Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce nu poate exista D-zeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1313 replies to this topic

#1297
BlackieHole

BlackieHole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 01.08.2016

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 18:34, said:


nu neaparat, dar a fost un tip remarcabil de inteligent si un talent exceptional. inca poezia romaneasca n-a cunoscut unul mai bun ca el, nu zic ca paunescu n-a fost bun.

Ai citit "Statul. Functiile si misiunea sa", de Eminescu? Ia citeste, apoi vino sa mai spui ca era comunist.

#1298
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 18:36, said:

Mai dar greu intelegi...

Ori asta, ori tu nu te exprimi inteligibil.

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 18:38, said:

eminescu a fost comunist convins. poi de ce invatai tu la scoala in regimul trecut imparat si proletar? Posted Image
ps marx n-a fost primul comunist!!!!........nici macar Isus.

Marx nu a fost primul comunist iar Eminescu nu a fost marxist: http://www.historia....t-amenin-europa

La scoala invatam doar cce voia partidul Posted Image

În acelaşi timp, din toată opera lui Eminescu s-au reţinut numai câteva poeme, tendenţios alese, pentru a fi repuse în circulaţie. La loc de cinste s-a aflat, bineînţeles, poemul Împărat şi proletar, compus de poet la douăzeci şi patru de ani, sub influenţa ecourilor din presă ale aşa-numitei „comune din Paris”. Ideologii de serviciu ai partidului comunist au avut grijă, însă, să falsifice textul, prin omisiune. Ei au ales dintr-un ansamblu bine gândit doar discursul proletarului, prezentându-l astfel, implicit, ca pe un discurs al lui Eminescu. În realitate, în adevăratul poem, vocea poetului – mai presus şi decât cea a proletarului, şi decât cea a împăratului – se face auzită abia în final, ca mesajul impersonal transmis muritorilor de undeva din ceruri: „Astfel umana roadă în calea ei îngheaţă,/ Se petrifică unul în sclav, altu-mpărat,/ Acoperind cu noime sărmana lui viaţă/ Şi arătând la soare-a mizeriei lui faţă –/ faţa – căci înţelesul i-acelaşi la toţi dat.”

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 18:41, said:

Eu ma refer la ce este crestinismul acum, nu la ce o fi vrut Hristos sau Pavel sa fie... Astia doi e clar ca erau idealisti si prin urmare erau comunisti in felul lor, dar ceea ce a rezultat din idealurile lor e cu totul altceva decat ceea ce si-au propus ei.

Si Marx era un idealist. Ce a iesit in realitate nu are nici o legatura cu utopiile lui. "Comunismul" asa cum il cunoastem noi s-a nascut dupa revolutia bolsevica, iar Eminescu nu ar fi achiesat niciodata la el.

Edited by oMariusRO, 12 October 2016 - 18:56.


#1299
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 18:41, said:

Eu ma refer la ce este crestinismul acum, nu la ce o fi vrut Hristos sau Pavel sa fie... Astia doi e clar ca erau idealisti si prin urmare erau comunisti in felul lor, dar ceea ce a rezultat din idealurile lor e cu totul altceva decat ceea ce si-au propus ei. Dar vezi fratica ca noi discutam acum despre CEEA CE ESTE si nicidecum despre CEEA CE AR FI TREBUIT SA FIE.
totusi daca discutam despre crestinism nu putem face abstractie de istoria lui.
io-l urasc pe pavel, dar probabail as fi avut o parere mult mai buna despre crestinism daca crestinismul actual ar fi fost aidoma celui pavelian.

View PostBlackieHole, on 12 octombrie 2016 - 18:42, said:

Ai citit "Statul. Functiile si misiunea sa", de Eminescu? Ia citeste, apoi vino sa mai spui ca era comunist.
n-am citit-o. baga un link.
da' tu ai citit imparat si proletar?

Edited by cirus6, 12 October 2016 - 19:03.


#1300
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 18:55, said:

totusi daca discutam despre crestinism nu putem face abstractie de istoria lui.
io-l urasc pe pavel, dar probabail as fi avut o parere mult mai buna despre crestinism daca crestinismul actual ar fi fost aidoma celui pavelian.

Daca Hristos ar fi stiut ce circ va iesi din cele spuse de El eu cred ca s-ar fi apucat de tamplarie. Dar se vede ca n-a stiut ce se va alege de afirmatiile lui si prin urmare asta demonstreaza natura sa umana si nicidecum Divina.

#1301
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 12 octombrie 2016 - 18:52, said:

Eminescu nu a fost marxist:

Si Marx era un idealist. Ce a iesit in realitate nu are nici o legatura cu utopiile lui. "Comunismul" asa cum il cunoastem noi s-a nascut dupa revolutia bolsevica, iar Eminescu nu ar fi achiesat niciodata la el.
io am zis ca a fost comunist nu marxist. :)

desi sint fan marxi, nu-s de acord chiar cu tot ce zice, io-s mai radical decit el. comunismul asa cum il cunoastem nu a fost comunism. comunismul inseamna inexistenta proprietatii private si inexistenta statului!!!!

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 18:59, said:

Daca Hristos ar fi stiut ce circ va iesi din cele spuse de El eu cred ca s-ar fi apucat de tamplarie. Dar se vede ca n-a stiut ce se va alege de afirmatiile lui si prin urmare asta demonstreaza natura sa umana si nicidecum Divina.
io zic ca stia. ce zici, asta a zis-o la intimplare? Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.

#1302
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 19:12, said:


io zic ca stia. ce zici, asta a zis-o la intimplare? Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
Stiu afirmatia asta. Dar atunci e si mai grav....

#1303
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
nu neaparat, dar poate parea grav, asa la prima vedere. adica ce exemplu de moralitate vrem din ce moment el spune clar ca a venit sa aduca sabia? nu-i asa?

#1304
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 19:45, said:

nu neaparat, dar poate parea grav, asa la prima vedere. adica ce exemplu de moralitate vrem din ce moment el spune clar ca a venit sa aduca sabia? nu-i asa?

Si intr-adevar a adus-o. Nu numai la prima vedere e grav ci la toate vederile.

#1305
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 17:53, said:

Nea Jakobe I-auzi ce zice Eminescu despre viata de apoi:

Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morți sunt cei muriți.
Păi zice bine ceea ce zice, e în conformitate cu creștinismul, să știi.

View Postcirus6, on 12 octombrie 2016 - 18:28, said:

poi nenea marx aproape ca-l citeaza pe pavel „De la fiecare după capacități, fiecăruia după nevoi”. el n-a criticat niciodata organizarea facuta de pavel, din contra, a fost sursa de inspiratie. ce are marx cu religia e separat, religia crestina s-a transformat enorm dupa ce a devenit religie oficiala in imperiul roman. sint lucruri ce nu tre' confundate dar asta necesita cunostinte de istorie.
foarte tare simpatizez cu ce a facut ceausescu, as face la fel sa fiu in locul lui.
il iubesc pe eminescu iar imparat si proletar e capodopera.
Marx a greșit profund, considerând oamenii ca având capacitățile direct proporționale cu nevoile. :)

View PostTestosteron, on 12 octombrie 2016 - 18:59, said:

Daca Hristos ar fi stiut ce circ va iesi din cele spuse de El eu cred ca s-ar fi apucat de tamplarie. Dar se vede ca n-a stiut ce se va alege de afirmatiile lui si prin urmare asta demonstreaza natura sa umana si nicidecum Divina.
De fapt, Biblia ne arată că Iisus știa ce va urma, până la sfârșitul lumii acesteia. Nu știu de unde ai reușit dumneata să concluzionezi exact invers.

#1306
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 12 octombrie 2016 - 23:18, said:

De fapt, Biblia ne arată că Iisus știa ce va urma, până la sfârșitul lumii acesteia. Nu știu de unde ai reușit dumneata să concluzionezi exact invers.
Stia si ce va face el peste 10 secunde?

Edited by TOPCATBV, 14 October 2016 - 07:56.


#1307
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Adica la ce s-a referit Iisus mai concret cand a spus ca aduce sabie, Cirus? (nu interpreta tendentios intrebarile mele, chiar ma intereseaza sa impartasesc din perceptiile altora)

O alta intrebare pentru tine (si nu numai)...
Felul in care se administra avutul fiecarui credincios in bisericile lui Pavel, iti pare ok sau dimpotriva?

Si tot n-am inteles care dintre invataturile lui Pavel se contrapun cu cele lasate de insusi Iisus... stiu de ceva aspecte invocate de homosexuali, dar despre altceva chiar nu stiu.

#1308
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Post"Oblio", on 01 noiembrie 2016 - 00:38, said:

Adica la ce s-a referit Iisus mai concret cand a spus ca aduce sabie, Cirus? (nu interpreta tendentios intrebarile mele, chiar ma intereseaza sa impartasesc din perceptiile altora)

S-a referit ca-l aduce pe Dracu. L-a asta s-a referit si asta a si facut.

#1309
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Nu stiu daca vorbesti serios ori la misto, dar...  daca e sa te raportezi la ce e scris in Biblie si la chemarile lui Iisus, e simplu. Dracu era deja stapan al acestei lumi, oamenii preponderent rai si egoisti sunt discipoli (constient ori nu) ai lui satan. Al urma pe Iisus insemna sa incepi sa lupti alaturi de El cu toata aceasta lume. E clar ca o convertire insemna, inclusiv a ajunge sa te dusmaneasca cei din propria casa daca nu rezonau si ei la chemarile si trairile lui Iisus...

Astept totusi opinia lui Cirus...

#1310
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Post"Oblio", on 01 noiembrie 2016 - 12:53, said:

Al urma pe Iisus insemna sa incepi sa lupti alaturi de El cu toata aceasta lume.

Ce intelegi prin "sa lupti"? Adica.. asa.. cu sabia sau pusca, in mana? Cum se pupa asta cu ce spunea pe alt topic ca religia propovăduiește dragostea...? Sau dragostea asta e valabila doar pentru cei care fac parte din religia respectiv?!

#1311
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
E o intrebare test sau ce?

Cred ca-i limpede unde bate in versetul acela avand in vedere ca se exprima in pilde. Spre deosebire de episodul cu scosul sabiei la propriu aici e vorba de sabie metaforic vorbind. Sabia e simbol al luptei iar Iisus se refera la lupta in plan spiritual a celor care-L vor urma prin credinta, aveau de infruntat lumea animata de duhul impotrivitorului.
E simplu nu?... sper ca am trecut testul ;) :).

Edited by "Oblio", 02 November 2016 - 23:07.


#1312
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post"Oblio", on 02 noiembrie 2016 - 22:58, said:

...Iisus se refera la lupta in plan spiritual a celor care-L vor urma prin credinta...
Sigur ca da...si marmota ce facea? Posted Image

Edited by kolfleading, 03 November 2016 - 08:07.


#1313
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"El" creatorul, exista ! ...
noi avem indoieli (oarecum indreptatite) doar in privinta bisericilor, al "profetilor", al celor zamisliti din virgine,
al sfintilor, al paradisului, al pacatului, al infernului, etc !

Edited by realduc, 01 December 2017 - 16:19.


#1314
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
orice poate sa existe. POATE... insa viata nu o faci pe poate... aia e spiritualitate sau prostie sau un semn ca logica te a parasit.

si daca ar exista un zeu... cu ce s ar chimba viata personala? ar fi clar ca e un muist care nu a facut nimic pt tine...


hilar... o sa ajungeti sa vorbiti de fizica quantica... pt ca nu exista nimic ce nu poate exista... pt ca nu stii...

si asta e problema. omul nu accepta faptul ca unele lucruri pur si simplu nu le stie... si aici vine idiotenia... ca omul daca nu stie ceva , inventeaza , doar ca sa isi satisfaca prostia personala de a stii totul. de aia a aparut religia si conceptul de zei.. ca omul nu a fost in stare sa accepte ca pur si simplu nu stie.

View Postrealduc, on 01 decembrie 2017 - 16:16, said:

"El" creatorul, exista ! ...
noi avem indoieli (oarecum indreptatite) doar in privinta bisericilor, al "profetilor", al celor zamisliti din virgine,
al sfintilor, al paradisului, al pacatului, al infernului, etc !

nu.

eu am indoeili in privinta la tot. nu doar biserici etc...

de ce nu poti sa accepti ca nu stii si cu asta basta? sau asta simti acum? ca esti aproape de zei? lol

cand Romania va avea peste 50% atei , tara va evolua in 10 ani cat in 50. cred ca asta e principala problema. religia face parte din viata omului si face omul prost

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate