Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#37
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
In antecontract treci daca vanzatorul isi gaseste alt cumparator sau nu vrea sa mai finalizeze tranzactia sa iti returneze dublul avansului.

#38
dumiraluk

dumiraluk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.09.2007

View Postp0pa_24, on 10 ianuarie 2017 - 13:51, said:

Buna,

Am fost contactat de ING si mi s-a spus ca in 21 Ianuarie se vor primi informatii referitoare la Prima Casa 2017 - conditii, start fonduri, etc.

Eu am o intrebare care o pun aici, pentru ca celalalt topic are 770 de pagini si e un infern sa caut acolo.

Eu si logodnica mea vrem sa ne casatorim si in acelasi timp am gasit un apartament ce ne place si vrem sa si aplicam la Prima Casa.
Daca aplic eu, fara a fi casatoriti, daca pana se aproba dosarul ne casatorim intre timp (as vrea sa o fac totusi primavara, nu iarna la -20grd C), e prea tarziu pentru a fi considerat bun comun iar apartamentul sa se treaca pe numele amandurora ?

Va rog daca aveti caz similar sau stiti ce se intampla in cazul asta, sa imi dati un raspuns.

Multumesc


Am trecut eu printr-o situatie oarecum asemanatoare:

Anul trecut in aprilie am inceput aventura Prima Casa, mai intai dosar pt promisiune de garantare (rezervare de fonduri) pe numele meu, casa care ne-a placut fiind in constructie. Am finalizat etapa cu rezervarea de fonduri, toate bune si frumoase. Vroiam sa ne casatorim in vara, insa consiliera de la banca ne-a zis ca e putin probabil dar posibil sa fie probleme cu creditul PC propriu-zis dupa ce se finalizeaza constructia, daca ne casatorim. Am intrebat si aici pe forum si mi s-a raspuns ca Fondul nu i-a aprobat dosarul cuiva pt ca se casatorise intre timp (intervalul dintre data rezervarii de fonduri si data intocmirii dosarului pt creditul PC propriu-zis), deci am ramas asa: sunt doar eu in acte.

Nu stiu daca e relevant pentru cazul tau, dar daca apartamentul care v-a placut nu este finalizat si vreti sa faceti mai intai rezervare de fonduri, e de luat in calcul ce am povestit eu :) Succes!

#39
elenatoiu

elenatoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2017
@dumiraluk , @_ p0pa_24
Chestiunea asta cu casatoria dupa ce ai facut rezervarea de fond nu e o problema. In momentul in care noi am depus dosarul pentru rezervarea de fond nu eram casatoriti, iar anteconstractul si rezervarea au fost facute doar pe numele sotului meu. Asta se intampla in februarie 2016. In iunie 2016 ne-am casatorit. Am fost la notar si am facut act aditional pentru prelungirea antecontractului, deoarce urma sa expire si totodata si pentru schimbarea starii civile a sotului meu. Totul a fost in regula si nu am avut problema la fond. Ca urmare pe 10 ianuarie ne-au aprobat dosarul si au trimis contractul la banca. Asta s-a intamplat cu BRD. Acum depinde si de cat de pregatit/a e consilierul/a.
Eu zic ca se poate. Mult succes.

#40
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Am fost la doua banci si mi-au zis ca trebuie sa fiu casatorit de dinainte, altfel trebuie o noua aprobare la dosar.

In plus, de anul asta la ING va fi 10% avansul la Prima Casa.

Asa ca ne vom casatori luna viitoare.

#41
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postp0pa_24, on 18 ianuarie 2017 - 16:16, said:

Am fost la doua banci si mi-au zis ca trebuie sa fiu casatorit de dinainte, altfel trebuie o noua aprobare la dosar.

In plus, de anul asta la ING va fi 10% avansul la Prima Casa.

Asa ca ne vom casatori luna viitoare.
Avansul de 5%  e conditionat de catre initiatorul programului, care este statul roman, nu de catre banca. Statul roman a pus conditiile astea si ma gandesc ca participa bancile carora le convin conditiile. Nu cred ca ti-a fost oferita informatioa corecta, dar sa asteptam detalii oficiale in legatura cu Prima Casa 2017.

#42
ovidiuhatmanu

ovidiuhatmanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2017

View Postonlyviu, on 19 ianuarie 2017 - 09:53, said:

Avansul de 5%  e conditionat de catre initiatorul programului, care este statul roman, nu de catre banca. Statul roman a pus conditiile astea si ma gandesc ca participa bancile carora le convin conditiile. Nu cred ca ti-a fost oferita informatioa corecta, dar sa asteptam detalii oficiale in legatura cu Prima Casa 2017.

Si mie mi-au zis cei de la ING tot de un avans minim de 10%.

#43
cristiiiand

cristiiiand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2007
Buna ziua,

Primeste vreo banca dosare pentru Prima Casa 2017 ?

#44
elenatoiu

elenatoiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2017

View Postp0pa_24, on 18 ianuarie 2017 - 16:16, said:

Am fost la doua banci si mi-au zis ca trebuie sa fiu casatorit de dinainte, altfel trebuie o noua aprobare la dosar.

In plus, de anul asta la ING va fi 10% avansul la Prima Casa.

Asa ca ne vom casatori luna viitoare.
Unele banci sunt mai prevazatoare... Si prefera sa nu se incurce cu prea multe aditionale. Macar atat am avut si noi noroc in toata peripetia asta cu programul PC. Ti-am zis, noi am avut dosarul la BRD. Cei drept au fost singurii care ne-au spus ca se poate, dupa ce au intrebat la juridical bancii.
Imi pare rau ca nu se poate altfel. Mult succes pe mai departe si multa rabdare.

#45
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
INGul a spus ca e politica interna cresterea avansului la 10%

#46
Feeble

Feeble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.05.2015
Salut,

I s-a mai intamplat cuiva sa i se ceara de la notar un act aditional la contractul de garantare de la fond

In cazul meu, notarul zice ca e nevoie de unele modificari pentru locul de parcare...

Sunt curios cat dureaza la fond sa se redacteze acest act aditional...banca zice cel putin o luna :(

#47
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Au mai fost cazuri pe topicul Prima casa 2016... In medie cam atat dura pana ajungea actul aditional.... Plus minus o saptamana.

#48
Feeble

Feeble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.05.2015

View Postnonameshadow, on 20 ianuarie 2017 - 18:30, said:

Au mai fost cazuri pe topicul Prima casa 2016... In medie cam atat dura pana ajungea actul aditional.... Plus minus o saptamana.

Multumesc.

Sunt incredibili oamenii astia, am mai mult de 1 an jumate de cand incerc sa-mi iau apartamentul :(

Inarmati-va cu rabdare oameni buni. O sa aveti nevoie!

#49
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Vreo veste cu PC 2017? Oficiala? Cand incepe creditarea propriu-zisa?

#50
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View Postp0pa_24, on 10 ianuarie 2017 - 13:51, said:

Buna,

Am fost contactat de ING si mi s-a spus ca in 21 Ianuarie se vor primi informatii referitoare la Prima Casa 2017 - conditii, start fonduri, etc.

Eu am o intrebare care o pun aici, pentru ca celalalt topic are 770 de pagini si e un infern sa caut acolo.

Eu si logodnica mea vrem sa ne casatorim si in acelasi timp am gasit un apartament ce ne place si vrem sa si aplicam la Prima Casa.
Daca aplic eu, fara a fi casatoriti, daca pana se aproba dosarul ne casatorim intre timp (as vrea sa o fac totusi primavara, nu iarna la -20grd C), e prea tarziu pentru a fi considerat bun comun iar apartamentul sa se treaca pe numele amandurora ?

Va rog daca aveti caz similar sau stiti ce se intampla in cazul asta, sa imi dati un raspuns.

Multumesc
La notar va treceri amândoi pe CV 😊

#51
StrKING

StrKING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.08.2010
Se accepta la Reiffeisen codebitor prietena ? Sau doar sotie ? Multumesc

#52
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

View PostStrKING, on 23 ianuarie 2017 - 19:21, said:

Se accepta la Reiffeisen codebitor prietena ? Sau doar sotie ? Multumesc

Citez de pe un site :
"Intrebare: Isi pot uni veniturile doua persoane care nu au niciun grad de rudenie intre ele pentru un credit de Prima Casa? Stanciu Razvan, Bucuresti

Raspuns: Pentru obtinerea unui credit ipotecar prin programul guvernamental Prima Casa, majoritatea bancilor accepta codebitori rude pana la gradul 2, unele dintre acestea mergand chiar pana la gradul 4 de rudenie. 

Programul poate fi accesat si de tinerii dornici sa achizitioneze o locuinta, chiar daca nu sunt casatoriti la momentul aplicarii pentru credit. Una dintre conditiile de baza este ca cei doi parteneri de viata sa aiba aceeasi resedinta, iar documentele justificative le reprezinta vizele de flotant sau declaratii pe propria raspundere, cat si sa indeplineasca conditiile de eligibilitate standard impuse de program. 

Un numar redus de banci accepta codebitori care nu au niciun grad de rudenie cu aplicantul principal al creditului, iar printre acestea se numara BCR si OTP Bank. In acest caz codebitorii nu vor putea deveni si coproprietari, doar solicitantul principal, cat si sotul/sotia – functie de caz – vor fi unicii proprietari ai imobilului achizitionat prin acest program."

Edited by pintileialex86, 24 January 2017 - 20:06.


#53
kework

kework

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.04.2014
Salutare tuturor.Stiti cumva sa mai fie fonduri alocate in decembrie 2016? Consiliera de la banca imi propune sa incercam sa bagam dosarul ,ca poate mai sunt fonduri ramase.Faza este ca nu am intrebat-o daca ma afecteaza cu ceva in cazul in care nu mai sunt fonduri alocate anterior.Si sincer nu imi vine sa o mai sun,cred cam stresat-o destul :)

#54
PlutoNix

PlutoNix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2017
Am si eu doua intrebari:

1. In schita(cadastru) de la apartament s-a gresit cred intentionat la balcone: ar trebui sa fie, in schita, de latime 0.67 m cum e in realitate(plus margine 0.90 m maxim) dar pe schita de la ei apare 1.26 m. Dezvoltatorii imi spun ca o sa se rezolve dupa ce cumpar apartamentul, fac din nou cadastrul. Dar eu din ce stiu orice modificare aduci la apartament trebuie sa aprobe banca iar la acest lucru cred ca banca o sa se sesizeze ca eu la dosar am dus un cadastru iar acum acesta este mai mic la suprafata utila cu 2-3 m patrati.

2. As fi interesat si cat timp dureaza sa faca cadastrul din nou la un apartament.

Multumesc :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate