Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Olympus E-M1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#1531
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006

View Postcrokodilu, on 04 martie 2018 - 10:45, said:

Deci cand discutam de aparate defapt importanta este fotografia, cand discutam de incadrari defapt suntem pe un topic despre aparate. Deci?

Deci este despre a înțelege că am maturitatea de a face anumite lucruri și că nu sunt unul care nu știe de regula treimilor sau care tot ce face este pentru că așa vrea el.

Repet, nu știu de ce fac unele fotografii așa cum le fac și este nepotrivit să fie încadrate în nu știu ce șabloane. Așa cum regulile au fost stabilite de oameni, aș putea să spun și eu că acestea sunt regulile mele, nu?

Am venit aici ca să arăt ce se poate face face cu M1, nu ca să îmi arăt mușchii și să urlu, așa cum au făcut-o alții, dar dacă nu este evident motivul te rog să îmi spui cum să procedez.

#1532
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Procedezi cum te indeamna inima.

#1533
dramer4you

dramer4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.09.2006
Aceeași combinație - M1 II cu 300mm f4

Attached Files



#1534
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ultimele sunt cadre banale, primul mi se pare ratat.  Lumea s-ar intreba daca nu ai declansat din greseala.
Imi place cromatica din ultima si cam atat - per total este mediocra.

Te-am laudat cand a fost de laudat, acum nu este cazul.

Edited by katran, 04 March 2018 - 16:17.


#1535
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu am inteles ce vrei sa arati cu asemenea cadre. Ca sistemul nu e bun?

#1536
danlucian16

danlucian16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.02.2016
Buna ziua Vreau sa va cer părerea în legătură cu Olympus 12-40 f2.8 pro. De câteva zile tot citesc păreri despre el, cred că câțiva dintre voi îl folosiți și vreau să vă întreb dacă sunteți mulțumiți de el. Înainte am avut canon 24-70 L, care stătea în majoritatea timpului pe aparat (canon 70 D), acum că am trecut la Olympus (omd 10 mkii), mă gândesc că aș cumpăra echivalentul L-ului. Mulțumesc anticipat!

#1537
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Obiectiv FF pe crop, ca să ce? Îţi recomand să foloseşti tot 24-70 şi pe Olympus, există adaptoare.

#1538
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce-mi plac mie colegii ăștia ai noștri care simt nevoia năvalnică de a răspunde, dar fie nu se pricep, fie nici măcar nu citesc ceea ce a intrebat cel cu dilema, fie și una și alta. :)

Edited by calexe, 24 April 2018 - 11:53.


#1539
danlucian16

danlucian16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.02.2016

View Postneur0, on 23 aprilie 2018 - 23:09, said:

Obiectiv FF pe crop, ca să ce? Îţi recomand să foloseşti tot 24-70 şi pe Olympus, există adaptoare.
Obiectivul despre care vorbesc este cu montura 4/3...  Obiectivele canon și aparatul foto le-am vândut, dar oricum 24-70 L pe mirrorless ar fi fost o combinație neinspirată și ca dimensiune și ca distanta focala.

View Postneur0, on 23 aprilie 2018 - 23:09, said:

Obiectiv FF pe crop, ca să ce? Îţi recomand să foloseşti tot 24-70 şi pe Olympus, există adaptoare.
Obiectivul despre care vorbesc este cu montura 4/3...  Obiectivele canon și aparatul foto le-am vândut, dar oricum 24-70 L pe mirrorless ar fi fost o combinație neinspirată și ca dimensiune și ca distanta focala.

#1540
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postdanlucian16, on 20 aprilie 2018 - 19:08, said:

Buna ziua Vreau sa va cer părerea Ăźn legătură cu Olympus 12-40 f2.8 pro. De cĂąteva zile tot citesc păreri despre el, cred că cĂąțiva dintre voi Ăźl folosiți și vreau să vă Ăźntreb dacă sunteți mulțumiți de el. Înainte am avut canon 24-70 L, care stătea Ăźn majoritatea timpului pe aparat (canon 70 D), acum că am trecut la Olympus (omd 10 mkii), mă gĂąndesc că aș cumpăra echivalentul L-ului. Mulțumesc anticipat!

Il am eu de vreo 2 ani...

E mic, bine construit (in afara de parasolar care e o mizerie), optic decent (nu are wow-ul unui 75mm, parte si din cauza focalelor banale, dar e cam la fel de bun ca un 14mm f2.5 sau variatiile de 15-17-20-25mm f1.8/1.7 pe aceleasi focale), focuseaza rapid si destul de aproape.

Daca nu ai nevoie de f2.8 pe toata gama zoom-ului, cred ca PL12-60 si Oly 12-100 sunt alegeri mai bune.

De asemenea, de cand mi-am luat 8-18-le, 12-40-ul meu cam someaza, preferand sa iau cu mine 8-18 si 45mm f1.8.

Edited by StefanSC, 24 April 2018 - 17:54.


#1541
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcalexe, on 24 aprilie 2018 - 11:52, said:

Ce-mi plac mie colegii ăștia ai noștri care simt nevoia năvalnică de a răspunde, dar fie nu se pricep, fie nici măcar nu citesc ceea ce a intrebat cel cu dilema, fie și una și alta. Posted Image
La cine te referi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate