Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#109
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Mytzu, on 10 februarie 2017 - 08:52, said:

Daca constructia e finalizata, se poate depune cererea mai repede. Deci sanse mai mari sa prinzi fondurile.
Daca constructia nu e finalizata nu se poate face evaluarea.
In cazul asta, se poate face rezervare de fonduri, pana la 180 de zile la BRD, pe baza unei promisiuni de vanzare. Pentru asta e nevoie de autorizatie de constructie si cf pe teren.

#110
sfortzaa

sfortzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.05.2014

 onlyviu, on 10 februarie 2017 - 10:33, said:

In cazul asta, se poate face rezervare de fonduri, pana la 180 de zile la BRD, pe baza unei promisiuni de vanzare. Pentru asta e nevoie de autorizatie de constructie si cf pe teren.

Exact ! In situatia asta sunt eu. Mi-a fost aprobat dosarul de catre FNGCIMM si acum am fondurile rezervate.

Edited by sfortzaa, 10 February 2017 - 11:19.


#111
Iulia85

Iulia85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.02.2017
in decembrie ne.am hotarat sa depunem dosarul ptr PC 2017,Am ales banca Brd Constanta,Am ajuns in fata ofiterului de credit la una din sucursalele ,dupa o lunga conversatie unde doamna ne.a raspuns la toate intrebarile fara ezitare,noi am ales un credit ptr Pc si unul de nevoi personale intrucat nu dispuneam de avansul total de 5%.salariul permitandu.mi sa accesez ce ne doream.Grad de indatorare 40%.toate bune si frumoase,am gasit casa,am dat avansul(ne.au ajutat rudele)am depus actele ,dosarul complet asteptam fondurile.Zilele trecute mergem sa vb cu consiliera de acel imprumut de nevoi personale,precizez ca salariul ne permite ca  gradul de indatorare sa fie de 40%(imprumut+Cp) ..acum surpriza..stati sa mai fac un calcul..si va sun eu,am sunat.o din nou ,raspunsul nu am momentan nici un rasp ptr dvs....am ramas muti..nici nu stiu ce sa facem..dosarul ,cererea de credit ptr Pc sunt semnate..la ea..

Edited by Iulia85, 10 February 2017 - 12:00.


#112
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

 Iulia85, on 10 februarie 2017 - 11:55, said:

in decembrie ne.am hotarat sa depunem dosarul ptr PC 2017,Am ales banca Brd Constanta,Am ajuns in fata ofiterului de credit la una din sucursalele ,dupa o lunga conversatie unde doamna ne.a raspuns la toate intrebarile fara ezitare,noi am ales un credit ptr Pc si unul de nevoi personale intrucat nu dispuneam de avansul total de 5%.salariul permitandu.mi sa accesez ce ne doream.Grad de indatorare 40%.toate bune si frumoase,am gasit casa,am dat avansul(ne.au ajutat rudele)am depus actele ,dosarul complet asteptam fondurile.Zilele trecute mergem sa vb cu consiliera de acel imprumut de nevoi personale,precizez ca salariul ne permite ca  gradul de indatorare sa fie de 40%(imprumut+Cp) ..acum surpriza..stati sa mai fac un calcul..si va sun eu,am sunat.o din nou ,raspunsul nu am momentan nici un rasp ptr dvs....am ramas muti..nici nu stiu ce sa facem..dosarul ,cererea de credit ptr Pc sunt semnate..la ea..
nu stiu ce se intampla ca si eu am primit telefon de la brd sa duc din nou adeverinte sa ne mai faca inca o data scoring, eu avand deja promisiunea de garantare luata... abia saptamana viitoare ma duc la ei sa vad ce si cum...

#113
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Eu am facut Invers (la ING), am luat intai creditul de nevoi personale, dupa care am depus si cererea pentru prima casa. A 2a zi am primit aprobarea pentru amandoua. Cred ca depinde foarte mult de experienta consilierului pe care il alegi.

#114
Iulia85

Iulia85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.02.2017
la concluzia asta am ajuns si eu experienta consilierei lasa de dorit.Aparentele sunt inselatoare,chiar imi lasase o impresie placuta.o voi mai suna inca o data...ma gandesc sa iau dosarul sa plec la alt consilier

promisiunea de garantare cand se da?

Edited by Iulia85, 10 February 2017 - 12:25.


#115
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

 Iulia85, on 10 februarie 2017 - 12:26, said:

la concluzia asta am ajuns si eu experienta consilierei lasa de dorit.Aparentele sunt inselatoare,chiar imi lasase o impresie placuta.o voi mai suna inca o data...ma gandesc sa iau dosarul sa plec la alt consilier

promisiunea de garantare cand se da?
daca casa/apartamentul este finalizat, nu mai ai nevoie de promisiune de garantare, la noi nu era nici fundatia turnata, in acest caz am dus toate actele necesare pt prima casa si am obtinut promisiunea de garantare care iti rezerva banii pana se termina blocul si se poate face vanzare cumparare dar nu mai mult de 18 luni...
de asta sunt nedumerita..anul trecut ne incadram era ok...

Edited by coffetta, 10 February 2017 - 12:33.


#116
Iulia85

Iulia85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.02.2017
Ma gandesc ca poate fac o reevaluare la dosare..Poate isi dau seama de incompetenta consilierilor iar prin acest mod se asigura ca dosarul va fi acceptat de Fond!..zic si eu...oricum iti lasa un gust amar acest program PC!

Edited by Iulia85, 10 February 2017 - 12:45.


#117
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

 Iulia85, on 10 februarie 2017 - 12:44, said:

Ma gandesc ca poate fac o reevaluare la dosare..Poate isi dau seama de incompetenta consilierilor iar prin acest mod se asigura ca dosarul va fi acceptat de Fond!..zic si eu...oricum iti lasa un gust amar acest program PC!
Eu stiu ca la BRD iti face consiliera evaluarea dosarului si apoi il trimite in banca centrala unde se mai face o verificare sa nu fi scapat ceva...abia apoi daca sunt fonduri il trimite la fond... din nefericire nu avem alternativa...

#118
Iulia85

Iulia85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.02.2017
Sti cum vine asta..tu dai avans pe baza evaluari consilierului,daca consilierul nu este bine pregatit iar cei de la banca centrala refuza dosarul...tu stai si te judeci cu proprietarul ptr acei 5%...asa este nu avem alta alternativa..multa bafta Coffetta..sper sa fie bine ptr toti!

#119
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

 Iulia85, on 10 februarie 2017 - 13:07, said:

Sti cum vine asta..tu dai avans pe baza evaluari consilierului,daca consilierul nu este bine pregatit iar cei de la banca centrala refuza dosarul...tu stai si te judeci cu proprietarul ptr acei 5%...asa este nu avem alta alternativa..multa bafta Coffetta..sper sa fie bine ptr toti!
Da cam asa este...multumesc la fel...doamne ajuta !

#120
extraktm

extraktm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.07.2008
Am fost si eu azi la Raiffeisen, se primesc dosare intr-adevar dar daca cumva se epuizeaza fondurile pana sa ajunga dosarul la Fond, atunci ramane in stand-by.

#121
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Am fost la Ing si intradevar primesc dosare insa....au cerut avans 10% si aveau pretentia sa-mi gasesc imobilul, se semnez antecontractul si dupa ce am toate actele gata o sa trimita ei dosarul la fond. Tinand cont ca sunt fonduri de anul trecut daca dau avansul si pina fac toate formalitatile se epuizeaza fondurile? Ce voi face atunci?? Am ramas surprins neplacut ca cei de la ING nu vroiau sa-mi trimita dosarul la fond si sa-mi lase acea marja de 3 luni ca sa-mi gasesc imobilul.  Daca gasesc imobilul dau avansul si apoi ING imi spune ca nu mai sunt fonduri? Ce ii voi spune proprietarului imobilului sa ma mai astepte pina se vor aloca fonduri? Daca nu asteapta sunt fortat sa-mi fac credit ipotecar la Ing ca sa nu pierd avansul.
Ce parere aveti? Sa risc cu Ing sau sa astept fondurile pe 2017 si sa incerc cu alta banca?

Edited by juannn, 13 February 2017 - 16:25.


#122
anam27

anam27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.04.2015

 juannn, on 13 februarie 2017 - 16:24, said:

Am ramas surprins neplacut ca cei de la ING nu vroiau sa-mi trimita dosarul la fond si sa-mi lase acea marja de 3 luni ca sa-mi gasesc imobilul.

Nici ING si nici o alta banca nu poate trimite dosarul la Fond fara antecontractul de vanzare-cumparare.

De pe site-ul FNGCIMM (http://www.fngcimm.r...umente-necesare):

"Achizitie - Documente necesare
pentru beneficiarii care achizitionează o singură locuinţă în regim individual:
(i)   solicitarea de garantare semnată şi ştampilată de finantator, dupa aprobarea finantarii;

(ii) documentul de identitate al beneficiarului/beneficiarilor, precum şi al soţului /soţiei, dacă este/sunt căsătorit/căsătoriţi, în copie certificată;

(iii) declaraţia pe propria răspundere a beneficiarului;

(iv) antecontractul de vânzare-cumpărare autentificat, în copie certificate;

(v)   extras de carte funciară privind locuinţa ce urmează să fie achiziţionată din finanţare, eliberat cu cel mult 15 zile înainte de data solicitării de garantare, în original, actualizat în ceea ce priveşte datele de identificare ale imobilului;

(vi) certificatul de eficienţă energetică pentru una dintre clasele A, B sau C de eficienţă energetică, începând cu data intrării în vigoare a prevederilor art. 23 din Legea nr. 372/2005, cu modificările ulterioare, în copie certificată pentru conformitate cu originalul."


Este valabil si pentru obtinerea promisiunii de garantare: http://www.fngcimm.r...ne-de-garantare

Edited by anam27, 13 February 2017 - 16:34.


#123
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Si avansul il dau in momentul semnarii antecontractului?

#124
Taniusca83

Taniusca83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.02.2017
Buna sa intalnit cineva cu situația astept preaprobarea financiara  si mi a cerut azi fisă  fiscală pe 2016?? Va cerut asa ceva?

Buna sa intalnit cineva cu situația astept preaprobarea financiara  si mi a cerut azi fisă  fiscală pe 2016?? Va cerut asa ceva?

#125
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 juannn, on 13 februarie 2017 - 17:23, said:

Si avansul il dau in momentul semnarii antecontractului?
Da.

#126
AlinaPascalin

AlinaPascalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.04.2012
Buna ziua! Noi am fost pe 3 februarie la ING, mi.au zis că în ziua aia au intrat fondurile. Săptămâna trecută am depus actele pt aprobarea financiara și actele de proprietate, am avut noroc că găsisem apartamentul, vineri a fost evaluatorul care ne.a asigurat că totul e ok. Astăzi am semnat promisiunea de vânzare și am dus.o și pe aceasta la banca. Din cate am înțeles dosarul e complet și va merge la fond. Consilierul a spus că săptămâna trecută a avut un caz în care dosarul a stat la fond doar 2 zile, atât de repede s.a aprobat... Întrebarea e de ce?
De ce doar la ING că sunt fonduri? Și celelalte bănci nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate