Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ar vinde un om o masina buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Sa zicem ca exista posesori pe lumea asta de masini care au avut grija de ea de noua.
Trec anii, masina se devalorizeaza insa el chiar a avut grija de ea.
Credeti ca ar fi dispus sa o vanda la pretul pietei sau si-ar zice ca decat sa o dea asa ieftin mai bine nu o da

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu am facut asta....de mai multe ori, am dat pe nimic masini ca noi. Acum caut sa cumpar una la fel, nu gasesc, probabil ca sunt singurul idiot....

Edited by alexpet, 15 January 2017 - 15:03.


#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Sa zicem ca exista posesori pe lumea asta de masini care au avut grija de ea de noua.
Trec anii, masina se devalorizeaza insa el chiar a avut grija de ea.
Credeti ca ar fi dispus sa o vanda la pretul pietei sau si-ar zice ca decat sa o dea asa ieftin mai bine nu o da
Am chiar in fata blocului acum o Dacie 1310 Break intretinuta impecabil de proprietar. Genul de om care are masina doar ca sa tina frumoasa in fata blocului dar merge numai cu metroul. Au trecut anii, masina arata inca bine dar este depasita, O da cu vreo 2000 de euro desi fac pariu ca ii plange inima.
Mai avea o Dacia 1100 si aia impecabila. A dat-o pe o suma mica unui baiat destept care a dezmemebrat-o si a vandut pe net piesele cele mai ravnite la cluburile de Renault 8.

Edited by Kokoshmare, 15 January 2017 - 15:06.


#4
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Eu personal ma uitam dupa o masina intrucat mi se mareste familia si am nevoie de spatiu. Gasisem o Honda FR-V, motor de 2.2 diesel, varianta executive, adica tot ce se poate de la senzori de parcare pana la piele si navigator, iar omul nu vroia decat 5000 de euro cu pasajul de proprietate exclus.  
Intr-un final n-am mai cumparat-o eu din motive de spatiu, dar a cumparat-o fratele meu. Masina a fost doar a omului respectiv, a cumparat-o in 2006 de noua, cu 33.000 de euro, si a vandut-o acum la 5000. Masina s-a dovedit a fi impecabila, are doar lentila de la navigator care cand citeste si cand nu, emblema din spate dezlipita, si un rulment la cureaua auxiliara care face putin zgomot.  
In rest, nimic, m-am transpus si eu in pozitia lui, nu stiu daca as fi vandut-o, mai ales ca este o masina care face 500.000+ de km, iar actual este la 140.000, km de altfel certificati Honda, dar in ciuda astora, omul oricum a vandut-o, chiar daca a pierdut 27.000 € de-a lungul anilor.

Edited by stone_crash_wolf, 15 January 2017 - 15:07.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Uneori o masina ingrijita, cu putini km, nu merita sa o vinzi. Pretul de piata este mai mic decat ar face masina in realitate. Exemplu: un Logan din 2008, cu cca 40000 km reali, ingrijit si fara bube, daca vrei sa il vinzi obtii un pret de nimic, care nu te determina sa o mai vinzi, avand in vedere ca cu acei bani iti iei un harb probabil. Asa ca o tii in continuare.

Edited by arab, 15 January 2017 - 15:08.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
La pretul pietei nu, deoarece masinile la pretul pietei sunt cu km dati inapoi si defecte ascunse.

#7
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

 Kokoshmare, on 15 ianuarie 2017 - 15:05, said:


Am chiar in fata blocului acum o Dacie 1310 Break intretinuta impecabil de proprietar. Genul de om care are masina doar ca sa tina frumoasa in fata blocului dar merge numai cu metroul. Au trecut anii, masina arata inca bine dar este depasita, O da cu vreo 2000 de euro desi fac pariu ca ii plange inima.
Mai avea o Dacia 1100 si aia impecabila. A dat-o pe o suma mica unui baiat destept care a dezmemebrat-o si a vandut pe net piesele cele mai ravnite la cluburile de Renault 8.

2000 de euro? Aia nu ii sub pretul pietei ci peste, de vreo 4 ori.

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Apropo de "pretul pietei"
cand zic asta ma gandeam aproximativ la cat iti da in mana asiguratorul in caz de dauna totala

#9
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 15:13, said:

Apropo de "pretul pietei"
cand zic asta ma gandeam aproximativ la cat iti da in mana asiguratorul in caz de dauna totala

Masina mea curenta, un golf 4, la pretul pietei valoreaza 972 de euro, chiar daca valoarea ei reala este la vreo 2000+ avand in vedere conditiile dar si instalatia de gaz montata cu vreun an in urma. As da-o pentru nici macar 1000 de euro? Nu, prefer sa mai trag de ea pana crapa, apoi ma orientez spre altceva.

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Sa zicem ca exista posesori pe lumea asta de masini care au avut grija de ea de noua.
Trec anii, masina se devalorizeaza insa el chiar a avut grija de ea.
Credeti ca ar fi dispus sa o vanda la pretul pietei sau si-ar zice ca decat sa o dea asa ieftin mai bine nu o da

suntem 2 idioti, si cu colegul de mai jos.
acum oscilez intre a a o da pe nimic sau a o face cadou/donatie unei case de copii

#11
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Eu mi-am luat masina noua si sincer iti zic ca decat sa o vand peste 5 ani cu 30% din pretul initial, prefer sa o tin pana pica complet. Eventual sa o imprumut la sotie/rude dar sa ramana tot in familie.
Masina are 2 ani si jumatate si deja am pierdut cam 20% din pretul initial.

Probabil poti sa gasesti o masina intretinuta bine, la un pret mic, in diverse situatii, gen daca proprietarul:
- are urgent nevoie de bani(datorii la banca, boala grava samd)
- vrea sa plece din tara
- are suficienti bani incat sa nu ii pese prea mult de devalorizarea masinii samd.

#12
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 lex2010, on 15 ianuarie 2017 - 15:17, said:

- are suficienti bani incat sa nu ii pese prea mult de devalorizarea masinii samd.

Probabil ca exista si din astia pe lumea asta. Daca e sa cmperi o masina sh trebuie sa vanezi unul de asta

 telelei, on 15 ianuarie 2017 - 15:14, said:

si ce sa faca cu ea?
sa o lase sa se depuna praful pe ea (asta in cazul in care are unde sa o depoziteze)
Se intampla cand ai un obiect si nu ai ce face cu el fiindca ai altul mai bun, dar si alalalt a fost bun, si inca mei e... sa nu vrei sa il vinzi la pretul pietei din cine stie ce motive psihologice/ atasemanet emotional, etc

Edited by on64, 15 January 2017 - 15:34.


#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ar vinde un om o masina buna? Poate da, poate nu. Depinde de necesităţi şi de disponibilităţi financiare.
De vreo 15 ani încoace, am un obicei: iau maşina la 2-3 ani vechime şi o ţin până pe la 7-8. Mi s-a părut compromisul ideal între devalorizare şi momentul ăla când încep să cadă piese de pe ea, ca la balamuc.
Cu maşina curentă m-am hotărât să aplic altă tactică. Are deja 8 ani vechime, dar se ţine foarte bine. Dacă aş vinde-o, aş lua maxim 5000 EUR pe ea. Decât să o dau la banii ăştia, mai bine trag de ea până o predau personal la Remat.

Edited by Yoda, 15 January 2017 - 15:34.


#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Sa zicem ca exista posesori pe lumea asta de masini care au avut grija de ea de noua.
Trec anii, masina se devalorizeaza insa el chiar a avut grija de ea.
Credeti ca ar fi dispus sa o vanda la pretul pietei sau si-ar zice ca decat sa o dea asa ieftin mai bine nu o da
Cea mai mare risipa de bani este sa tot schimbi masinile pe parcursul anilor.

Adica daca ai cumparat o masina cu 10.000 de euro noua sau SH si daca nu te tine 15 ani fara sa o schimbi , inseamna ca ai luat teapa. Insa la noi mai exista si moda asta de „a o reinoi” ca daca nu poti pe nevasta macar pe masina :lol:

Pur si simplu te simti inferior daca nu o schimbi la 2-3 ani cand apar aletele mai noi de unde si conceptul de schimburi auto sau variante auto in mai multe anunturi pe net

Edited by Benderbut, 15 January 2017 - 15:42.


#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005
Discutia derapeaza. Atentie mare.Calitatea nivelului de inteligenta tehnica a scazut spre 0. Deci faza cu masina intretinuta e foarte volatila. Calitate soferilor la fel. nu 0 ci sub. A drumurilor..varza.
Abordarea o simplificam asa - varinata 1 - nu ai limita de buget si cumperi ce ai chef. Varianta 2 - ai un buget si viata ta e guvernata de raportul intre veniti/cheltuieli.
In functi de varianta face sens o abordare de tipul" cat pierd la revanzare" sau nu.
Personal adopt variantele deja postate mai sus, de genul "intelept". Si evindent, sunt in cazul2:)

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 lex2010, on 15 ianuarie 2017 - 15:17, said:

Eu mi-am luat masina noua si sincer iti zic ca decat sa o vand peste 5 ani cu 30% din pretul initial, prefer sa o tin pana pica complet. Eventual sa o imprumut la sotie/rude dar sa ramana tot in familie.
Masina are 2 ani si jumatate si deja am pierdut cam 20% din pretul initial.

.
Numai 20%?! Eu zic sa mai pui vreo 15-20% peste. Un 20% se pierde chiar in primul an, in cel mai fericit caz. O masina scade cu cca 2% pe luna in medie.
Fa o proba si bag-o la vanzare pe internet si vezi daca te suna cineva, la pretul propus de tine.

Edited by arab, 15 January 2017 - 15:54.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Ar vinde un om o masina buna?

De ce sa nu o vanda daca intre timp i-a mers bine si isi permite sa-si ia alta intr-o clasa superioara, mai noua etc?

#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 on64, on 15 ianuarie 2017 - 14:58, said:

Sa zicem ca exista posesori pe lumea asta de masini care au avut grija de ea de noua.
Trec anii, masina se devalorizeaza insa el chiar a avut grija de ea.
Credeti ca ar fi dispus sa o vanda la pretul pietei sau si-ar zice ca decat sa o dea asa ieftin mai bine nu o da
personal merg pe a doua varianta ...
Am o masina luata de noua acum 10 ani (34000) , intretinuta numai la reprezentanta cu revizii la timp , full casco inclusiv pe 2016 am avut si acum daca as vrea sa o vand mai mult de 5-6000 nu as lua pe ea pentru ca...pretul pietei (si taxa de inmatriculare care nu am platit-o ca nu era atunci).
Pai normal ca ma doare sufletul stiind ca masina este super intretinuta sa o dau pe nimic. Asa o tin in familie , o conduce taicamiu de vreo 3 ani de cand eu am luat altceva. Oricum, masina nu este o investitie ci o cheltuiala (chiar mare in anumite cazuri cand ai mai muilte masini ... Posted Image )

LE: daca ii spui unui potential comparator ca tu chiar ai avut grija de masina si vrei un pret mai mare decat o gioarsa de "jermania"  poti sa ii aduci si mama chitantelor  ca el tot se uita la pret si o sa spuna ca este scumpa"frate" ...

Edited by flp014, 15 January 2017 - 16:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate