Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

decizia CCR față de căsătoriile intre persoane de același sex

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3349 replies to this topic

#73
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostdaniMMM, on 20 septembrie 2016 - 16:02, said:

La alea doua de mai sus m-as lasa infiat oricand.Nici alocatie nu-mi trebuie
Stai la coada , ca eu deja am trimis cererea !

#74
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlotharragnar, on 20 septembrie 2016 - 15:04, said:

Ce cod etic si moral a lasat? Ala in care omori alti oameni de alta credinta  prin cruciade si inchizitie  si arzi savantii eretici si vrajitoare pe ruguri?
...

Unde anume a spus Iisus ca trebuie sa omori alti oameni de alta credinta  prin cruciade si inchizitie  si    arzi savantii eretici si vrajitoare pe ruguri?!? In predica de pe munte? In Templu? Poti sa dai un link?

#75
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
De fapt, mult hulita Inchizitie la care ateii fac atata referire a omorat doar 20k oameni in decursul catorva sute de ani, adica cam cat mureau pe la Sobibor in 1945 ( lunar).
Nu mai vorbim de celelalte cumplite crime pe care le-au comis ateii couministi in Rusia sau gastile demente ale lui Robespierre care au omorat milioane de oameni nevinovati, inclusiv prunci de cateva luni care erau striviti de vii sau femei insarcinate care erau ghilotinate, etc.
Ce au facut catolicii in perioda Inchizitiei paleste in comparatie cu crimele ateilor militanti, atat ca numar cat si ca barbarie.

Edited by doxan, 20 September 2016 - 16:39.


#76
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View PostImperathor, on 20 septembrie 2016 - 16:17, said:

Unde anume a spus Iisus ca trebuie sa omori alti oameni de alta credinta  prin cruciade si inchizitie  si arzi savantii eretici si vrajitoare pe ruguri?!? In predica de pe munte? In Templu? Poti sa dai un link?

Din Matei, citare:  

Quote


4. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.

Si din Apocalipsa demonstreaza lipsa totala de toleranta....pentru cineva care adineauri a predicat iertarea pacatelor, acum zice ca toti pacatosii vor arde in iaz

Quote

8 Dar* cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul** care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.”

Nu vad criminali sau hoti, ci doar  simpli oameni care nu accepta religia crestina,  oamenii (adica curvarii) care vor sa-si traiasca viata  cum vor,  mincinosii (dar nu spune nimic daca aia sunt politicieni sau nu),  sau fricosi. Adica daca sunt fricos sunt pacatos?  



Pentru mentalitatea antica de secol I , zic ca era un profet ideal.  Astazi ar fi internat la un ospiciu pentru egocentrism  si  delir.








View Postdoxan, on 20 septembrie 2016 - 16:34, said:

Nu mai vorbim de celelalte cumplite crime pe care le-au comis ateii couministi in Rusia sau gastile demente ale lui Robespierre care au omorat milioane de oameni nevinovati, inclusiv prunci de cateva luni care erau striviti de vii si femei insarcinate care erau ghilotinate, etc.
Poate ca Stalin si Robespierre erau atei, dar adeptii si subalternii lor nu. Si totusi, Stalin a fost student la seminar teologic.  E greu de spus daca a fost religios (la fel si la Hitler e de dezbatut), insa cert e ca toti astia trei erau egocentristi ca toti dictatorii gen Mao sau Kim  si atat. Nu cred ca erau atei.  

Oricum,inca o tentativa esuata de-a dumitale de a denigra ateismul.

Edited by lotharragnar, 20 September 2016 - 16:47.


#77
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlotharragnar, on 20 septembrie 2016 - 16:40, said:

Din Matei, citare:  
...

Manipulare ieftina!
Acolo nu scrie nici de inchizitie nici de cruciade.
Mai cauta!

View Postdoxan, on 20 septembrie 2016 - 16:34, said:

...
Nu mai vorbim de celelalte cumplite crime pe care le-au comis ateii ...

Hitler, Mao, Stalin = peste 100 de milioane de morti in cateva zeci de ani...

View Postlotharragnar, on 20 septembrie 2016 - 16:40, said:


Poate ca Stalin si Robespierre erau atei, dar adeptii si subalternii lor nu.

....

Nuuu, erau religiosi fanatici! Posted Image

#78
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View PostImperathor, on 20 septembrie 2016 - 16:46, said:

Nuuu, erau religiosi fanatici! Posted Image
Aia oricum urmau religia banului, si totusi, au fost botezati pe rit crestin.  

Quote

Hitler, Mao, Stalin = peste 100 de milioane de morti in cateva zeci de ani...
Adevarat, au omorat...dar nu are cu nimic de-a face cu ateismul. Serios, vedem un criminal care e ateu si gata, ateismul e naspa, e rau.Inteleg ca orice obiect care intra pe mana omului poate sa fie folosit in scopuri bune sau rele, dar uite ca crestinismul care a provocat la randul sau sute de milioane de victime (cruciade, inchizitie, razboaie religioase de dupa reforma , persecutii)  s-a dovedit la fel de nociv ca si comunismul.Ateismul,  pe maini bune si rele , s-a dovedit  mai progresist si benefic pentru umanitate decat a fost religia in general.


Hai sa fim totusi ON-TOPIC si sa ne mutam cu discutia pe Religie.




ON: s-a amanat:
http://www.digi24.ro...-romania-570162

Se pare ca tara nu e pregatita inca sa iasa din evul mediu si din intunecimea religiei. CCR ar vrea sa aprobe legea , dar ii este teama de reactia BOR si a securistului preafericit Daniel.Ah, daca l-ar aresta odata DNA-ul pe acest sarlatan!

Edited by lotharragnar, 20 September 2016 - 17:02.


#79
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAlbastruIndigo, on 20 septembrie 2016 - 16:10, said:

Tu ai impresia ca toate lesbienele arata ca alea din filme? Posted Image

Suntem convinsi ca nu-i asa;dar cand ma gandesc la un cuplu de lesbiene imi apare imaginea de mai sus ,nu a Oanei Roman facand sex cu Ioana Tufar

#80
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Majoritatea celor care intretin relatii cu indivizi de acelasi sex au aspect fizic frumos, sunt   narcisisti si isi respecta trupul.  Pun mai mult accent pe aspect.

Edited by lotharragnar, 20 September 2016 - 16:56.


#81
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Posttruet, on 20 septembrie 2016 - 12:31, said:

Casatoria e un contract ca orice alt contract, nu vad de ce ar trebui sa fie interzisa incheierea unui contract pe motive religioase... e cam anticonstitutional peste tot pe planeta.

Vedeti unde este miselia ? Casatoriile acestea sunt evident niste deviatii ....dar punerea interzicerii lor pe seama opunerii religioase este o eroare. Adica interzicem o aberatie in baza acceptarii altei aberatii . Ele trebuie sa fie interzise , dar din multe alte motive.

#82
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
1) Există şi atei fanatici care se opun căsătoriilor între persoane de acelaşi sex;
2) Comunismul e un fel de religie care vrea să înlocuiască celelalte religii;
3) Stalin a ajuns la Seminar pentru că acolo putea învăţa. Şi era un elev de 9 şi 10!;
4) Fu pe Latrina 3 o discuţie pe tema subiectului. Dar au intercalat cu alte chestii şi mi s-a făcut silă de politică...

Edited by djl, 20 September 2016 - 17:56.


#83
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttavitu, on 20 septembrie 2016 - 15:31, said:

Pot exista situații în care un cuplu gay poate fi o opțiune la fel de bună ca un cuplu hetero pentru o adopție. Iar pentru astfel de cazuri poate ar fi bine ca Protecția Copilului să aibă posibilitatea de a permite cuplurilor gay să adopte un copil dacă Protecția Copilului consideră că este în interesul copilului în acel caz specific.

Niciodata.
Este in firea lucrurilor ca un copil sa aiba o mama si un tata.Nu doi mame sau doua tati.

ps.
Tu te-ai putea cuibari la pieptul paros al unui Anastopoulos (de exemplu) si sa-i ganguri suav:Ce mai faci,mami?

#84
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postlotharragnar, on 20 septembrie 2016 - 16:51, said:


Serios, vedem un criminal care e ateu si gata, ateismul e naspa, e rau.Inteleg ca orice obiect care intra pe mana omului poate sa fie folosit in scopuri bune sau rele, dar uite ca crestinismul care a provocat la randul sau sute de milioane de victime (cruciade, inchizitie, razboaie religioase de dupa reforma , persecutii)  s-a dovedit la fel de nociv ca si comunismul.


ateismul e naspa ca te face sa sustii aberatii cum sunt homosexualii si sa minti la greu

#85
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Eu unul nu am nimic împotriva căsătoriilor între persoane de același sex. Facă ce vor cu propriile lor persoane. Eu am ce am cu adopția copiilor de către astfel de familii (că deh... or să fie "familie").

În ce spirit va fi crescut și educat acel copil, pe linie sexuală?

Pe acel copil îl vor întreba alții cum o cheamă pe mă-sa. Și el va răspunde de exemplu... Vasile! Bănuiesc că nu este cazul să spun ce va urma. Ce sunt oamenii maturi răutăcioși dar ce sunt copiii.

Mă rog, eu unul sunt împotriva acestei legalizări și sper ca CCR să o declare neconstituțională sau cum vor ei dar să nu fie legală.

View PostJurasikMan, on 20 septembrie 2016 - 16:55, said:

Vedeti unde este miselia ? Casatoriile acestea sunt evident niste deviatii ....dar punerea interzicerii lor pe seama opunerii religioase este o eroare. Adica interzicem o aberatie in baza acceptarii altei aberatii . Ele trebuie sa fie interzise , dar din multe alte motive.

Ai dreptate în mod absolut!

Edited by Rundas, 20 September 2016 - 18:08.


#86
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
In Romania oricum o sa aiba efecte negative orice masura occidentala   care e  luata si asta din cauza populatiei cu mentalitate inapoiata, habotnicizata si comunista.  

Altceva e in tari civiilizate ca   Suedia sau Germania unde nu e nimic nefiresc in a avea doi parinti de acelasi sex.

Edited by lotharragnar, 20 September 2016 - 18:09.


#87
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,225
  • Înscris: 03.03.2007

View PostRundas, on 20 septembrie 2016 - 18:06, said:

Eu unul nu am nimic împotriva căsătoriilor între persoane de același sex. Facă ce vor cu propriile lor persoane. Eu am ce am cu adopția copiilor de către astfel de familii (că deh... or să fie "familie").

În ce spirit va fi crescut și educat acel copil, pe linie sexuală?

Sa inteleg ca maica-ta sau taica-tau te-au invatat sa fii heterosexual? Ti-au aratat pozici cu femei si ti-au indicat ca aia e directia pe care trebuie sa o iei in viata?

Din cate stiu, homosexualii se nasc toti in familii heterosexuale, ca altfel nu ar avea cum - deci sa inteleg ca de vina pentru homosexualitate sunt parintii heterosexuali?

#88
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmaxxmedia1999, on 20 septembrie 2016 - 17:58, said:

ateismul e naspa ca te face sa sustii aberatii cum sunt homosexualii si sa minti la greu

Exista homosexuali crestini ortodocsi(chiar precticanti), care nu "mint la greu".  "Buba" asta-i si la voi in ograda, posibil cu o densitate mai mare in anumite asezaminte.
Nu zic neaparat ca-i sustinem pe homosexuali, da daca ei asta isi doresc si nu ma supara personal cu nimic sa faca ce vreau.

Edited by gabyxm, 20 September 2016 - 18:15.


#89
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Oricum CCR-ul a amanat sa vada de unde vine spaga mai mare,de la homalai sau de la popi.

#90
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostBogzaG, on 20 septembrie 2016 - 11:50, said:

Le: in spiritul codului familiei, adică, ...

CCR va fi pro; pentru ca asta-i tendinta europeana. Nu i se va zice, probabil, casatorie ci parteneriat civil. Codul Civil va trebui moificat in sensul acesta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate