Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 

Problema montaj pavele

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Buna seara,
Am urmatoare problema la pavaj, gura la canale nu a fost montata la o inaltime corespunzatoare si pavajul s-a pus sa vina ok pentru canale insa toata apa se strange acolo. Ce solutii ar fi pentru a nu se mai strange apa acolo? Multumesc

Attached Files


Edited by cleopatra81, 17 October 2016 - 22:58.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adica asa:
Attached File  20160919_120213.jpg   184.44K   116 downloads


Ar trebui sa pui un capac care permite ca apa sa se scurga in  canal:

Attached File  83e92be4460a9cf326724abc3ef412b8de8d8f54.jpg   129.43K   107 downloads

Poti sa te folosesti de un Flex (polizor unghiular) si faci niste fante in acel capac.

Atata timp cat apa sta deasupra capacului, nu se poate vorbi despre pozitionarea proasta a canalizarii/ pavelelor.

Edited by pasilla, 17 October 2016 - 23:22.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu prea vad eu pe cineva sa taie cu flexul fante intr-un capac de camin din fonta. Ca alea asa arata, a capace de camin, nu de canalizare. Eventual se poate monta un sifon de pardoseala pentru curte, care sa dea in caminul de la canalizare.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 myshyk, on 17 octombrie 2016 - 23:33, said:

Nu prea vad eu pe cineva sa taie cu flexul fante intr-un capac de camin din fonta.
De ce nu ? Capacele alea sunt destul de subtiri, max 10 mm si cu  talent, poate iesi ceva  artistic, poate chiar o monograma.

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 pasilla, on 17 octombrie 2016 - 23:45, said:

De ce nu ? Capacele alea sunt destul de subtiri, max 10 mm si cu  talent, poate iesi ceva  artistic, poate chiar o monograma.

Poate merge poate nu , depinde de fonta din capac . Sunt fonte care nu prea merg la flex , mai curand gaurite prin aschiere cu burghiu .

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Daca aia e gura de canal si nu doar un canal de vizitare, cheama pe cineva sa ii dea cateva gauri cu bormasina mai serioasa si burghiu de caltate. Pe vremuri astfel de canale aveau din fabrica vreo 4 gauri ca sa nu stea apa pe ele.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unucelalalt, on 17 octombrie 2016 - 23:50, said:

Poate merge poate nu , depinde de fonta din capac . Sunt fonte care nu prea merg la flex , mai curand gaurite prin aschiere cu burghiu .
Oricum ideea este ca nu pare nimic in neregula cu nivelul canalizarii.....daca o fi canalizare si nu camin pentru racordul de apa.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se pare ca sunt cele doua camine, normale la orice casa: unul la alimentarea cu apa, unde e si contorul de apa si al doilea la canalizare. Avand in vedere ca pe acolo se intra si cu masini, probabil, iar fonta e destul de friabila, gaurirea sau decuparea de fante in ea, poate duce la spargerea capacului. Asta inafara de mirosul care se va degaja de la canalizare prin acele gauri/fante.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
gasesti niste dorei care lucreaza pe strada, scoti pavelele din jurul capacelor si ti le mai inalta nitel.

#10
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Gurile acelea sunt de la fosa, in nici un caz nu pot sa le gauresc sa se duca apa in ele. Apa ar trebui sa aiba panta si sa se duca in afara curtii pentru ca nu avem canalizare. M-am gandit sa pun o gura de colectare a apei si sa o scot in afara curtii dar ar trebui sa-i dau panta si nu prea am unde ca sub pavaj este fosa care este dreapta

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ai 2 variante. Ori cobori si restul pavajului sa nu mai fie gropa acolo, ori ridici capacele alea la nivel cu restul pavajului. Se poate demonta rama capacului din beton si ridica unde trebuie. Daca diferenta e de 2-3 cm recomand sa se sparga putin si din betonul de sub (daca nu e placa subtire)ele sa se poata turna 5-6 cm. Eventual le ridici 2-3 cm deasupra pavajului si atunci nu mai spargi nimic, doar la montajul pavajului il faci cu putina cocoasa pe mijloc sa dea la nivelul capacelor.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2016 - 07:36.


#12
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Capacele sunt bagate in beton, cum se pot ridica?
Daca s-ar putea ridica capacele, ar fi super. Si atunci as ridica capacele si apoi puse din nou pavele sa dau panta in afara curtii.

 PoeOvidiu, on 18 octombrie 2016 - 07:15, said:

Ai 2 variante. Ori cobori si restul pavajului sa nu mai fie gropa acolo, ori ridici capacele alea la nivel cu restul pavajului. Se poate demonta rama capacului din beton si ridica unde trebuie. Daca diferenta e de 2-3 cm recomand sa se sparga putin si din betonul de sub (daca nu e placa subtire)ele sa se poata turna 5-6 cm. Eventual le ridici 2-3 cm deasupra pavajului si atunci nu mai spargi nimic, doar la montajul pavajului il faci cu putina cocoasa pe mijloc sa dea la nivelul capacelor.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Se ia pavajul de langa ele si cu un rotopercutor cu dalta/spit se sparge betonul de jur imprejur pe langa rama de fonta. Cu rabdare si atentie pana se desprinde rama din beton. Acest procedeu l-am aplicat la 2 capace care trebuiau ridicate 20 cm.  Pe urma se ia o tabla de latime mai mare decat inaltimea la care trebuie ridicat, se pune pe interiorul ramei iar in partea de jos se prinde in betonul vechi cu 5-6 dibluri mici (6mm) ca sa stea pe pozitie si se toarna beton pe langa rama de fonta. Daca nu ai tabla se poate cofra pe interior cu orice, gaseste mesterul care toarna betonul o solutie.
Timpul estimat pentru scoaterea unei rame este undeva pe la 1-2 ore. Merge destul de incet dar merge.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2016 - 07:54.


#14
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Interesant dar nu stiu pe cine sa pun sa faca lucru acesta. Trebuie un meserias care stie ce face, sa nu strice capacele

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 07.11.2006

 cleopatra81, on 17 octombrie 2016 - 22:56, said:

Ce solutii ar fi pentru a nu se mai strange apa acolo? Multumesc

Pana la a cauta solutii,carpaciul care a executat lucrarea ar trebui batut in cap zilnic cu capacul de canal.
Ca si solutie?Refacuta toata lucrarea,de data asta cu cineva care se pricepe.

#16
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Stiu ca trebuie refacuta dar cum? Vreau sa ma interesez bine inainte de a cauta pe cineva sa se priceapa

 adisz, on 18 octombrie 2016 - 08:20, said:


Pana la a cauta solutii,carpaciul care a executat lucrarea ar trebui batut in cap zilnic cu capacul de canal.
Ca si solutie?Refacuta toata lucrarea,de data asta cu cineva care se pricepe.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 07.11.2006
Pai vezi tu,trebuia sa incepi cu localitatea unde se afla aceea locuinta,Macar cei din zona sa-ti poata recomnada pe cineva.
Si nu exista ca in cercul tau de prieteni/cunostinte/relatii sa nu existe cineva care sa nu aiba habar de un profesionist.
Lucrarea respectiva trebuie vizualizata si apoi emise parerile.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 adisz, on 18 octombrie 2016 - 08:20, said:


Pana la a cauta solutii,carpaciul care a executat lucrarea ar trebui batut in cap zilnic cu capacul de canal.
Ca si solutie?Refacuta toata lucrarea,de data asta cu cineva care se pricepe.

Eventual sa darame si casa ca sa ridice niste capace.  Foarte rar solutia la o problema e refacerea integrala a unei lucrari. Am mai intalnit eu 2 dorei care il puneau pe client sa darame un perete si sa mute o usa ca nu incap scarile interioare. Pana am luat niste resturi de lemn si le-am facut treptele din bucatele sa vada cum merg, pe urma m-am prins ca de fapt ei nu stiau sa ia curba cu treptele si insistau sa faca platou drept de intoarcere la mijloc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate