Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Geam vecin in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005
Unde este limita de proprietate? Exact pe linia peretelui?

#20
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Cred ca nu politia, ci Inspectoratul de Stat in Constructii se ocupa de astfel de cazuri. Acolo trebuie facuta reclamatia. Pentru acel geam e nevoie de autorizatie de constructie. Daca nu are asa ceva, va lua sigur amenda.

#21
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
In romania (am scris corect, e cu "r"), "legal" e sinonim cu "facultativ"..

Asadar, spune-i varului sa-si construiasca un perete ieftin (din tabla cutata, OSB etc) la distanta de 5cm de geamul vecinului. Sau chiar la 5mm, ca sa nu-i intre aluia nici macar aer prin "noul" lui geam. In plus, poate sa picteze pe gardul di OSB si ceva scene sadice, gen inpuscarea lui Ceasca.. sa aiba securistu ce vedea (horror) cand se uita pe pe qeam.

PS: Sa faca varul si o reclamatie la primarie, la inspectoratul in constructii etc.. daca aia isi pun la bataie jobul/libertatea pentru securist, ramane de vazut. Eu am un adevarat hobby in a combate/extirpa jigodii dintr-astea comuniste.. (metaforic vorbind, sa nu sara cineva cu "ban"-ul).

LATER EDIT: Pana am scris eu mesajul, a sarit lumea cu aceleasi sugestii.. enjoy!

Edited by unGuru, 29 September 2016 - 13:43.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Ala cum si-a tencuit casa? din avion?
Panou de tabla sau din lemn la 20cm de peretele lui si gata.

#23
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008

 daniMMM, on 29 septembrie 2016 - 13:32, said:

Ala a zis ca daca ii atinge casa(si e in stare)il rezolva cu un dosar penal.Nu poate pune nimic in fata,era foarte simplu,deoarece e spatiul unde e masina,iar intre masina si geamul aluia e un sant de scurgere;ne-am gandit amandoi ,nici o foaie de tabla nu poate rezema de casa,ca vine ordinarul al,cica,cu politia
Eu ma indoiesc ca nu poate pune o folie de tabla la 2 cm de geamul/peretele aluia astfel incat sa nu aibe loc si masina parcata. Fara poze e greu sa ne dam seama... Asta e varianta provizorie oricum, pana se rezolva pe partea legala.

#24
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Pe marginea santului de scurgere sa planteze doi stalpi metalici,iar intre acestia sa lege o prelata.

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
mai, daca vecinul e asa cum ai descris, la ce sa-si mai faca varul tau nervi degeaba, ca tot nu rezolva nimic pe cale legala. si chiar daca incearca, o sa aiba parte de multe neplaceri, precis.
sa-si puna frumos draperii la geamul respectiv, jaluzele, roleta interioara, oblon exterior, orice care sa-i permita acoperirea geamului, pentru a nu se holba ala la el in casa.
scapa si mai ieftin asa, si cu mai putini nervi si batai de cap.
ba chiar ar putea sa faca o aroganta, sa-l invite pe vecin sa-i admire jaluzelele/obloanele, dupa ce le monteaza.

sau sa-si puna un paravan, in curtea lui, in dreptul geamului vecinului.  sau o chestie din aceea din lemn, pe care se urca plantele cataratoare, si sa-si planteze o iedera...sau un gard viu des...(daca are pamant in zona respectiva)
sau poate sa-si puna o bara de batut covoarele, pe care sa tina tot timpul un jeg de covor/mocheta :-)))) eventual sa-l si bata nitel cand aia gatesc in bucatarie...

Edited by corinadaniela, 29 September 2016 - 13:45.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,706
  • Înscris: 16.03.2004

 Bucifon, on 29 septembrie 2016 - 13:39, said:

As zice sa-si ia niste tuia de vreo 2m-2.5m inaltime sa-i puna in rand in fata ferestrei sa nu vada ala nimic.

Nu mai poate intra cu mașina, nu înțelegi?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
O mocheta plina de pp de motan.

p.s. este vecinul din dreapta sau stanga?

Edited by arg, 29 September 2016 - 13:48.


#28
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 ct13mey, on 29 septembrie 2016 - 13:44, said:

Pe marginea santului de scurgere sa planteze doi stalpi metalici,iar intre acestia sa lege o prelata.

Iti dai seama ca o taie dementul. trebe ceva teapan, tabla cum cum ziceau amicii de mai sus :)

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,060
  • Înscris: 07.11.2006
Daca activistu-i magar,singura chestie rezonabila este sa astepte sa vada rezultatul final.In functie de asta se actioneaza.
Insa pentru faptul ca-i umple curtea de resturi si moloz,automat reclamatie la politie,tulburare de posesie.Apoi dosar penal.
Nu stiu dac ISC are competenta in acest caz.Pentru geamul respectiv cred ca nici AC sau CU nu-i nevoie.Doar de respectarea legii.
Conform legii geamul poate fi montat,dar cu conditia sa fie mat.

Edited by althea, 29 September 2016 - 14:31.
eliminare citate mesaje sterse


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Dar santul ala al cui este?

#31
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 corinadaniela, on 29 septembrie 2016 - 13:45, said:

mai, daca vecinul e asa cum ai descris, la ce sa-si mai faca varul tau nervi degeaba, ca tot nu rezolva nimic pe cale legala. si chiar daca incearca, o sa aiba parte de multe neplaceri, precis.

Poate avea parte de neplaceri, dar daca este insistent va rezolva pe cale legala.

#32
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 adisz, on 29 septembrie 2016 - 13:50, said:

Conform legii geamul poate fi montat,dar cu conditia sa fie mat.

Te contrazic, conform legii nu poate fi montat!

#33
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Trebuie sesizate ISC si urbanismul (sau cum i-o zice) din primarie. Ii trebuie autorizatie de construire, care o poate obtine numai cu acordul vecinului in situatia descrisa. Sa il notifice in scris (prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire) ca nu este de acord cu fereastra si ca ii solicita sa readuca la forma initiala peretele calcan, plus sa deschida actiune la tribunal pentru tulburare de posesie, lipsa de intimitate si alte cele. Treaba cu geamul mat este un vax atata timp cat se pot deschide canatele.
Cat despre sfaturi, sa nu construiasca nimic cu fundatie in pamant (panou/gard) sau agatat de zidul vecinului - are nevoie de acelasi tip de autorizatie.

#34
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 dark, on 29 septembrie 2016 - 13:49, said:


Aia o să râdă crăcită!
Nu rezolvă nimic așa.

atunci varianta mai inofensiva cu obturarea geamului.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Aia cu bara pentru batut covoare mi se pare cea mai rapida solutie

Edited by arg, 29 September 2016 - 13:53.


#36
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 adisz, on 29 septembrie 2016 - 13:50, said:

Pentru geamul respectiv cred ca nici AC sau CU nu-i nevoie.Doar de respectarea legii.
Conform legii geamul poate fi montat,dar cu conditia sa fie mat.

Pentru o fereastra in plus ai nevoie de autorizatie. Ca de altfel pentru orice modificare.

Stiu pe cineva care isi construia casa si s-a gandit sa-si faca o fereastra in plus fata de autorizatia de constructie. Amenda a fost 3000 RON. Ieftin ca braga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate