Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Am creeat un topic nou pentru programul  guvernamental Prima Casa 2017 pentru a oferi informatii noi celor care vor sa acceseze acest credit ieftin in anul 2017.

Eu personal tot incerc sa depun un dosar la bancile comerciale de anul trecut de prin Iunie insa deficare data ma izbesc de refuzul lor motivind sec "Nu mai sunt fonduri si nu se  primesc dosare". Totusi nu inteleg cum naiba mai sunt inca dosare in asteptare din 2016 din moment ce ei nu mai primesc dosare din Aprilie anul trecut.

Daca are cineva informatii noi despre cind se vor primi noi dosare sa posteze aici. Ma gindesc ca e posibil bancile chiar daca se vor primi fondurile pentru 2017 le vor da tot celor care asteapta din 2016.

#2
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Bineinteleles ca vor avea intaietate cei din 2016... Ca doar au actele depuse de atata timp....
Ca idee, au fost banci care au primit dosare si in toamna, cand s-a alocant noi fonduri.

Va mai dura pana vor avea guvernantii timp si de PC, sa aloce noi fonduri... Deocamdata sunt alte probleme mult mai arzatoare de rezolvat pentru ei..

#3
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Cauta o agentie specializata care se ocupa de credite si solutii bancare.
Vei plati un comision (acum vreo doi ani era 300-400ron) si fac ei dosarul de nerefuzat si tot ei merg la banci si te rezolva.
Prin Popesti Leordeni era ceva cu credit24h sau ceva asemanator, fiica mea a rezolvat asa.

#4
vadindungi

vadindungi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2017
Incearca cu cei de la credit24, se misca foarte repede. Eu am primit acum aprobare pentru promisiunea de garantare, am prins suplimentarea din decembrie.

Edited by vadindungi, 06 January 2017 - 16:07.


#5
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Pentru 2017 la conditii de eligibilitate mai exista limitarea de varsta de max 35 ani sau a fost scoasa?

#6
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Parca s-a scos de ceva ani acea limitare...

Intr-un articol din primavara lui 2016, se spunea ca bancile accepta acordarea de astfel de credite in conditiile unei varste maxime (la terminarea creditului) de 60-65 de ani.

Mai mult, BCR spune ca trebuie sa ai 75 de ani la terminare creditului, deci daca vrei sa faci pe perioada maxima creditul (30 de ani), poti teoretic sa aplici pana la 45 de ani.

Quote

Care este vârsta maximă până la care pot solicita un credit?
- 75 ani la terminarea creditului.

Totusi, informatii certe poti obtine direct de la fiecare banca in parte.

Edited by soft0811, 07 January 2017 - 01:57.


#7
StrKING

StrKING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.08.2010
http://www.buletinde...st-excluse.html

#8
ovidiuhatmanu

ovidiuhatmanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2017

View PostStrKING, on 08 ianuarie 2017 - 17:35, said:


Cred ca articolul se referă la plafonul suplimentar care a fost acordat in Octombrie.

#9
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017

View Postsonnydellmarco, on 06 ianuarie 2017 - 14:42, said:

Va anunt eu cand se da drumul la program.
Asteptam cu drag informarea

#10
Abyssquad

Abyssquad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2017
Mie mi-au zic la banci ca o sa vina conditii noi si degeaba imi fac calculele si simularile. Problema e ca nu stiu daca sa fac dosar inainte ca am mai multe banci in plan cum ar fi Cec, Bcr, Transilvania si Ing si inca caut pareri care sunt cele mai ok. Daca aveti vreun sfat legat de vreuna din ele as fi recunoscator. Multumesc.

#11
bleosteel

bleosteel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2007

View PostAbyssquad, on 09 ianuarie 2017 - 12:01, said:

Mie mi-au zic la banci ca o sa vina conditii noi si degeaba imi fac calculele si simularile. Problema e ca nu stiu daca sa fac dosar inainte ca am mai multe banci in plan cum ar fi Cec, Bcr, Transilvania si Ing si inca caut pareri care sunt cele mai ok. Daca aveti vreun sfat legat de vreuna din ele as fi recunoscator. Multumesc.

Eu am ales bcr pentru modul în care îmi calculează veniturile. Salariul este compus din multe comisioane și nu sunt identice în fiecare luna. Raiffeisen le calcula la 50% și o alta banca pe care îmi scăpa momentan le calcula la 80%. Bcr și banca Transilvania le iau în calcul la 100% și cu un salariu mediu de 2100 RON am putut accesa un credit de 46000 euro cu o rata de 820ron plus. Costurile mici la evaluare, și dobânzile la fel. Din punctul meu de vedere va recomand bcr. Pana și consilierul pe care îl am și-a dat interesul, ma suna el mai des decât îl sunam eu, de aceea am fost foarte relaxat. Sper sa va ajute informațiile. Un an nou fericit și spor la rate.

Edited by bleosteel, 09 January 2017 - 13:56.


#12
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
Poti sa imi dai un nume si o sucursala daca este din bucuresti ?

#13
wolfyk

wolfyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.07.2005
la ce fel de dobanzi te referi cand spui ca sunt mai mici? nu ar trebui sa fie la fel la toate bancile dobanzile referitoare la programul Prima Casa?

#14
Abyssquad

Abyssquad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2017
Multumesc frumos bleosteel in topul preferintelor mele erau Cec Si transilvania dar o sa ma interesez si de BCR acum ca mi-ai zis.

#15
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cel mai mult conteaza consilierul care se ocupa de dosarul. Conditiile de creditare sunt aproximativ aceleasi la toate bancile.... Cec sunt mai meticulosi, va dura mai mult analiza, iti vor cere foarte multe documente.
Dobanda pentru prima casa este la fel peste tot(marja bancii plus robor 3M, iar marja bancii este 2)

#16
bleosteel

bleosteel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2007
Nu vreau sa vb prostii, poate sunteți mai bine informați decât mine. Eu știam ca fiecare banca difera la dobânzi, ma refeream la dobânda anuala efectiva care într-adevăr diferențe sunt mici 0.15% - 0.20%, referitor la taxa de evaluare este mai mica și decât la alte bănci. Oricum cum ai zis și tu nonameshadow cel mai mult contează consilierul. Consilierul meu se afla la sucursala  otopeni Mihai.

Vis a vis de Cec ca sunt mai meticuloși asa este dar un coleg se chinuia ca și mine de prin iulie sa accese PC iar la penultima suplimentare de fond el a renunțat la unicredit și a înaintat dosarul la cec inainte cu o săptămână sa se suplimenteze consilierul ma sunat sa ma pună în tema ca vor intra fonduri și am înaintat toate cele necesare. Colegul meu a depus dosarul la vreo 10 zile după mine. El a prins fonduri eu nu.

#17
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Buna,

Am fost contactat de ING si mi s-a spus ca in 21 Ianuarie se vor primi informatii referitoare la Prima Casa 2017 - conditii, start fonduri, etc.

Eu am o intrebare care o pun aici, pentru ca celalalt topic are 770 de pagini si e un infern sa caut acolo.

Eu si logodnica mea vrem sa ne casatorim si in acelasi timp am gasit un apartament ce ne place si vrem sa si aplicam la Prima Casa.
Daca aplic eu, fara a fi casatoriti, daca pana se aproba dosarul ne casatorim intre timp (as vrea sa o fac totusi primavara, nu iarna la -20grd C), e prea tarziu pentru a fi considerat bun comun iar apartamentul sa se treaca pe numele amandurora ?

Va rog daca aveti caz similar sau stiti ce se intampla in cazul asta, sa imi dati un raspuns.

Multumesc

#18
sholea

sholea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2007

View Postp0pa_24, on 10 ianuarie 2017 - 13:51, said:

Buna,

Am fost contactat de ING si mi s-a spus ca in 21 Ianuarie se vor primi informatii referitoare la Prima Casa 2017 - conditii, start fonduri, etc.

Eu am o intrebare care o pun aici, pentru ca celalalt topic are 770 de pagini si e un infern sa caut acolo.

Eu si logodnica mea vrem sa ne casatorim si in acelasi timp am gasit un apartament ce ne place si vrem sa si aplicam la Prima Casa.
Daca aplic eu, fara a fi casatoriti, daca pana se aproba dosarul ne casatorim intre timp (as vrea sa o fac totusi primavara, nu iarna la -20grd C), e prea tarziu pentru a fi considerat bun comun iar apartamentul sa se treaca pe numele amandurora ?

Va rog daca aveti caz similar sau stiti ce se intampla in cazul asta, sa imi dati un raspuns.

Multumesc

daca creditul se face pe baza salariilor ambilor si se acorda amandurora sunteti coproprietari cu numele fiecarui pe actul de vanzare cumparare, fiecare cu o cota parte de 50%
insa daca aplica pentru credit decat unul dintre voi se considera bun dobandit inaintea casatoriei si devine proprietatea celui care a aplicat, celelalt nu are nicio treaba cu apartamentul.
Eu in speta, am luat in 2005 un apartament ipotecar, pe care l a accesat sotia, dar numai ca atunci nu eram casatoriti nunta facand-o la fel ca si tine peste o jumatate de an, nici la bulentin cand mi l-am facut nu am putut, a trebuit sa vina sotia sa ma ia in spatiu

Edited by sholea, 11 January 2017 - 16:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate