Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 

Olympus E-M1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1477
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostTaxon, on 02 martie 2018 - 10:26, said:

...
Pot sa fiu de acord ca nu suntem de acord. Voi puteti?
...
Eu da. Dar se pare că cel căruia îi iei apărarea nu prea. La o părere contrară și-a luat jucăriile și a plecat. Alt geniu neînțeles...

Edited by calexe, 02 March 2018 - 11:43.


#1478
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postcalexe, on 02 martie 2018 - 11:37, said:

Alt geniu neînțeles...

q.e.d.

#1479
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Chestiunea cu galeria este relativa. E ca si cum ai spune ca cine nu se imbraca in rosu-alb-verde nu este ungur. Eu nu am nici o intentie sa fac o asemenea galerie. Pur si simplu nu ma intereseaza. Poate in viitor, daca voi avea si timpul necesar. Asta nu inseamna ciocu mic si nici nu trebuie sa fac temenele in fata celor care au pagini de internet cu fotografii mai mult sau mai putin reusite. Am trecut de mult de faza in care ma intereseaza vorbele, respect munca, apreciez rezultatele si astea sunt temenelele mele. In ceea ce priveste ideea de a face tot un fel de temenele pentru a avea cat mai multi membri, nu sunt de aceeasi parere. In ultima perioada au tot aparut, multi atotstiutori, multi infumurati si obraznici, dupa un timp au disparut de la sine. De ce sa ma prosternez in fata noilor veniti?

Edited by nicolaie, 02 March 2018 - 12:00.


#1480
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Baieti, haideti sa limitam polemica si sa aducem "plus-valoare" acestui thread dedicat lui Olympus EM-1 mk2. Din partea mea, userul cu revista a avut o initiativa foarte buna, ar fi util sa posteze in contiuare, poate mai in detaliu, si sa angajeze in discutii si colaborari alti utilizatori de Oly.

Edited by nicolaie, 02 March 2018 - 12:03.


#1481
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
S-a notat baiatu'

Scuze, vroiam sa scriu sefu'

#1482
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,929
  • Înscris: 28.12.2006
Dupa 83 e pagini ce plus valoare mai putem adauga? Eventual trebuie facut un subiect separat despre initiative foto sau stire lansare revista online, cautam colaboratori..

#1483
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu il astept pe katran sa faca update-ul la aparat si pe urma sa ne spuna ce aduce in plus la stabilizarea aia faina pe care deja o are E-M1 II-ul.
Sau daca mai are cineva scula asta si e in masura sa ne povesteasca ...

Edited by Taxon, 02 March 2018 - 12:27.


#1484
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcalexe, on 02 martie 2018 - 11:18, said:

@Taxon:
Cred că termenul de "haită" utilizat de tine în contextul de mai sus, și de către alții în alte contexte, este cel puțin inadecvat.
Ba e foarte adecvat; imi amintesc vremurile alea. Dar "haita" s-a dus pe alte meleaguri...

View Postkatran, on 02 martie 2018 - 11:25, said:

Eu cred ca si discutiile "tehnice", trebuie avute tot in contextul fotografic. Cu alte cuvinte, fotografia sa fie argumentul suprem in orice discutie despre camere foto.
Asta suna a argumentum ad verecundiam. Sau "ciocu' mic, ca eu fac poze mai bune decat tine!".
Ce facem daca fotografiile prezentate n-au nici o legatura cu subiectul discutat?

#1485
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006
Având în vedere unde s-a ajuns, vă rog să țineți cont de următoarele lucruri:

1. Nu am scris aici ca să îmi promovez revista sau alte materiale. Am folosit-o doar ca exemplu de ceva ce se face și nu doar se vorbește. Și apoi, ce este așa de rău în a promova o creație personală și cu impact dincolo de virtual?
Apoi, nu am niciun beneficiu cu ea și nu sprijină nimeni apariția ei; este realizată cu fonduri și energie proprii și niciunul dintre autori nu a fost plătit pentru materialul pe care l-a trimis.
Inițial am vrut să o realizez doar în română și dar cu și pentru fotografii români. Nu am primit niciun răspuns de la niciunul dintre fotografii buni și cunoscuți care folosesc Olympus, deci românii nu sunt interesați de așa ceva. Nici până astăzi nu am articole primite de la români. Pasul următor a fost, logic, variantă internațională.

Ca să fie clar despre ce vorbesc, vă prezint două situații:

- Mircea Bezergheanu - am dorit să public recenzia lui în revistă și a refuzat invocând motivul că limba engleză nu e punctul lui forte. La ceva timp după mesajul meu publică și varianta în engleză.
- Aurel Manea - îmi plac unele dintre fotografiile lui și l-am contactat pentru a redacta un articol. Am vorbit de câteva ori, chiar și telefonic, și mi-a spus că nu are timp. La ceva timp după ce nu am mai primit niciun semn de la el, am dat peste articolul lui publicat în altă revistă.

Sunt exagerat când îmi doresc doar un simplu răspuns cum că "nu sunt interesat. Mulțumesc pentru ofertă" și să nu fiu mințit?

2. Nu sunt un geniu neînțeles care își ia jucăriile și pleacă și nici nu sunt un nou venit având în vedere că învăț fotografie din 2002. Toată energia mea se duce în a simți fotografia și în a concepe proiecte și în a găsi finanțare pentru ele. Nu în a participa la discuții interminabile despre cum și cât sunt unele sisteme mai bune decât altele.
Multe dintre fotografiile mele de natură sunt realizate cu Canon 40D și cu Pentacon 300mm f4 și până de curând am avut și un Fuji X100. Așa că nu sunt un fan idiot și chior care ține morțiș să aibă dreptate când spune că a lui e mai bună. Sincer, mă interesează foarte puține aspecte tehnice la un sistem și nu am avut niciodată probleme cu gamă dinamică nu știu cum și cu dimensiunea senzorului. Pot să fotografiez cu orice fel de sistem la fel de bine, doar că Olympusul îmi aduce cea mai mare satisfacție și asta este o părere pur PERSONALĂ.

Sunt foarte deschis la discuții, dar nu particip la sesiuni de dat cu pietre și de arătat cine o are mai mare.

Edited by dramer4you, 02 March 2018 - 13:17.


#1486
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu iti apreciez eforturile (chiar daca n-am treaba cu Olympus). Mai incerc si eu una, alta (la un nivel mai "accesibil"); e greu de gasit suport; fiecare e cu treaba lui.

Sugerez doar un pic de atentie pentru a nu lasa impresia ca ai critica o comunitate deja formata. Atentie, zic impresia. Dupa ce ajungem sa ne cunoastem, oamenii n-o sa mai fie asa defensivi.
Si... bine ai venit!

Edited by TS030, 02 March 2018 - 13:21.


#1487
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,929
  • Înscris: 28.12.2006
Excelent. Chiar nu cred ca cineva a atacat ceva legat de intentia de a face o revista, cu bani sau gratis. Cat priveste reactia celor mentionati, e greu sa intelegi motivele, poate atunci nu aveau timp, si-au facut dupa, poate altcineva a scris/tradus, sau poate, in viata, ai parte si de refuzuri, unele sincere, altele nu, asta e.

O intrebare (rautacioasa), publicati si articole/poze cu alte branduri?

Edited by crokodilu, 02 March 2018 - 13:30.


#1488
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Apropo, vreau sa adaug ca spiritele pe-aici sunt o idee incinse, din diverse motive. Raspunsurile primite nu trebuie luate prea personal.
Si... inca o data, bun venit!

#1489
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da' auzi, apropo, tu cind pui o poza?
Posted Image

(pentru cei mai noi, asta e o sarja din vechime la adresa colegului pentaxist; stiu, sunt foarte off-topic)

Edited by Taxon, 02 March 2018 - 13:41.


#1490
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hai ca am pus mai mult de o poza, poate chiar doua.

#1491
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostTaxon, on 02 martie 2018 - 13:38, said:

Da' auzi, apropo, tu cind pui o poza?
Posted Image

(pentru cei mai noi, asta e o sarja din vechime la adresa colegului pentaxist; stiu, sunt foarte off-topic)

A pus mai demult dar cred ca sub fostul nume de utilizator. Deci cererea ta e si fondata, si nefondata :))

@dreamer4you: Ai adus discutia de recompensa materiala pentru realizarea acelor recenzii de catre fotografii renumiti pe care i-ai contactat ? Sau ai vrut ceva pro-bono ? Ca tu faci asta de placere dar pentru altii o ora din zi are corespondenta materiala directa ce vine din zona foto.

#1492
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcrokodilu, on 02 martie 2018 - 13:26, said:

Excelent. Chiar nu cred ca cineva a atacat ceva legat de intentia de a face o revista, cu bani sau gratis. Cat priveste reactia celor mentionati, e greu sa intelegi motivele, poate atunci nu aveau timp, si-au facut dupa, poate altcineva a scris/tradus, sau poate, in viata, ai parte si de refuzuri, unele sincere, altele nu, asta e.

O intrebare (rautacioasa), publicati si articole/poze cu alte branduri?

Alte mărci ar trebui să aibă spațiul dedicat, adică publicație/publicații separate așa că deocamdată toate eforturile se duc spre cea de acum legată de Olympus. Când voi avea liniștea financiară necesară, voi gândi reviste și pentru alte sisteme.

View PostTaxon, on 02 martie 2018 - 13:38, said:

Da' auzi, apropo, tu cind pui o poza?
Posted Image

(pentru cei mai noi, asta e o sarja din vechime la adresa colegului pentaxist; stiu, sunt foarte off-topic)

Acuși :)

#1493
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postdramer4you, on 02 martie 2018 - 13:48, said:

Acuși Posted Image

Nu, nu, era contra amicala la Pentax, nu la Olympus !
:)

#1494
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,984
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTaxon, on 02 martie 2018 - 12:26, said:

Eu il astept pe katran sa faca update-ul la aparat si pe urma sa ne spuna ce aduce in plus la stabilizarea aia faina pe care deja o are E-M1 II-ul.
Sau daca mai are cineva scula asta si e in masura sa ne povesteasca ...


Aseara am facut update-ul de firmware.
Nu am avut timp sa-l testez. Doar am observat ca acum exista si optiunea de puncte de focalizare mici.
Dupa ce il testez mai bine, o sa revin cu impresii detaliate si fotografii.

Edited by katran, 02 March 2018 - 13:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate