Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Jurnal casa Zorilor/cluj-napoca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1762 replies to this topic

#1495
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
eh, la 7 ani eu zic ca este foarte bine, si-a trait viata. Rostul meu are 4 luni. La cit este de uscat eu zic ca este de la incalzire, trebuie sa mai studiez un pic problema.

#1496
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca la mine..la imbinarea intre prdoseala si faianta de pe pereti..pur si simplu nu s-au chinuit prea tare cu rostul ala..si l-au pus asa..sa fie la prima inspectie.

#1497
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
si l-ai lasat asa ? nu ma refer la dus unde este multa apa, ci in general la baie, sau CT unde mai speli pe jos si apa poate sa se infiltreze acolo. Bineinteles ca nu este multa apa, dar suficient sa ai o sursa de mucegai sau altele asemenea.

#1498
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanfizesan, on 06 martie 2019 - 09:22, said:

...
Am o intrebare, poate ma ajuta cineva. S-a instalat chiuveta la bucatarie, si bineinteles ca s-a pus scurgerea cu care a venit chiuveta. Problema mea este ca imi ocupa tot spatiul ala unde trebuia sa pun cosurile de gunoi, acolo am un sertar mare pe care voiam sa pun cosurile. Oare ce optiuni am pentru scurgerile astea (chiuveta este dubla) ?

View Postcristobob, on 06 martie 2019 - 09:41, said:

O astfel de problema am avut si eu, doar ca ma incurca "decat" gatul ce intra in teava de canalizare. Acolo am pus un flexibil,
Asa arata:

Attached Files



#1499
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Super, merci

#1500
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
am terminat baia copiilor, facut curat (in afara de oglinda care a fost instalata doar vineri), montat accesorii. Am o singura dilema: unde sa pun suportul pentru hartie igienica ? In mod normal este bine daca este un perete lateral WC-ului si sta acolo, dar eu nu am. Hmm dileme dileme.

Attached Files



#1501
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Un suport vertical, de genul asta.
Attached File  res_8c2232b13896ced1b900c60cdc08d4c2_full.jpg   26.02K   3 downloads

#1502
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu e neaparat sa fie prins de perete. Sunt diverse suporturi "free-standing". google it :)

https://www.ikea.com...ducts/30253072/

#1503
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpuisor, on 18 martie 2019 - 10:16, said:

Un suport vertical, de genul asta.
Attachment res_8c2232b13896ced1b900c60cdc08d4c2_full.jpg

Da, este o optiune, dar eu am incercat sa nu am nimic pe podea, pentru a putea face curat in "2 timpi si 3 miscari".

View Postdanfizesan, on 18 martie 2019 - 10:05, said:

am terminat baia copiilor, facut curat (in afara de oglinda care a fost instalata doar vineri), montat accesorii. Am o singura dilema: unde sa pun suportul pentru hartie igienica ? In mod normal este bine daca este un perete lateral WC-ului si sta acolo, dar eu nu am. Hmm dileme dileme.

Desi sotia zicea ca nu mai are chef de modificari, eu cred ca in zona dusului este nevoie de putina lumina, deci un spot (care este rezistent la umiditate) ar fi ok. What say you ?

#1504
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
uitandu-ma la pozele tale voiam sa te intreb daca e lumina suficienta in baie.
Eu am in plan sa imi pun un spot si in zona dusului. Daca se poate adauga cu deranj minim, eu as face.

#1505
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdanfizesan, on 18 martie 2019 - 10:34, said:

Desi sotia zicea ca nu mai are chef de modificari,.........What say you ?

Ce importanta (mai) are? Sau vrei sa nu dormi singur in curte?

#1506
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postiladi, on 18 martie 2019 - 10:42, said:

Ce importanta (mai) are? Sau vrei sa nu dormi singur in curte?
Tare, poate reusesc sa fac fara sa se prinda.

View Postwizake, on 18 martie 2019 - 10:41, said:

uitandu-ma la pozele tale voiam sa te intreb daca e lumina suficienta in baie.
Eu am in plan sa imi pun un spot si in zona dusului. Daca se poate adauga cu deranj minim, eu as face.

Planul meu este sa scot un osb din pod, sa prelungesc firele care sunt pentru spotul principal (asa se va aprinde deodata cu cel principal), apoi dau gaura in rigips la locul cu pricina si cobor firul. Pun vata la loc si apoi OSB-ul si gata, urmeaza montajul spotului. Vorba aceea: ce poate merge gresit ?

#1507
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu ai ceva folie antivapori in zona? Sa ai grija sa o etanseizezi la loc, mai ales ca e zona cu umezeala mare.

#1508
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
mai am si folie si banda

#1509
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu cred ca ai loc suficient pentru suportul de hartie intre wc si dus (cel putin asa pare din poza). La dus ai avea nevoie de o lumina, eu am pus cate 2 spoturi de 12W 15cm in fiecare baie, au aprox 2.90 lungime. Eu am si uitat sa le spun sa puna folie intre vata si rigips, o sa vad daca se intampla ceva nasol.

#1510
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
cred ca acolo voi pune pana la urma suportul, ca nu prea ad opțiuni. Eu am in baie un spot de 22W in mijloc, baia are 4,1m lungime, și totuși cred ca mai trebuie cel puțin un spot mic de 8W în zona dusului.

#1511
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdanfizesan, on 06 martie 2019 - 09:22, said:

..........
Dupa consultari cu sotia, am trimis inapoi usile sa le revopsim in alb (acum sunt maro). Dupa ce sunt gata de vopsit le si instalez, avand in vedere ca deja am parchet/gresie in zona tuturor usilor.
...........

Am primit usile, azi operatiunea montajul. Imi plac mai mult decat cele maro, eu albe le-am vrut de la inceput. Dupa o incursiunea in zona maro, a ajuns si sotia la aceeasi concluzie.

Attached Files



#1512
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Asa o chestie colaterala. M-am hotărât sa îmi tai singur plintele și sa le lipesc, avand in vedere ca pereții nu sunt perfecți, și as vrea sa iese bine, și am răbdarea sa le bibilesc pana sunt mulțumit.
Am împrumutat o scula de tăiat de la coleg Einhell, TC 2131. Deci ca să tai 45 grade la stânga, trebuie sa setez aparatul la 47 grade și pe verticala +1,5 grade, iar dacă vreau sa tai 45 grade la dreapta trebuie setat 43,5 grade și - 1 grad e verticala. asta la o scula care costa 1000 ron. Pe langa aceste setări baza ar fi trebuit slefuita sa fie complet dreaptă și guide-ul la fel (ceea ce nu mi-am permis nefiind al meu). Asa ca grija la ce scule folosiți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate