Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

De ce nu poate exista D-zeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1313 replies to this topic

#55
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 17:55, said:

Intrebarea este de ce in nimicul initial au aprut aceste fluctuatii cuantice
Nu știu, mecanica cuantică zice că din nimic apare întotdeauna ceva din cauza principiului incertitudinii, care zice că nu poți cunoaște cu precizie poziția și viteza unei particule, dacă nimicul ar fi stabil ar încălca acest principiu, poziția și viteza ar fi zero.

Din punctul meu de vedere, din nimic poate să apară ceva. Cine știe, poate sunt "zone" în care din nimic nu apare nimic, dar nu sunt prea interesante acele "zone".

#56
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 17:45, said:

Nu-I vorba despre ce-i simplu in cazul acesta ci despre ce este corect. Evident ca este mult mai simplu cum spui tu si pe urma ne culcam pe partea dreapta si suntem linistiti, dar este corect asa sau este doar mai simplu? Omul a cautat intotdeauna solutii simple si uite unde a ajuns.
vad, a ajuns pe luna, a ajuns sa discute de la mii de km departare ca si fata-n fata, sa fac inconjurul lumii in citeva ore....mi se pare ok unde a ajuns, si sintem doar la inceput.

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 17:45, said:

Citeste postarea mea nr. 45 si vei vedea de ce nu se ia in discutie ideea unui Creator. Pentru ca acest Creator nu da la ecuatie.
nu da la ecuatie? mie mi se pare ca da la fel de bine ca si numarul pi, ca si e ca si g si o gramada de alte constante pe care le folosim in calcule si totul iese excelent.

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 18:07, said:

Din punctul meu de vedere, din nimic poate să apară ceva. Cine știe, poate sunt "zone" în care din nimic nu apare nimic, dar nu sunt prea interesante acele "zone".
cind si cum ai observat tu ca apare ceva din nimic?

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 24 septembrie 2016 - 18:17, said:


nu da la ecuatie? mie mi se pare ca da la fel de bine ca si numarul pi, ca si e ca si g si o gramada de alte constante pe care le folosim in calcule si totul iese excelent.
Daca tu poti sa-mi raspunzi la intrebarea pe Creator cine l-a creat atunci sunt de acord ca da la ecuatie si-mi revizuiesc intreaga pozitie.

#58
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Posta3e6u9, on 24 septembrie 2016 - 13:57, said:

Aș vrea să punem motive pentru care D-zeu nu poate exista.

Din punctul meu de vedere, orice ființă inteligentă trebuie să apară ca urmare a unui proces de evoluție.

Din punctul meu de vedere,orice fiinta inteligenta considera ca nu se poate discuta la modul concret despre ceva care exista doar in imaginatie.
De asemenea,mi-ar place ca sa putem pune motive pentru care D-zeu ar putea exista.
Dar pana la D-zeu,ar trebui,nu-i asa,sa-l definim pe D-zeu si sa nu-l confundam cu religia sau biserica.
De asemenea,D-zeu este doar o varianta a unei existente supranaturale.Orice fiinta inteligenta stie acest lucru.Suntem noi,ei,altii,etc.pentru care notiunea de divinitate are o alta definitie si inteles.
Buna seara.

#59
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View Postadisz, on 24 septembrie 2016 - 18:41, said:

Din punctul meu de vedere,orice fiinta inteligenta considera ca nu se poate discuta la modul concret despre ceva care exista doar in imaginatie.
si cand  „imaginatia'' iti apare in vise si langa tine  in trup si iti vorbeste ce te faci?

tota viata omului se desfasoara dupa un program stabilit dinainte cat timp poate fi influentat si poate fi influentat.

Edited by leul_tau, 24 September 2016 - 18:49.


#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postleul_tau, on 24 septembrie 2016 - 18:46, said:

si cand  „imaginatia'' iti apare in vise si langa tine  in trup si iti vorbeste ce te faci?

Te duci la doctor.

#61
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 18:53, said:

Te duci la doctor.
Va las pe voi sa o faceti, atat puteti , atat faceti...

Edited by leul_tau, 24 September 2016 - 18:58.


#62
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTestosteron, on 24 septembrie 2016 - 18:21, said:

Daca tu poti sa-mi raspunzi la intrebarea pe Creator cine l-a creat atunci sunt de acord ca da la ecuatie si-mi revizuiesc intreaga pozitie.
o iei ca si constanta si axioma, exista dintodeauna, de aici incolo ai toate explicatiile. daca intr-o zi nu ne va mai satisface axioma asta vom trece la alt nivel, dar pina atunci asa-i cel mai simplu. de ce sa ne batem capul cu ce a fost inainte de big bang si ce l-a determinat? dumnezeu si-am terminat. momentan avem alte lucruri mult mai serioase de rezolvat.

#63
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postadrian93, on 24 septembrie 2016 - 17:50, said:

Determinată de ceva.
Fluctuațiile cuantice sunt considerate a fi acauzale. :)

#64
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View Postcirus6, on 24 septembrie 2016 - 19:01, said:

momentan avem alte lucruri mult mai serioase de rezolvat.
care sunt lucrurile alea mai importante?

#65
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postcirus6, on 24 septembrie 2016 - 18:17, said:

cind si cum ai observat tu ca apare ceva din nimic?
N-am observat că ceva apare din nimic, dar ceva există, deci ceva a apărut din nimic, altfel n-ar exista nimic, simplu. :)

Plus, fizica cuantică explică destul de bine treburile astea.

#66
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Daca nu exista Dumnezeu atunci cum explicatia viata dupa moarte? Si nu incepeti ca si asta e doar o teorie ca eu stiu cu siguranta ca nu e.

#67
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postisisceanoua, on 24 septembrie 2016 - 19:06, said:

Daca nu exista Dumnezeu atunci cum explicatia viata dupa moarte? Si nu incepeti ca si asta e doar o teorie ca eu stiu cu siguranta ca nu e.

Sa mergi la Spitalul de Arsi si sa vizitezi sectiile cu kinderi. Sa imi zici dupaia ca exista o forta divina care a vrut asta.

#68
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View Postisisceanoua, on 24 septembrie 2016 - 19:06, said:

Daca nu exista Dumnezeu atunci cum explicatia viata dupa moarte? Si nu incepeti ca si asta e doar o teorie ca eu stiu cu siguranta ca nu e.

de unde stii tu cu siguranta? nu imi dezvalui si mie?

View PostSheHateMe, on 24 septembrie 2016 - 19:09, said:

Sa mergi la Spitalul de Arsi si sa vizitezi sectiile cu kinderi. Sa imi zici dupaia ca exista o forta divina care a vrut asta.
si daca merg eu si ti spun ca exista , ma crezi?

Edited by leul_tau, 24 September 2016 - 19:13.


#69
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Impanatule, si eu mi-am pus multe intrebari de-al de de ce de-alungul timpului.am fost furioasa rau pe divinitate si inca nu sunt sigura ca m-am impacat complet cu EL,dar omul oricat ar raporta ceea ce vede la intelegerea de care dispune  tot nu o sa poata explica de ce se intampla unele lucruri niciodata. E foarte adevarat ca te intrebi undea fost Dumnezeu cand s-a intamplat asta,dar viitorul doar EL il stie si nu putem sti noi ce a evitat.

View Postleul_tau, on 24 septembrie 2016 - 19:10, said:

de unde stii tu cu siguranta? nu imi dezvalui si mie?


Nu e cazul.

#70
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postleul_tau, on 24 septembrie 2016 - 18:55, said:

Va las pe voi sa o faceti, atat puteti , atat faceti...
Mie inca nu mi-a aparut

#71
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Nu ai baut ce trebuie.

#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 24 septembrie 2016 - 19:01, said:

o iei ca si constanta si axioma, exista dintodeauna, de aici incolo ai toate explicatiile. daca intr-o zi nu ne va mai satisface axioma asta vom trece la alt nivel, dar pina atunci asa-i cel mai simplu. de ce sa ne batem capul cu ce a fost inainte de big bang si ce l-a determinat? dumnezeu si-am terminat. momentan avem alte lucruri mult mai serioase de rezolvat.
Bine ca recunosti ca este o axioma. Pai axiomele nu mai satisfac nici un om serios in ziua de azi pentru ca axiomele sunt niste supozitii simplificatoare care nu prea au de a face cu realitatea. Exista lucruri mai serioase decat problema lui Dumnezeu de rezolvat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate