Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

takashi90

takashi90

Active Member

• Grup: Members
Poze?

danfizesan

danfizesan

Senior Member

• Grup: Senior Members
salut, am pus cateva poze in ordine aleatoare

Attached Files

takashi90

takashi90

Active Member

• Grup: Members
Foarte frumos, să o stăpâniți sănătoși.
Ușa de la intrare cum se deschide de afară, doar cu cheie?

danfizesan

danfizesan

Senior Member

Da, mi-a zis Radu de 10 ori ca o sa îmi para rău. Dar deocamdată este ok. Poate la un moment dat o sa ma închid afara iarna în pijama, dar deocamdată am evitat evenimentul.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Pai iti iei telefonul si deschizi usa de la garaj :)

danfizesan

danfizesan

Senior Member

yep, dar între timp (înainte de finisaje) am zidit ușa directa între garaj și hol,asa ca rămân în garaj. Clar este mai bine decât afară.

Edited by danfizesan, 07 February 2022 - 18:06.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Am zidit-o si eu :D

edi10000

edi10000

Senior Member

Cat are pana la urma casa? Cat a costat la final?

danfizesan

danfizesan

Senior Member

casa are 195mp și numărătoarea s-a oprit la 220.

edi10000

edi10000

Senior Member

Daca in banii astia este inclus si terenul este excelent.

danfizesan

danfizesan

Senior Member

aaa,nu. Se oare ca nu ți-ai făcut casă recent. De când am construit eu au crescut preturile la materiale cel puțin 50% și la manopera peste 100%, cel puțin în zona Clujului.

DIY

DIY

Senior Member

Frumos!
Ce fel de vopsea ai folosit pentru pardoseala garajului?
Multumesc.

View Postdanfizesan, on 07 februarie 2022 - 18:06, said:

[...]am zidit ușa directa între garaj și hol,[...]

De ce?

View Postbobitzaaa, on 07 februarie 2022 - 19:50, said:

Am zidit-o si eu Posted Image

De ce?

danfizesan

danfizesan

Senior Member

am folosit Oskar direct pe beton. pana acum se prezintă ok,  este a 2-a iarna și nu s-a desprins.
Relativ la ușa, ușa mea de la întrare în casa este fix lângă ușă de la garaj, deci o ușă din hol în garaj ma scăpa de exact 6 pași. Am hotărât ca nu merita.
Pe lângă faptul ca în perioada tranzitorie, când nu aveam ușa la garaj, ar fi trebuit sa pun o ușă mai solida sa nu intri pe acolo în casă.
Asa că, a dispărut din peisaj. Nu îmi pare rău, acum am cu 2mp mai mult spațiu de perete în garaj și unde era ușa, in hol, vine o oglindă, sa văd dacă mă duc în pijama la job sau dacă am o "bad hair day".

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

La mine iesirea din casa in garaj era pe sub casa scarii, unde am camara. Se poate intra in garaj prin spatele casei sau prin fata casei. Ajunge.

DIY

DIY

Senior Member

View Postdanfizesan, on 02 martie 2022 - 00:31, said:

am folosit Oskar direct pe beton. pana acum se prezintă ok,  este a 2-a iarna și nu s-a desprins.
Relativ la ușa, ușa mea de la întrare în casa este fix lângă ușă de la garaj, deci o ușă din hol în garaj ma scăpa de exact 6 pași. Am hotărât ca nu merita.
Pe lângă faptul ca în perioada tranzitorie, când nu aveam ușa la garaj, ar fi trebuit sa pun o ușă mai solida sa nu intri pe acolo în casă.
Asa că, a dispărut din peisaj. Nu îmi pare rău, acum am cu 2mp mai mult spațiu de perete în garaj și unde era ușa, in hol, vine o oglindă, sa văd dacă mă duc în pijama la job sau dacă am o "bad hair day".

Yey! Oskar direct pe beton intentionez sa folosesc si eu. La tine, arata super! A fost aplicat cu tafaletul?
Aha ... Am inteles, cu usa, dintre casa si garaj. Am avut o curiozitate fiindca, in general, e o lupta, aici pe forum, in a-i convinge pe unii ca garajul e moft. Mi-era teama ca, acum, odata ce s-au contruit garajele, incepea lupta impotriva accesului, direct, in casa Posted Image

View Postbobitzaaa, on 02 martie 2022 - 09:36, said:

La mine iesirea din casa in garaj era pe sub casa scarii, unde am camara. Se poate intra in garaj prin spatele casei sau prin fata casei. Ajunge.

Aha. Am inteles. Eu am avut garaj cu usa, inspre casa, si mi-a placut asa. Mult! Pe de alta parte, daca ar fi fost sa aleg intre acces direct si extra spatiu de depozitare, as fi facut aceeasi rocada, ca tine.
Pe de si mai alta parte ... acum am garajul la vreo 40m de casa Posted Image

Edited by DIY, 03 March 2022 - 20:18.

danfizesan

danfizesan

Senior Member

Dacă as avea asa teren mare și eu as fa e garajul departe și mai mare sa pot sa îmi fac și sala de antrenament în el, ff puțin pt mine și în specially fiul meu care face triatlon.
Un alt dezavantaj la ușa directa, era ca îmi întra gazele de la mașină direct în casa, nu știu dacă este asa, dar de asta mi-a fost frică.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Se estompeaza rapid mirosul gazelor, fara aerisire. Am diesel euro5 cu DPF functional, alea puturoase bine :D. Eu am in garajul lipit de casa: camera tehnica cu grup sanitar, TG, tablouri PV, invertor, frigider 2, lada frigo, masina iarna, si alte chestii ce nu incap in casa, precum o groapa in placa unde s-a spart teava de apa. Asadar, pentru prima casa, cu buget nesigur si experienta mica, recomand garaj lipit de casa. Este foarte util! PS: incalzesc garajul pasiv, peretele casei comun cu garajul este neizolat atat cat e in contact cu garajul, dar garajalul da. Minima ultimelor 2 sezoane a fost 12*C.

Edited by bobitzaaa, 03 March 2022 - 20:35.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate