Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#1477
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Bylly00, on 02 martie 2019 - 10:29, said:

Nu am de gand sa fac curse cu scaunele cu rotile sau mai stiu eu ce minuni.
Join my world, dar ca si consolare concursurile cu scaunele cu rotile sunt bestiale :D
Cu trotinete, biciclete, skateboard nu mai zic.
Deși am alt parchet, încă rezista eroic la astfel de tratamente. Probabil nu pentru multi timp ...

#1478
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Ai mei au trecut de stadiul acesta, deci am șanse mai mari sa supraviețuiască parchetul.

#1479
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Am terminat cu parchetul "lipit", am avut 2 zile pauza de mesteri, asa ca am mai adunat de prin ultima camera care inca nu are parchet, sa ma pregatesc sa pun laminatul sambata si apoi este inchis si acest subiect. Am primit treptele, sunt stivuite frumos, astept sa termin si cu gresia in holul de jos si apoi programez lipirea treptelor.

Dupa consultari cu sotia, am trimis inapoi usile sa le revopsim in alb (acum sunt maro). Dupa ce sunt gata de vopsit le si instalez, avand in vedere ca deja am parchet/gresie in zona tuturor usilor.

Facut design la dormitoarele copiilor, si cam asa ne-am gandit:

Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. S-a instalat chiuveta la bucatarie, si bineinteles ca s-a pus scurgerea cu care a venit chiuveta. Problema mea este ca imi ocupa tot spatiul ala unde trebuia sa pun cosurile de gunoi, acolo am un sertar mare pe care voiam sa pun cosurile. Oare ce optiuni am pentru scurgerile astea (chiuveta este dubla) ?

Edited by danfizesan, 06 March 2019 - 09:22.


#1480
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Vrei (aproape) acelasi mobilier in toate trei camerele? Copiii nu au diferite varste/preferinte ? Poate le-ar placea sa aiba camere mai personalizate?

#1481
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
problema este ca imaginatia mea are limite. Am povestit cu ei si am primit acceptul de la fiecare, ei au ales accentele (culorile) in camerele lor.

#1482
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 danfizesan, on 06 martie 2019 - 09:22, said:

...
Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. S-a instalat chiuveta la bucatarie, si bineinteles ca s-a pus scurgerea cu care a venit chiuveta. Problema mea este ca imi ocupa tot spatiul ala unde trebuia sa pun cosurile de gunoi, acolo am un sertar mare pe care voiam sa pun cosurile. Oare ce optiuni am pentru scurgerile astea (chiuveta este dubla) ?
O astfel de problema am avut si eu, doar ca ma incurca "decat" gatul ce intra in teava de canalizare. Acolo am pus un flexibil,

#1483
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 cristobob, on 06 martie 2019 - 09:41, said:

O astfel de problema am avut si eu, doar ca ma incurca "decat" gatul ce intra in teava de canalizare. Acolo am pus un flexibil,

Si rezolvarea ?

Am un drum la Bucuresti pe la sfarsitul lunii si ma gandeam la un sistem din asta:

https://www.ikea.com...ducts/90311540/

#1484
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu in Leroy am găsit pentru o cuva.
Pentru chiuveta cu doua cuve pare să fie asta și zice că are economie de spatiu https://www.leroymer...ntil-d90mm/6579

#1485
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 danfizesan, on 06 martie 2019 - 09:50, said:


Si rezolvarea ?

De la imbinarea ultimului cot, am pus un tub felxibil, rezultand aproximativ ceea ce ai in poza.

#1486
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
avand in vedere ca nu este asa graba, o sa astept 2 saptamani pana merg la IKEA. Si apoi o sa incerc sa o instalez eu, sa vad care sunt premizele unei inundatii :D.

#1487
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Ce latime faci la paturi? Eu ma gandeam la 120, sa poata dormi cu un alt copil daca e cazul.

#1488
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

 danfizesan, on 06 martie 2019 - 09:50, said:


Si rezolvarea ?

Am un drum la Bucuresti pe la sfarsitul lunii si ma gandeam la un sistem din asta:

https://www.ikea.com...ducts/90311540/

Exact la modelul Ikea ma gandeam si eu. Nu am montat vreun sifon Ikea, la bucatarie, dar am sifoane duble in doua bai si unul simplu in alta baie. Asta ca sa le mentionez doar pe cele din prezent. Functioneaza impecabil. Am inlocuit, totusi, racordul flexibil cu teava lisa. Nu suport ideea de tub flexibil pe traseul de canalizare.

#1489
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 puisor, on 07 martie 2019 - 18:44, said:

Ce latime faci la paturi? Eu ma gandeam la 120, sa poata dormi cu un alt copil daca e cazul.

Pentru băiatul cel mare (13 ani) a fost cererea lui expresa sa fie de 120. Pentru fetita mai mica (9 ani) am considerat noi ca ii trebuie de 120 având în vedere ca la vasta aceasta și în continuare are colege care mai vin sa doarmă la noi (si in alte dați merge ea la ele). Asa ca implicit o sa ii fac și celui mai mic de 120 ca să fie la fel și sa am mai puține feluri de cearceafuri, plapume etc.

 DIY, on 07 martie 2019 - 21:07, said:


Exact la modelul Ikea ma gandeam si eu. Nu am montat vreun sifon Ikea, la bucatarie, dar am sifoane duble in doua bai si unul simplu in alta baie. Asta ca sa le mentionez doar pe cele din prezent. Functioneaza impecabil. Am inlocuit, totusi, racordul flexibil cu teava lisa. Nu suport ideea de tub flexibil pe traseul de canalizare.

Am povestit cu instalatorii în seara aceasta, le-am arătat ce vreau sa iau și ziceau ca este foarte ok, asa ca pun o poza când este pus în practică.

#1490
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Pentru cei care au IPAT: sunt curios zonele de contact intre faianta si gresie sau intre plinta de gresie si gresia de pe podea au fost rostuite cu rost de gresie sau cu silicon ? la mine in CT tot rostul de pe margini s-a uscat si s-a crapat. Aseara am pus silicon la culoare in zonele acelea. Am ajuns la silicon pentru ca vazusem ca unii pun si la dus la zona verticala de imbinare intre faiante.

#1491
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 29.04.2008
Eu sunt aproape sigur ca am rost. Nu cumva ai temperatura prea mare in instalatie?

#1492
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine a crapat pe alocuri..dar numai in bucatarie unde am plinta mica facut din gresie..In bai..sau in CT..unde am faianta pana sus..aproape..nu am vazut sa fie probleme.Eu am folosit acelasi tip de chit peste tot..(si pe pardoseala..si pe pereti).

#1493
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
temperatura este de 35 grade setata în centrala, și merge și printr-o butelie de amestec. Returul este la 32 grade, deci apa in instalația principala este pe la 33 grade probabil.
Dar este o încăpere care are multe chestii înăuntru, țevi spre distribuitor, distribuitorul in sine, toate generează căldura, ma rog pierd căldura din agent.
Eu am văzut fenomenul la CT, dar o sa ma uit azi și la bai și bucătărie, dar parca acolo nu ma astept sa fie la fel.

#1494
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Eu am rostuit, dar dupa 7 ani sunt locuri unde lipseste sau pur si simplu mai trage aspiratorul cate o bucatica din cand in cand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate