Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

Mai există cineva care folosește telefon non-smart?/Ce părerea aveți de telefoanele smart?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
84 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Smarphoneuri (Telefoane inteligente) (87 membri au votat)

Aveți sau nu?

  1. Votat Am (68 voturi [78.16%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 78.16%

  2. Nu am (16 voturi [18.39%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 18.39%

  3. Nu am, dar vreau să-mi iau (0 voturi [0.00%])

    Procentaj al voturilor: 0.00%

  4. Am, dar vreau să renunț la el (3 voturi [3.45%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 3.45%

Ce părere aveți despre ele?

  1. Votat Sunt utile (43 voturi [42.57%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 42.57%

  2. Votat Sunt utile, dar lumea abuzează de ele (30 voturi [29.70%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 29.70%

  3. Votat Nu-mi pot închipui lumea fără ele (13 voturi [12.87%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 12.87%

  4. Votat Sunt utile, da' parcă e stresant să vezi lumea având obiecte care arată cam la fel (6 voturi [5.94%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 5.94%

  5. Votat Le urăsc!!!! (9 voturi [8.91%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 8.91%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.904
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de mine mai există cineva care folosește telefoane obișnuite, nu inteligente?
Telefoanele smart sunt utile, da' mulți au ajuns să fie zombie.

Editat de djl, 08 noiembrie 2016 - 23:47.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.378
  • Înscris: 28.09.2009
Pentru mine e ideal smarphone-ul.
Sa nu trebuiasca sa stau la birou sa vad de mailuri, sa pot pleca oriunde si sa raspund fara nicio problema de pe telefon, e perfect pentru mine.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012
Am stat ani de zile cu telefon "cu butoane".
Mi-am facut prelungire de abonament si am primit unul din astea.
De atunci chiar mi s-a parut util.
Aveam Whatsapp, GPS, player audio avansat, mail-uri, destule programe utile si o groaza inutile, etc.
Da, e bun, atata timp cat nu e singurul lucru care te intereseaza pe lume.

Editat de jeffy86able, 08 noiembrie 2016 - 23:56.


#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 29.10.2016
Offtopic: masinile astea puternice sunt utile dar multi au ajuns sa faca curse, sa devina pericol public si sa provoace zeci de mii de accidente murind astfel mii de oameni.

On: depinde, eu am unul in caz de urgenta, poate se strica cel smart. Ori iti mai iei o cartela secundara.

LE: orice obiect poate fi folosit si in alte scopuri decat cel pt care a fost creat. Asta nu inseamna ca trebuie respins. Cutitul poate fi bun pentru a taia alimente de exemplu dar poate fi si periculos deoarece poate ucide un om.

Editat de andreiMembruAnonimut, 09 noiembrie 2016 - 00:13.


#5
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.343
  • Înscris: 03.11.2016
Sincer prefer comunicarea in scris... pe vorbe nu se face nimic.
Am si telefon non-smartphone, folosit ocazional in situatii in care necesita voce in principal.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.477
  • Înscris: 16.09.2014
Normal ca sunt utile: ai gps, mail, aplicatii utile, stiri, mai citesti documente etc. E mini-laptop Posted Image, cam greu la job fara el.  Non-smartul il iau in vacante, in principiu, ca telefon de urgenta.

Editat de Arianna-D, 09 noiembrie 2016 - 00:13.


#7
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 22.01.2004
Da, am smartphone si consider ca sunt utile. Motivele le cunoastem cu totii, poti sa comunici nu doar telefonic, in multe situatii gratis, ai acces la informatiile de pe internet, poti efectua tranzactii bancare si plati de facturi oriunde ai fi, poti folosi navigarea GPS, poti face poze sau sa filmezi.

Da, multi spun ca oamenii au devenit niste zombie care stau doar cu nasul in telefoane si se rup de lumea inconjuratoare. Dar nu e nimic nou in asta. Ca un exercitiu de imaginatie, inlocuiti smartphone-ul cu un ziar si o sa vedeti asta:



Si nimeni nu se ingrijora ca toti stateau cu nasul in ziare si nu ii considerau zombie:



#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.904
  • Înscris: 13.06.2004
Cu ziarul nu stăteai non-stop în faţă. Şi mai făceai share de pagini cu alţii   :)

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 08 noiembrie 2016 - 23:45, said:

În afară de mine mai există cineva care foloseşte telefoane obişnuite, nu inteligente?
Maica-mea.

View PostAlexis, on 09 noiembrie 2016 - 00:14, said:

Da, am smartphone si consider ca sunt utile. Motivele le cunoastem cu totii, poti sa comunici nu doar telefonic, in multe situatii gratis, ai acces la informatiile de pe internet, poti efectua tranzactii bancare si plati de facturi oriunde ai fi, poti folosi navigarea GPS, poti face poze sau sa filmezi.

Da, multi spun ca oamenii au devenit niste zombie care stau doar cu nasul in telefoane si se rup de lumea inconjuratoare. Dar nu e nimic nou in asta. Ca un exercitiu de imaginatie, inlocuiti smartphone-ul cu un ziar si o sa vedeti asta:

Attachment 1963-subway-news.jpg

Si nimeni nu se ingrijora ca toti stateau cu nasul in ziare si nu ii considerau zombie:

Attachment People reading the newspaper on a bench in the street after the American moon landing, The Netherlands, July 21, 1969.jpg

Si se mai si manjeau si intoxicau cu tus.

#10
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postdjl, on 09 noiembrie 2016 - 00:17, said:

Cu ziarul nu stăteai non-stop în faţă. Şi mai făceai share de pagini cu alţii   Posted Image

Stateai exact cat timp citeai. Adica exact cat timp stai si cu smartphone-ul.

View PostIon_de_la_Raion, on 09 noiembrie 2016 - 00:19, said:

Maica-mea.
Si se mai si manjeau si intoxicau cu tus.

De fapt reziduurile de plumb din tus erau problema :)

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 04.01.2006
Am smartphone, sunt in schimb utilizator mai discret. Fara sincronizari, fara facebook.
Aplicatii utile doar - browser, cateva jocuri de pierdut vremea.
Nu imi plac oamenii care stau doar cu nasul in 4-5" si ma deranjeaza cand vorbesc cu cineva si ma trezesc vorbind sigur ca persoana da cu destu' in facebook si raspunde eventual "a?"
Telefonul il vad ca pe o unealta utila, nu sa stai cu el non stop. Nu as da mai mult de 5-600 de lei pe un telefon.

#12
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 900
  • Înscris: 15.03.2009
In ziare nu gaseai chiar orice tampenie asa cu vezi azi pe ,,retelele de socializare''. Chiar si tabloidele erau la un nivel mai ridicat decat ce se vantura pe net  ...macar din punct de vedere gramatical.

#13
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.343
  • Înscris: 03.11.2016
Asta asa e, acum totul pe net e cu soc, click-bait, cu povesti inventate sa se potriveasca cu o poza gasita pe net, cu poze blurate in previewul articolului cu un text click-bait si in articol jos varianta neblurata care nu are nici o legatura cu titlul...

#14
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postambr0zie, on 09 noiembrie 2016 - 00:25, said:

Am smartphone, sunt in schimb utilizator mai discret. Fara sincronizari, fara facebook.
Aplicatii utile doar - browser, cateva jocuri de pierdut vremea.
Nu imi plac oamenii care stau doar cu nasul in 4-5" si ma deranjeaza cand vorbesc cu cineva si ma trezesc vorbind sigur ca persoana da cu destu' in facebook si raspunde eventual "a?"

Asta tine de educatie si de bun simt. In loc de sa dea cu destu' in facebook ar putea foarte bine sa-si curete jegul de sub unghii sau sa faca bilute cu mucii din nas. Nu e vina telefonului ca persoana respectiva este needucata.

View Posttinel231, on 09 noiembrie 2016 - 00:27, said:

In ziare nu gaseai chiar orice tampenie asa cu vezi azi pe ,,retelele de socializare''. Chiar si tabloidele erau la un nivel mai ridicat decat ce se vantura pe net  ...macar din punct de vedere gramatical.

Cine te pune cand te conectezi la net sa cauti prin gunoaie? :))

View Postcdsoft, on 09 noiembrie 2016 - 00:34, said:

Asta asa e, acum totul pe net e cu soc, click-bait, cu povesti inventate sa se potriveasca cu o poza gasita pe net, cu poze blurate in previewul articolului cu un text click-bait si in articol jos varianta neblurata care nu are nici o legatura cu titlul...

Si pe print e la fel, stai linistit :))

#15
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.140
  • Înscris: 27.08.2014
Eu folosesc un smartphone Nokia N70 (made in Germany Posted Image) Il am din 2007, acum 3-4 ani i-am schimbat bateria. Functioneaza si arata aproape ca in prima zi.

[ http://cdn9.fonearena.com/photos/albums/nokia/N70%20Music%20Edition/n70-music-edition.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 10.04.2011
Acum toata lumea are smartphone, cine nu,  este considerat...ciudat. Si eu sunt ciudat, am avut si l-am lasat ...  caci m-am saturat.

Editat de Suno, 09 noiembrie 2016 - 00:49.


#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.545
  • Înscris: 04.01.2006
Stirea asta trebuia sa aiba titlul "SOC SI GROAZA! NU AI SA CREZI!"

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.904
  • Înscris: 13.06.2004
Într-o zi mă suisem în maxi-taxi ca să mă duc în Voluntari şi aud o sonerie de "Nokia" 3310. Mă uit la telefoanele mele, nu văd nici un apel primit sau ratat, dar după câteva minute văd că şi şoferul avea unul     Posted Image

Editat de djl, 09 noiembrie 2016 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate