Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#91
roxana9105

roxana9105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.01.2017

View PostLaramara, on 08 februarie 2017 - 12:49, said:

Buna ziua. M am angajat de 1luna la o firma dupa o pauza de 4,5ani(am fost plecata din tara)cu salariul de inceput 1500 lei urmand ca dupa 3 luni sa creasca la 2000. Am intrebat la banca si am inteles ca dupa 3 luni de la angajare se poate depune dosar pt prima casa. Sotul meu are contract de munca dar in alta tara si mi s a spus ca nu se ia in considerare venitul lui.avem si un bebe. In aceste conditii as putea obtine un credit PC si ce valoare? Daca a fost cineva in situatie asemantaore si imi poate da detalii as fi recunoscatoare. Multumesc

Buna, logodnicul meu are 6 luni lucrate in ultimul an si la ING nu s-a incadrat, ii trebuia minim un an.La alte banci nu stiu sa iti spun

#92
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
https://www.ing.ro/p...a-casa.html#faq

Aici gasesti criteriile de eligibilitate pe care le aplica majoritatea bancilor.

* Minim 1 an vechime in munca si minim 6 luni vechime la actualul angajator, fara intreruperi mai mari de o luna in ultimul an (valabil si pentru codebitor, daca este cazul)

Deci daca ai avut pauza 4-5 ani, cred ca poti face abea dupa 6 luni, daca nu chiar 1 an.

Nu vreau sa iti stric speranta, dar peste 6 luni, daca iti creste salariul la 2000 de ron dupa 3 luni cum ti s-a propus, o sa ai un venit mediu de 1750 RON. Avand copil si sot in intretinere, pentru ca venitul lui nu este luat in calcul, poti obtine undeva in jur de 26,800 EURO.

http://www.conso.ro/...maxim#rezultate Aici ai un calculator pentru cat credit poti obtine in functie de venit.

#93
roxana9105

roxana9105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.01.2017

View Postonlyviu, on 08 februarie 2017 - 11:01, said:


Eu in 12.01 am trimis cererea pe mail, in 13.01 deja au pus acordul pe posta. A facut 2 saptamani cu posta.

Multumesc, dar stiti daca e vreun format anume si unde se trimite?

#94
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postroxana9105, on 08 februarie 2017 - 16:59, said:

Multumesc, dar stiti daca e vreun format anume si unde se trimite?
"Subsemnata XXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX si sotul XXXXXXXX, CNP XXXXXXXXXXXXX, domiciliati in XXXX am achizitionat un apartament in localitatea XXXX din Judetul XXXX prin Programul Prima Casa de la BRD Groupe Societe Generale sucursala XXXXX, contractul de vanzare-cumparare fiind incheiat la data de XXXX.
Prin prezenta cerere dorim sa solicitam acordul pentru trecerea la o locuinta mai mare in cadrul Programului A Doua Casa, mentionand ca am gasit cumparator pentru apartamentul detinut in prezent. Dorim ca dupa vanzarea apartamentului si achitarea creditului Prima Casa, sa contractam un credit prin Programul A Doua Casa prin care dorim sa achizitionam un apartament in duplex cu suprafata mai mare si valoare mai mare decat cele ale apartamentului achizitionat prin Prima Casa.
Atasam acestei cereri copia Contractului de Garantare Nr XXX din data XXXXXXXX incheiat la contractarea creditului Prima Casa, respectiv copiile actelor de identitate ale subsemnatilor.
Documentele anexate precum si cererea semnata si scanata pot fi gasite in atasamentul acestui email in format PDF."
Adrese de mail: [email protected] si [email protected]

Am atasat copii dupa: contractul de garantare, acte identitate si cererea scanata.

L.E Te sfatuiesti sa urmaresti topicul despre A doua casa. Sunt multe informatii utile si acolo.

Edited by onlyviu, 08 February 2017 - 17:09.


#95
Taniusca83

Taniusca83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.02.2017
Buna am intrat si noi in acesta cursa  sa vedem cat va dura am trimis  ieri actele pentru preaprobarea la Raiffeisen cat a durat la voi până ati primit  raspuns??Cam cat timp durează toată procedura?? Directoare  de la banca mia zis că într-o luna se rezolva  la voi cat ă durat???


Edited by Taniusca83, 08 February 2017 - 22:40.


#96
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Se pare ca la Reiffeisen si ING au mai ramas bani din 2016

#97
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
niste mincinosi ziceau ca nu au fonduri si nu au vrut sa dea mai merita sa ai incredere in ei sa le incredintez eu 30 de ani din viata mea la uni care nici sinceri si sunt si hoti ca au pretenti sa ma imprumut acum 10 % (sau sa ii am care este prea putin probabil in romania la )  5000 de euro asa din pom ( asta sa nu putem costurile aferente sa mobilezi sa intabulezi sa platesti notar  au asteptat sa se joace cu noi pe degete) alti hoti ca aia de acolo de sus .

#98
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Pentru cei care vor Prima casa, acum, cu resturile astea de fonduri de exemplu la ING trebuie sa aveti 10% avans + aproximativ 300 RON pentru antecontract + aproximativ 700 de euro pentru finalizarea tuturor actelor la notar. Plus daca vreti constructie noua, bani de mobila.

Si eu sunt foarte curios cum au ramas fondurile astea.. presimt ca ne pun sa facem cereri, antecontracte.. dupa zic ca nu sunt bani si ne baga ipotecarele pe gat.

#99
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Mai pune si cele 3 rate (doar dobanda) care se depun ca si depozit colateral. Taxele notariale sunt in functie de pretul locuintei.
Nu stiu cum sa zic, dar inainte de a-ti lua o casa, trebuie sa cam pui ceva bani deoparte.

#100
extraktm

extraktm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.07.2008
Buna,

O rugaminte, pentru cine are mai multe informatii: - ce clauze ar trebui sa contina antecontractul de vanzare cumparare astfel incat sa nu fiu pacalita de un potential vanzator? Ma refer la spete de genul: sa platesc avansul si apoi sa fie de negasit sau sa vanda imobilul altei persoane dupa ce a incasat si avansul meu, sa se razgandeasca si sa nu mai vrea sa vanda dupa ce am demarat procedurile in banca...etc.. Se poate incheia un antecontract de vanzare cumparare dar plata avansului sa fie facuta doar in momentul aprobarii creditului?

#101
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postextraktm, on 09 februarie 2017 - 14:59, said:

Buna,

O rugaminte, pentru cine are mai multe informatii: - ce clauze ar trebui sa contina antecontractul de vanzare cumparare astfel incat sa nu fiu pacalita de un potential vanzator? Ma refer la spete de genul: sa platesc avansul si apoi sa fie de negasit sau sa vanda imobilul altei persoane dupa ce a incasat si avansul meu, sa se razgandeasca si sa nu mai vrea sa vanda dupa ce am demarat procedurile in banca...etc.. Se poate incheia un antecontract de vanzare cumparare dar plata avansului sa fie facuta doar in momentul aprobarii creditului?
Niciun vanzator nu o sa accepte sa il tii blocat cateva luni, fara o plasa de siguranta, si anume avansul tau...

#102
hedesan_ionel

hedesan_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.12.2014
salutare, antecontractul se va face cand se plateste avansul,la un notar, dupa ce ai acceptul de la banca . In mod normal termenii ar fi urmatorii: in caz ca nu ti se aproba creditul in termen de ... zile ti se ramburseaza avansul, in caz ca te raxgandesti tu, pierzi avansul, in caz ca se razgandeste proprietarul, iti returneaza dublul avansului. astea sunt conditiile care se practica.

#103
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ce scarbe sunt : la sfarsitul anului trecut, nimeni nu vroia sa preia dosare, acum, insa, in februarie, incep sa primesc telefoane nu de la una ci de la trei banci, ING, Reiff si CEC, ca haideti sa facem dosarul, ca intai trebuie aprobat de centrala, bla bla. Niste ...carnati. Cum zicea un coleg de forum , mai sus, la astia trebuie sa le incredintam 30 de ani din viata? Perfect adevarat.

Edited by sonnydellmarco, 09 February 2017 - 17:07.


#104
doinne

doinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.07.2010

View PostAladero, on 08 februarie 2017 - 07:32, said:

Ai depus si  ti au acceptat avansul este de 10 % pe care l ai dat ? Mersi

View PostAladero, on 08 februarie 2017 - 07:32, said:

Ai depus si  ti au acceptat avansul este de 10 % pe care l ai dat ? Mersi

Da,avansul este de 10%. Se face precontract și se da avans. Apoi cu toate actele (o grămadă)  mergi la banca. Speri sa fie actele în regula și sa îți trimita dosarul la fond. Succes tuturor!

#105
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009

View PostTaniusca83, on 08 februarie 2017 - 22:40, said:

Buna am intrat si noi in acesta cursa sa vedem cat va dura am trimis ieri actele pentru preaprobarea la Raiffeisen cat a durat la voi până ati primit raspuns??Cam cat timp durează toată procedura?? Directoare de la banca mia zis că într-o luna se rezolva la voi cat ă durat???

In Iasi am fost eu azi si am intrebat la Raiffeisen si nu se primesc dosare. Tu ince oras ai fost si ti-au primit dosarul?

Confirm totusi ca ING primeste dosare cu avans de minim 10%.

#106
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 02.11.2014
La ING nu trebuie ca locuinta sa fie finalizata ?

#107
Taniusca83

Taniusca83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.02.2017
Constanta  si nu sunt singura  mai  cunosc persoane  cărora li sa acceptat cererea.

#108
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View PostNeadumitru, on 10 februarie 2017 - 06:27, said:

La ING nu trebuie ca locuinta sa fie finalizata ?
Daca constructia e finalizata, se poate depune cererea mai repede. Deci sanse mai mari sa prinzi fondurile.
Daca constructia nu e finalizata nu se poate face evaluarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate