Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41540 replies to this topic

#1387
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View PostAndreiNR, on 06 septembrie 2017 - 08:02, said:

In primul rand "problema" cu unghiurile de vizualizare a fost demult rezolvata de plasme. Acestea imparteau multe din caracteristicile bune ale CRT-urilor cum ar fi nhegrul foarte adanc(mai bun pe CRT ce-i drept), unghiuri, miscarea foarte buna datorita afisarii PWM, culori "organice" vii datroita tehnologiei cu fosfor. Deci, astfel de probleme nu au existat pentru unii.

Iar plasmele cat costau? Dupa cum spuneam, trebuie/trebuia sa dai un sac de bani pt o asemenea caracteristica banala...

Edited by MediumPlayer, 06 September 2017 - 08:27.


#1388
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 14.06.2013
Plasmele au fost foarte ieftine în ultimii ani.
Sa o luam asa: 50st50, TV plasma 50" best value declarata de CNET și hdtv , un TV superb care avea controale extinse de calibrare și cam aceeasi imagine cu frățiorii mai mari gt50 și vt50 a costat la lichidare 3500ron (TREIMIICINCISUTE LEI)!!
Am avut și eu.

55st60... Un tv superb a fost 5000 lei, poate și mai ieftin.

Vârful de gama de 55" , vt60, am dat eu pe el 8000 lei...

#1389
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pana si stirile suna mai bine cu un sistem audio adecvat. Posted Image

#1390
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View PostAndreiNR, on 06 septembrie 2017 - 08:46, said:

Plasmele au fost foarte ieftine în ultimii ani.
Sa o luam asa: 50st50, TV plasma 50" best value declarata de CNET și hdtv , un TV superb care avea controale extinse de calibrare și cam aceeasi imagine cu frățiorii mai mari gt50 și vt50 a costat la lichidare 3500ron (TREIMIICINCISUTE LEI)!!
Am avut și eu.

55st60... Un tv superb a fost 5000 lei, poate și mai ieftin.

Vârful de gama de 55" , vt60, am dat eu pe el 8000 lei...

Chiar si 3500 de lei e o suma mare, din pct meu de vedere, pt care multi ar trebui sa faca un credit...

#1391
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Da, dar suntem totusi pe topicul de OLED, care clar nu se adreseaza celor de care ai vorbit mai sus, ci pasionatilor. Nu e vorba de snobism, ci de realism, cine trebuie sa faca credit pt 3500 de lei nu are cum sa ia in calcul TV-uri de 8000+. Pentru acestia exista topicul de achizitie LED/LCD, unde sunt recomandari pentru toate bugetele.

#1392
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 14.06.2013

View PostMediumPlayer, on 06 septembrie 2017 - 09:04, said:

Chiar si 3500 de lei e o suma mare, din pct meu de vedere, pt care multi ar trebui sa faca un credit...
Tie- ti place sa te contrazici asa-i? :)
Daca-mi permiti, cat ai dat pe tv tau, ce diagonala are si daca a fost vreodata considerat ca avand imagine de referinta dupa calibrare?

Edited by AndreiNR, 06 September 2017 - 10:07.


#1393
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 06 septembrie 2017 - 08:46, said:

55st60... Un tv superb a fost 5000 lei, poate și mai ieftin.
Ca tot vorbeai de 55ST60 pe care il detin si sunt multumit de el... (calibratPosted Image

Attached Files



#1394
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View PostAndreiNR, on 06 septembrie 2017 - 10:07, said:

Tie- ti place sa te contrazici asa-i? Posted Image
Daca-mi permiti, cat ai dat pe tv tau, ce diagonala are si daca a fost vreodata considerat ca avand imagine de referinta dupa calibrare?

Nu ma contrazic deloc, pt ca nu m-am referit la mine nici o clipa, ci la functiile TV-urilor si puterea de cumparare a romanilor.

Momentan am un Samsung UE32J5100, care a fost suficient pt nevoile mele atunci cand l-am cumparat. 1100 lei a costat. Insa poate ai citit pe paginile anterioare ca intentionez sa trec la OLED-ul Full HD de la LG. Nu ca as avea nevoie, dar imi place foarte mult imaginea si am puterea de a strange bani pt a-l lua fara sa fac credit sau alt fel de imprumut.

Eu inteleg ca ai niste cunostinte avansate in materie de functionalitatea TV-urilor, insa comentariile mele se refereau la niste functii care erau prezente la cele cu tub de acum cateva zeci de ani si care ar trebui sa fie ceva standard la cele din ziua de azi, indiferent de pret. Iar daca actuala tehnologie nu le permite sau le permite doar la preturi (foarte) mari, inseamna ca e inca o confirmare ca lumea in care traim nu e in regula...

#1395
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
L.E. Am acasa, in orasul natal, un Megavision din 1993 si un Philips din 2005, care nu au costat o avere, dar pe care le admir de fiecare data cand merg acasa, pt cele 2 functii. Desigur, nu sunt in stare de format wide si alte caracteristici care se gasesc in TV-urile de azi, asa ca nu se pune problema de a ma intoarce la asa ceva (in caz ca cineva ar propune mai in gluma mai in serios). Pur si simplu ma deranjeaza ca avem regres in privinta unor functionalitati pe masura ce tehnologia ar trebui sa avanseze (cica). :facepalm:

Edited by MediumPlayer, 06 September 2017 - 11:12.


#1396
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Si masinile electrice sunt un regres in ce priveste autonomia. Se plang toti ca ar trebui sa coste cat o Dacie din acest motiv?

#1397
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Nu ma pricep absolut deloc la masini, cu atat mai putin la cele electrice. Dar putem veni cu n exemple de regres in privinta tehnologiei, functii foarte bune care nu se mai regasesc in toate lucrurile care ne inconjoara, si care nu au costat o avere, dar am da-o rau de tot in off-topic. Posted Image

Dupa cum spuneam, lumea in care traim nu e in regula, chiar deloc.

Edited by MediumPlayer, 06 September 2017 - 11:32.


#1398
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postfloraur, on 05 septembrie 2017 - 17:30, said:

Nu e un capat de tara 3.000€ pentru in sistem decent, insa uite ca eu nu cred ca merita... mai bine fac un citibreak pe Riviera.
Hai ca ai exagerat si tu aici. Un soundbar sau un homecinema din alea lucioase de la magazine ,,my plastic is fantastic" poate fi cumparat sub 1000RON de oricine vrea un sunet mai bun decat difuzoarele TV, dupa ceva timp de auditii se mai educa omul, pune toporul pe scula veche si isi ia ceva mai serios.
Sigur nimeni n-a sarit de la TV cu tuburi la OLED, e un traseu de parcurs la fel ca la sistemul audio, altfel va cauta permanent pretexte de a nu cumpara.

#1399
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013

View PostMr. Incredible, on 05 septembrie 2017 - 16:41, said:

Nu te supara, intrebarea pare a unui pusti de 5 ani.

Am difuzoare si in videoproiector dar asta nu inseamna ca o sa ma multumesc cu tentativa aia de sunet asa ca sta conectat in permanenta la un sistem audio serios. Pentru cineva care achizitioneaza un tv atat de performant dar si de scump nu este ok sa se multumeasca cu difuzoarele televizorului, indiferent unde sunt ele pozitionate.
Daca dai atatia bani sa te uiti doar la stiri nu ai nevoie de mai mult, merg si difuzoarele televizorului, daca faci orice mai mult de atat cu el atunci difuzoarele alea sunt degeaba si nu mai conteaza unde sunt pozitionate. Pe cine il incurca treaba asta este liber sa aleaga alte modele.
Se numeste sarcasm...
Tu exagerezi si sustii ca la banii dati trebuie sa dai alti bani ca sa ai un sunet bun. Poate sunt cativa audiofili si ei vor lua un sistem audio performant din pasiune, dar nu generaliza spunand ca nu e necesar un sunet decent by default

#1400
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Trebuie, nu trebuie... asta e alegerea fiecaruia!

#1401
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,036
  • Înscris: 14.06.2013

View PostMediumPlayer, on 06 septembrie 2017 - 11:11, said:

L.E. Am acasa, in orasul natal, un Megavision din 1993 si un Philips din 2005, care nu au costat o avere, dar pe care le admir de fiecare data cand merg acasa, pt cele 2 functii. Desigur, nu sunt in stare de format wide si alte caracteristici care se gasesc in TV-urile de azi, asa ca nu se pune problema de a ma intoarce la asa ceva (in caz ca cineva ar propune mai in gluma mai in serios). Pur si simplu ma deranjeaza ca avem regres in privinta unor functionalitati pe masura ce tehnologia ar trebui sa avanseze (cica). :facepalm:

In momentul când au fost achiziționate,  dacă au fost noi, în special mega-visionul au costat o mica avere.
Am avut un tv de masterizare în studio cu tub Zenith absolut genial care avea un sunet de rahat.

Am mai avut și Sony trinitron de 21" cu sunet stero și nu se aude mai bine decât LG b6.
ȘI daca-mi permiți,  unul din vinovații principali pentru un sunet slab pe tv flat este chiar Samsung, care scotea cele mai subțiri tv de pe piața cândva ca sa ia ochii la prosti.
Plasmele erau niște monștrii pe lângă ele și cântăreau de vreo 5 ori mai mult.

OT :Iar ceea ce-ți place ție acum la acele CRT-uri și nu ai pe LCD exista pe plasma. Acea naturalețe. .. opțiuni au fost mereu.

Edited by AndreiNR, 06 September 2017 - 16:21.


#1402
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Functia principala a unui tv e imaginea, nu sunetu.
Iar oled-u, ce sa mai vorbim, prin  imagine se remarca.
La un tv, producatorii vin cu lucruri inovative legate in primul rand de imbunatarirea calitatii imaginii, marimea panoului (imaginii cat mai bune pe panouri  din ce in ce mai mari) si grosimea lui (din ce in ce mai subtiri). Asa ca sunetul, nu are cum sa exceleze in aceste conditii, decat daca producatorul ii ataseaza (in pachet) un sistem sonor (a se vedea de exemplu LG w7) sau cine tine sa aibe si un sunet de calitate si cu efecte sonore (la filme), isi pune propriul sistem sonor cu boxele aferente si va avea suntelul dorit.

#1403
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postfloraur, on 06 septembrie 2017 - 00:12, said:

50%?!
Tu esti neserios sau nu ai idee despre ce vorbesti! Lasa ca stiu si eu despre ce este vorba cu sunetul...
Eu iti spun ca nu este in regula sa spui tu, pentru toata lumea, cam ce ar trebui sa se faca cu banii sau ca e cam naspa sa dai banii pe TV, daca nu cumperi sistem de sunet...

Eu totusi nu inteleg de unde ai tu atata timp la dispozitie sa vezi atatea filme cu volum relevant, care sa valorizeze sistemul de sunet?! Lumea de regula merge la serviciu, are copii, timp putin, etc. Eu vad 90% din filme cu volum de 4-10%, pentru ca de regula noaptea gasesc timp pentru asa ceva... Am vazut acum cateva episoade din Vikings pe Netflix la volum 7/100. Crezi ca sunt cu 50% mai putin satisfacut, decat daca foloseam un sistem de sunet, sa fim seriosi!
Am cautat sa discut la un nivel civilizat cu tine dar vad ca iti permiti sa ma faci neserios si habarnist. Din ce motiv ai facut afirmatiile astea? Ai cumparat ceva de la mine si ti-am trimis cartofi in loc de televizor sa zici ca sunt neserios? Ma cunosti tu atat de bine incat sa-ti permiti afirmatii din astea? Daca nu esti in stare sa porti o conversatie la un nivel decent cauta si fa altceva.

Tu nu ai avut sistem audio altul decat cel din televizor dar stii cum este cu sunetul, sunt convins ca te pricepi foarte bine, chiar ma mir de cata experienta ai acumulat.

In ce priveste curiozitatea ta complet gratuita cand am eu timp sa vad filme o sa-ti raspund desi nu meriti ca nu esti singurul care are serviciu, familie, copii si totusi imi fac timp sambata si duminica in principal sa vad filme cu sunetul la un nivel relevant, daca m-as uita la filme cu sunet din tv si volum de 4-10% as prefera sa nu ma ma uit deloc, sa ascult la casti sau sa aman vizionarea pana cand pot sa ascult cum trebuie.

Sa pui egal intre a viziona un film gen Hacksaw Ridge, Saving Private Ryan, Star Wars, Interstellar, Mad Max: Fury Road, Titanic, Avatar sau Matrix cu sunetul din televizor in comparatie cu cel oferit de un sistem audio multicanal arata ca nu te pricepi deloc la asta. Pentru tine sunetul conteaza 1%, pentru mine 40-50%. Oricine a avut posibilitatea sa vada un film cu sunet de calitate nu are cum sa nu aprecieze diferenta enorma dintre cele 2 variante.

Nu te obliga nimeni sa iti iei sunet de calitate, ramai la calitatea sunetului din tv! O sa te rog sa ignori posturile mele pe viitor.

Am mai gasit dovezi ale priceperii tale si stilului inconfundabil chiar pe acest topic unde mai mult ai primit sfaturi decat ai oferit:

View Postfloraur, on 24 februarie 2017 - 22:43, said:

Eu cred ca n-ai nevoie de calibrare... merge ok si out of the box

View Postfloraur, on 25 februarie 2017 - 08:25, said:

Bai, nu mai fiti atat de figuranti! Vedeti mai intai review-urile si o sa intelegeti ca setarile din fabrica sunt bune si nu se mai justifica alte calibrari... facem atata gargara, parca am fi niste fini "connaisseurs"

View PostJean-Luc_Picard, on 25 februarie 2017 - 09:24, said:

Spre deosebire de tine, cei care au comentat mai sus chiar știu foarte bine despre ce vorbesc.
Chiar dacă nu te pricepi, ai putea măcar face un minim efort de analiză. Să admitem prin absurd că televizorul recenzat nu necesită ajustări. Este un singur exemplar, ce valoare statistică are această constatare? Ai auzit de variabilitate într-un proces de fabricație? Ai impresia că cineva pune la indiferent ce dispozitiv sau mașinărie reglaje pentru parametri ce nu necesită ajustare individuală? Pentru ce ar face-o, pentru a-și mări aiurea costurile de fabricație?
În final, dacă ai impresia că în fabrică se fac reglaje pentru acuratețea imaginii, atunci ești total neinformat sau ai avut surse foarte proaste de informare.

View PostCalin_fdx, on 25 februarie 2017 - 19:23, said:

In baza carei premise faci afirmatiile de mai sus?
Pluralul "alte calibrari" la ce se refera?
Cate feluri de calibrari cunosti?
Mai bine spus, sti la ce se refera operatiunea in sine? Ce metodologii implica? Ce standarde de referinta se urmaresc?
Sti la ce temperatura de culoare a display-ului e afisat materialul video homeuse in studio si cum se obtine ea pe tot intervalul IRE la oled-ul tau de acasa? Sti la ce se refera o procesare sharpenning si ce artefacte induce daca e prost implementata?
Crezi ca display-ul tau afiseaza albul pur, fara tente cromatice? Crezi ca ai o gama liniara conform transferului electro-optic? Ai gasit undeva in meniul televizorul tau sa scrie "mod calibrat" de afirmi vehement ca e calibrat de fabrica?
Ai 90-100 sau mai multe controale de setare a imaginii in oledul tau (banui ca ai unul de esti pe aceasta arie cu comentarii pertinente la purtator) sti ce implica customizarea fiecaruia, ce modificari survin in ansamblul imaginii daca fluxul este corect?
Ai vazut vreodata o imagine al unui oled/led calibrat individual cu aparatura certificata?
Si ca recomandare la ceea ce afirmai in alt coment, nu trebuie sa compari doua display-uri side by side, e suficient sa compari la un tv, modul calibrat cu celelalte moduri presetate, cu un stop-cadru.
Documenteaza-te si discutam. Nu e graba!

View Postfloraur, on 25 februarie 2017 - 19:39, said:

@jean-Luc_Picard
Posted Image) ba da, sunt convins ca pot.
Totusi sa te ia de manelist un varzoi de asta, care nici macar nu stie sa se iscaleasca...?! da, m-am enervat putin, recunosc!
Imi cer scuze ca v-am subestimat competentele si intr-adevar, m-am bagat aiurea in seama... Am vazut un review, in care tipul facea o analiza si spunea ca produsul analizat de el, nu mai are nevoie de calibrare, deoarece testele lui aratau o consistenta cu valorile si parametri ideali.
Am intrat si am sapat putin in amanunt, drept urmare am vazut sute de pagini exact despre acest subiect. Recunosc ca sunt si eu un varzoi Posted Image
pacea fie cu voi!

View Postfloraur, on 19 martie 2017 - 18:26, said:

norocosule, la mine la Galati nu vine nimeni sa-minfaca o calibrare Posted Image

Edited by Mr. Incredible, 06 September 2017 - 21:29.


#1404
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View PostAndreiNR, on 06 septembrie 2017 - 16:20, said:

In momentul când au fost achiziționate,  dacă au fost noi, în special mega-visionul au costat o mica avere.
Am avut un tv de masterizare în studio cu tub Zenith absolut genial care avea un sunet de rahat.

Am mai avut și Sony trinitron de 21" cu sunet stero și nu se aude mai bine decât LG b6.
ȘI daca-mi permiți,  unul din vinovații principali pentru un sunet slab pe tv flat este chiar Samsung, care scotea cele mai subțiri tv de pe piața cândva ca sa ia ochii la prosti.
Plasmele erau niște monștrii pe lângă ele și cântăreau de vreo 5 ori mai mult.

OT :Iar ceea ce-ți place ție acum la acele CRT-uri și nu ai pe LCD exista pe plasma. Acea naturalețe. .. opțiuni au fost mereu.

View PostMMike, on 06 septembrie 2017 - 17:09, said:

Functia principala a unui tv e imaginea, nu sunetu.
Iar oled-u, ce sa mai vorbim, prin  imagine se remarca.
La un tv, producatorii vin cu lucruri inovative legate in primul rand de imbunatarirea calitatii imaginii, marimea panoului (imaginii cat mai bune pe panouri  din ce in ce mai mari) si grosimea lui (din ce in ce mai subtiri). Asa ca sunetul, nu are cum sa exceleze in aceste conditii, decat daca producatorul ii ataseaza (in pachet) un sistem sonor (a se vedea de exemplu LG w7) sau cine tine sa aibe si un sunet de calitate si cu efecte sonore (la filme), isi pune propriul sistem sonor cu boxele aferente si va avea suntelul dorit.

Multumesc pt opinii!

Megavision-ul nu stiu cat a costat, pt ca eram copil si nici parintii nu-si mai aduc aminte. Dar nu cred ca a costat o mica avere, pt ca noi n-am fost niciodata o familie instarita ca sa ne permitem lucruri de top (eu am reusit sa am un salariu, peste medie, odata cu venirea in Bucuresti). Si da, a fost nou, cumparat din Bucuresti. Au facut drumul special pt asta, avand aici o ruda care i-a ajutat cu niste sfaturi. Philips-ul a fost si el nou si stiu sigur ca a fost vreo 600 de lei (adica 6 milioane, pt ca a fost luat inainte de denominare), pt ca am fost de fata in tot procesul, eu ajutand la carat de la Domo pana acasa. Posted Image

Eu nu zic sa aiba sunet cum au sistemele dedicate scumpe (desi poate asta am lasat sa se inteleaga, vorbind despre claritatea sunetului din TV-urile vechi), dar nici sa nu aiba sunet ca de laptop sau de telefon mobil...

In fine, ar fi cazul sa ne oprim cu discutia (mai ales eu, ca eu am inceput-o) pt a nu risca sa "rasara" niste avertismente. Posted Image

Cred si sper ca fiecare dintre parti sa fi inteles ce a vrut sa spuna cealalta.Posted Image

Edited by MediumPlayer, 07 September 2017 - 08:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

FeDaYin

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate