Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Dimensiune diferita anvelope fata de talon

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
Salutare, am in talon dimensiuni acceptate:
165/70R14 75t
175/60R14 75t

masina a venit SH cu anvelope 175/65R14 82t si a trecut ITP-ul recent.

as vrea sa comand niste all season tot marinea pe care o am acum 175/65R14 82t

Spuneti-mi va rog daca risc amenda in caz ca ma opreste politia. Practic eu ma incadrez in dimensiuni, teoretic nu prea vad asta.
Din cate stiu daca in talon scrie 75t index masa suportata, am voie cu oricat peste acest numar, dar nu sub. Cam asa ar trebui sa mearga logica si la dimensiuni, nu?
E vreo diferenta in performante daca nu e trecuta varianta asta mixta cu inaltime 65?

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
trebuie sa pui 175/60/14 legal. cari marfa sau de ce ai vrea sa cresti talonul? oricum e foarte mare.

Edited by 41ex, 02 October 2016 - 12:28.


#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Tu trebuie sa pui ce e trecut in acte (asta daca vrei sa nu ai probleme). Indexul de viteza si incarcare conteaza mai putin in cazul de fata, dupa dimensiunile cauciucurilor nu pare cine stie ce masina de curse.

Edited by alexx1402, 02 October 2016 - 12:35.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Politia n-are nici o treaba!
Oricum aia 5 mm ({de fapt 1 cm) nu conteaza.

Oferta majoritara este, intr-adevar pe 65. 60 se gaseste mai greu, dar se gaseste.
Anul trecut tipul de la ITP s-a uitat, pentru prima oara, chiar si la treaba asta. La inceput i se paruse ca erau pe 65, ca am vazut ca devenise agitat si vocifera. L-am linistit repede, cand l-am pus sa se uite mai bine...
Fie chiar vroia sa ma respinga pe treaba asta, fie avea si el nevoie acolo de-o atentie, de-o cafea, suc sau bere.

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
a fost un topic nu demult cu amenda+ridicarea talonului+vizita RAR ptr dimensiuni neomologate ale anvelopelor.

#6
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
T-ul e indicele de viteza. Daca ai in talon 75T poti pune egal sau mai mare dar nu mai mic.
175/65R14 are un balon mai mare si implicit un diametru exterior mai mare fata de ce ai tu in talon  175/60R14 => viteza de deplasare diferita de vitezometru.

citeste si http://info.promo-anvelope.ro/?cid=122

Edited by dicdobre, 02 October 2016 - 12:54.


#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu te incadrezi nici practic nici teoretic in dimensiuni.
Prolema nu e cu politia ci cu ITPul sau, mai grav, cu asigurarea. Din pagubit te poti trezi bagat la culpa comuna sau mai rau, daca esti autorul accidentului, firma de asigurari sa te dea in judecata pt a-si recupera banii dupa ce il despagubeste pe cel pe care l-ai lovit.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Schimba talonu'!
Pe cele noi nu mai este trecuta dimensiunea

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,916
  • Înscris: 27.01.2016

 jack-cuceritorul, on 02 octombrie 2016 - 12:15, said:

Salutare, am in talon dimensiuni acceptate:
165/70R14 75t
175/60R14 75t

masina a venit SH cu anvelope 175/65R14 82t si a trecut ITP-ul recent.


Ai dat spaga la ITP sau era beat ala cand ti-a facut ITP-ul. In mod normal nici un ITP nu ti-ar aproba asa ceva. Pe viitor daca nu prinzi unul beat ca asta de-acum vei avea probleme.

Edited by Testosteron, 02 October 2016 - 13:13.


#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
probleme ai daca intalnesti in trafic un control RAR.care e facut impreuna cu politia. RAR-ul stie exact ce dimensiuni ai omologate.
mie mi-au blocat masina cei de la RAR la un ITP. primul lucru care l-au verificat a fost marimea anvelopelor.poti circula mult
si bine cu alte marimi,dar poti avea surprize la un moment dat.asa ca mai bine ia o marime omologata.

#11
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
va multumesc, m-am convins ca nu e ok
@colombo2003, talonul e 2016

#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
E obligatoriu sa folosesti anvelope de dimensiunile specificate in cartea de identitate (sau talon), cu acelea a fost omologata masina.

Inafara de aspectul strict legal, tu ai anvelope cu diametru si circumferinta mai mari decat trebuie, ceea ce inseamna:
  • vitezometrul va indica o viteza mai mica decat ai in realitate
  • kilometrajul apare mai mic decat cel real; asta à propos ca ai luat-o second-hand (bine, nu ca ar conta cei cam 7% fata de datu’ kilometrajului inapoi…)
  • distanta intre anvelopa si contraaripa e mai mica de cat trebuie, deci la gropi/ incarcare mai mare/ etc nu e prea bine.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 jack-cuceritorul, on 02 octombrie 2016 - 12:15, said:

Din cate stiu daca in talon scrie 75t index masa suportata, am voie cu oricat peste acest numar, dar nu sub. Cam asa ar trebui sa mearga logica si la dimensiuni, nu?

NU!!!!!!

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Testosteron, on 02 octombrie 2016 - 13:12, said:

Ai dat spaga la ITP sau era beat ala cand ti-a facut ITP-ul. In mod normal nici un ITP nu ti-ar aproba asa ceva. Pe viitor daca nu prinzi unul beat ca asta de-acum vei avea probleme.
In multe statii ITP se omite acest aspect mai ales daca ajungi dupa ora 16 .....chiar si in unele statii RAR.(daca sunt suprasolicitati)

Probleme poate sa aiba doar la un control mixt Politie+RAR ( de obicei opresc masini foarte vechi , masini cu xenon in far fara lupa, masini cu o stare vizibila de degradare)

Quote

Din pagubit te poti trezi bagat la culpa comuna sau mai rau, daca esti autorul accidentului, firma de asigurari sa te dea in judecata pt a-si recupera banii dupa ce il despagubeste pe cel pe care l-ai lovit.

Asigurarea RCA este valabila chiar daca vehiculul nu are ITP valabil. Nu exista nicio reglementare din care sa reiasa ca nu despagubesc sau sa recupereze suma despagubita de la asigurat. Conform legii ,asiguratorul recupereaza sumele de la persoana care a produs pagubele doar in cazul in care a produs un accident cu intentie , a savarsit o infractiune cu intentie sau a condus vehiculul fara consimtamantul persoanei asigurate.
Asigurarea CASCO este valabila in functie de conditiile din contract (unii asiguratori pot introduce anumite clauze referitoare la ITP / starea vehiculului /alte obligatii cum ar fi anvelope iarna)

Edited by polizei, 02 October 2016 - 14:10.


#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Poti merge la RAR sa-ti treaca in cartea masinii mai multe dimensiuni pentru anvelope (le au ei, dupa modelul masinii). Nu te costa luna de pe cer, in schimb vei putea pune mult mai multe dimensiuni. Din cate stiu., in noile taloane nu se mai trec dimensiunile anvelopelor.

#16
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
Asa e am verificat acum, eu ma uitasem in cartea masinii RAR la dimensiuni nu in talon
Deci tot e ilegal daca nu e omologare in cartea masinii trecuta....


si pana la urma legea ne obliga acum sa avem cel putin copie la cartea masinii RAR la noi
deci imediat verifica la control

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 25.01.2007
Nu te obliga sa ai nici o copie....
Certificat, asigurare,  foaia aia primita de
la rar.  Atat.

#18
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 jack-cuceritorul, on 02 octombrie 2016 - 18:43, said:

Asa e am verificat acum, eu ma uitasem in cartea masinii RAR la dimensiuni nu in talon
Deci tot e ilegal daca nu e omologare in cartea masinii trecuta....


si pana la urma legea ne obliga acum sa avem cel putin copie la cartea masinii RAR la noi
deci imediat verifica la control
Care lege? A junglei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate