Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#757
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
Pasii necesari sa fie facuti dupa ce aveti CVC:

1 - o vizita la xerox:
- 5 copii dupa contractul de vanzare-cumparare
- 1 copie dupa certificatul energetic (toate cele 2-3 pagini, nu doar cea colorata)
- 5 copii dupa buletine

2 - o vizita la domnul Liviu, la birourile din dreapta, cu tot cu toate copiile xerox.
- daca vreti sa se ocupe isaran-ul de electrica, costa 800 de lei
- o sa va dea cererea pentru gaz (pe care va trebui pus numarul de contor)

3 - o vizita in bloc, sa luati numarul contorului de gaz

4 - o vizita la gaz ( Strada Bisericii Române 107A )
Teoretic dureaza putin, eu am fost la pranz si am renuntat dupa o ora pentru ca era foarte multa lume. ar fi mai bine sa mergeti la 8:30 dimineata.

5 - o vizita la providerul de net
La primele blocuri RDS-ul a fost primul provider care s-a conectat, urmand Telekom-ul la o luna mai tarziu.
Deocamdata RDS-ul ofera doar 100mbps la blocul 3, urmand sa se poate trece la abonamente de fibra doar dupa ce aduc ei fibra la bloc.
Nu am intrebat la Telekom daca au adus fibra sau nu (daca s-a duc cineva la ei si stie mai multe, sa ne anunte si pe noi).
Aici e nevoie de o copie dupa CVC si o copie dupa buletin.

6 - o vizita la taxe si impozite
Aici aveti nevoie si de o copie dupa CF. Uneori poate sa dureze putin timp si dupa ce este semnat CVC pana vine de la primarie.

Spor la facut drumuri!

#758
TheoB

TheoB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmehighbiz, on 31 martie 2018 - 09:52, said:

Pasii necesari sa fie facuti dupa ce aveti CVC:

1 - o vizita la xerox:
- 5 copii dupa contractul de vanzare-cumparare
- 1 copie dupa certificatul energetic (toate cele 2-3 pagini, nu doar cea colorata)
- 5 copii dupa buletine

2 - o vizita la domnul Liviu, la birourile din dreapta, cu tot cu toate copiile xerox.
- daca vreti sa se ocupe isaran-ul de electrica, costa 800 de lei
- o sa va dea cererea pentru gaz (pe care va trebui pus numarul de contor)

3 - o vizita in bloc, sa luati numarul contorului de gaz

4 - o vizita la gaz ( Strada Bisericii Române 107A )
Teoretic dureaza putin, eu am fost la pranz si am renuntat dupa o ora pentru ca era foarte multa lume. ar fi mai bine sa mergeti la 8:30 dimineata.

5 - o vizita la providerul de net
La primele blocuri RDS-ul a fost primul provider care s-a conectat, urmand Telekom-ul la o luna mai tarziu.
Deocamdata RDS-ul ofera doar 100mbps la blocul 3, urmand sa se poate trece la abonamente de fibra doar dupa ce aduc ei fibra la bloc.
Nu am intrebat la Telekom daca au adus fibra sau nu (daca s-a duc cineva la ei si stie mai multe, sa ne anunte si pe noi).
Aici e nevoie de o copie dupa CVC si o copie dupa buletin.

6 - o vizita la taxe si impozite
Aici aveti nevoie si de o copie dupa CF. Uneori poate sa dureze putin timp si dupa ce este semnat CVC pana vine de la primarie.

Spor la facut drumuri!

Drumul la gaz poate fi scutit fara probleme, contractul putandu-se schimba on-line, toate actele fiind necesar sa fie scanate.

https://agentia.gdfs...itular_contract

Succes!

#759
tetronix

tetronix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2017
Bine de stiut! La primele blocuri, din cate stiu, au fibra si RDS si Telekomul - asa ca banuiesc ca or sa traga si la noi.
Si-a facut cineva contract la curent prin alti furnizori decat Electrica? Parca aveau si cei de la GDF si RCS-RDS.
Stie cineva ce inseamna Clasa A pe certificatul energetic? Adica e o clasa obisnuita? In blocul vechi cineva a facut auditul si i-a dat clasa energetica D.

#760
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
Tetronix, sunt scriși în contractul de VC providerii de curent si gaz - Electrica și distrigaz. Nu cred ca poți contracta de la alții.

#761
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
Aveti cumva poze cu dressingul la bl3, ap 2 camere? Stiti cum va veni mobilat? Va fi in forma de L sau mobilat doar pe un perete?

#762
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Intervin și eu
Stau in blocul 2 și din cauza mentalității Electrica Transilvania Sud nu am vrut sub nici o formă sa fac contract cu ei...
Așa că am incercat varianta 1 RDS: nu s-a putut din cauză că cereau o factură anterioară de la locul acela de consum....
Varianta 2 (iulie 2016) a fost Engie, dar on-line documente scanate. Acum se poate și la ghișeu in același timp cu gaz.
Singura problema a fost nesimțirea celor de la Distribuție care au întârziat cu 3 zile conectarea efectivă (contor + racord). Insa am primit discount pentru nerespectarea condițiilor contractuale privind conectarea...
Așa că se poate și Engie pentru electric.

#763
tetronix

tetronix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2017

View Postcozmin_t, on 31 martie 2018 - 16:20, said:

Intervin și eu
Stau in blocul 2 și din cauza mentalității Electrica Transilvania Sud nu am vrut sub nici o formă sa fac contract cu ei...
Așa că am incercat varianta 1 RDS: nu s-a putut din cauză că cereau o factură anterioară de la locul acela de consum....
Varianta 2 (iulie 2016) a fost Engie, dar on-line documente scanate. Acum se poate și la ghișeu in același timp cu gaz.
Singura problema a fost nesimțirea celor de la Distribuție care au întârziat cu 3 zile conectarea efectivă (contor + racord). Insa am primit discount pentru nerespectarea condițiilor contractuale privind conectarea...
Așa că se poate și Engie pentru electric.
De cat timp ai trecut la Engie? Ai observat diferente la factura?


#764
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
De la început....
Prima factură a fost Engie
Contractul de furnizare are nr 189...
Și media facturii lunare nu depășește 60 lei la un consum mediu de 4kw /zi

Edited by cozmin_t, 31 March 2018 - 18:45.


#765
tetronix

tetronix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2017
Deci nu au exclusivitate cei de la Electrica! Poate ca merge si mai repede asa :)

#766
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Dar din păcate îți trebuie dosarul de la ISARAN pentru rețea.
Electrica Distribuție are monopol de stat pe rețeaua PÂNĂ la contor. De acolo ce Furnizor alegi (mai puțin RDS pentru că NU ai cum sa ai factură la loc nou de consum).
Cel care mi-a dat dosarul mi-a recomandat Electrica pt că în 2 zile ai curent.... Am așteptat 5 dar nu regret. Alta mentalitate, alte oferte, iar pe partea serviciu clienți mult peste.

#767
Mariusbvb

Mariusbvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.09.2017

View Postmehighbiz, on 31 martie 2018 - 14:25, said:

Tetronix, sunt scriși în contractul de VC providerii de curent si gaz - Electrica și distrigaz. Nu cred ca poți contracta de la alții.
""Până acum, costul de achiziţie al electricităţii era stabilit de stat, dar de la 1 ianuarie 2018 acest lucru nu se va mai întâmpla.

Practic, şi cei care sunt acum clienţi ai furnizorilor tradiţionali - Enel, E.On, Electrica sau CEZ - vor cumpăra de la anul energia la preţul pe care aceste companii vor dori să vi-l dea. Dacă sunteţi de acord cu el, bine, dacă nu, puteţi alege un alt furnizor.
In acest context, pe piaţa de energie electrică au apărut foarte multe companii, chiar şi firme de apartament, care se oferă să vândă electricitate consumatorilor casnici. Acest lucru este posibil pentru că energia e o marfă, iar transportul acesteia prin reţeaua de distribuţie este permis tuturor furnizorilor. Prin lege, operatorii reţelelor de distribuţie a electricităţii sunt obligaţi să permită accesul nediscriminatoriu la reţea.

#768
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Chiar nu înțeleg cu rds -ul.
Pai de la Isaran ne spune ca avem fibra optica pana la usa după care ..... și aici și la rds spun ca nu pot decât rds fiberlink 100. Am vb cu echipa rds tehnicieni și au confirmat ca este fibra optica.

#769
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Pai fibra optica prin bloc e montata de dezvoltator. Daca Rds-ul nu are adusa fibra optica pana la scara atunci cum sa iti bage ?
Cand o sa aiba destui abonati o sa aduca. La mine a durat sub un an.

#770
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
"Daca Rds-ul nu are adusa fibra optica pana la scara atunci cum sa iti bage ?"... prin wireless, bine-nteles Posted Image)

Si mie mi-au spus acelasi lucru, ca o sa dureze ceva timp pana o sa extinda reteaua de fibra intr-un bloc nou. Surpriza a venit de la faptul ca cica iti poti face cererea pentru net mai rapid direct online dupa ce afli ca si-au extins reteaua de fibra pana la bloc.

Edited by mehighbiz, 02 April 2018 - 20:45.


#771
tetronix

tetronix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2017
La Telekom s-a interesat cineva?

Oricum, faptul ca blocul e deja cablat cu fibra optica de dezvoltator e un mare avantaj, pentru ca vor putea face rapid legatura, atunci cand vor atinge numarul optim de abonati. Si cred ca asta se va face rapid, pentru ca e un bloc mare, cu multe apartamente si or sa fie destui doritori. Daca era ceva mai mic, cu 50 de apartamente, nu cred ca ar fi fost tot atat de interesati cei de la RDS :)

#772
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
La fel de prost merge si prin cablu si prin fibra. Deci sa nu aveti asteptari prea mari din punctul asta de vedere.
Dar da, in cateva luni sigur o sa ajunga cu fibra optica si acolo si atunci veti putea cere schimbarea conexiunii. Din fericire sunt destul de rapizi la instalari/modificari.

#773
Rares62

Rares62

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.06.2017
https://m.stirilepro...icle_id=3778306

#774
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Interesant articolul, dar nu pare sa fie relevant in cazul Isaran. Blocul este racordat la Electrica, urmeaza ca fiecare proprietar sa incheie contract individual cu furnizorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate