Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#55
baros88

baros88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 02.12.2009
PlutoNix - da, conteaza. Trebuie sa.i ai trecuti. Iti vor cere RLV.ul si se va uita si evaluatorul. Mie mi.au gasit etajul gresit in certificatul energetic, dar s.a rezolvat.

Legat de fonduri - am inceput acest minunat proces pe la sf anului 2016. Initial am vrut prin BT, dar nu primeau dosare noi si m.au tinut pe loc vreo 2 sapt. Am ajuns la BRD, singurii care aveau fonduri disponibile si primeau dosare noi (m.au anuntat ca nu.s siguri daca voi prinde plafonul din decembrie). Dosarul a fost aprobat de catre banca si acum astept noul plafon. Din ce am citit si auzit, prin februarie ar trebui sa se dea drumul...sper. Macar se va topi zapada si voi avea loc de parcare. Hahah. :))

#56
HCC2425

HCC2425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.01.2017
PlutoNix, la cadastru se poate rezolva si intr-o sau maxim a doua zi.

#57
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
GHEORGHE PIPEREA:
"Prevăd că Programul Prima Casă va dispărea anul acesta"
BURSA 30.01.2017

Quote

*  Ministerul Finanţelor vrea să scadă cu 15% plafonul pentru Prima Casă
*  Valoarea totală a garanţiilor plătite până acum pe acest program se ridică la peste 44 milioane lei
*  Programul Prima Casă nu intră sub efectul Legii dării în plată

Nu stiu cat de credibil si obiectiv e Piperea, problame este ca dupa ce trece galceava cu ordonantele si vor trece un buget utopic, pe ascuns vor strange baierele pungii.

Inflatia va creste, ROBOR va creste (nu poate sta la infinit la minim istoric), cursul o va lua tiptil din loc. Asta va crea presiuni mai ales pe beneficiarii programului Prima Casa (noua mica burghezie).

#58
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Am observat manipularea din presa legata de "scaderea" plafonului pentru Prima Casa in 2017. De fapt, lucrurile nu stau chiar asa:

- acest plafon pentru 2017 a fost stabilit inca din 2016 de guvernul Ciolos (prin acel plan pe 5 ani, daca va mai aduceti aminte)
- 2016 a fost primul an in care s-a mai acordat pe final de an, in decembrie!, o noua/ultima suplimentare (astfel incat fondurile alocate au crescut pe final de an, dupa multiple suplimentari pe parcursul anului, pana la vreo 2,8 mld lei); asta nu exclude posibilitatea ca acelasi lucru sa se intampla si in 2017;
- in 2017 statul va garanta un procent mai mic pentru locuintele vechi (40% in loc de 50%), astfel incat, la aceleasi fonduri s-ar putea acorda mai multe credite Prima Casa pentru apartamente vechi.

Quote

Pentru acest an, bugetul alocat programului Prima Casă este de 2,5 milioane de lei, stabilit încă de anul trecut prin Memorandumul pentru Strategia Programului Prima Casă pentru următorii cinci ani.
http://www.economica...521_132334.html

In plus, dl. Piperea se pare ca nu stie ca marja bancii este de 2% in prezent la creditele Prima Casa:

Quote

Acum, creditul Prima Casă este compus dintr-o marjă de 2,5% şi dintr-un ROBOR care, la şase luni, este în jur de 0,8%

Edited by soft0811, 30 January 2017 - 11:05.


#59
DragosG1988

DragosG1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2016
Si nici nu are habar ca e vorba de ROBOR3M, nu 6M. Pe astia i-am votat, pe astia ii avem. Mostra de competenta, demagogie si vorbe goale.

#60
ionut746

ionut746

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2017
Salutare tuturor. Nu știu dacă e off topic dar încerc o întrebare la voi. Eu am venitul de 1070 de lei iar soția mea are 1500..Problema este ca eu sunt pe perioada nedeterminata dar ea (care ne poate ajuta să luăm mai mulți bani) este pe perioadă determinată...Am încercat să caut peste tot dacă pot obține credit PC pe ea. La fiecare bancă se cere ca in contract să fie clauza cum că contractul va fi prelungit ulterior...Știe cineva vreo bancă mai flexibilă? BT și BCR știu sigur că nu acceptă...Posted Image

#61
ovidiuhatmanu

ovidiuhatmanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2017

 ionut746, on 02 februarie 2017 - 08:50, said:

Salutare tuturor. Nu știu dacă e off topic dar încerc o întrebare la voi. Eu am venitul de 1070 de lei iar soția mea are 1500..Problema este ca eu sunt pe perioada nedeterminata dar ea (care ne poate ajuta să luăm mai mulți bani) este pe perioadă determinată...Am încercat să caut peste tot dacă pot obține credit PC pe ea. La fiecare bancă se cere ca in contract să fie clauza cum că contractul va fi prelungit ulterior...Știe cineva vreo bancă mai flexibilă? BT și BCR știu sigur că nu acceptă...Posted Image

Încearcă la Alpha Bank.

#62
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

 ovidiuhatmanu, on 02 februarie 2017 - 09:59, said:


Încearcă la Alpha Bank.
Chiar si bancpost. Din câte stiu si diurna iti iau in calcul, daca intră în cont lunar.

#63
ionut746

ionut746

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2017

 pintileialex86, on 02 februarie 2017 - 10:07, said:

Chiar si bancpost. Din câte stiu si diurna iti iau in calcul, daca intră în cont lunar.
Mulțumesc frumos pentru ajutor. Voi încerca :)

#64
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Stiti cumva cind se vor primi noi dosare?

#65
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

 juannn, on 04 februarie 2017 - 17:00, said:

Stiti cumva cind se vor primi noi dosare?
In sfarsitul lunii ianuarie am fost la BT si au spus ca in minimum o luna ar trebui să accepte si noile dosare. Acum ce sa va zic ... Vom vedea.

#66
ovidiuhatmanu

ovidiuhatmanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2017

 juannn, on 04 februarie 2017 - 17:00, said:

Stiti cumva cind se vor primi noi dosare?

La ING au inceput sa primească dosare.

#67
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
O sa intreb si eu luni la ing sa vad.

#68
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

 juannn, on 04 februarie 2017 - 17:53, said:

O sa intreb si eu luni la ing sa vad.
Asteptam noutăti.

#69
baros88

baros88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 02.12.2009
haha. iar se primesc dosare noi fara fonduri, sau poate s'au facut repartizarile. la BRD nu am auzit nimic.

#70
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Si se pare ca avansul a crescut la 10% si pentru prima casa?

#71
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

 Mytzu, on 06 februarie 2017 - 17:56, said:

Si se pare ca avansul a crescut la 10% si pentru prima casa?
Ne poti da detalii mai exacte ?

#72
Aladero

Aladero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.01.2017
Ing primeste dosare pentru prima casa au fonduri dar cer 10 % avans ,  este politica lor in loc de 5 %  la restul bancilor ei au intrat in acest program pentru markenting au facut 50 dosare tot anu trecut de prima casa fata de alte banci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate