Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Este normal ca chipset-ul (radiatorul) mdb-lui sa friga?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Am o placa de baza Asus k8n, care in regim normal de functionare (fara overclock) are radiatorul de la chipset  
destul de incins. Ca idee, pot spune ca nu am putut tine degetul pe el mai mult de 3 secunde. Aceasta temperetura ridicata afecteaza durata de viata a placii de baza sau este ceva normal?

#2
menace 4ever

menace 4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.10.2005
nu mi se pare asa de normal... mai ales ca la mine sta cam in 20 de grade  celsius,,,  :rolleyes:

#3
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Temperatura ridicata afecteaza durata de viata a oricarui circuit integrat. Poate nu ai racire buna in carcasa?

#4
shushu2oo

shushu2oo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.08.2005

View Postmenace 4ever, on Feb 8 2006, 22:56, said:

nu mi se pare asa de normal... mai ales ca la mine sta cam in 20 de grade  celsius,,,  :rolleyes:
am dubii la alea 20 de grade, ar insemna ca in carcasa ai cam 12-15 grade iar in camera cam 8-10 grade celsius. Asta daca ai racire activa pe chipset.

Revenind la problema, ai cam 50-55 de grade maxim acolo, daca poti tine degetul cam 3 secunde. E cit de cit acceptabil, daca nu pune racire activa, eu am un Thermaltake Northspirit pe placa mea de baza si e cit de cit o solutie buna (cam mult zgomot, il tin la 5000 de rotatii, cea mai mica viteza), insa tine northbridge-ul in 30 de grade la temperatura de 25-27 in carcasa si 23-25 in camera.

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
adica folosesti ventilatorul ca sa-ti racesti camera...  lol (no offence).

#6
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postadiharan, on Feb 9 2006, 01:56, said:

adica folosesti ventilatorul ca sa-ti racesti camera...  lol (no offence).
Pe undeva logica ta imi scapa. Luând-o de la coada la cap: In camera 23-25; in carcasa 25-27; pe northbridge 30. No offence.

Edited by Ragnarok, 09 February 2006 - 02:22.


#7
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 24.03.2002
"insa tine northbridge-ul in 30 de grade (...)si 23-25 in camera."

cam se putea evita...

#8
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Atat timp cat producatorul, in cazul nostru (Asus) a dotat placa cu o racire pasiva pe northbridge inseamna ca au testat placa din punct de vedere al temperaturiilor si au considerat ca ea corespunde unor standarde de calitate. Nu ai de ce sa iti faci griji ! Placa face parte din generatia noua, o placa foarte buna de altfel.
Problema s-a mai discutat pe forum ...

#9
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Mi-am luat  <Akasa Cooler chipset AK 210> si l-am montat (lipit) peste radiatorul original. Rezultatul a fost unul foarte bun, temperatura radiatorului original fiind acum in jur de 30 de grade! Va recomand si voua aceasta solutie pt racirea cipsetului nforce3 250.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Asa cum a spus si Doru, s-a mai discutat.

Vedeti ca temperatura afisata de Asus Probe ca "MB temperature" nu este nicicum temperatura northbridgeului. La mine e 30 de grade. Ca o comparatie, pe radiatorul procesorului (pe la 34 de grade in AsusProbe) pot sa tin mana oricat. Abia daca simt o senzatie de caldura. Cel  de la northbridge frige destul de serios (>4 sec nu pot tine degetul).


In orice caz, incercati sa puneti mana pe orice northbridge...majoritatea sunt incinse sau foarte calde. Nu prea trebuie sa ne facem probleme. Tin minte ca in discutia precedenta era dat un raspuns de catre cei de la Asus, in care se spunea ca pastila suporta temperaturi de ~100 de grade celsius. Daca ar avea 80-90 si ai pune degetul, te-ai arde serios :P.

:peacefingers:

#11
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Temperatura am "masurat-o" cu degetul, nu cu un soft anume! Am aproximat ca are aproximativ 30 de grade, facand comparatie cu temp hardului, care are aproximativ 40 de grade.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate