Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41466 replies to this topic

#1351
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 16 august 2017 - 12:49, said:


Ce faci, heitărești QLED-ul? Posted Image

Doar ăsta de la samsung. Pentru ca este o mare miciuna de marketing la un suprapreț sa para premium.

View PostHansolo, on 16 august 2017 - 13:09, said:


Bine, sunt comentarii ca ala a fost un eveniment regizat de Philips, ca n-au ales concurentul care trebuie pentru ca acel qled e la un pret fabulos.
Amuzante comentariile ,,peruvian forums" https://www.avforums...2#post-25286591
E ceva hatereala si pe acolo...
Și pe acolo si pe aici.. E un echilibru în toate.

Un adevăr tot e și anume ca FALD ar sta mai bine la unele capitole fata de EDGE. De aici și pana la diferența aia uriașă ... Mă rog..

Cel mai tare mi s-a părut faza cu Q7 recenzat de rtings. Știam ceva ceva însă nu știam toată povestea.
Cica a fost o data ca nicio data un Q7 la recenzie la ei. Si când au măsurat luminanta maxima, aia pe care o mesteca intr-una în lipsa de alte argumente susținătorii lcd-ledurilor, le-a dat cu minus grav de tot. Adică,  nu măsura nici pe departe cât declara constructorul.
I-au contactat pe savanții de la Samsung și aia au zis ca la transport s-a mișcat ceva și sa-l dea nițel de pământ ca sa-i revină nitsii.

De atunci a apărut și un gif tare simpatic:

Attached File  Samsung_Q7F_QLED_Brightness_Issue_Fix.gif   1.33MB   121 downloads

Q8 în toata splendoarea lui:Attached File  20626663_154231928462242_4334971064113109940_o.jpg   209.58K   125 downloads

Vă rog să mă scuzati ca -i acord atâta atenție unui subiect absolut nainsemnat (pentru cei care gândesc,  desigur).
Mai am concediu pana sâmbătă dupa care scăpați de postarile mele despre QLED. :)

Edited by AndreiNR, 16 August 2017 - 15:03.


#1352
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
https://www.forbes.c...t/#1fb3e2493a89
Citez: Mare si bolduit: QLED Not OLED Is The Future Of TV Technology, Says Analyst
-Finally, DSCC believes that the most affordable, easy to make ‘Color Filter’ types of QLED TVs have significantly stronger potential for improving viewing angles in the next few years than OLED screens. Nu serios??? Chiar?
-DSCC believes that TVs which use QLED technology, such as the Samsung QN55Q8C, are better positioned to meet the demands of the TV market over the next few years. La care piata va adresati baieti?

Edited by Calin_fdx, 16 August 2017 - 16:24.


#1353
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Alt articol care desemnează câștigătorii 2017 http://www.flatpanel...l&id=1502773165

#1354
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 16 august 2017 - 16:21, said:

Citez: Mare si bolduit: QLED Not OLED Is The Future Of TV Technology, Says Analyst
Asta cred și eu, dar nu ceea ce vinde acum Samsung sub eticheta de QLED.

#1355
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostAndreiNR, on 16 august 2017 - 09:03, said:

Din nou QLED si-a luat "mumu"(ca sa parafrazam un distins coleg; mai nou am văzut ca-si și denumesc ceva modele "MU") de la OLED.
Și de la Philips pe deasupra.

QLED ul si-o ia de la orice OLED , nici nu mai conteaza marca si Vortex daca ar fi Posted Image

Ieri ma uitasem la un Sony A1 OLED ... E ce trebuie  !

Nici nu poti compara un Qled cu acesta ... Adica il poti compara daca consideri ca A1 e de nota 10 , atunci poti sa-i da-i MAXIM un 5 la QLED ( o spun eu,  ce recunosc ca-s un fan al marcii Samsung ).

Daca in urmatorii 2 ani nu trece si Samsungul pe OLED , cred ca un A1 o sa-mi iau si eu -ala de 55''   ( speeeer sa-i mai scada si pretul si sa-l mai gasesc atunci ).
Acum din pacate nu-mi permit sa dau atati bani pe unul,  mai ales  ca mai am de luat inca 2 tv-uri in casa ... care cred vor fi tot de astea bunicele din astea de mijloc ( serie 8 sau 9 ) din LED -TV-uri.

In urmatoarea jumate de an o sa aleg cel mai probabil intre un Sony 49XE9005B ( DIRECT-LED si cu triluminos )
https://altex.ro/tel...49xe9005b-negru
si poate mai slabutul  SAMSUNG QE49Q7F (  EDGE-LED ),  dacaaaaa va fi la un pret potrivit ( mai mic decat sony ).
https://altex.ro/tel...msung-qe49q7fam

LE: Sa mai spun ca in Baia Mare oras micut si mai saracut fata de multe altele s-au vandut TREI TV-uri oled A1 de 65'' la 22999 RON platite cash?Posted Image
( din spusele celor din magazin nu cred ca erau pasionati cum sunt aici pe acest forum , ci din gama de oameni din aceia care au venit acum in august din concediu de dincolo si au vrut sa-si ia " cel mai tare de la Sony " , tv-u ce banuiesc ca-l lasa in ceva casa mare cum multi au facute cu banii de dincolo,  si pe care poate il mai vad doar la anu cand se mai intorc in concediu )

Edited by dorubm, 20 August 2017 - 09:48.


#1356
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
pai iti dai seama cum arata taraf tv pe un A1 de 65 de "tzoli"? pfff

#1357
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Mai groaznic decat pe un 55'' de la vreo 2-3m...Posted Image

Edited by dorubm, 20 August 2017 - 14:10.


#1358
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorubm, on 20 august 2017 - 09:30, said:

QLED ul si-o ia de la orice OLED , nici nu mai conteaza marca si Vortex daca ar fi Posted Image

Ieri ma uitasem la un Sony A1 OLED ... E ce trebuie  !

Nici nu poti compara un Qled cu acesta ... Adica il poti compara daca consideri ca A1 e de nota 10 , atunci poti sa-i da-i MAXIM un 5 la QLED ( o spun eu,  ce recunosc ca-s un fan al marcii Samsung ).

Daca in urmatorii 2 ani nu trece si Samsungul pe OLED , cred ca un A1 o sa-mi iau si eu -ala de 55''   ( speeeer sa-i mai scada si pretul si sa-l mai gasesc atunci ).
Acum din pacate nu-mi permit sa dau atati bani pe unul,  mai ales  ca mai am de luat inca 2 tv-uri in casa ... care cred vor fi tot de astea bunicele din astea de mijloc ( serie 8 sau 9 ) din LED -TV-uri.

In urmatoarea jumate de an o sa aleg cel mai probabil intre un Sony 49XE9005B ( DIRECT-LED si cu triluminos )
https://altex.ro/tel...49xe9005b-negru
si poate mai slabutul  SAMSUNG QE49Q7F (  EDGE-LED ),  dacaaaaa va fi la un pret potrivit ( mai mic decat sony ).
https://altex.ro/tel...msung-qe49q7fam

LE: Sa mai spun ca in Baia Mare oras micut si mai saracut fata de multe altele s-au vandut TREI TV-uri oled A1 de 65'' la 22999 RON platite cash?Posted Image
( din spusele celor din magazin nu cred ca erau pasionati cum sunt aici pe acest forum , ci din gama de oameni din aceia care au venit acum in august din concediu de dincolo si au vrut sa-si ia " cel mai tare de la Sony " , tv-u ce banuiesc ca-l lasa in ceva casa mare cum multi au facute cu banii de dincolo,  si pe care poate il mai vad doar la anu cand se mai intorc in concediu )

Ai vrut sa spui probabil XE9305 nu XE90xx.
Si OLED nu QLED. Qled are defecte de fabricatie

#1359
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Eu stiam ca pe 49'' doar XE90xx are sony.
QLED am scris bine unde m-am referit la el

#1360
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Mi-am luat gandu de la A1.

Pai sa nu-l poti monta pe perete ?? :(

#1361
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

View PostCalin_fdx, on 16 august 2017 - 17:29, said:

Alt articol care desemnează câștigătorii 2017 http://www.flatpanel...l&id=1502773165

Nu prea inteleg de ce de la LG au bagat low-end B7 si nu W7-le sau macar E7-le ?

#1362
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
În altă ordine de idei, se pare că Samsung și Panasonic au semnat un parteneriat (oricât de greu credibil ar părea) și s-au făcut vătafi peste HDR10+, urmând să-l licențieze către alți producători. Aparent HDR10+ va deveni noul standard, fiind susținut și de 20th Century Fox.

#1363
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostMD, on 25 august 2017 - 21:32, said:



Nu prea inteleg de ce de la LG au bagat low-end B7 si nu W7-le sau macar E7-le ?
Cred ca B7 este produsul "locomotiva" împins în fața. Cred ca are un preț "subventionat" minimal ca sa concureze cu vârfurile de la lcd-led. În cazul samsung-ului seria Q, cred ca au aliniat preturile după oled din varii motive, sugerand-ul ca și competitor direct. Drept răspuns alții au venit cu un versus oled Philips cu lcd-led Q7, exact din motivul egalității diagonală/preț. Ce se poate achiziționa în 2500€? Ce alegi în 2500€? A rezultat un vârf oled (philips) vs un entry de gama premium lcd-led prin prisma prețului listat.


#1364
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View PostMD, on 25 august 2017 - 21:32, said:



Nu prea inteleg de ce de la LG au bagat low-end B7 si nu W7-le sau macar E7-le ?

Este foarte buna întrebarea.  2 motive:
1. Are fix același procesor ca w7 (nu știm dacă aceeași sursa și alte interne care pot face diferenta)
2.au și ei ce li se pune la dispoziție.


#1365
Spepe

Spepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2007
'

#1366
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
LG-ul oarecum a fost penalizat prin lipsa unui W7 sau E7 macar la testele lor pentru cel mai bun tv dar intr-un fel au fost si favorizati pentru ca rezulta destul de clar ca B7 este un best-buy

#1367
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
LG W7

Philips OLED P9

Attached Files

  • Attached File  lg.jpg   463.92K   71 downloads
  • Attached File  p1.jpg   587.3K   59 downloads
  • Attached File  p2.jpg   554.99K   55 downloads
  • Attached File  p3.jpg   536.52K   52 downloads


#1368
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdorubm, on 25 august 2017 - 20:06, said:

Mi-am luat gandu de la A1.

Pai sa nu-l poti monta pe perete ?? :(
Ia-ti "afisu" w7 de la LG, e tocmai pentru pus pe perete si nu iese decat cu 4mm in afara.....;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sa_Fugim

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate