Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#73
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
http://zf.ro/banci-s...trecut-16151427

#74
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View PostAladero, on 06 februarie 2017 - 18:20, said:

Ing primeste dosare pentru prima casa au fonduri dar cer 10 % avans ,  este politica lor in loc de 5 %  la restul bancilor ei au intrat in acest program pentru markenting au facut 50 dosare tot anu trecut de prima casa fata de alte banci
Confirm. Din 12 feb avansul este de 10% la ing.

Mai sunt alte banci care au primit fonduri?

#75
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
maine aflu de la bcr si de la un broker care colaboreaza cu ei vad ca e liniste inca alti care afla merg pe burta

#76
StefanChirila1924

StefanChirila1924

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.08.2014
Am intrebat si eu astazi la UniCredit, au spus ca mai dureaza aproximativ 2 saptamani.

#77
HCC2425

HCC2425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.01.2017
De cec bank stie cineva ceva??

#78
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Observ ca pe site-ul bancii ING este urmatoarea precizare apropo de avans:
"Avansul creditului pentru Prima Casa este de minimum 10% din minimul dintre pretul de cumparare a locuintei si valoarea evaluata."

Attached Files


Edited by Shpitz, 06 February 2017 - 21:57.


#79
ionut746

ionut746

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2017

View PostShpitz, on 06 februarie 2017 - 21:56, said:

Observ ca pe site-ul bancii ING este urmatoarea precizare apropo de avans:
"Avansul creditului pentru Prima Casa este de minimum 10% din minimul dintre pretul de cumparare a locuintei si valoarea evaluata."
Ori nu am înțeles ori nu înțeleg termenul de „minimul”..Au vreun exemplu?

#80
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
E in felul urmator:
- pret de vanzare apartament = 60.000 €;
- in urma evaluarii se stabileste ca acel apartament este de 55.000 €.
Valoarea minima dintre cele doua este 55.000 €.
Avansul minim pe care trebuie sa-l dau este de 10 % din cota cea mai mica, adica 5.500 €.

#81
ovidiuhatmanu

ovidiuhatmanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2017

View PostShpitz, on 06 februarie 2017 - 22:17, said:

E in felul urmator:
- pret de vanzare apartament = 60.000 €;
- in urma evaluarii se stabileste ca acel apartament este de 55.000 €.
Valoarea minima dintre cele doua este 55.000 €.
Avansul minim pe care trebuie sa-l dau este de 10 % din cota cea mai mica, adica 5.500 €.

Asta in condițiile in care si vânzătorul accepta sa iti vândă apartamentul cu 55.000 de euro. Altfel trebuie sa platesti cei 5.500 de euro (10% avans) + 5.000 de euro diferența (dintre prețul stabilit cu vânzătorul si prețul stabilit de evaluator).

#82
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
N-am auzit sa fi acceptat vreun dezvoltator/vanzator sa coboare pretul. Diferenta dintre ce imi da banca si cat e pretul de cumparare o suport eu, cumparatorul. Adica 4500 € in plus pana la 60.000 € pe langa avansul minim.
Sunt destul de multe cazuri in care se iveste situatia asta.
Bineinteles ca exista si varianta ca evaluatorului bancii sa ii iasa o suma mai mare decat cea de vanzare. Atunci avansul de 10% catre banca va fi din suma ceruta de vanzator, ea fiind valoarea minima in ecuatia data.

#83
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
Sunt niste fonduri ramase de anul trecut  . Bcr nu are inca fonduri

#84
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Am discutat astazi cu un consultant de la Kiwi Finance si confirm ca se primesc dosare si la BRD.

#85
doinne

doinne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.07.2010
Eu am depus actele ieri la ING  și azi m au sunat și mi au zis ca am ok-ul băncii sa vin cu actele casei . Sper sa fie bine



#86
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
Ai depus si  ti au acceptat avansul este de 10 % pe care l ai dat ? Mersi

#87
roxana9105

roxana9105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.01.2017
Si eu am depus dosarul tot la ING ieri si azi ma anunta ok-ul bancii. Din ianuarie m-a anuntat consiliera ca va fi 10% avansul si asa am facut si antecontractul. Problema la noi este ca apartamantul care urmeaza sa il cumparam este achizitionat tot cu prima casa, dar achitat integral in ianuarie. Acum propietarul asteapta un acord de radiere de la fond, stiti careva cam cat dureaza toata treaba aceasta?

#88
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Confirm eu. La ING este 10% Avans. Si eu am cererea depusa. Inca n-am actele casei totusi.. mai caut proprietate.

#89
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postroxana9105, on 08 februarie 2017 - 08:42, said:

Si eu am depus dosarul tot la ING ieri si azi ma anunta ok-ul bancii. Din ianuarie m-a anuntat consiliera ca va fi 10% avansul si asa am facut si antecontractul. Problema la noi este ca apartamantul care urmeaza sa il cumparam este achizitionat tot cu prima casa, dar achitat integral in ianuarie. Acum propietarul asteapta un acord de radiere de la fond, stiti careva cam cat dureaza toata treaba aceasta?
Eu in 12.01 am trimis cererea pe mail, in 13.01 deja au pus acordul pe posta. A facut 2 saptamani cu posta.

#90
Laramara

Laramara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2017
Buna ziua. M am angajat de 1luna la o firma dupa o pauza de 4,5ani(am fost plecata din tara)cu salariul de inceput 1500 lei urmand ca dupa 3 luni sa creasca la 2000. Am intrebat la banca si am inteles ca dupa 3 luni de la angajare se poate depune dosar pt prima casa. Sotul meu are contract de munca dar in alta tara si mi s a spus ca nu se ia in considerare venitul lui.avem si un bebe. In aceste conditii as putea obtine un credit PC si ce valoare? Daca a fost cineva in situatie asemantaore si imi poate da detalii as fi recunoscatoare. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate