Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Ajutor formulare plangere politie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Stai linistit! nu e in concediu, nici nu ti-a tamponat-o si nu e cu ea in service.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mai poti declara si masina furata daca doresti...
si ca ti-a violat pisica si omorat soacra...
doar ca vei avea probleme la descrierea circumstantelor...
cum a venit el, vecinul si ti-a smuls cheile din mana si talonul si a fugit cu masina... si cum ai ramas tu blocat peste 10 zile asteptand sa apara bajetii sa-ti zica ca esti la camera ascunsa!

#21
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 Nero-d, on 19 august 2016 - 21:20, said:

doar ca vei avea probleme la descrierea circumstantelor...
Nu... ipotetic vorbind: spui ca ai dat masina unui individ ce urma sa fie angajat ca sofer si cand ai contactat individul acesta ti-a spus ca a disparut masina cu tot cu acte in ea Posted Image
Asa ca ai ales sa o declari furata

Edited by truet, 19 August 2016 - 21:31.


#22
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Si totusi vecinul nu trebuie sa-ti dea zilnic o suma fixa,indiferent de cat face el?
Ca asa se procedeaza in Iasi.

#23
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Poate chiar e acolo la ruda aia bolnaca la spital.
Dar ce ti-au mai zis la telefon in afara de propozitia aia?

Daca ti-e vecin inseamna ca poti merge la usa sa suni sau sa vorbesti cu cineva despre caz

#24
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Contracte de munca au toti soferii , statul ne controleaza si o amenda pt angajati la negru te duce in faliment direct. Statul este interrsat sa ne ia banii si noua taximetristilor si voua clientilor,  din pacate nu este interesat de siguranta noastra si a voastra ... Stiti ce m-am bucurat cand mi-a infipt unu cutitul in tetiera sau ce bucuroasa a fost o clienta cand a fost violata de un taximetrist? Fapte reale !

#25
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Plecand de la subiectul asta :
http://forum.softped...-cu-masina-mea/
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu formularea unei plangeri la politie !!!
Nu ma intelegeti gresit am tot fost pe la politie si m-au cam dat de colo-colo , am lasat niste date, am discutat cu cativa agenti dar nimic oficial !
Unu din ei ma lasat perplex: cand i-am zis ca i-am lasat masina lu vecinu si ca e disparut de 2 saptamani , replica lui a fost "Da dar nu i-ai mai zis sa ti-o aduca inapoi"
Vreau sa ma duc cu "lectia scrisa" la ei si sa ii rog sa inregistreze plangerea. Nu am mai facut niciodata asa ceva si habar am cum sa o scriu!
Nici google nu a fost prea generos , asa nu asi mai fi intrebat pe aici ca sa mi se sparga iar sticle in cap !

#26
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
De ce am impresia ca acolo pe topic ti-am dat cate tipuri despre ce sa pui in scris...

Nu exista o formulare standard... doar povestesti cu cat mai multe amanunte situatia respective si ce anume doresti.

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 24.05.2010
subsemnatul.... , domiciliat in....... decar ca: in data de xx.xx.xxxx am imprumutat vehiculul personal numitului ...... , domiciliat in ......  pentru cateva ore, zile, etc, iar el abuzand de buna incredere a mea nu a mai cuvenit sa imi inapoieze vehiculul nici in ziua de astazi xx.xx.xxxx si nici nu raspunde la nici o forma de contact. Reclam prin aceasta declaratie conform articolelor xxx.xxx si xxx.xxx din codul penal furtul vehicolului personal si abuzul de incredere cauza de catre inculpat.

#28
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Hmmmmm........ Ok
Nici nu stiu cum sa incep!!!
Ar fi ceva de genul:
"domnule comandant

Subsemnatul... adica io' fiul lui.... ,nascut ...., domiciliat .... CNP serie nr ....  in data de  am imprumutat lui .... auto marca ,nr, serie sasiu, etc pentru a se folosi .........
????????????????????

Intre timp a scris Moof

Cred ca trebuie sa mentionez si ca auto este proprietatea societatii pe care sunt imputernicit sa o adminstrez?!?!?!?

O fi mai bine sa o scriu in Word eventual cu stampila de la firma.... (daca spun prostii sa nu radeti de mine)

#29
edisitaru

edisitaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.08.2004
Uite aici model.

Domnule comandant


Subsemnatul/a…..... fiul/fiica lui si al…..., nascut/a la data de.....in loc........, domiciliat/a in mun. ___________,   str.......bl......et.......ap......, legitimat/a cu CI seria..............., CNP.................., de profesie.......................,
va aduc la cunostinta urmatoarele:

aici descrii cu lux de amanunte totul,  etc.....etc.........

Fata de cele relatate mai sus, va rog sa luati masurile legale care se impun pentru identificarea si tragerea la raspundere a autorului/autorilor acestei fapte.




Numele si prenumele tau    Data

Edited by edisitaru, 03 October 2016 - 16:55.


#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Inca nu ai recuperat masina ?

#31
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 petre69, on 03 octombrie 2016 - 16:54, said:

Inca nu ai recuperat masina ?
Nu
Si politia m-a dezamagit TOTAL ca deobicei

 edisitaru, on 03 octombrie 2016 - 16:53, said:

Uite aici model.

Domnule comandant


Subsemnatul/a…..... fiul/fiica lui si al…..., nascut/a la data de.....in loc........, domiciliat/a in mun. ___________,   str.......bl......et.......ap......, legitimat/a cu CI seria..............., CNP.................., de profesie.......................,
va aduc la cunostinta urmatoarele:

aici descrii cu lux de amanunte totul,  etc.....etc.........

Fata de cele relatate mai sus, va rog sa luati masurile legale care se impun pentru identificarea si tragerea la raspundere a autorului/autorilor acestei fapte.




Numele si prenumele tau    Data

mersi frumos

Din ce am gasit pe net Abuzul de incredere se gaseste la articolul 238  ???
Am gasit bine???

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, e art. 238 dar nu tu trebuie să faci încadrarea faptei. E suficient să scrii ce s-a întâmplat însă așa cum ți s-a zis deja, dacă n-ai o dovadă a termenului pentru care i-ai împrumutat-o nu e sigur că se va rezolva ceva. De-aia ți-a zis polițistul

 mihaiduban, on 03 octombrie 2016 - 16:10, said:

Unu din ei ma lasat perplex: cand i-am zis ca i-am lasat masina lu vecinu si ca e disparut de 2 saptamani , replica lui a fost "Da dar nu i-ai mai zis sa ti-o aduca inapoi"
Are cheile, actele, nu ți le-a furat. El poate să spună că i-ai dat-o pentru doi ani.
N-ai nici martori la convenția voastră?

Edited by althea, 03 October 2016 - 17:31.


#33
dumad

dumad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.04.2016
Da de ce sa faci tu? Dute din nou si spune-le ca ti-a fost furata masina. Sunt obligati sa inregistreze plangerea. Le spui ca i-ai dat masina si i-ai spus sa ti-o aduca in x zile si ca de 2 saptamani nu a mai venit si nici nu raspunde la telefon. Si stai acolo pana ti-o inregistreaza.

Edited by dumad, 03 October 2016 - 18:21.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dumad, on 03 octombrie 2016 - 18:21, said:

Dute din nou si spune-le ca ti-a fost furata masina.  
Nu e furt, nu-l învăța prostii.

#35
dumad

dumad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.04.2016

 althea, on 03 octombrie 2016 - 18:41, said:

Nu e furt, nu-l învăța prostii.

Daca stau sa ma gandesc mai bine, ai dreptate, dar chiar si asa nu cred ca poate pati ceva daca declara asta, ca doar omul cand declara chiar crede ca i-a fost furata.

Edited by dumad, 03 October 2016 - 19:21.


#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Înțelege că între furt și abuz de încredere nu există nicio asemănare iar dacă minte că i-a fost furată o poate încurca el:  
Art. 268
Inducerea în eroare a organelor judiciare
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Nu mai da soluții de-astea că încalci regulamentul și mă obligi să te opresc altfel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate