc). Dar am avut o masina perfecta pe care ma puteam baza fara nici o problema la orice drum, oricat de lung si in orice conditii ( iarna, -30 grade, canicula + 40 grade). Si acum ma mai intalnesc/ vorbesc cu cumparatorul si imi spune ca functioneaza ireprosabil ( el nu a schimbat decat 2 becuri ). In noiembrie am luat o Skoda Octavia 2 , 1.6 mpi, super-verificata inainte de cumparare. Tot am bagat cam 4000 de lei in ea ( cauciucuri de iarna noi toyo, distributie, accesorii, toate lichidele, toate becurile- fix de-al meu-..etc) + 520 euro taxa. Sunt constient ca nu-mi recuperez banii la vanzare, dar nu asta e scopul, ci sa am o masina in stare ireprosabila, pe care ma pot baza, fra piese sh, fara peticeli. Vezi tu, unii gandesc altfel, nu doar la profit. E un fier, se devalorizeaza de cand o cumpar si-mi asum asta.

#39
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
si eu am dat masina intretinuta exemplar, luata de noua, pe pret de nimic, dupa ce am tinut-o in spatele blocului 3 luni degeaba. masina e facuta sa circule, nu sa stea. daca mai asteptam, ii mai scadea pretul si atata tot.

#40
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Bineinteles ca sunt oameni care vand masini perfecte, dupa cum altii vand tepe perfecte... nu exista o singura poveste, in alb-negru! Cand am plecat din tara, am transformat in cash masina sotiei, un Focus luat de nou, cu 50000 km facuti in 6 ani, fara nici o problema tehnica. In momentul acela, banii aia, multi sau putini, ne erau necesari, inca o masina, nu!

#41
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

 flp014, on 15 ianuarie 2017 - 16:08, said:

personal merg pe a doua varianta ...
Am o masina luata de noua acum 10 ani (34000) , intretinuta numai la reprezentanta cu revizii la timp , full casco inclusiv pe 2016 am avut si acum daca as vrea sa o vand mai mult de 5-6000 nu as lua pe ea pentru ca...pretul pietei (si taxa de inmatriculare care nu am platit-o ca nu era atunci).
Pai normal ca ma doare sufletul stiind ca masina este super intretinuta sa o dau pe nimic. Asa o tin in familie , o conduce taicamiu de vreo 3 ani de cand eu am luat altceva. Oricum, masina nu este o investitie ci o cheltuiala (chiar mare in anumite cazuri cand ai mai muilte masini ... Posted Image )

LE: daca ii spui unui potential comparator ca tu chiar ai avut grija de masina si vrei un pret mai mare decat o gioarsa de "jermania"  poti sa ii aduci si mama chitantelor  ca el tot se uita la pret si o sa spuna ca este scumpa"frate" ...

Corect... Am vorbit cu un prieten samsar de masini, i-am zis sa-i aduca unui vecin de-al meu o masina buna din Germania... Mi-a zis ca el nu aduce masini BUNE, el aduce masini IEFTINE, si le face el BUNE... deci trageti voi concluzia

#42
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Chiar daca fac referire la o masina de valoare mica, am sa ma dau exemplu.
Am tinut Tigra in stare foarte buna ( si estetic si tehnic ) si acum ma chinui sa imi iau 900-1000 de euro pe ea, in conditiile in care masina a costat nitel peste 1800 de euro ( cu toate investitiile ). Dar mi-am asumat pierderea si regret ca o dau, ca stiu ca ma duce oriunde am nevoie dar a venit alta masina in fata portii si nu pot sa conduc 2 masini deodata :).

#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

 stone_crash_wolf, on 15 ianuarie 2017 - 15:05, said:

chiar daca a pierdut 27.000 € de-a lungul anilor.
O mașină pentru uz personal nu e o investiție. E o cheltuială pe care ți-o asumi. Omul a utilizat-o atît cît a avut nevoie. Deprecierea datorată uzurii și învechirii intră în costul pe kilometru parcurs.

 hadid, on 15 ianuarie 2017 - 16:56, said:

masina noua mai ales de la 20.000 de mii incolo e o investitie proasta oricat de mult banet ai avea. o iei in leasing si o tii 5 ani pana la urmatorul model si o dai pe asta pentru ala plus prelungire la leasing e altceva ca mai asa fac toti oamenii cu bani inclusiv Becali
Serios? Ia spune-le asta celor care dau banii pe Rolls, Lamborghini și altele asemenea. Iar pe Becali nu l-aș folosi drept exemplu de civilizație, ci cel mult de șmecheraș balcanic...

#44
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu cred, sa ajungi sa iti vinzi masina trebuie sa te coste intretinerea prea mult din cauza ca este veche, trebuie sa fie defecta, trebuie sa te supere ceva.
Identic ca la telefonul mobil, eu l-am scapat pe al meu de prea multe ori, merge ca nou si oarecum arata ca nou, ca doar a picat in husa...


Iara atentie cand cumparati produse SH, va alegeti si cu goangele altuia, am un prieten care a cumparat un dvd sh si seara ieseau goangele din el. L-a bagat in plasa si l-a aruncat.

#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am vandut masina cumparata de noua cu 20 mii euro, in stare foarte buna, rulaj mic de 120 mii km, dar invechita moral adica avea 7 ani, la pretul pietei adica 6500 euro.
De ce? Pentru ca ma plictisisem de ea si pt. ca voiam ceva mai nou, mai mare, mai luxos, mai performant.
Asta cu masina noua, ca inainte de asta am mai vandut doua masini tot asa in stare foarte buna dar si ele invechite la vremea lor.
Orice produs il vinzi la pretul pietei, daca stai cu el jumatate de an nu castigi nimic, ba pierzi mai mult decat daca il dadeai de la inceput la pretul pietei.

Edited by Kroghy, 15 January 2017 - 18:14.


#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kroghy, on 15 ianuarie 2017 - 18:12, said:

De ce? Pentru ca ma plictisisem de ea si pt. ca voiam ceva mai nou, mai mare, mai luxos, mai performant.

Mai luxos.... You must be kidding... Unde te crezi aici, la Monte Carlo...? In Romania, masina iti trebuie sa-ti faci treaba cu ea si sa nu crape. In rest n-ai pe unde circula cu ceva luxos... Pana si Gigi Becali a inteles treaba asta....

Edited by rosix, 15 January 2017 - 18:17.


#47
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 foxbat, on 15 ianuarie 2017 - 15:46, said:

Discutia derapeaza. Atentie mare.Calitatea nivelului de inteligenta tehnica a scazut spre 0. Deci faza cu masina intretinuta e foarte volatila. Calitate soferilor la fel. nu 0 ci sub. A drumurilor..varza.
Exact. Unora nu li se pare o problema ca nu se inchid toate usile la inchiderea centralizata, ca rugina infloreste vizibil sub vopsea, ca are erori la diagnoza (mai mult sau mai putin grave), ca bocane din toate bratele, sau ca are cauciucuri vechi de 10 ani, care  "mai merg un sezon".
Deci da, pentru cei mai multi potentiali cumparatori, daca masina e spalata/cosmetizata si e si ieftina, e perfecta.

Edited by OmulLLORT, 15 January 2017 - 18:24.


#48
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am avut masini pe care le-am vandut in stare ireprosabila ( nu aveai  ce sa le reprosezi decat faptul ca  aveau 4-5 ani vechime & maxim 100.000km) si masini care au fost muncite in firma ( nr mare de km  si defecte optice/estetice).

La masinile personale motivul schimbarii a fost  plictiseala (vandute cu pret mediu ). La masinile folosite in firma motivul schimbarii a fost uzura.

Edited by polizei, 15 January 2017 - 18:38.


#49
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 Karhu, on 15 ianuarie 2017 - 17:14, said:

Pai daca nu mai ai nevoie de ea de ce sa nu o vinzi, chiar buna fiind? Pur si simplu ti-ai luat alta care costa de 5x - 10x mai mult, e super mishto, cu putere dubla-tripla, cu piele etc etc
Care o tii cativa ani si apoi iti iei alta si mai mishto, si mai moderna, si mai scumpa. Asta-i mersul! Un tinerel de 18 ani incepe, de obicei, cu un Golf, cu un Astra de 10-15 ani etc, iar dupa update-uri succesive, la 40-45-50 de ani il vezi intr-un E-Klasse sau ceva SUV sau altceva din gama respectiva de pret.
  Nu ai inteles, Doamne!Posted Image
  Intrebarea din titlu  era ,, Cine ar  vinde o masina buna?''.
  Eu sunt un caz.
Am Octavia, merg cu ea.
  I-am cumparat odraslei, sub santaj sentimental un Golf 4, pt incepatori, de 75 cp.
Eu merg cu Octavia, odrasla  e la sute de km, e iarna, odrasla sta in chirie,  masina e la tara sub husa, pusa la punct, cu RAR facut, dar rugineste.
  Bani aruncati, nu cred ca-i pot recupera.
Ori o vand, ori astept luna Mai.

 Tront, on 15 ianuarie 2017 - 18:06, said:

Chiar daca fac referire la o masina de valoare mica, am sa ma dau exemplu.
Am tinut Tigra in stare foarte buna ( si estetic si tehnic ) si acum ma chinui sa imi iau 900-1000 de euro pe ea, in conditiile in care masina a costat nitel peste 1800 de euro ( cu toate investitiile ). Dar mi-am asumat pierderea si regret ca o dau, ca stiu ca ma duce oriunde am nevoie dar a venit alta masina in fata portii si nu pot sa conduc 2 masini deodata Posted Image.
Da, asta e problema cu masinile.
Nu mai scoti cat ai investit.
De-aia vanzatorii prefera sa le foloseasca pana la valoarea lor reala, dupa ce au investit in ele.

Edited by Topp, 15 January 2017 - 18:45.


#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Si  eu am vandut fosta masina, cu parere de rau.
Intretinuta exemplar, nu a avut pic de rugina, motorasul, lesinat, dar mergea si el exemplar.
Leon 1M 1.4 16V 75 cp.

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 rosix, on 15 ianuarie 2017 - 18:17, said:

Mai luxos.... You must be kidding... Unde te crezi aici, la Monte Carlo...? In Romania, masina iti trebuie sa-ti faci treaba cu ea si sa nu crape. In rest n-ai pe unde circula cu ceva luxos... Pana si Gigi Becali a inteles treaba asta....
Unii s-au nascut cu Dacia 1310 si acum sunt multumiti de Logan. Eu m-am nascut cu Dacia dar acum am Audi.
Unii se multumesc sa-si faca treaba indiferent de rezultat insa la mine la fel de important e cum iti faci treaba.
Daca strugurii sunt acri pentru ca nu ajungi la ei atunci mai bine taci.

 Topp, on 15 ianuarie 2017 - 18:39, said:

Nu ai inteles, Doamne!
Intrebarea din titlu  era ,, Cine ar  vinde o masina buna?''.
Tu nu ai inteles, citeste inca o data.
Raspunsul este eu si multi altii ca mine care nu vrem sa iesim la pensie cu aceeasi masina din tinerete.
De pastrat nu am de ce din doua motive: 1. daca o vand scot ceva bani pe care ii folosesc la urmatoarea si 2. sa o pastrez costa asigurare, intretinere, taxe si impozite

Edited by Kroghy, 15 January 2017 - 20:32.


#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am dat o masina foarte buna, aproape noua fiindca imi trebuia una cu cutie automata din cauza unei probleme la glezna.

#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 radunic, on 15 ianuarie 2017 - 18:07, said:

O mașină pentru uz personal nu e o investiție. E o cheltuială pe care ți-o asumi. Omul a utilizat-o atît cît a avut nevoie. Deprecierea datorată uzurii și învechirii intră în costul pe kilometru parcurs.


Serios? Ia spune-le asta celor care dau banii pe Rolls, Lamborghini și altele asemenea. Iar pe Becali nu l-aș folosi drept exemplu de civilizație, ci cel mult de șmecheraș balcanic...
Chiar ziceau la TG sau GT cum iinzice acuma, ca un cumparator de Bugati Veyron mai are vreo 50-60 de masini pe langa, un yacht , un elicopter..

#54
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,706
  • Înscris: 22.11.2007
cand ai bani si iti permiti periodic sa iti cumperi masini noi, sau nu neaparat noi, dar mult mai noi decat masina actuala atunci e si normal ca nu ai ce face si nu te mai gandesti "mama dau masina pe pret de nimic", o dai sa scapi de ea si te bucuri ca te inoiesti.

dar daca nu ai bani (sau ma rog, efortul financiar ar fi prea mare) sa "te inoiesti" atunci aia e, mergi pe ideea, aaa pai nu, ce rost are sa o vand pe pret de nimic, trag de ea pana pica Posted Image).

asadar eu cred ca totul pleaca de la .. banii fiecaruia.

sa il vad eu pe ala care isi poate cumpara (repet, fara a face cine stie ce eforturi uriase) o masina din 2014 dar merge cu una din 2006 pe principalul considerent ca ce rost are sa piarda el banii la vanzare Posted Image).
aa, ca sunt alte considerente pentru care unii , chiar cu posibilitati financiare serioase, isi tin masinile mult timp asta e altceva. chestii de genul: m-am invatat cu ea, nu imi trebuie mai noua etc.
dar sa ramai la ea doar ca esti zgarcit si nu o dai doar pentru simplul motiv ca iei prea putin pe ea comparativ cu cat ai dat si intretinerea mi se pare puitn deplasat :)

Edited by bossake, 15 January 2017 - 21:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate