Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#55
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 13:38, said:

Uitandu-ma pe schema este 3m gaura de intrare, doar rampa este lata de 4m. Asta este in ideea ca trebuie sa parchezi cu spatele si sa poti sa iti pozitionezi masina pana ajungi la intrarea in garaj.
Posted Image greu si cu manevrelea astea. iti spun eu ca dupa o luna-doua o  parchezi cu ochii inchisi. o sa te convingi si singur.
Attached File  Copy of etaj 1.png   215.3K   99 downloads

#56
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Te cred, dar nu numai eu conduc masina, si apoi numai o data trebuie sa gresesti si s-a "recuperat" investitia.

#57
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Iti pui chestia aia cu senzori de parcare ..

https://www.comenzi....zori-de-parcare

Edited by doarUNom, 21 November 2016 - 14:39.


#58
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu nu stiu ce-i cu arhitectii astia din Cluj ... si cu nivelul din constructii in general. Parca nu ar fi zice-se centru universitar si cu facultate de arhitectura.
Mbun Posted Image Sa incepem cu inceputul si cu un bun venit printre visatorii la casute !

Ca si compartimentare mi se pare dragut, destul de functional si maare - de construit, de mobilat, de incalzit, de intretinut Posted Image Dar asta voi stiti de ce anume aveti nevoie.

Ai studiu geo? Terenul e ok in zona in care construiesti ?

Bugetul, la preturile de constructii din Cluj si la suprafata construita ce o vad pe planuri ... e departe de realitate. Si nu ma refer aici la construit cu firma ci asa, cu echipe mici (dar musai recomandate, chiar daca iesi putin mai scump, altfel e jale la cat trebuie sa repari dupa echipele mai slabe - majoritatea din zona - si in final iesi mai scump). Si da, fara bani in avans. Poate asa, un 1000 eur pentru organizarea de santier sau daca ai o echipa in care chiar ai incredere.

Geamurile acelea de la demisol de ce au acea "groapa" in fata ?

Exteriorul zau daca pare a fi facut de un arhitect. Am avut si eu de-a face cu unul din asta. Am ales sa trec la urmatorul decat sa ma tot chinui cu detalii si explicatii. Daca ai un buget atunci la exterior sa puna doar decorativa, poate mici elemente arhitecturale, dar piatra/lemn sau orice alt finisaj de genul asta creste costurile semnificativ. Bucata aceea de zid din fata unde acoperisul nu are streasina e ciudata si iti poate crea probleme in timp.

Cat despre ytong vs caramida consider ca o echipa buna iti va zidi caramida la fel de bine ca si ytong-ul. Daca echipa e slaba, nu mai conteaza cu ce zidesti. Eu clar as merge pe varianta cea mai avantajoasa dpdv al investitiei si care imi ofera izolatia dorita.

Edited by dana84, 21 November 2016 - 14:46.


#59
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Eu nu stiu ce-i cu arhitectii astia din Cluj ... si cu nivelul din constructii in general. Parca nu ar fi zice-se centru universitar si cu facultate de arhitectura.
Mbun Posted Image Sa incepem cu inceputul si cu un bun venit printre visatorii la casute !


Merci de comentariu, o sa incerc sa raspund la citeva puncte (la care stiu sa iti raspund)

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Ca si compartimentare mi se pare dragut, destul de functional si maare - de construit, de mobilat, de incalzit, de intretinut  Dar asta voi stiti de ce anume aveti nevoie.
Ai studiu geo? Terenul e ok in zona in care construiesti ?

Am studiu geo, arhitectul a zis ca terenul este ok. relativ plat nu este panza freatica la suprafata.

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:


Bugetul, la preturile de constructii din Cluj si la suprafata construita ce o vad pe planuri ... e departe de realitate. Si nu ma refer aici la construit cu firma ci asa, cu echipe mici (dar musai recomandate, chiar daca iesi putin mai scump, altfel e jale la cat trebuie sa repari dupa echipele mai slabe - majoritatea din zona - si in final iesi mai scump). Si da, fara bani in avans. Poate asa, un 1000 eur pentru organizarea de santier sau daca ai o echipa in care chiar ai incredere.

Nu am inteles ce vrei sa spui despre buget, ajunge sau nu dupa tine ?

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:


Geamurile acelea de la demisol de ce au acea "groapa" in fata ?

Nu stiu, poate ca este mai sus un pic terenul pe partea aceea, trebuie sa intreb.

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:


Exteriorul zau daca pare a fi facut de un arhitect. Am avut si eu de-a face cu unul din asta. Am ales sa trec la urmatorul decat sa ma tot chinui cu detalii si explicatii. Daca ai un buget atunci la exterior sa puna doar decorativa, poate mici elemente arhitecturale, dar piatra/lemn sau orice alt finisaj de genul asta creste costurile semnificativ. Bucata aceea de zid din fata unde acoperisul nu are streasina e ciudata si iti poate crea probleme in timp.


Interesant ca nimanui nu i-a placut, doar eu si cu nevastamea am zis "whatever it's a house", nu imi place, nu imi displace, deci mai trebuie sa lucram la design.

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Cat despre ytong vs caramida consider ca o echipa buna iti va zidi caramida la fel de bine ca si ytong-ul. Daca echipa e slaba, nu mai conteaza cu ce zidesti. Eu clar as merge pe varianta cea mai avantajoasa dpdv al investitiei si care imi ofera izolatia dorita.

Sa inteleg ca ai alege caramida 25cm + eps 20cm ?

Am vorbit cu arhitectul si mi-a zis ca in CU este specificat ca aliniamentul casei trebuie sa fie 3-5m, adica nu pot sa retrag casa mai mult de 5m pentru a avea o rampa mai ok la demisol. Deci singura solutie este sa ridic casa, dar asta inseamna ca poate si cornisa vine mai sus, si sunt limitat la 6m. Ce rahat.

#60
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Nu am inteles ce vrei sa spui despre buget, ajunge sau nu dupa tine ?
Nope. Nu are cum sa ajunga. Realist si daca vrei ceva cat de cat de calitate (atat materiale cat si manopera).

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Interesant ca nimanui nu i-a placut, doar eu si cu nevastamea am zis "whatever it's a house", nu imi place, nu imi displace, deci mai trebuie sa lucram la design.
IT-isti :P ?

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Sa inteleg ca ai alege caramida 25cm + eps 20cm ?
Asta am si ales deja. De fapt caramida 25cm + vata 20 cm.

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Am vorbit cu arhitectul si mi-a zis ca in CU este specificat ca aliniamentul casei trebuie sa fie 3-5m, adica nu pot sa retrag casa mai mult de 5m pentru a avea o rampa mai ok la demisol. Deci singura solutie este sa ridic casa, dar asta inseamna ca poate si cornisa vine mai sus, si sunt limitat la 6m. Ce rahat.
Huh? Eu nu inteleg. Aliniamentul in Cluj e : minim 3m pe laterale si minim 5m in fata si in spate. Cum sa nu poti sa lasi 6m in fata daca tu vrei?

#61
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:10, said:

Nope. Nu are cum sa ajunga. Realist si daca vrei ceva cat de cat de calitate (atat materiale cat si manopera).

Cam care ar fi costul aproximativ dupa tine ? sa stiu cu cit am gresit

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:10, said:


IT-isti Posted Image ?
Da

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:10, said:

Asta am si ales deja. De fapt caramida 25cm + vata 20 cm.
Ok, vata in loc de eps, o sa mai studiez

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:10, said:

Huh? Eu nu inteleg. Aliniamentul in Cluj e : minim 3m pe laterale si minim 5m in fata si in spate. Cum sa nu poti sa lasi 6m in fata daca tu vrei?
Am pus in print de la CU la sectiunea aliniament.

Attached Files



#62
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:10, said:

IT-isti :P ?
Voi ar trebui sa fiti ajutati cel mai putin :D ..pentru ca stati bine cu banutii


#63
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Mersi merci, acum lăsând gluma la o parte Dana ma îngrijorează, credeam ca măcar partea aia am rezolvat-o.

#64
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 15:25, said:

Mersi merci, acum lăsând gluma la o parte Dana ma îngrijorează, credeam ca măcar partea aia am rezolvat-o.
Care parte ai rezolvat-o?

#65
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 doarUNom, on 21 noiembrie 2016 - 15:22, said:

Voi ar trebui sa fiti ajutati cel mai putin Posted Image ..pentru ca stati bine cu banutii
Tz, tz :)

 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 15:25, said:

Mersi merci, acum lăsând gluma la o parte Dana ma îngrijorează, credeam ca măcar partea aia am rezolvat-o.
Pai realist, daca solul nu o sa iti ceara nimic in plus fata de ce se vede in studiul geo (care sper ca l-ai facut pe bune, cu cineva ok - si nu e copy&paste cum se mai practica) si daca structura iese ceva normal, fara nimic iesit din comun care sa genereze costuri suplimentare - atunci la rosu estimarea mea e undeva la 55-60k. Iar rosu reprezinta o treime din final. Din nou, grosier calculat. Daca mai pui si tu mana sau ai in familie ajutoare pe partea asta de constructii, atunci poti sa mai scazi din costuri.

 brawnie, on 21 noiembrie 2016 - 15:34, said:

Care parte ai rezolvat-o?
Costurile ... alea de care ne lovim toti cu capul dupa ce incepem. Inainte totul e mai ieftin.

#66
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:41, said:

Pai realist, daca solul nu o sa iti ceara nimic in plus fata de ce se vede in studiul geo (care sper ca l-ai facut pe bune, cu cineva ok - si nu e copy&paste cum se mai practica) si daca structura iese ceva normal, fara nimic iesit din comun care sa genereze costuri suplimentare - atunci la rosu estimarea mea e undeva la 55-60k. Iar rosu reprezinta o treime din final. Din nou, grosier calculat. Daca mai pui si tu mana sau ai in familie ajutoare pe partea asta de constructii, atunci poti sa mai scazi din costuri.

Am pus atasament concluziile studiului geo. Eu nu pun mana ca apoi trebuie sa repare altii Posted Image. Si in afara de un electrician nu am pe nimeni sa ma ajute fizic. Daca nu as face demisolul cu cit ar scadea costurile oare asa groso modo (10,15,20,25 mii euro) ??

Attached Files



#67
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 dana84, on 21 noiembrie 2016 - 15:41, said:

Tz, tz :)
Mai zic una (ca sa ma descarc :D) si dupa aia tac :)
Voi din sfaturile pe care le dati ..faceti advertoriale din care scoateti banuti.
Noi ..degeaba le facem pentru ca nu ne pricepem sa le asezam cat mai "in fata cererilor " ca sa avem audienta ..






 danfizesan, on 21 noiembrie 2016 - 15:49, said:

Daca nu as face demisolul cu cit ar scadea costurile oare asa groso modo (10,15,20,25 mii euro) ??
Depinde de solutia structurala si arhitecturala finala.



#68
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 doarUNom, on 21 noiembrie 2016 - 15:52, said:

Mai zic una (ca sa ma descarc Posted Image) si dupa aia tac Posted Image
Voi din sfaturile pe care le dati ..faceti advertoriale din care scoateti banuti.
Noi ..degeaba le facem pentru ca nu ne pricepem sa le asezam cat mai "in fata cererilor " ca sa avem audienta ..

Nu stiu daca am inteles ce ai vrut sa zici, acum ca te-ai racorit zi-mi si parerea ta care este costul la rosu al cladirii, asa groso modo cum a pus Dana ?

Mda. la orice intrebare rasunsul corect este "depinde", ai facut curs de project manager ? :D.

Ai macar un range "de la" " pana la"?

#69
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
demisolul tau fara 10k nu il scoti....la rosu !

in rest 150-160 euro/mp e o estimare destul de aproape de adevar....vorbim la rosu, da?

#70
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
A aproximat bine Dana.


#71
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
ok, now we are talking. estimarea mea a fost ca demisolul este cam 15-20.000 euro finisat, avand in vedere ca acolo este doar gresie de trafic sau ceva sapa unde este garajul si gresie unde este pivnita si centrala. mai trebuie tencuit.

am fost optimist cu demisolul ?

#72
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 brawnie, on 21 noiembrie 2016 - 15:59, said:

demisolul tau fara 10k nu il scoti....la rosu !
Posibil si mai mult . Daca ii da structuristul o varianta cu radier general (Doamne ajuta ) ? :D


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate