Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Olympus E-M1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1459
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdramer4you, on 01 martie 2018 - 13:53, said:



Dacă atât ai Ă®nțeles din tot ce am spus și arătat până acum, Ă®nseamnă că am dat peste morile lui de la Mancha și se pare că vântul este foarte puternic.
În meseria mea de bază regula este că vina pentru un mesaj recepționat incorect este a transmițătorului. În domeniul foto, unde inerent lucrezi cu publicul, cu atât mai mult.

#1460
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcalexe, on 01 martie 2018 - 16:46, said:

În meseria mea de bază regula este că vina pentru un mesaj recepționat incorect este a transmițătorului. În domeniul foto, unde inerent lucrezi cu publicul, cu atât mai mult.

Chiar așa. Ce caut eu aici?
Succes în toate!

#1461
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Si uite asa un potential partener de discutie prefera sa inchida usile decit sa se contreze pe "a mea e mai mare".
Are cineva ceva de cistigat din asta?
Forumul cred ca nu. Si e pacat, ca doar - cel putin filozofic - nimeni nu detine adevarul absolut.
Nu e asa, calexe?

#1462
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 01 martie 2018 - 20:24, said:

..ca doar - cel putin filozofic - nimeni nu detine adevarul absolut.
Iar, cel putin practic, adevarul este undeva la jumatate. Si, in privinta sculelor, fiecare detine propriul adevar.

Nu inteleg chestia cu intervenitul hotarat si la prima obiectie firava renunta.

Edited by crokodilu, 01 March 2018 - 22:00.


#1463
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Nu ati priceput nimic, imi iau mingea si am plecat acasa ... oare daca imi cumpar Olympus voi ajunge si eu asa? Nu-i prima data cand se intampla pe aici.

#1464
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Sau poate avea un singur scop. Sa isi promoveze revista. De discutii libere in mod clar nu e interesat.

#1465
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postdramer4you, on 01 martie 2018 - 13:53, said:

Dacă atât ai înțeles din tot ce am spus și arătat până acum, înseamnă că am dat peste morile lui de la Mancha și se pare că vântul este foarte puternic.

Nu te speria de un vânt puternic, e din acela care iese prin izmene! Trebuie doar să stai mai departe de sursă și să te faci că n-auzi....
Mie-mi place ce povestești și sunt convins că nu sunt singurul.

View Postcrokodilu, on 01 martie 2018 - 21:57, said:

(....) la prima obiectie firava renunta.
E probabil ca alți utilizatori să nu fie obișnuiți cu abordarea brutală sau șuturile în dos. Nu mai pomenesc că anumite persoane e posibil să fie la un nivel pe care noi nici măcar să nu-l înțelegem..... de exemplu, am o cunoștința artist (din acela consacrat, nu autointitulat, cu studii, lucrări, expoziții și largă recunoaștere) pe care l-am invitat să-și dea cu părerea. După ce a citit câteva rânduri mi-a spus că ar fi o blasfemie doar să scrie ceva aici.

Edited by miki74, 01 March 2018 - 23:11.


#1466
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostTaxon, on 01 martie 2018 - 20:24, said:

Si uite asa un potential partener de discutie prefera sa inchida usile decit sa se contreze pe "a mea e mai mare".
Are cineva ceva de cistigat din asta?
Forumul cred ca nu. Si e pacat, ca doar - cel putin filozofic - nimeni nu detine adevarul absolut.
Nu e asa, calexe?
Ție ți se pare că l-am contract necivilizat? Ți se pare că am susținut că Oly (sau oricare alt brand) nu ar fi ok, sau că "a mea e mai mare"? Ia mai citește odată! Era un topic calm, cel puțin în ultimile pagini, moment în care "maestrul" a descins brusc să ne comunice adevărul absolut. Inclusiv pentru a ne informa că dacă nu deținem grandioase proiecte fotografice precum el - atunci ciocul mic! Dacă tu ai impresia că astfel de oameni îți vor împărtăși vreodată din secretele fotografiilor lor reușite - ce să zic - vise plăcute!

În rest, eu sunt de părere că ăsta e forum de discuții pe teme foto, inclusiv discuții tehnice, și nu numai. Galerii foto după gust se găsesc pe net cu duiumul, fiecare poate alege ce dorește si poate intra în comunicare cu autorii, ceea ce fac și eu de altfel.

Iar despre partea cu comunicarea - ce să zic, se învăță în orice meserie care are impact cu publicul.

Edited by calexe, 02 March 2018 - 09:03.


#1467
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Mie nu mi s-a parut un "potential partener de discutie". S-a inscris pe forum ca sa promoveze revista, ceea ce este foarte bine, dar nu a avut nici tactul si nici rabdarea sa o faca. Sper ca a invatat ceva si data viitoare va sti mai bine cum se procedeaza. In ceea ce priveste discutia tehnica, daca nu se face aici, atunci unde?

#1468
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Nu am zis necivilizat, ci...abrupt? Nu vi se mare ca e o mare diferenta intre cum se discuta pe forumurile romanesti fata de cele de afara? Parca pe acolo e mai multa curtoazie.
Orice forum are de cistigat dintr-un numar cit mai mare de membri si un numar cit mai mare de opinii exprimate, de cunostinte impartasite.
Daca intre cei cu vechime mai merge un dat la gioale, ca deh, ne cam stim puterile, incapatinarea, ambitiile, poate ca cei noi ar trebui primiti cu manusi de catifea.

Altfel, ajung sa retraiesc anii 2005-2006 de pe aici, cind cei noi veniti erau intai sfisiati de o anume haita si poate, repet poate admisi ulterior in functie de cit de bine acceptau sa stea la coada haitei. Atitudinea asta cred ca am mai vazut-o, mai recent, si prin alte haite nikolimpic fotografice ... iar asemenea abordari nu le inghit.
Pot sa fiu de acord ca nu suntem de acord. Voi puteti?
Sau va cramponati strict de meseria voastra, de experientele voastre, de aparatura voastra - iar cine inoata impotriva curentului trebuie scos pe mal?

Edited by Taxon, 02 March 2018 - 10:32.


#1469
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 02 martie 2018 - 10:17, said:

. In ceea ce priveste discutia tehnica, daca nu se face aici, atunci unde?
Intr-o revista online.


View PostTaxon, on 02 martie 2018 - 10:26, said:

iar cine inoata impotriva curentului trebuie scos pe mal?
Cum ar suna o primire mai de curtoazie, de ex. in cazul colegului de mai sus?
Intr-adevar am sesizat si eu ce zici, limbajul/tactica adoptata pe anumite forumuri internationale, desi cateodata poate fi doar de fatada si posibil inselatoare.
Sa angajeze SP niste PR-isti care sa intervina si sa ureze bun venit noilor colegii si sa le puna de gat ghirlande de flori, un coctail de intampinare, o majlina...alea alea..

Edited by crokodilu, 02 March 2018 - 10:32.


#1470
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiu, vere, de la fiecare dupa puteri, fiecaruia dupa nevoi.
Ideea e sa ne adunam, nu sa ne risipim.

#1471
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Ma gandesc ca sunt si cazuri cand nu le pica bine orice ai zice, tehnic vorbind mi se pare ilogic sa intervii dupa care sa zici ca nu mai zici nimic, sa te superi si sa pleci. Cum putem gestiona un astfel de fenomen? Cine are dreptate? Ce ar fi de facut? E greu de zis, dreptatea e undeva pe acolo, dar daca nu ai cu cine (in sensul ca pleaca)...e mai greu.

Probabil e un fenomen, fiecare se inchide in bula lui si accepta doar cei ce corespund anumitor criterii de el alese, daca vrea sa faca o bula in alt loc si intamplator criteriile nu se asezoneaza cu cei de acolo..se produce scurtcircuitul. Nu zic ca bula lui nu e cea corecta, poate ca este una perfect valabila, dar nu prea inteleg dece n-ar vrea sa discute si chestiuni care ies din bula, macar sa isi puna problema ca poate bula nu este chiar ok, ca mai exista si alte pareri care desi diferite nu sunt totusi gresite. Aici cred ca e problema: parerile diferite nu sunt tot timpul gresite, si unii nu prea inteleg cum vine asta, chiar si pe acelasi domeniu (de nisa) pot exista pareri diametral opuse perfect valabile, fara ca cineva sa greseasca neaparat, in mod flagrant.

Edited by crokodilu, 02 March 2018 - 10:49.


#1472
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@Taxon:
Cred că termenul de "haită" utilizat de tine în contextul de mai sus, și de către alții în alte contexte, este cel puțin inadecvat.

Și încă ceva, dacă chiar te interesează să înveți ceva despre sistemul Oly și despre MFT în general îți recomand colegii katran și StefanSC. Ce-i drept, ingineri și ăștia, dar asta e, nimeni nu e perfect...

Edited by calexe, 02 March 2018 - 11:19.


#1473
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 02 martie 2018 - 11:18, said:

.. Ce-i drept, ingineri și ăștia, ..
Ptiu, acum zici, dupa atatia ani?

Edited by crokodilu, 02 March 2018 - 11:23.


#1474
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
Eu cred ca si discutiile "tehnice", trebuie avute tot in contextul fotografic. Cu alte cuvinte, fotografia sa fie argumentul suprem in orice discutie despre camere foto. Pentru mine este o mare diferenta intre ce concluzii tragi pe teren si ce concluzii tragi din materialele de pe net.

Avem aici multi tehnicieni (si nu fac aluzie la cei de fata), care sunt foarte vehementi, categorici. Ei se declara limitati de aproape orice echipament fotografic, insa imediat ce le ceri un link cu o galerie personala, incep sa se fofileze.

Este ca si cum ar avea discutii tehnice despre masini, oameni care nu au permis de conducere. Sau ca si cum niste oameni s-ar lauda ca dau super petreceri,  insa sunt petreceri fara femei si bautura. Posted Image

Edited by katran, 02 March 2018 - 11:33.


#1475
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 02 martie 2018 - 11:25, said:

Eu cred ca si discutiile "tehnice", trebuie avute tot in contextul fotografic. Cu alte cuvinte, fotografia sa fie argumentul suprem in orice discutie.

Avem aici multi tehnicieni (si nu fac aluzie la cei de fata), care sunt foarte vehementi, categorici. Ei sunt limitati de aproape orice echipament fotografic, insa imediat ce le ceri un link cu o galerie personala, incep sa se fofileze.
N-as fi asa categoric si vehement impotriva celor care critica si nu au galerie, chiar si daca critica dpdv pur tehnic un aparat. E drept ca aici (pe forum) sunt discutii care "deviaza" nonsalant de la aspectul pur artistic la tehnologia CMOS din spatele cipului foto, dar ce poti face? poza digitala se face totusi cu siliciu si genereaza cateodata capdopere artristice.
Sunt curios daca criticii de arta (de ex. pictura) discuta despre compozitia chimica a vopselei sau despre alimentatia precara a porcului din care se face pensula cu care picteaza.

Edited by crokodilu, 02 March 2018 - 11:32.


#1476
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
...asa cum si topicul asta a deviat de la E-M1 Mk2 la haita.
Revenim? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate