Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Salariul minim a crescut de la 1 februarie 2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5687 replies to this topic

#73
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Pt romani ar trebui sa fie simplu sa faca niste exercitii de imaginatie .
In 1989 salariul era pe la 2.000 lei   , o paine era in jur de 3 lei .
In 2005 salariul minim era de 3.000.000 lei  , o paine ajunsese la 40.000 lei  Posted Image

Edited by ARPA, 25 August 2016 - 09:26.


#74
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Exact, iar acum salariul minim a crescut de 3 ori și pâinea costă tot cam atâta.

Eu zic că dacă va tot crește salariul minim, vor dispărea posturile respective, cum în Spania nu prea mai există casieri la supermarket, așa vor dispărea și la noi. Cam ăștia lucrează pe salariul minim, casieri la supermarket și ceva necalificați prin fabrici, a căror muncă se poate automatiza. Va crește șomajul și implicit povara pe umerii statului, iar atunci vor crește taxele. Cum taxele per totasl vor ajunge să fie mari, va pleca bruma de industrie din țară. Și se va duce dracului și bruma de bunăstare.

#75
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 tomaso, on 25 august 2016 - 09:11, said:


Mulți colegi cred că dacă crește salariul, acesta va fi plătit prin diminuarea profitului.   Acest lucru nu se va întâmpla, pentru că nimeni nu vrea să își reducă profitul.   Așa cum niciun salariat nu acceptă ideea micșorării salariului, la fel gândește orice intreprinzător.   Este o chestiune la fel de sigură precum mareea ori deriva continentelor.

Teoretic da, practic nu prea. Cel putin nu in toate cazurile. Daca tu esti un patronache de aprozar si ai concurenti din lumea supermarket-urilor e cam greuceanu sa mentii aceeasi marja de profit. Pentru ca, fii sigur, hipermarketul nu va ridica pretul produselor ca sa-si tina marja de profit ci va renegocia pretul de achizitie. Posted Image

#76
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 f300, on 25 august 2016 - 08:30, said:

Ceva date concrete sau nu putem produce pentru ca e ceva imaginar si e greu sa ne imaginam cifre, ne obosesc?
Date concrete, SRL mic, 5 angajati (3 full time minim, 2 "part time" minim)... vanzari lunare  aproximativ 11.000 euro, cheltuieli variabile intre 3000-6000 euro, profit mediu real >5000 euro/luna. In vremurile bune profitul contabil la sfarsit de an reprezenta 75% din venituri. Adica la venituri de 150.000 euro pe an, profitul era de aproape 110.000 euro. Intre timp nu mai iese contabil profit grozav pentru ca s-a facut "optimizare fiscala" si "investitii".

Alt exemplu, firma cu acelasi numar de angajati, venituri de 200.000 euro pe an, cu toate "optimizarile fiscale" si "investitiile", profit contabil de 20.000 euro... cel real e triplu.

Si prin "optimizare fiscala" si "investitii" cred ca stie toata lumea la ce ma refer.
Nu, nu sunt ale mele, eu nu ma bag in domeniile cu tiganie si infractiuni... nu am de ce sa fac asta daca se poate si altfel.

Edited by truet, 25 August 2016 - 09:46.


#77
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
E o idee excelenta in momentul cand 75% din contracte sunt inregistrate cu salariul minim pe economie.
Posted Image Posted Image Posted Image
Marinimia guvernului de a creste salariile nu are nimic de a face cu bunastarea cetatenului ci a statului insusi pentru ca prin dari statul primeste aproape inca un salariu. Asa de kiki-bambus. Asta e toata ideea, mai multi bani la stat prin intermediul contributiilor. Daca ar fi dupa stat ar face salariul  mii de euro dar din pacate nu se poate, pana si cel mai rosu politician isi da seama ca suntem ineficienti la volum de munca depus. Pentru a primi in mana 200 euro un gajat roman trebuie sa produca cel putin 5000 pentru firma.  Daca ar vrea cu adevarat ca omul de rand s-o duca bine, statul ar trebui sa renunte la pretentiile  exagerate privind impozitarea muncii si atunci salariatul ar ramane cu mai multi bani in buzunare, deci consum mai mare deci tva mai mare. Dar statul nu risca ci prefera sa bubuie atat angajatul cat mai ales angajatorul prin oprirea la sursa a banilor...ca cetateanul sa prinda ura pe patron nu pe guvern, ''uite al draq burghej cat imi opreste la salar''...statul ar trebui sa asigure un climat economic  sanatos orientat spre bunastarea celor de jos si banii vor veni singuri, nu trebuie sa bage mana in buzunarul oamenilor.

#78
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pai o fi taiat taxe si impozite da rumanu tot pe sistem de evaziune fiscala. No' atunci platiti la salarii. Posted Image

Edited by mihaigerard, 25 August 2016 - 09:51.


#79
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 truet, on 25 august 2016 - 09:44, said:


Mno, in firmele mici se produce cea mai mare evaziune. Nu optimizari fiscale, ci evaziune.. vand 5 lucruri, pt. 3 dau facturi, pt. 2 nu. Am vazut o dugheana d-asta in care patronu' a imprumutat firma[cont 4551] cu cateva sute de mii de lei. M-am crucit si am luat-o in directia opusa.. caci e clar ca acolo se intampla ceva dubios.

Chestia e ca ANAF-ul nu-i intreaba de sanatate pe patroni.. de unde ai ba tu zecile de mii de lei? ia sa-ti luam averea la puricat, sa vedem cat e curata si cat nu. Nu, ANAF-ul baga amenzi pe lucruri standard...

Daca s-ar reduce evaziunea si ar creste gradu' de colectare, poate am plati si taxe mai mici. Acu' ai un magar de pe care tragi pana-l sufoci..

Edited by Alecsandru010, 25 August 2016 - 09:55.


#80
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
In principiu asta inseamna "optimizare fiscala" in Romania... iar "investitii" inseamna sa treci pe cheltuieli si hartia igienica pe care o folosesti in scop personal.

#81
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dexterash, on 25 august 2016 - 04:01, said:

Da' la toti altii, cei care au salarii minime si medii mai mari, cum ma'sa'n cur merge si functioneaza asa? Mai studiaza, poate ai vreo reLEvatie.

Contrar spuselor liderului suprem-cizmar cu 4 clase Nicolae Ceausescu, societatile/tarile dezvoltate nu s-au ridicat cu analfabeti sau tampiti la putere, ci cu oameni mai "rasariti". Sau nu v-ati convins, inca, de acest lucru?

Pai deaia ne pleaca oamenii valorosi prin tari starine si aia pentru munca lor pot oferi remuneratii de 3-4 ori mai mare la aceiasi munca .

Imi amintesc de un patron care se plangea ca i-a plecat angajatul cel mai muncitor pentru ca nu e multumit de salariu . Pai il tinea la salariul minim pe economie cum foarte multi din angajatori fac  . Acu se plange ca ar da salariu mai mare insa nu mai gaseste oameni . Normal ca nu mai gaseste unul care sa-i lucreze ieftin si bine . Foarte multi au reusit prin alte tari si au inteles ce inseamna relatie intre angajat si angajator si respectul pentru munca omului .
Cine nu e in stare sa ofere un salariu 400-500 euro bani in mana unui angajat  ar fi mai bine sa-si inchida pravalia si sa-si caute de lucru . Pana acum n-am vazut decat parliti de patroni care alearga sa-si cumpere bemeveuri, mertzane  exploatand pe salarii de mizerie  niste amarati disperati care incearca sa-si intretina familia . Si din cauza asta sar unii de cur frate ca iar creste salariul minim pe economie ?

#82
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 13.10.2003

 truet, on 25 august 2016 - 09:44, said:

Date concrete, SRL mic, 5 angajati (3 full time minim, 2 "part time" minim)... vanzari lunare  aproximativ 11.000 euro, cheltuieli variabile intre 3000-6000 euro, profit mediu real >5000 euro/luna. In vremurile bune profitul contabil la sfarsit de an reprezenta 75% din venituri. Adica la venituri de 150.000 euro pe an, profitul era de aproape 110.000 euro. Intre timp nu mai iese contabil profit grozav pentru ca s-a facut "optimizare fiscala" si "investitii".

Alt exemplu, firma cu acelasi numar de angajati, venituri de 200.000 euro pe an, cu toate "optimizarile fiscale" si "investitiile", profit contabil de 20.000 euro... cel real e triplu.

Si prin "optimizare fiscala" si "investitii" cred ca stie toata lumea la ce ma refer.
Nu, nu sunt ale mele, eu nu ma bag in domeniile cu tiganie si infractiuni... nu am de ce sa fac asta daca se poate si altfel.

Sunt foarte curios ce obiect de activitate aveau firmele respective.
Rata profitului 75%???
Poate in consultanta, contabilitate unde teoretic nu cheltuiesti decat pe salarii si tus la imprimanta...

Edited by radumiki, 25 August 2016 - 10:05.


#83
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 truet, on 25 august 2016 - 09:44, said:

Alt exemplu, firma cu acelasi numar de angajati, venituri de 200.000 euro pe an, cu toate "optimizarile fiscale" si "investitiile", profit contabil de 20.000 euro... cel real e triplu.

Versus firma cu o mina de angajati vinduta cu 20 miliarde. Ai si asa ceva?

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 radumiki, on 25 august 2016 - 10:04, said:

Sunt foarte curios ce obiect de activitate aveau firmele respective.
Rata profitului 75%???
Poate in consultanta, contabilitate unde teoretic nu cheltuiesti decat pe salarii si tus la imprimanta...
O laie, unii habar nu au ce însemnă consultanța și faptul că se cam moare de foame în acest domeniu în România, mai ales în orașe mari.

#85
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 radumiki, on 25 august 2016 - 10:04, said:

Sunt foarte curios ce obiect de activitate aveau firmele respective.
Rata profitului 75%???
Adaosul e 500%... cheltuielile astea aveau ponderea cea mai mica in cheltuieli, mai mult se cheltuie pe salarii, si alea minime.
Ce produse/servicii si carei categorii e adresata, te las sa iti folosesti imaginatia. Nu e ceva nisat, ba chiar concurenta e destul de mare in domeniu.
Si eu am ramas surprins de rata asta.... omul era la inceput, si avea si alt scop pentru care declara real. Chiar atat era declarat oficial... intre timp oficial nu mai e ca inainte, abia declara 10% profit oficial, dar in practica e a inainte Posted Image

#86
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 truet, on 25 august 2016 - 10:38, said:

Adaosul e 500%... cheltuielile astea aveau ponderea cea mai mica in cheltuieli, mai mult se cheltuie pe salarii, si alea minime.

Bariera de intrare ca sa-ti faci un SRL e absolut minimala, nu am date recente dar in mod sigur nu te costa actele mai mult decit un smartphone bun (si asta daca vrei neaparat sa-ti faci SRL ca exista si alte variante posibil si mai ieftine). De ce nu-i bataie pe SRL-urile cu 500% profit? Pentru ca in marea majoritate a cazurilor de fapt nici nu-si scot banii investiti initial, lasa sa scoata macar 10% profit, nu 500%. E ca la loto, oh, ce mari bani se cistiga. Da, pentru aia care-i cistiga.

#87
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 catalina1, on 25 august 2016 - 08:18, said:



Asa o fi. Dar in aceasta ecuatie avem trei actori: firma, angajatul, statul. Firma da bani, anagajatul si statul primesc. Tu (un tu general, ca nu esti nici pe departe singurul) consideri ca la ce primeste statul nu se poate umbla?
Eu stiam altfel , ca angajatii muncesc si din munca lor platesc si statul si patronul si copii patronului si . . . amanta (patronului ) . Niciunde o firma (privata)nu da bani aiurea la angajati ci exploateaza angajatii .

#88
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Multi nu au banii de inceput, asta e bariera... ca degeaba costa sa faci un SRL cat un smartphone, ca doar cu hartiile de infiintare nu faci nimic, trebuie sa bagi niste bani si in spatiu, marfa, angajati... si acolo se impiedica multi, ca nu au banii astia, si nici posibilitati sa se imprumute (desi inceperea unei afaceri cu imprumut e garantia falimentului in cele mai multe cazuri). Si iti spune cineva care a vazut destui oameni trecand prin asta cu mai multe tipuri de afaceri... Cei cu credite sunt cei mai vulnerabili, pentru ca daca nu incep sa fie profitabili din primele 3-6 luni nu isi mai permit sa continue experimentul si abandoneaza prea devreme. Iar daca iti alegi si pozitia proasta la inceput...

Edited by truet, 25 August 2016 - 11:04.


#89
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 13.10.2003

 benis, on 25 august 2016 - 10:21, said:

O laie, unii habar nu au ce însemnă consultanța și faptul că se cam moare de foame în acest domeniu în România, mai ales în orașe mari.

La mine (productie+ceva comert ptr. ca import materiale si mai vand din ele celor din bransa) rata profitului e aprox. 25%. Firma cu care avem contract de consultanta are aprox. 55%.

Se poate muri de foame in orice domeniu, totul depinde foarte mult de modul cum e manageriata firma respectiva.

 truet, on 25 august 2016 - 10:38, said:

Adaosul e 500%... cheltuielile astea aveau ponderea cea mai mica in cheltuieli, mai mult se cheltuie pe salarii, si alea minime.
Ce produse/servicii si carei categorii e adresata, te las sa iti folosesti imaginatia. Nu e ceva nisat, ba chiar concurenta e destul de mare in domeniu.
Si eu am ramas surprins de rata asta.... omul era la inceput, si avea si alt scop pentru care declara real. Chiar atat era declarat oficial... intre timp oficial nu mai e ca inainte, abia declara 10% profit oficial, dar in practica e a inainte Posted Image

Da-mi voie sa nu cred ca exista asa ceva, 500% adaos, rata profitului 75% pe bilant anual...
Spune macar domeniul, nu o fi asa secret, ma gandesc ca nu e vorba de armament sau droguri.

Edited by radumiki, 25 August 2016 - 11:08.


#90
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Managementul conteaza mai putin... depinde ce conexiuni ai in anumite domenii... cum ar fi cel de consultanta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate