Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cablu HDMI2.0 o necesitate sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Toate cablurile hdmi au 19 pini din care unii sunt rezervaţi pt diferite generaţii de hdmi.
Deci orice semnal pînă la generaţia hdmi 2.0a şi 2.1 poate fi transmis fără probleme de compatibilitate.
Calitatea unui cablu de genul celor cupru oxigen free se reflectă în calitatea imaginii.
Şi între cablurile usb de la încărcatoarele de telefon este diferenţă. Unele încarcă, altele nu sau încarcă mai lent.  
http://superuser.com...ct-transmission

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Comparatia cu cablurile USB este FOARTE buna dar bineinteles nu pentru power ca doar nu-ti alimentezi video playerul pe HDMI ci pentru transmisie date. Crezi ca-ti merge mai repede transferul pe telefon (sau pe hard disc sau pe ce alte chestii mai bagi in USB) daca ai un cablu mai smecher? Poti sa ai probleme la hdd-urile fara alimentare intr-adevar dar tot din cauza power-ului. Poti sa ai probleme ca nu-ti face contact, ca ti se deconecteaza, etc. Adica la fel ca la HDMI poate sa fie DEFECT dar odata ce nu e defect nu exista bun sau mai bun. E functional si merge 100% la fel.

Daca ma gindesc bine la USB n-am vazut prea mari discutii pe net despre avantajele cablurilor scumpe pentru ca vezi acolo foarte clar cu ce viteza transfera si oricine poate verifica imediat ca nu-i nici o diferenta intre vreun cablu scump si cablul pe care l-au primit cu card readerul de 3 euro (cu totul). Ca o paranteza am doua cabluri HDMI (e drept nu foarte lungi) luate de pe ebay la 1 euro amindoua incluzind transport!

#21
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postvgabi, on 11 august 2016 - 15:58, said:

Toate cablurile hdmi au 19 pini din care unii sunt rezervaţi pt diferite generaţii de hdmi.
Deci orice semnal pînă la generaţia hdmi 2.0a şi 2.1 poate fi transmis fără probleme de compatibilitate.
Calitatea unui cablu de genul celor cupru oxigen free se reflectă în calitatea imaginii.
Şi între cablurile usb de la încărcatoarele de telefon este diferenţă. Unele încarcă, altele nu sau încarcă mai lent.  
http://superuser.com...ct-transmission
Comparatia cu incarcatoarele USB e f gresita de fapt, si dovedeste ca nu ai citit niciunul din linkurile care explica de ce cablurile hdmi functioneaza indiferent de pret.

Motivul este ca se transmite digital, nu analog ca pe firul de la boxe audio de ex.

Indiferent cat de mult se pierde din semnalul transmis, atata timp cat ajunge ceva la capatul celalt e detectat ca 1, si daca nu ajunge nimic e detectat ca 0 (f simplist si grosolan explicat).

La analogic, daca trebuie sa se transmita 3,4V, atat tre sa ajunga la capat. Daca cablul e prost si ajunge 3.2V posibil sa insemne altceva.

View Postf300, on 11 august 2016 - 16:53, said:

Comparatia cu cablurile USB este FOARTE buna dar bineinteles nu pentru power ca doar nu-ti alimentezi video playerul pe HDMI ci pentru transmisie date. Crezi ca-ti merge mai repede transferul pe telefon (sau pe hard disc sau pe ce alte chestii mai bagi in USB) daca ai un cablu mai smecher? Poti sa ai probleme la hdd-urile fara alimentare intr-adevar dar tot din cauza power-ului. Poti sa ai probleme ca nu-ti face contact, ca ti se deconecteaza, etc. Adica la fel ca la HDMI poate sa fie DEFECT dar odata ce nu e defect nu exista bun sau mai bun. E functional si merge 100% la fel.

Daca ma gindesc bine la USB n-am vazut prea mari discutii pe net despre avantajele cablurilor scumpe pentru ca vezi acolo foarte clar cu ce viteza transfera si oricine poate verifica imediat ca nu-i nici o diferenta intre vreun cablu scump si cablul pe care l-au primit cu card readerul de 3 euro (cu totul). Ca o paranteza am doua cabluri HDMI (e drept nu foarte lungi) luate de pe ebay la 1 euro amindoua incluzind transport!
Este f corect ca la HDMI ori merge ori nu merge, nu exista "calitate a imaginii" diferita de la cablu la cablu.

Dar la USB conteaza calitatea cablului, de vreme ce e o transmisie analogica, si poti gasi pe net multe discutii despre cabluri USB care nu merg pt incarcarea telefoanelor moderne care sug si 2Amperi pt incarcare. Astfel, pe un cablu prost se vor incarca f greu. Am patit-o si eu si am aparat de masura care arata clar amperajul mai mic pe cabluri ieftine.

Si eu folosesc cabluri HDMI la 1 lira bucata cu posta inclusa... :) si sint f pretentios la tot ce tine de video si audio. Dar in acest caz particular, nu ai la ce sa fii pretentios.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ciorbi incarcarea cu datele!!! Sint chestii 100% diferite.

Sint practic doua cabluri in unul.

#23
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011

View Postf300, on 11 august 2016 - 17:39, said:

Nu ciorbi incarcarea cu datele!!! Sint chestii 100% diferite.

Sint practic doua cabluri in unul.

Exista o analogie (cu incarcarea, V, mAh)  si pe semnalul digital:  se numeste BER (Bit Error Rate), adica in ce procent ajunge 'mesajul' intreg dintr-un capat in altul al mediului de transmisie.

#24
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postf300, on 11 august 2016 - 17:39, said:

Nu ciorbi incarcarea cu datele!!! Sint chestii 100% diferite.

Sint practic doua cabluri in unul.
Datele se transmit sub forma de voltaj. Nu ciorbi ce nu stii! Nu sint diferite mai deloc.

View Postjakota, on 11 august 2016 - 17:44, said:

Exista o analogie (cu incarcarea, V, mAh)  si pe semnalul digital:  se numeste BER (Bit Error Rate), adica in ce procent ajunge 'mesajul' intreg dintr-un capat in altul al mediului de transmisie.
Nu poate sa nu ajunga decat daca sarma e intrerupta. Insa pe digital se pot face corectii de erori mult mai simple.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmaxtron_69, on 11 august 2016 - 18:39, said:

Datele se transmit sub forma de voltaj. Nu ciorbi ce nu stii! Nu sint diferite mai deloc.

Sint diferente calitative si cantitative substantiale intre un cablu de putere si un cablu de date, mult mai multe decit cit ai auzit tu ca sint volti implicati.

Te invit sa vezi daca-ti merge mai bine PE DATE un cablu usb de 480 pounds: http://www.pocket-li...ile-s-dac-dream cu ala no-name primit cu orice device vrei tu, chiar si cu un card reader de 3 euro.

#26
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007
"Cablu HDMI2.0 o necesitate sau nu"...hm, numele threadului ii induce in eroare pe cititori

Din punct de vedere al cablurior HDMI, nu exista cablu HDMI 1.x, 2.x etc. HDMI Licensing Organisation a cerut inca de prin 2010 ca producatorii de cabluri sa isi marcheze cablurile fie ca HDMi Standard, fie ca HDMI High Speed (cu sau fara canale ethernet).

Pentru o utilizare SOHO, un cablu HDMI care cel putin respecta standardelle de fabricatie dpdv al calitatii (conectori, ecranare etc) care costa chiar si cativa $ e la fel de bun ca si unul de 100$ sau mai mult.

@vgabi a postat un link f util pt cei care vor sa citeasca ceva mai multe detalii.

#27
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011
Mai exact, cablul  HDMI este dumb' - atata vreme cat sarma are contact, continuitate si grosimea/lungimea potrivita;
Important este ca transmiterul si receiverul sa stie si sa vorbeasca aceasi limba pt protocolul de transmitere (HDMI 1.3, 1.4, 1.4 a, b... 2.0)

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlupull, on 11 august 2016 - 09:48, said:



Nu cred ca mai are rost sa continuam aceasta discutie contradictorie când tu nu poti vedea ''miciile diferente'' care pana la urma fac pretul modelului in cauza
Ti s-a aratat clar , intre cabluri nu e nici o diferenta ci intre controllerul hdmi 1,3-1.4.-2.0 .

Deci aia care vor spune : "asta e cablu hdmi 2,0"  sunt de fapt escroci .

#29
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postf300, on 11 august 2016 - 18:48, said:

Sint diferente calitative si cantitative substantiale intre un cablu de putere si un cablu de date, mult mai multe decit cit ai auzit tu ca sint volti implicati.

Te invit sa vezi daca-ti merge mai bine PE DATE un cablu usb de 480 pounds: http://www.pocket-li...ile-s-dac-dream cu ala no-name primit cu orice device vrei tu, chiar si cu un card reader de 3 euro.
Nu ai inteles nimic, dar nu ma mira, pt ca ai spus ca nu te pricepi. Ce nu inteled e de ce insisti. Subiectul aici  este HDMI, transmisii de semnal digital.
Tu amesteci in cap USB ul (care e analogic) cu digitalul si incerci sa faci comparatii.
Si dupa ce admiti ca nu te pricepi, incepi sa te contrazici. Si sa duci discutia unde iti convine tie sa dai impresia ca ai habar... inca o data, topicul e despre digital!
Ti-am atras atentia de aceea ca nu ai de ce sa compari cu USBul. De altfel comparatia fusese facuta la incarcare... tu tot o duci unde vrei sa ai dreptate... da, daca spui ca maine soarele rasare la est, ai dreptate, dar nu asta era subiectul. Ai ceva de spus si despre hdmi?

Quote

Şi între cablurile usb de la încărcatoarele de telefon este diferenţă. Unele încarcă, altele nu sau încarcă mai lent.
La care tu ai sarit ca e o comparatie f buna... nu! nu are legatura din pacate.

#30
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016

View Postjakota, on 11 august 2016 - 20:05, said:

Important este ca transmiterul si receiverul sa stie si sa vorbeasca aceasi limba pt protocolul de transmitere (HDMI 1.3, 1.4, 1.4 a, b... 2.0)

jakota a dat explicatia cea mai buna de pe acest thread.

Deci, ca sa luam exemple, transmitatorul (sa zicem placa video) si receiver-ul (televizorul sau monitorul) trebuie sa aiba ambele port HDMI 2.0. Doar asa utilizatorul va avea parte de 4K@60fps sau 1080p@120fps+. Altfel, direct DisplayPort. Poate si DVI-ul, dar numai Dual-Link (parca).

In prezent, HDMI 2.0 abia a inceput sa apara la placile video high-end iar la televizoare, doar la cele 4K. In schimb, DisplayPort nu se gaseste inca la televizoare. Iar de DVI nici nu se pune problema pt ca se pare ca DisplayPort e viitorul, totusi.

Concluzia este ca nu un anumit tip de cablu HDMI trebuie cautat, ci port HDMI 2.0 care sa fie prezent la dispozitivele care vor fi conectate.

Un alt argument ca nu conteaza tipul de cablu HDMI este acest filmulet: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zgy5fX-VPCs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

... si multe alte articole care pot fi usor de gasit pe net.

Edited by MediumPlayer, 11 August 2016 - 21:39.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmaxtron_69, on 11 august 2016 - 21:09, said:

Nu ai inteles nimic, dar nu ma mira, pt ca ai spus ca nu te pricepi.

Cred ca ma confunzi. De asemenea cred ca au fost sterse niste mesaje intermediare si in combinatie cu faptul ca respect regula sa nu citez daca e ultimul mesaj am ajuns sa ne certam intre noi.

DATELE USB se transmit digital. Sper ca nu vrei sa soui ca e o transmisise analoaga. Si comparatia mi s-a parut buna pentru ca e extrem de usor de verificat daca poti sa-ti faci hard discul extern mai rapid facind upgrade la cablul usb!

Edited by f300, 12 August 2016 - 02:39.


#32
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
LA USB transferul se realizeaza tot digital prin cei 2 pini data + si Data -.La USB 3.0 sunt mai multi pini de date pentru a face fata latimii de banda.
Problema la USB sunt firele de curent.La cabluri scurte totul e OK. La cabluri lungi apar probleme deoarece cadearea de tensiune pe cablu intre device si Host e mare si acesta fiind subvoltat nu mai functioneza in parametri si nu mai paote fi recunoscut de host.

#33
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dupa ''logica'' scrisa pana acum de catre voi/gica-contra , inseamna ca acest user e ........ când sa ''lovit'' practic de subiectul acestui thread

- andreyvsjoker - Cu un cablu 1.4 (10.2gb) apar artefacte la 4096 x 2160 @60hz 10Bits. Deci imi trebuie ceva mai bun - http://forum.softped...20-18gbps-10-m/
Pana la urma am ramas la un cablu adaugat, cel cu care a venit televizorul 2,5m+un hama de 3m care suporta 18gbps. Intre ele am pus un repeater ( am testat doua identice si doar unul a mers). E vb de noroc aici.
Ceea ce e foarte ciudat este ca am incercat cablul Hama (exact aceeasi gama de 5m, certificat 18gbps) si tot imi facea figuri.

Deci , practic chiar si la 5m ( nu 10m cum are nevoie ) se pot vedea practic in unele cazuri ''problemele'' cauzate de aceste ''sarme chioare'' ( dupa gigeii-contra )

E adevarat insa ca pt multi dintre voi care nu aveti device-urile necesare 4k/60p/10bit ( mp/pl. video + tv ) e logic sa scrieti ''tampenile'' pe care le-ati scris
Insa cine are device-urile in cauza si doreste sa foloseasca la ''maximul'' facilitatiile noului format 4K se poate ''impiedica'' practic si de un ''amarat'' de cablu hdmi/sarme chioare ''necorespunzatoare'' cu cea ce doreste
Mai ales ca in cometul autohton ''Made in China'' predomina piata si avand incertituniile cele mai mari

Edited by lupull, 12 August 2016 - 10:45.


#34
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,345
  • Înscris: 11.08.2016
Hama cred ca doar shaorma nu face...

Intr-adevar, poate fi un cablu prost facut, numai ca asta nu inseamna ca trebuie sa dai zeci sau sute de lei pt un cablu HDMI-HDMI. Tine si de noroc, intr-adevar. E valabil la orice tip de produse indiferent de pret. Orice poate fi defect din fabrica. Mai scump nu inseamna automat mai bun pentru un tip de obiect care face acelasi lucru indiferent de cine il fabrica.

Ceea ce nu a specificat andreyvsjoker este modelul placii video din PC-ul lui. Tare mi-e ca portul HDMI de pe placa nu e 2.0. Daca are DisplayPort pe placa video, mai bine isi ia cablu DisplayPort-HDMI care e mai scump, ce-i drept, intre 50-100 de lei. Eu am dat 70 de lei pe al meu.

Edited by MediumPlayer, 12 August 2016 - 11:18.


#35
adi_tca

adi_tca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlupull, on 12 august 2016 - 10:43, said:

Dupa ''logica'' scrisa pana acum de catre voi/gica-contra , inseamna ca acest user e ........ când sa ''lovit'' practic de subiectul acestui thread

- andreyvsjoker - Cu un cablu 1.4 (10.2gb) apar artefacte la 4096 x 2160 @60hz 10Bits. Deci imi trebuie ceva mai bun - http://forum.softped...20-18gbps-10-m/
Pana la urma am ramas la un cablu adaugat, cel cu care a venit televizorul 2,5m+un hama de 3m care suporta 18gbps. Intre ele am pus un repeater ( am testat doua identice si doar unul a mers). E vb de noroc aici.
Ceea ce e foarte ciudat este ca am incercat cablul Hama (exact aceeasi gama de 5m, certificat 18gbps) si tot imi facea figuri.

Deci , practic chiar si la 5m ( nu 10m cum are nevoie ) se pot vedea practic in unele cazuri ''problemele'' cauzate de aceste ''sarme chioare'' ( dupa gigeii-contra )

E adevarat insa ca pt multi dintre voi care nu aveti device-urile necesare 4k/60p/10bit ( mp/pl. video + tv ) e logic sa scrieti ''tampenile'' pe care le-ati scris
Insa cine are device-urile in cauza si doreste sa foloseasca la ''maximul'' facilitatiile noului format 4K se poate ''impiedica'' practic si de un ''amarat'' de cablu hdmi/sarme chioare ''necorespunzatoare'' cu cea ce doreste
Mai ales ca in cometul autohton ''Made in China'' predomina piata si avand incertituniile cele mai mari
Mai lupule (nu imi permit sa te categorisesc, asa cum faci tu cu altii pe aici), mai citeste si tu un pic inainte sa dai cu capul. Internetul e mare rau si iti ofera o multime de informatii utile.
http://www.toptenrev...st-hdmi-cables/
http://hubpages.com/...ors-to-Remember
https://www.avforums...ifference.10801
http://www.digitaltr...s-worth-buying/


"Whilst build quality is important over long cable runs, any undamaged high speed HDMI cable under five meters will be identical to any other".

"...But is there really a difference between expensive HDMI cables and budget offerings? We asked an expert to find out.
“In terms of picture quality there’s no difference,” explains Jeff Park, Senior Technical Manager for HDMI Licensing, LLC. “It’s digital, so it’s all or nothing
.”

"“Whether you have a $100 cable or a $5 cable, if they meet the same specification requirements there should be no difference,” says Jeff. “From a technical point of view they are exactly the same.”


Nu imi permit sa folosesc Google translator, asa cum faci tu prin unele threaduri, si sa stric sensul unei fraze. Majoritatea presupun ca se descurca binisor cu engleza.

Bafta.

Edited by adi_tca, 12 August 2016 - 15:41.


#36
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Adi , atata timp cat tu si ceilalti care scrieti ce scrieti nu aveti devie-urile necesare pt a demonstra practic ce scrieti , puteti sa .........
Exemplu userului autohton este un alt exemplu PRACTIC ca si cel al userului care a incercat 13 cabluri hdmi2.0 si au avut "nemultumirile" descrise de ei
E chiar atat de greu de inteles de catre voi ca in anumite situatii , CONTEAZA foarte mult si tipul de cablu hdmi2.0 folosit ?
"Pana nu te lovesti , nu te doare"- asa sunteti si voi  , fiindca PRACTIC nu v-ati "lovit/aveti nevoie" de cabluri hdmi2.0 din "lipsa" de tandemul device-urilor 4K

Medium Player , iti dau dreptate vis-a-vis de remarca ca nu tot ce este "scump" e si bun , mai ales daca se cumpara din comertul autohton
Respectivul a cumparat Hama , fiindca exact ca si noi in general cautam ceva "ieftin si bun" , in practica insa........

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate